Tudorel Toader: "Sper ca Viorica Dăncilă să fie de acord" să sesizăm luni CCR în legătură cu refuzul președintelui de a o revoca pe Kovesi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:26 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat, miercuri, că "speră" ca premierul Viorica Dăncilă să fie de acord cu sesizarea Curții Constituționale în legătură cu refuzul preşedintelui Klaus Iohannis de a revoca pe şefa DNA.

"Am vorbit cu doamna premier chiar ieri. I-am prezentat (...) principalele elemente pe care le poate prinde în sesizarea CCR. A rămas că zilele acestea finalizez sesizarea ca să valorific şi documentul politic de la preşedinte. Luni mă voi întâlni cu doamna premier. Sigur că ne vedem azi la Guvern. Luni este şi vizita ministrul Justiţiei din Croaţia, dar voi găsi un moment în care mă voi întâlni cu doamna premier. Îi voi prezenta sesizarea în amănunt, sper ca dânsa să fie de acord să şi-o însuşească şi tot luni sesizăm CCR", a afirmat ministrul Justiției, citat de Agerpres.

El a adăugat că draftul sesizării este făcut, dar trebuie să fie completat şi cu argumentele pe care le-a adus preşedintele în documentul de respingere a solicitării de revocare: "(...) Noi am spus că vom ataca la Curte, asta vom face. Curtea va decide şi vom proceda ca atare", a mai spus Tudorel Toader.

Întrebat dacă premierul Viorica Dăncilă este de acord cu sesizarea, Tudorel Toader a răspuns: “Da. Nu a văzut forma finală, dar din ce i-am prezentat până acum ieri mi-a spus că este de acord”.



















3159 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    adevarul e (Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:33)

    nahir [utilizator]

    ca vasilica il depaseste cu mult pe Johannis in de toate. Inclusiv in cele juridice de care tt-ul zicea de Johannis ca e afon.
  • +22 (26 voturi)    
    Va fi (Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:36)

    myrcos [utilizator]

    Va fi de acord, doar veniți toți din aceeași gloată
  • +32 (38 voturi)    
    A declarat ca Docila este de acord :) (Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:43)

    jim.beam [utilizator]

    De cand sclavii au un cuvant de spus ?
  • +4 (4 voturi)    
    Premierul Dancila. (Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:47)

    adrian_83 [utilizator]

    Ce gluma buna. Parca e dupa Dancila. Dragnea decide daca se sesizeaza sau nu CCR. De fapt Dragnea poate chiar el sa faca sesizarea (are dreptul constitutional) dar ca de obicei ii baga pe altii in fata.

    In alta ordine de idei daca opozitia nu ar fi atacat la CCR prevederea din legile justitiei care limiteaza puterea presedintelui in actul de numire si de revocare a procurorilor sefi poate ca azi PSD si ALDE nu s-ar mai fi gandit sa faca aceasta sesizare.

    CCR a dat deja o hotarare in care a spus ca presedintele Romaniei nu are nicio prerogativa constitutionala in actul de numire si de revocare din functie a procurorilor sefi si ca atacare nu are nici-un drept de veto constitutional.

    Sesizarea asta are mari sanse de reusita dar chiar daca nu reuseste cand va intra noua lege a justitiei in vigoare Iohannis va fi obligat sa o revoce pe Kovesi.

    Cat timp procurorii se afla sub autoritatea unui ministru ei nu vor putea fi niciodata independeti.
  • +3 (5 voturi)    
    Iar gluma asta de ministru? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:51)

    MinDepous [utilizator]

    Vai, tu... ce-ai facut... mai umfla-te-n pene, maica, hai, doar, doar capeti destula portanta cat sa zbori naibii de pe planeta asta.

    Calatorie sprancenata! Sa ne trimiti niste poze de pe Jupiter!
  • -1 (7 voturi)    
    POATE (Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:54)

    dincannes [utilizator]

    ... daca-l mai trimit a doua oara la Presedinte, va trece.
    N-o avea voie sa respinga de 2 ori!
    • +1 (3 voturi)    
      Ha ha ha (Miercuri, 18 aprilie 2018, 14:08)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      toate ineptiile redactate de o sluga nu sunt legi. Respingerea doar o data e valabila doar in cazul legilor
  • +3 (5 voturi)    
    a (Miercuri, 18 aprilie 2018, 10:55)

    adrian67 [utilizator]

    Aia saraca nici nu a inteles ce i-ai cerut tu. Oricum si tu esti prost facut gramada Tudorele. Cum dracu au ajuns rectori asta si cel de la educatie? Stiu profesori de liceu care le dau clasa astora.
  • +4 (6 voturi)    
    Todirash nu mai stie pe ce lume traieste (Miercuri, 18 aprilie 2018, 11:03)

    Cataleya [utilizator]

    Todirash, astazi:
    "Doamna Dancila mi-a spus ieri că este de acord cu sesizarea CCR"

    Acelasi Todiras, tot astazi:
    "Luni ii voi prezenta doamnei Dancila sesizarea în amănunt, sper ca dânsa să fie de acord"

    Imbecil!
  • +4 (6 voturi)    
    De ce (Miercuri, 18 aprilie 2018, 11:06)

