Iohannis, aviz favorabil pentru urmărirea penală față de Ion Iliescu, Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu în dosarul Revoluției

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 13 aprilie 2018, 10:39 Actualitate | Esenţial


Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Președintele Klaus Iohannis a trimis vineri ministrului Justiției cererea de urmărire penală faţă de Ion Iliescu, de Petre Roman şi de Gelu Voican  Voiculescu, în dosarul Revoluției. Cei trei sunt acuzați de Parchetul General de infracțiuni contra umanității.

„Președintele României, Klaus Iohannis, a transmis vineri, 13 aprilie, ministrului Justiției cererea de urmărire penală faţă de domnul Iliescu Ion, de domnul Roman Petre şi de domnul Voiculescu Gelu - Voican, pentru faptele ce fac obiectul dosarului penal nr. 11/P/2014 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație şi Justiție – Secția Parchetelor Militare, sub aspectul săvârșirii de către aceștia a infracțiunii contra umanității, prevăzută de art. 439 alin. (1) lit. a), g), i) şi k) Cod Penal, cu aplicarea art. 5 Cod penal, urmând a se proceda conform legii,  având în vedere solicitarea Procurorului General al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație şi Justiție, în temeiul prevederilor art. 109 alin. (2) teza întâi din Constituția României, republicată, ale art. 12 şi art. 18 din Legea nr. 115/1999, precum şi a celor reținute prin Deciziile Curţii Constituţionale nr. 93/1999, nr. 665/2007 şi nr. 270/2008”, se arată într-un comunicat al Președinției.

Totodată, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație şi Justiție a fost înştiinţat cu privire la formularea acestei cereri, mai transmite Președinția.

Pe 2 aprilie Procurorul general, Augustin Lazăr, i-a transmis președintelui României cererea de urmărire penală în legătură cu „săvârșirea infracțiunii contra umanității” pentru Ion Iliescu, Petre Roman și Gelu Voican-Voiculescu, în Dosarul Revoluției, anunță Parchetul General

Acuzații de infracțiuni contra umanității: Ce spun procurorii

Cererea a fost formulată în conformitate cu articolul 109 din Constituție, care prevede că „numai Camera Deputaţilor, Senatul şi Preşedintele României au dreptul să ceară urmărirea penală a membrilor Guvernului pentru faptele săvârşite în exerciţiul funcţiei lor”.

Cererile de urmărire penală sunt formulate având în vedere că:

  • În cazul lui Ion Iliescu, se cere autorizare pentru intervalul 22-27 decembrie 1989, având în vedere că acesta a fost „membru și președinte al Consiliului Frontului Salvării Naționale (din 22 decembrie 1989), organism care de facto a exercitat puterea executivă și legislativă centrală, comportându-se ca un Guvern până la apariția Decretului-Lege nr. 2 din 27 decembrie 1989, când președintele consiliului a primit rolul unui șef de stat, iar atribuțiile legislative ale consiliului au fost separate de cele executive”.
  • În cazul lui Petre Roman, se solicită autorizare pentru perioada 22-31 decembrie 1989, având în vedere cî acesta a fost „membru al Consiliului Frontului Salvării Naționale, din 22 decembrie 1989„ și „numit oficial prim-ministru al Guvernului României prin Decretul nr. 1 din 26 decembrie 1989”
  • În cazul lui Gelu Voican-Voiculescu, se cere autorizare pentru perioada în perioada 22-31 decembrie 1989, în condițiile în care acesta a fost „membru al Consiliului Frontului Salvării Naționale din 22 decembrie 1989” și „numit oficial vice prim-ministru al Guvernului României prin Decretul nr. 5 din 28 decembrie 1989”.
  • Pe 18 decembrie 2017, Parchetul Militar anunţa că, în urma administrării de probe în dosarul "Revoluţiei", concluzia anchetatorilor este că în decembrie 1989 nu a existat vid de putere, potrivit Agerpres.

Procurorul militar Marian Lazăr declara, într-o conferinţă de presă, că a existat o diversiune militară începând cu seara zilei de 22 decembrie 1989, aceasta fiind principala cauză a numeroaselor decese, vătămări corporale şi distrugeri.

În plus, procurorii au identificat, inclusiv prin probe testimoniale, sursa sunetului cu efect de panică (emis la data de 21 decembrie 1989, în timpul discursului lui Nicolae Ceauşescu), care a contribuit, alături de alte elemente, la dezorganizarea mitingului din Piaţa Palatului şi declanşarea protestelor în Bucureşti.

