Teodorovici: Mecanismul de transfer al pensiei de la Pilonul II la I va fi pe masa Guvernului până la jumătatea anului

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:05 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Facebook
Mecanismul pentru transferul pensiei de la Pilonul II la Pilonul I ar putea fi pus pe masa Guvernului până la finalul primului semestru din acest an, a anunţat, miercuri, Eugen Teodorovici, ministrul Finanţelor Publice, citat de Agerpres.

"Se discută, sper ca în primul semestru să aveam pe masa Guvernului o propunere de mecanism, un nou principiu, o altă abordare. (...) Se creează un mecanism transparent, opţional, pentru ca aceia care doresc să meargă din Pilonul II către Pilonul I să poată să o facă având toate elementele financiare transparent prezentate, cum se face în zona privată. Fiecare să ştie pe ce să se poată baza, să poată fi sigur că un randament mai bun îl poate găsi în această zonă a Pilonului II şi nu în alte zone", a spus Teodorovici.

El a precizat că va fi o concurenţă între Pilonul I şi II.

"Este o concurenţă, un mecanism transparent şi logic. Când lansăm în piaţă un astfel de mecanism, va fi totul analizat şi nu va fi nicio oprelişte pentru administratorii de fonduri să ofere un randament mai bun. Va fi o abordare europeană, logică şi normală", a precizat ministrul Finanţelor.

De asemenea, Teodorovici a precizat că în multe zone statul a dovedit că nu poate să fie un administrator mai bun decât privatul, dar nu este vorba, neapărat, despre sectorul de pensii.

"În multe zone a dovedit că nu (poate să fie un administrator mai bun decât privatul n.r.), dar poate să fie. Vorbesc la modul general, nu neapărat la pensii", a mai arătat Teodorovici.

Guvernul a adoptat, la sfârşitul anului trecut, o ordonanţă de urgenţă care reduce contribuţia la Pilonul II la 3,75% din salariile brute începând cu anul 2018, de la 5,1%.

La sfârşitul lunii februarie a acestui an, fondurile de pensii private obligatorii aveau active în valoare de aproximativ 41,71 miliarde de lei, în creştere cu 25,73% faţă de nivelul de la 28 februarie 2017, potrivit datelor Autorităţii de Supraveghere Financiară.



















6108 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:15)

    SoulSearcher [utilizator]

    cand statul este de fapt mitici genul dragnea, olguta, dancila...

    care om normal la cap si-ar lasa pensia in mainile lor ?

    intreb si eu evident...
    • +14 (14 voturi)    
      Orlando, (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:43)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Poate ar fi bine sa existe si optiune ca oamenii sa opteze doar pentru Pilonul 2, fara sa mai contribuie deloc la pilonul 1. Adica toata valoarea contributiei sa mearga in privat, optional, evident.
    • +13 (13 voturi)    
      Dar nu mai bine ... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:56)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      le punem noi piloanele noastre pe masa ? ...
    • -4 (12 voturi)    
      Dilema mea este in ... sens opus ◕‿↼ (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:48)

      chinezu_amuzat [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Care om normal, dupa ce a cotizat incepand cu 2008, cand euro era in jur de 3,6 lei se va bucura cand isi va lua banii cu puterea de cumparare de la vremea pensiei? As vrea sa cunosc unul. [̲̅$̲̅(̲̅5̲̅)̲̅$̲̅]

      De Pilonul I, inafara de Basescu-Boc, nu s-a mai atins nimeni - in sensul scaderii pensiilor.

      Din contra. S-a actualizat permanent cu inflatia si asta, pe langa majorarile punctului de pensie si a altor ajustari in plus.
      ¯\_(ツ)_/¯
      • +10 (12 voturi)    
        bre chinezu, nu s-a atins nici boc (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:20)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui chinezu_amuzat

        ca ni i-a dat voie ccr...