    Frank777 [utilizator]

    crede Tudorel ca va scapa? De ce crede Vasilica ca va scapa?De ce crede Niculaky Dragneff ca va scapa? De ce cred ei toti ca vor scapa dupa ce au savarsit mai multe infractiuni pentru care trebuie sa fie judecati in 2020. Poate ca se gandesc ca vor da o lege prin care se amnistiaza toate faptele savarsite? Trebuie ca in 2020 dupa alegeri noul parlament sa faca o comisie de anchetare a tuturor infractiunilor savarsite de parlamentarii PSD/UDMR/ALDE si de ministrii lor. De la infractiuni de servici si delapidari de fonduri publice pana la moartea bolnavilor fara medicamente.
  • +4 (6 voturi)    
    penibil (Miercuri, 18 aprilie 2018, 11:17)

    chiareleste [utilizator]

    esti penibil si penal
  • +2 (4 voturi)    
    Ce bine ca a inteles! (Miercuri, 18 aprilie 2018, 11:36)

    voinicu [utilizator]

    Doamna premier nu numai ca a inteles, dar a fost si de acord si chiar mai mult, si-o va si insusi.
    Nu pierd nicio ocazie oamenii astia sa fie ridicoli .
    Deja multi dintre noi nu mai au puterea sa zimbeasca cind astfel de indivizi isi dau in stampa in mediul public.
    Oare chiar atit de neroada este natia romana, incat astfel de retardati sa ne reprezinte si sa ia decizii in numele si interesul nostru?
  • +4 (6 voturi)    
    Asa tudorele, nu te lasa (Miercuri, 18 aprilie 2018, 11:45)

    R.Stoian [utilizator]

    fii prost pana la capat
  • +3 (5 voturi)    
    Ciudatul de TT! (Miercuri, 18 aprilie 2018, 11:56)

    asavreau [utilizator]

    Tot umblă pe afară,când ar trebui să fie undeva bine păzit.Numai infractori și hoții are în cap și este pus pe sancționat cei care cercetează infractorii.
  • -8 (12 voturi)    
    E mare deranjul cu atacarea la CCR (Miercuri, 18 aprilie 2018, 12:01)

    xrogo [utilizator]

    ?
    • +4 (6 voturi)    
      se verifica axioma (Miercuri, 18 aprilie 2018, 13:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Prostul nu este prost destul daca nu este si fudul
      • -4 (4 voturi)    
        Depinde din care parte privesti (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:45)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        !!!
        • +1 (1 vot)    
          Ti a spus (Miercuri, 18 aprilie 2018, 19:58)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Ca esti fudul...
  • +4 (6 voturi)    
    The Winners takes it all Tudorel standing (Miercuri, 18 aprilie 2018, 12:03)

    un domn [utilizator]

    Small
  • +2 (6 voturi)    
    la ce nu se gandeste Tudorel? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 12:08)

    ..13 [utilizator]

    2 Dorel nu se gandeste la impactul pe care il va avea sesizarea la CCR -

    si daca CCR-ul va spune cum zice Presedintele atunci pleaca Dorel de la JUstitie???

    este un serial de urmarit aici...
    Presiunea asupra Sefului DNA de catre purtatorii de interese aserviti mafiei politice transpartinice dauneaza grav sanatatii...

    Pana la urma argumentele prezentate de Tudorel au fost apreciate ca fiind NULE de catre CSM si atunci de ce sa sesizezi CCR????

    Mi se pare ca prostia intrece orice limita!
  • +3 (5 voturi)    
    si eu sper... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 12:16)

    liviu_ [utilizator]

    ca tu si stapanii tai sa fiti calcati de tren!

    intrebarea e ... daca CCR respinge aberatia asta... (aici e intrebarea cat de slugi sunt cei din CCR) va dati demisia domnule sluga ?!
  • +3 (5 voturi)    
    perseverare (Miercuri, 18 aprilie 2018, 12:24)

    Ilidia [utilizator]

    Romanii spuneau ca "a gresi e omeneste, a persevara e diabolic". In cazul de fata e doar dovada de sustinerea unei prostii desi stii ca n-ai dreptate.
    Chiar se indoia cineva ca tuta-prim-ministru nu va semna orice i se va baga sub nas !?
  • +4 (8 voturi)    
    Flacaul asta . . . . (Miercuri, 18 aprilie 2018, 12:53)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ori e santajat de catre cineva, ori are probleme grave cu capul. Sa te agati de o idee, cu orice pret si in pofida tuturor evidentelor, inseamna ca esti maniac, adica esti robul unei idei fixe, a unei marote dupa care musai trebuie sa alergi!
  • +2 (2 voturi)    
    Vai mama ta Tudorele! (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:11)

    asavreau [utilizator]

    Își bagă capul în pământ de rușine.Ce copil a crescut!Fără maniere.Se zice Doamna Viorica Dăncilă.Este șefa ta și trebuie să spui„o rog pe doamna prim ministru Viorica ....”.Să-ți fie rușine!
  • +2 (2 voturi)    
    omul asta Tudorel (Miercuri, 18 aprilie 2018, 19:58)

    nedumeritul [utilizator]

    o fi citit macar Constitutia ca vad ca legile si codul penal nu prea le cunoaste. Am inteles ca e jurist.
  • +2 (2 voturi)    
    Un singur om stie planul (Miercuri, 18 aprilie 2018, 21:46)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Duamna Vasilica Viorica Dăncilă va fi de acord pentru ca e o tovarasa neconflictuala. Si tovarasul Tudorica Tudorel e neconflictual, ba chiar si conflictul constitutional e neconflictual si chiar si neconstitutional. Deci, e bine tovarasi.