Klaus Iohannis: "România condamnă utilizarea armelor chimice în Siria, care nu este deloc justificată. Suntem solidari cu acţiunile partenerilor noştri strategici"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 13:04 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Preşedintele Klaus Iohannis a transmis sâmbătă un mesaj pe Twitter în care arată că România condamnă folosirea armelor chimice în Siria şi că ţara noastră este "solidară cu acţiunile partenerilor noştri strategici". "România condamnă utilizarea armelor chimice în Siria, care nu este deloc justificată. Suntem solidari cu acţiunile partenerilor noştri strategici", a scris șeful statului pe Twitter.

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri că a ordonat o operaţiune militară împotriva Siriei, împreună cu Franţa şi Marea Britanie, pentru a pedepsi regimul lui Bashar al-Assad, pe care îl acuză de un atac chimic in Douma, care a ucis cel puţin 60 de persoane.

Peste 100 de rachete  de croazieră au fost lansate noaptea trecută de forțele americane și aliații lor asupra unor poziții din Siria, 71 dintre ele fiind interceptate, a anunțat armata rusă. Atacurile aeriene nu s-au soldat cu victime.


















398 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    justificare! (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 13:42)

    gpavel [utilizator]

    conform legislatiei internationale nu exista nici o cauza care sa justifice folosirea armelor chimice!,mesajul presedintelui e fara logica(daca nu exista nici o cauza....)
    • +7 (7 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 14:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Pai asta spune si el. Utilizarea armelor chimice nu este justificata.
      • -1 (1 vot)    
        ideea era (Duminică, 15 aprilie 2018, 10:32)

        zxcv [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ca nu trebuie sa declari ca asta nu are o justificare, ca si cand poate alte fapte ar fi putut sa justifice datul cu arma chimica.
  • -5 (9 voturi)    
    OOOO (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 13:59)

    Zummm [utilizator]

    Ce faci maestre Mai esti printre noi ? Te duci la Bruxelle dupa fiasco asta cu presedentia si mai traiesti mult si bine pe spatele rromanilor
  • +2 (8 voturi)    
    D-le Presedinte Klaus Johannis, MULTUMIM ! (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 14:24)

    Emil Aluas [utilizator]

    D-le Presedinte Klaus Johannis, MULTUMIM !. Uniunea Ardelenilor Si Banatenilor saluta declaratia D-vostra. TREBUIE sa fim alaturi de puterile NATO in orice fel de situatie si la orice pret. Acum si peste 1000 de ani. Prof. Emil Aluas, Presedinte, Fundatia PRO WEST, Cluj-Budapesta.
  • -4 (10 voturi)    
    carpe ca intotdeauna. (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 15:19)

    __alex__ [utilizator]

    Noi am fost altaturi de americani si cand au distrus fosta Yugoslavie, tot ca sa 'pacifice' regiunea, etc.
    Invaziile din Irak, Afganistan, orice, lingai din principiu.
  • -4 (8 voturi)    
    Cum e pârtia, domnu Johanes? (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 17:55)

    asistat [utilizator]

    ?
  • -2 (2 voturi)    
    mesaj pe Twitter (Duminică, 15 aprilie 2018, 2:09)

    revo [utilizator]

    bai, nesimtiti aliatii astia! Sa-l incomodeze pe domnul kaiser Iohannis taman in week end, sa trebuiasca sa twituiasca 3 randuri, cand el e asa de ocupat la sfarsitul saptamanii!