        Problema e mult mai simpla de atit. Capacitatea guvernului de a plati pensiile nu se analizeaza ca la piata, din amintirile tale despre cum a crescut punctul de pensie. Pilonul 2 a aparut ca o necesitate de a rezolva o problema care se va acutiza peste 10-15-20 de ani, cind numarul de pensionari va fi mult mai mare (decreteii ajung la pensie) iar numarul de angajati va fi mai mic, datorita sporului natural negativ. Si atunci, oricit de mult ar vrea statul, nu va putea plati pensii la nivelul actual, ca nu va avea de unde. Iar pilonul 2 vine sa puna de pe acum niste bani de-parte, astfel incit peste 20 de ani, cind ne vom trezi cu problema-n brate, sau nu ne miram ca prostii si sa ridicam din umeri, ci sa avem o solutie pentru completat bucata de pensie pe care statul nu va mai avea de unde o plati.

        Si lasand asta la o parte, daca citesti aici:
        http://www.contributors.ro/economie/care-este-randamentul-pilonului-ii-de-pensii/
        vezi ca la 32 de lei depusi la pilonul 2 in 2008 ai in 2017 60-70 de lei. Ceea ce acopera cu virf si indesat devalorizarea leului.


        Da' nu-i bai, cum dau astia legea, tu treci la pilonul 1 ca sigur tie o sa-ti dea PSD-ul pensie mare, ca doar esti votant devotat.
        • -5 (5 voturi)    
          Fiecare cu puterea lui de intelegere ;) (Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:27)

          chinezu_amuzat [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Poate esti mai ... tanar, sau poate ... nu ai tinere de minte. Au scazut o multime de pensii ale militarilor, pilotilor, personalului navigant.

          Restul, au fost impozitate, ceea ce pentru fiecare pensionar a insemnat o scadere. La scaderile de mai sus, s-au adaugat anii in care nu s-au indexat pensiile, conform legii, cu rata inflatiei - adica tot pierderi pentru pensionari.

          Daca tot ai un tabel in sursa indicata, citeste-l si tu, nu te lua doar dupa vorbe.
          ¯\(°_o)/¯

          Vezi de pilda ca in rubrica de randament anualizat, acesta pleaca in mai 2008 de la 9,23% si de atunci tot scade pana ajunge :
          - in aprilie 2017 la 2,83% si
          - in mai 2017 la -18,31% (liniuta aia din fata lui 18,31 se citeste MINUS)

          Numai daca vrei sa gandesti, poate iti spune ceva faptul ca in prima perioada randamentul era mare fiindca fondurile doar acumulau (puteai cotiza doar inainte de 45 de ani), nu faceau si plati.

          Daca te uiti iarasi la articol o sa vezi ca aparut un update de la APARR care iti spune ca de fapt in cei aproape 10 ani randamentul a fost de 26%, adica sub 3% pe an.

          Dar ... tu fa cum crezi daca se pune problema sa optezi. Pe mine, nu ma deranjeaza
          ¯\_(ツ)_/¯
          • +1 (1 vot)    
            Dezinformari comuniste (Joi, 12 aprilie 2018, 2:14)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui chinezu_amuzat