Totodată, procurorii susţineau că au existat diversiuni exercitate asupra cadrelor de comandă ale UM 01417 Târgovişte, locaţia unde s-a aflat cuplul Ceauşescu, dar şi ordine venite de la vârful ierarhiei militare privind eliminarea fizică a cuplului prezidenţial.

"Este cert faptul că diversiunea a existat, s-a manifestat complex pe mai multe planuri, fiind cauza principală a numeroaselor decese, vătămări corporale şi distrugeri survenite. Probatoriul administrat a reliefat mecanismele dezinformărilor constante, având consecinţe deosebit de grave, lansate prin intermediul TVR, Radiodifuziunii şi mijloacelor militare de comunicaţii, astfel fiind instaurată la nivel naţional binecunoscuta psihoză teroristă. De asemenea, se conturează modalitatea prin care au fost transmise o serie de ordine militare diversioniste, cu consecinţe deosebit de grave. În legătură cu aceeaşi diversiune au fost obţinute date care demonstrează că în anul 1987 forţele armate ale României au importat două tipuri de imitatoare de foc militare, respectiv imitatoare pentru armamentul de infanterie, cu foc la gura ţevii, şi imitatoare privind desantul de paraşutare. Totodată, urmare a probatoriului administrat există o mai bună înţelegere a diversiunii radio-electronice. Totodată, a fost clarificată succesiunea evenimentelor petrecute la UM 01417 Târgovişte, locaţia unde s-a aflat cuplul Ceauşescu începând cu după-amiaza zilei de 22 decembrie 1989. Probele au evidenţiat existenţa unei constante diversiuni exercitate asupra cadrelor de comandă ale acestei unităţi militare, precum şi existenţa unor ordine venite de la vârful ierarhiei militare privind eliminarea fizică a cuplului Ceauşescu", mai declara atunci procurorul Marian Lazăr.

În plus, până la execuţia celor doi, la data de 25 decembrie 1989, au fost identificate trei tentative de lichidare fizică a acestora.

Anchetatorii precizau că au fost clarificate circumstanţele şi împrejurările privind pregătirea judecării în regim de urgenţă a fostului preşedinte şi a soţiei acestuia, judecarea propriu-zisă, motivaţiile reale care au stat la baza acestei acţiuni şi, mai apoi, executarea soţilor Ceauşescu.

















6950 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Uite așa... (Vineri, 13 aprilie 2018, 10:49)

    Spiky [utilizator]

    capii PCR-FSN-FDSN-PDSR-PSD ajung unde le este locul: nu în Parlament, ci în pârnaie!
    • +4 (12 voturi)    
      daca n'or da (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      coltzul inainte...
      ca dupa cum se misca justitia, mai ales haia militara...
      parchetul melitar impreuna cu keorveshi le'au ingropat cu vreo zece ani in urma...
      prescriere la comanda...
    • +8 (8 voturi)    
      Corect !!! (Vineri, 13 aprilie 2018, 13:26)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      Toti trei isi merita macar cate 20 de ani...:) Pe deplin !!!
  • +26 (28 voturi)    
    Hai liberare! (Vineri, 13 aprilie 2018, 10:51)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Viata lunga va dorim, ca sa va "bucurati" de anii de pedeapsa.
    • +3 (7 voturi)    
      de'abia (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      incepe urmarirea penala.
      hahaha, sa vedem cum se misca precurorii in cazul asta, ca ilici este deja la coltz, doar sa....
  • +22 (24 voturi)    
    La brutarieeeee....la brutarieeeeeeeeee. (Vineri, 13 aprilie 2018, 10:57)

    Sati [utilizator]

    La multi ani cu ...executare.
  • +23 (25 voturi)    
    20 mai 1990- 20 mai...?.. (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:00)

    un domn [utilizator]

    In Duminica Orbului Cucuveaua a Cantat la Cotroceni Speranta romanilor pentru Revenirea Monarhiei, acum sa ne dorim Cucuveaua in Colivie intr o zi de 20 Mai, sper 2019!
  • +6 (8 voturi)    
    Presedinte! (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:01)

    rcb [utilizator]

    "În cazul lui Ion Iliescu, se cere autorizare pentru autorizare pentru intervalul 22-27 decembrie 1989" - mi se pare normal sa se ceara o minima autorizare pentru o autorizare :)
  • +17 (19 voturi)    
    Cel mai frumos (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:04)

    Ghiuveta [utilizator]

    Vineri 13
  • +9 (17 voturi)    
    Asa si? Au trait ca boierii in ultimii 30 ani (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:04)