            1. Articolul e bazat pe date pana in iunie 2017, in mai 2017 e un glitch ce extrapoleaza la un an scaderea pe luna respectiva. Cu putina investigatie, nu m-ar surprinde vreo declaratie belicoasa a ministrului de finante Misa legata de pilonul II, sau economie in general care sa fi generat scaderea respectiva
            2. Nu vad motivul pentru care randamentul ar fi diferit in momentul in care se fac plati catre altii, presupunand ca fondul e auditat - si trebuie sa returneze minim suma depusa.
            3. Pilonul II e nominal si mostenibil. Adica familia primeste banii respectivi daca nu apuci sa te bucuri de ei,
            Spre deosebire de pilonul I, unde pensia de urmas poate fi primita doar de copii minori sau care isi continua studiile pana la 26 ani, iar sotul supravietuitor poate ale intre pensia lui sau jumatate din a sotului.
            4. Orice economist iti spune ca o metoda de a reduce riscul e sa tii banii in mai multe cosuri.
            5. Randamentul in scadere e dat de stabilizarea inflatiei, si in consecinta a dobanzilor primite la depozite, titluri de stat, obligatiuni
            6. Pentru exemplificare, la un randament nominal de 3% pe an, si o inflatie de 2% pe an. Castigul nominal pe 35 ani e 2.8x fata de inflatia anualizata care e 2x, deci un castig de 40%
            APAPR: "De la startul sistemului (mai 2008) și până azi (final septembrie 2017), randamentul cumulat (creștere VUAN) a fost de 126,2% pe media Pilonului II."
            7. Chiar daca valoarea APAPR e relevanta doar pentru unitatile cumparate in mai 2008, totusi randamentul anualizat e destul de greu de cuantificat combinand titiluri de 10 ani cu cele de luna trecuta.
            8. Pe niste calcule proprii am verificat ca un cotizant de 10 ani cu salariul mediu are in cont circa 12000 lei, si a depus 10000. Adica Olguta dezinformeaza cand spune ca in conturi media e de 5700, pentru ca sunt MULTE persoane nu au stagiu complet dar au cateva luni (capsunari, someri sau asistati, concedii maternale, studenti in part-time, angajati dupa 2008).
          • +1 (1 vot)    
            mda (Joi, 12 aprilie 2018, 10:26)

            SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui chinezu_amuzat

            s-au dus pensiile alea nesimtite in 2008..

            care acum odata introduse din nou de PSD... atarna ca o piatra mare la gatul bugetului si a economiei romanesti...

            de fapt nimic nu prea se mai misca in tara asta din cauza acestor bubuoaie de pensii si salarii la bugetari care mananca toti banii de investitii in viitor...
          • +1 (1 vot)    
            hai sa-ti traduc tabelul, poate se lipeste ceva (Joi, 12 aprilie 2018, 12:12)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui chinezu_amuzat

            1. La mai 2017 randamentul e cu minus pentru ca banii abia au fost firati la fond, s-a extras comisionul si n-au apucat sa fie pusi la "produs"
            2. La fel si pentru ultimele 2,3,4 luni, scaderea comisionului + timpul cit banii n-au fost bagati la "produs" au generat o medie a randamentului scazuta.
            3. la imaginea de ansamblu, se observa o scadere constanta a randamentelor pina la mijlocul lui 2016, generata de scaderea inflatiei si de scaderea ratelor dobanzilor (daca ai curiozitatea sa compari poti vedea ca urmeaza oarecum evolutia robor-ului). Dupa care, datorita efectelor consumului pe datorie, inflatia si robor-ul au crescut, crescind usor si randamentele la pilonul 2, randament care au ajuns iar pe la 8%in 2017, si care vor tot creste atit timp cit inflatia a sarit de 5%.
            4. La partea cu randamente scazute din cauza platilor se vede clar ca habar nu ai cu ce se maninca randamentele bancare. Platile nu au nici un efect asupra randamentelor banilor, avind in vedere ca se totul se raporteaza la sumele administrate la momentul respectiv, nu la suma totala avuta de fond in administrare de-a lungul vremii. Deci banii returnati nu au efect asupra randamentului sumelor ramase in administrare.
            5. "De la startul sistemului (mai 2008) și până azi (final septembrie 2017), randamentul cumulat (creștere VUAN) a fost de 126,2% pe media Pilonului II." Daca tu de aici intelegi ca, virgula, cresterea a fost de 26%, e clar ca suferi de analfabetism functional. Nu e nici un dubiu.
            6. E bine sa-ti dai cu parerea despre ce stapinesti. A te da destept in domenii care clar te depasesc nu face decit sa arate limitele tale intelectuale.
        • 0 (0 voturi)    
          stai cam prost cu calculele (Joi, 12 aprilie 2018, 12:44)

          all23 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Pai la 100 de lei platiti in pilonul 2 , primesti chitanta pe 95 de lei , apoi peste 3 ani , fondul te anunta ca ti-au crescut banii la 100 ( dar ai fix atatia bani cat ai dat) cu greu acopera inflatia cresterea fondurilor , insa , chiar si asa este bine ca sunt evidentiate contributiile , nominal .
          Eu as vra ca guvernul sa oblige fondurile sa ia un comision mult mai mic la depunere , sa faca legea completa pentru modul de plata al pensiei fiindca nu vreau sa ma trezesc ca am 100 000 de lei , dar daca ii scot mi se ia ina o data un comision de 5 % ! Acum nu exista nici o prevedere in acest sens!
          • 0 (0 voturi)    
            ce spui tu sunt povesti nemuritoare (Joi, 12 aprilie 2018, 15:59)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui all23

            Uite aici, la repezeala:
            http://www.contributors.ro/economie/care-este-randamentul-pilonului-ii-de-pensii/

            "De la startul sistemului (mai 2008) și până azi (final septembrie 2017), randamentul cumulat (creștere VUAN) a fost de 126,2% pe media Pilonului II."


            Pe calculatelea. Daca descoperi vro greseala, semnaleaz-o.

            Deci pentru 100 de lei depusi in 2008, azi ai in cont 226.2 lei. Asta incluzind si comisionul de 2.5 lei platit o singura data fondului. Pe de o parte daca e sa compari comisionul cu comisioanele din alte tari, ale noastre sunt printre cele mai mici, pe de alta parte nu mi se pare o suma uriasa 2.5 lei ca sa-mi administreze 20 de ani (media intre prima contributie de maxim 40 de ani si ulmia de o luna) ... 100 de lei

            Cum se returneaza banii nu stiu exact dar nu cred sa fie comision de retragere, si chiar daca o fi, sigur nu e de 5%.
            • 0 (0 voturi)    
              Daca o sa fie comision (Joi, 12 aprilie 2018, 16:54)

              jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              O sa fie impozitul statului si alte contributii la sanatate, solidaritatem si ce-o sa mai scorneasca intre timp
    • +3 (3 voturi)    
      Asta-i marele finantist si economist de Nobel (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:00)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      al P$D-ului ???? O biata sluga a infractorilor, da din gura dar face cum i se porunceste. Pentru un playboy ma asteptam sa aiba ceva vana in el, dar ca sa aiba bani pe care sa-i cheltuie in cluburi este de acord sa linga cu limba pantofii supremului infractor.
    • +5 (5 voturi)    
      Concurenta (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:05)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Pai daca vrei sa creezi o concurenta, te rog sa ma lasi sa aleg daca vreau sa directionez toti banii care se duc in fondul de pensii, catre privat sau catre stat .... aaaa in secunda 2 o sa falimenteze statul.
      Nici macar tu nu te crezi ce spui ... retarzi, nu mai au bani nici sa treaca strada.
  • +27 (27 voturi)    
    era de asteptat (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:22)

    bogdan1477 [utilizator]

    E clar ca situatia bugetara e maro inchis, si pilonul 2 arata ca un borcan cu miere.

    Ce conteaza ca fraierii care vor pune botul la propaganda vor primi gaura de la covrig peste 20 de ani cind generatia decreteilor va ajunge la pensie, important e ca baietii veseli s-o mai duca un an cu rezerva de la pilonul 2.

    Si bineinteles, peste tot pe la stat se vor face presiuni pentru trecerea la pilonul 1, ca, vorba lor, pensia la stat e sigura.
  • +33 (35 voturi)    
    HOTILOR!!! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:24)

    EduardRO [utilizator]

    Hotilor! Nu stiti ce sa mai faceti sa puneti mana pe fondurile acumulate in acel Pilon II de pensii! V-ati marit pensiile si v-ati acordat unele "speciale" stiind foarte bine ca nu exista sustenabilitate, iar acum ati atins fundul sacului!