    IisusVine [utilizator]

    Au furat de au rupt, si-au imbogatit familiile si prietenii, au impanzit cu ei tot aparatul de stat si diplomatic, acum ce o sa le faca, aliniaza cele 4-5000 oameni care tin Romania sub control si ii impusca ca pe Ceausescu? Le confisca averile? Ma umfla rasul. Trebuie o noua revolutie, completa, sistemul curent e prea bolnav sa fie salvat.
    • +7 (7 voturi)    
      Ai esuat in a intelege democratia. (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:58)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Puterea este un bun ravnit de oricine dar doar cei cu influenta dobandita sau castigata o vor avea. Noi astia restul trebuie sa facem exemplu din cei care corup puterea pentru a avea conducatorii doriti. Cazul de fata este un exemplu pentru oricine a dobandit puterea momentan. Frica de populatie este conditie a democratiei.
  • +17 (19 voturi)    
    Vineri 13. (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:12)

    Lok [utilizator]

    La multi ani Iliescule!!!!
  • +20 (22 voturi)    
    a (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:17)

    adrian67 [utilizator]

    Sanatate iti dorim nea Nelu, macar cativa ani de puscarie sa apuci sa faci.
    • +4 (4 voturi)    
      Angajam medici, specialitatea geriatrie (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:13)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Propun sa deschidem un fond de subscriptie publica, pentru cea mai buna ingrijire medicala, sa-l tinem sanatos.
      Cred ca ar merita cheltuiala.
  • +23 (25 voturi)    
    Foarte Bine (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:26)

    florinos [utilizator]

    Poate asa aflam si noi cum de Ceaușescu a fost schimbat Iliescu, fost membru al Comitetului Central al PCR.

    Am vrut sa scăpam de comunism dar 11 ani am fost conduși de Ion Iliescu care a studiat la Institutul Energetic din Universitatea din Moscova.

    Iar la distanta de 29 de ani de la revolutia anticomunista suntem condusi de PSD care continua ideile foștilor comunisti.
    • +1 (1 vot)    
      asdd (Vineri, 13 aprilie 2018, 13:40)

      asddd [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Cine credeai ca ii putea lua locul? urmatorul lup la coada...doar nu credeai ca iesea mihalache din groapa \!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Imi doresc un singur lucru: (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:38)

    cearly [utilizator]

    acesti criminali sa traiasca in puscarie toata viata lor si sa fie blamati in cartile de istorie.
  • +8 (8 voturi)    
    decizie fireasca (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:42)

    mmmircea [utilizator]

    Primul presedinte care are curajul sa faca ceea ce este just si moral.
  • +5 (7 voturi)    
    sunt ateu dar, (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:56)

    UglyKidJoe [utilizator]

    Doamne ajuta!
  • +9 (9 voturi)    
    no - iert tacerea (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:05)

    ..13 [utilizator]

    Daca este depasita de actiuni.

    sa fie judecati - multumesc JK
  • +8 (8 voturi)    
    PSD-istii la inghesuiala (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:09)

    Sani [utilizator]

    Daca vorbeai acum ceva ani cu vreun PSD-ist iti sunea ca Iliescu nu-i mai reprezinta...

    Dar, pe masura ce scheletele vin sa le dea in cap, ii apuca tremuriciul pe cei mari, iar fraierii care voteaza PSD - jenunchiul broastei PSD-iste - activati de tv-uri, reincep vacarmul !
  • +2 (4 voturi)    
    circ facut de justitie (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:27)

    elysyum [utilizator]

    Toti 3 vor muri de batranete cu capul pe perna lor....circ facut de 30 ani cu plimbari pe la parchete si tribunale sistemul i-a pus in functii sistemul are grija de ei......circ ieftin de 2 lei.
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar crezi ca nu-i pasa? (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:11)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Pai, de la 80% si "Nu ne lasati DOMNULE Iliescu!!!" pana cand sa fie prezentat fie si doar pe cateva canale ca un criminal, cand el se visa intrat in istorie ca un mare erou - chestie care in mentalitatea bolsevica merita cateva sute sau mii de victime ca sa dea legitimitate - e un mare pas.
      Chiar si daca nu face fizic pasul peste pragul inchisorii...
      Chiar si daca da coltul inainte de finalizarea procesului tot nu-i va mai fi somnul lin.
      Dar, sa speram ca are medici buni, nu ca p***mea care-l aclama acum 29 de ani mai ceva decat pe maical gecson.
      • +1 (1 vot)    
        Care s-a fotografiat (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:19)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        și el tare mândru cu Michael Jackson la braț... S-a cutremurat națiunea când a venit MJ (nu că nu mi-ar plăcea acest artist), dar pe Placido Domingo nu l-a mai băgat nimeni în seamă dintre mărimile neamului...
    • +3 (3 voturi)    
      circ (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:15)