    Ce concurenta poate exista intre Pilonul I si Pilonul II? Ce om normal la cap va accepta sa isi transfere fondul strans in acel cont care creste, dar cel mai important lucru, este al lui si are acces la el......catre Pilonul I al statului, stiind CLAR ca dispare in secunda 2???
    Diferentele intre cele doua fonduri de pensii sunt extrem de mari:
    - Pilonul I - fondurile merg catre plata celor considerati pensionari AZI, acestea colectandu-se din taxele celor ce muncest tot AZI!!! RENTABILITATE ZERO!!!
    - Pilonul II - fondurile apartin celor ce muncesc AZI!!! si sunt investite pentru a aduce crestere. Ai acces permanent la fondul TAU si poti vedea rentabilitatea.
    • -5 (11 voturi)    
      Ce om si-ar muta banii la pilonul 1 ? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:32)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui EduardRO

      Uite eu as face asta.
      De ce?
      Pentru ca in 35 ani pana cand voi iesi eu la pensie sigur va veni o criza economica majora ce va duce la falimentul multora din fondurile de pensii de pe la noi, iar statul nu da niciodata faliment, o pensie tot imi va asigura.
      De asemenea simt o obligatie morala fata de parintii mei, trebuie sa supravietuiasca si ei
      • +5 (5 voturi)    
        a (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:23)

        adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Pai de ce nu te duci in Venezuela sa vezi cum e cand da un stat faliment?
      • +6 (6 voturi)    
        "statul nu da niciodata faliment" (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:25)

        Tkay [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Right. Pentru ca Grecia nu exista. Pentru ca o axioma ramane o axioma . Ce mai conteaza logica ?
      • +3 (3 voturi)    
        Alooo (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:10)

        vladf [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Daca ai obligatii fata de parinti, dc nu le dai niste bani lunar?
        Daca pana acum s-a macat doar fan, ca asa era obiceiul dc sa nu incercam si o salata, sau o friptura?
        In hotii care reprezinta puterea in acest moment nu am incredere nici catelul sa-i las sa-l plimbe sub supravegherea mea.
      • +1 (1 vot)    
        Criza economica e deja aici (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:25)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Se numeste Olguta, Dragnea, Orlando.
        P$D face o alba-neagra cu contributiile, cele la pilonul II le-au scazut deja (nominal cu 12%, la echivalent 4.5% din brutul vechi) desi trebuiau sa fie 6% de vreo 2 ani deja.
        Orice economist cu capul pe umeri spune sa nu-ti pui toate ouale intr-un cos pentru a diminua riscul.
        Banii virati la pilonul I se cheltuie imediat ce ajung acolo, iar cum la noi majoritatea partidelor nu gandesc mai departe de alegerile urmatoare - banii se vor duce in masuri populiste, si peste 30 ani nu va fi Dragnea sau Olguta sa il trag la raspundere ca mi-a mancat banii de pensie.

        "O pensie" nu inseamna confort, daca am contribuit la minim pe economie nu conteaza prea mult. Dar daca am contribuit cu 3-5-10 mii de lei pe luna la pensie si sanatate parca as vrea sa mi se intoarca cumva.
        Statele pot intra in incapacitate de plata, iar acum suntem in UE unde deja sunt milioane de necontribuabili, numarul lor poate creste rapid la o criza economica.
      • +2 (2 voturi)    
        asta e fix popaganda psd (Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:02)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Daca ar fi cum spui tu, banii ar putea fi pur si simplu transformati in aur si depusi undeva, si la iesirea ta la pensie se vinde lingoul rezultat si primesti banii. E adevarat, cu dobanda 0 si cu valoare in functie de fluctuatia cotatiei aurului.

        Dar in realitate, fondurile astea de pensii sunt atit de tinute in friu de reglementarile legale, incit pot imprumuta aproape doar state, si nici pe alea pe toate. Deci ca sa dea faliment, ar trebui sa vina o criza globala generala, caz in care oricum statul n-ar mai avea de unde sa-ti platesca pensie.

        In schimb ce se va intimpla peste 30-30 de ani va fi asha: numarul de pensionari va tot creste si din cauza cresterii sperantei de viata, si din cauza generatiei actuale de decretei, mult mai mare decit generatiile trecute si viitoare. In acelasi timp, datorita emogratiei si numarului de nou nascuti din ce in ce mai mic, numarul de salariati va fi din ce in ce mai mic. Si pe linga asta, vazand cum se darama invatamantul romanesc, calitatea medie a viitorilor angajati va fi mult sub ce e azi. Adica vor fi mai putini IT-isti spre exemplu, si mai multi sapatori, sau chiar asistati.

        Si te vei trezi ca statul efectiv nu are de unde sa-ti dea o pensie suficienta ca sa supravietuiesti.
      • +2 (2 voturi)    
        Este si asta (Miercuri, 11 aprilie 2018, 18:11)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        o posibilitate. Dar nimeni nu stie ce pandeste dupa colt. Evenimentele, mai ales cele cu consecinte negative, pur si simplu nu pot fi prognozate si mereu vin prin surprindere.

        Deci cea mai sigura metoda de protectie este si va fi Diversificarea. Combinatia Pilon 1 + Pilon 2, plus alte investitii pe termen lung, unde capitalizarea dobanzii face minuni.
    • -5 (7 voturi)    
      Nu e chiar asa ... de simplu ٩◔̯◔۶ (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:20)

      chinezu_amuzat [utilizator] i-a raspuns lui EduardRO

      Idealizezi problema. Din fiecare suma pe care o "investesti" in Pilonul II, "investitorul" banilor tai isi trage de la inceput "comisionul" de 2,5% - doar pentru ca ti-a facut onoarea sa-ti colecteze agoniseala.

      Ca sa te lamuresti singur cat de bine rationezi, pune-ti niste intrebari (nu trebuie sa-mi spui mie raspunsurile - eu le stiu):
      - Cat crezi tu ca mai valoreaza azi, de pilda, mia de lei pe care ai dat-o in Pilonul II in 2008? Dar la data la care te vei pensiona?
      - ai vreun castig garantat din PII?
      - iti garanteaza cineva, ca iti vei recupera macar suma nominala "investita"?
      - dupa care lege a pietii "investitorul" tau este scutit de un faliment in urmatorii 30-50 de ani?

      ¯\_(ツ)_/¯
      • +1 (1 vot)    
        Ba da, e chiar asa simplu (Joi, 12 aprilie 2018, 2:42)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui chinezu_amuzat

        1. ASF / CSSPP urmareste un randament minim al fondurilor de pensii relativ la celelalte. Auditul se face de catre un tert
        2. Legea PII garanteaza ca in cont va exista cel putin suma contribuita (nominal)
        3. Exista obligativitatea unui fond de garantare, care preia platile in cazul falimentului unui fond
        4. "inflatia compusa pe 10 ani de 44%" (declaratie din martie 2018, nu garantez ca include ultimele rapoarte INS), valoarea unitara a crescut de la 10 lei la peste 21-23. Deci o crestere nominala de 126% conform APAPR (in septembrie 2017)

        La pilonul I, statul se angajeaza sa-ti dea o pensie in contul contributiei, dar nu garanteaza valoarea ei.
        In plus ies decreteii la pensie, vreo 2 milioane in jurul lui 2030 - cine plateste pensiile ca vor fi mai multi pensionari decat salariati?
        La inceputul carierei salariile sunt mai mici, cum sa sustina tinerii o gramada de batrani cu pensii mai mari decat salariile lor?
      • 0 (0 voturi)    
        fostul sot al Olgutei e sef pe la ASF (Joi, 12 aprilie 2018, 2:45)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui chinezu_amuzat