      asddd [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      circul nu mai este ieftin atunci cand se lasa cu executare in celula...atunci incepe plata adevarata!
  • +5 (5 voturi)    
    Hopaaaaa, (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:53)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    tov. ilici o sa cam zgarii ce-lula cu zambetul tau tembel!
    Asa, ca un liber cugetator ce esti.
    Cu tot cu sinergii, ....
    Cum o sa mai ceri tu ceai la camera 222?
    Tot, te tu tu-tu-tu?
    Petrica, ce va face chifirica/
    Iar tu gelutzu, cum o sa mai vezi tu metafizica aia?
    Hai, toti trei la brutarie!
  • -2 (2 voturi)    
    Cum așa? (Vineri, 13 aprilie 2018, 13:34)

    Gray51 [utilizator]

    Nu mai bine nu se implica nimeni și acum eram Coreea de Nord? Sub conducerea lui Nicu Ceaușescu? Sau poate aliatul secret al PSD , KI vrea să sugereze că cine se va ridica împotriva regimului va fi acuzat de crime împotriva umanității? Ați uitat de frig, de foame, de întuneric, de cenzură, de lipsa de libertate de mișcare în țară și în afara ei, de înapoiere, de mizerie, de copii infectați cu sida, de horele de pe stadion? Criminalii ăștia împotriva "umanității" au făcut ceva. La 30 de ani vin epigonii să i judece.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru corectitudine (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:12)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Ciroza lui nicu ala micu era mai avansata decat prostata lu tac'su, (stii ca se zicea ca nicu e bolnav de prosttata)
      asa ca cine stie cine ar fi urmat? poate tot insusi ilici dar fara varsare de sange doar cu ceva mai multa carne la pravalii...
      • +1 (1 vot)    
        Făcea el rost de ficat nou (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:30)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Dacă era o simpla ciroza.
        Dar nu asta e ideea... E foarte ciudat.
  • +2 (2 voturi)    
    oau (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:27)

    nicomar [utilizator]

    se misca ceva .. sper in directia buna, adica la bulau cu toti astia.
  • +2 (2 voturi)    
    Repede (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:58)

    ABBV [utilizator]

    macar sa mai prinda un pic la racoare , si asa vine vara. Sa speram la un verdict corect si rapid potrivit cu crimele lor !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Cica inca din seara de 2 aprilie erau gata (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:05)

    Susufler0 [utilizator]

    cererile dar cand sa le semneze, si-a aruncat Klaus, asa intr-o doara privirea spre calendar si i-a sarit in ochi data de vineri 13 si atunci, stropul de sadism care salasuieste in orice om (indiferent ca este teuton ori budist) cuplat cu rafinamentul situatiei l-a facut sa amane pana astazi trimiterea cererilor de urmarire penala catre Procurorul General !

    PS. In fond, pt romani data de astazi este o zi istorica indelung asteptata iar pt cei trei, sa zicem, o zi cam ghionista !! :)))
    • +1 (1 vot)    
      Se intoarce roata ? (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:47)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pai si PSD-istii tot de numarul 13 s-au folosit (\OUG 13) !
  • +3 (3 voturi)    
    in seara asta ma-mbat (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:10)

    stefan2008 [utilizator]

    Cea mai buna veste de la revolutie incoace.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu mai așteptați puțin (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:22)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      până li se alătură și Dragnea&co?
  • -3 (5 voturi)    
    Iliescu condamnat / Ceaușescu răzbunat! (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:21)

    Nyk1 [utilizator]

    Pe lângă acuzațiile care li se aduc, aș mai adăuga una: uciderea cu premeditare a celui mai patriot președinte pe care l-a avut România: Nicolae Ceaușescu. Căci iată, nu Ceaușescu a fost cel cu suficient de mult sânge rece pentru a ordona masacrarea propriului popor.

    S-ar impune ca, în cazul în care va fi demonstrată vinovăția celor trei pentru evenimentele tragice de după Revoluție, Nicolae Ceaușescu să fie cel puțin parțial reabilitat. Ceaușescu a fost poate cel mai patriot președinte pe care l-a avut România, singurul lui păcat major fiind că a luat prea în serios doi factori externi, care l-au influențat negativ: ideologia comunistă și respectiv soția sa.