        Ar trebui sa fie de incredere pentru tine, nu?
        Sinecuristi nenorociti
  • +25 (25 voturi)    
    NATIONALIZAREA Pilonului 2 : continua! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:27)

    pedepsitorul [utilizator]

    Aceasta declarative este oferta de furt a pensiilor noastre, de catre o guvernare abuziva si iresponsabila!

    Cred ca o sa se sparga niste capete pentru aceasta furaciune!
    • +5 (5 voturi)    
      Furaciunea deja e in toi (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:42)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Transferul contributiilor a redus contributiile la pilonul II. Nominal a scazut cu 12%, desi trebuia sa ajunga la 6% de cativa ani.
  • +22 (22 voturi)    
    Probabil va fi ca in Polonia (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:31)

    Yeah_Right [utilizator]

    Ma tem ca se va accepta modelul polonez de tranzitie. Acolo ramaneau sumele la pilonul 2 doar daca faceai o cerere explicita sa ramana. Nu cerea cel care il vrea transferat. Asta inseamna ca sumele celor neinformati se vor duce automat la pilonul 1 (pe langa cele ale catorva inconstienti).

    Mai mult decat atat, in Polonia erau interzise reclamele TV si Radio pentru a incerca sa convinga oamenii sa ramana in pilonul 2.

    In alta ordine de idei, sunt curios cum se poate calcula un randament al sistemului public de pensii? "Randamentul" aici e simplu... de cati bani e nevoie, atatia sunt luati din buget.
  • -34 (38 voturi)    
    întrebare este (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:33)

    Mazeta [utilizator]

    Unde vrei să ajungă banii tăi? în pensia specială a lui Kovesi sau în bonusurile lui Van Groningen?
    • +8 (8 voturi)    
      mai postacule... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1 - pesedeii tai au pensii speciale mai mari si mai nemeritate decat Kovesi

      2 - pilonu 2 e NOMINAL!!! banii aia sunt investiti , dar sunt AI TAI... banca NU ii poate instraina

      3 - pilonu 1 (ala pe care-l aperi pe bani, sau din prostie) NU este nominal... tu dai banii la o schema piramidala... si primesti cand ajungi la pensie, cat o sa hotarasca statul luandu-se cu aproximatie dupa cat ai constribuit...

      lasa manipularea ca macane... RAU!
    • -1 (3 voturi)    
      Mazeta (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:45)

      GodSpeed [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ....primul postac dezinformat. Pilonul II este la NN iar Van Groningen este la Raiffeisen...
    • +1 (1 vot)    
      @Mazeta (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:46)

      Booghy76 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca sa-ti raspund in aceeasi nota: eu vreau la canotor, nu la baschetbalista! Oricum, intrebarea ta e tendentioasa si amesteca lucrurile, dar probabil ca au rezonat cativa “oameni liberi impotriva politiei politice si a corporatiilor nemiloase care ne distrug mandra noastra tarisoara” ;)
      Nice try, oricum.
    • +3 (3 voturi)    
      a (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:03)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In nici un caz in pensia lui Dragnea, Ciordache, Serban Godac Nicolae si a unora ca tine.
    • +3 (3 voturi)    
      intrebarea este: (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:11)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vrei banii inapoi sau ii donezi pensiilor speciale care nu pot fi acoperite din cotizatiile individuale.

      Legea spune ca fondurile private trebuie sa-ti dea inapoi cel putin suma contribuita.
      Legea spune ca fondurile publice se dau inapoi in functie de alegeri.
    • +2 (2 voturi)    
      tinand (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cont de idiotenia postarii, intreb si eu, nu dau cu parul : e @Mazeta originala in concediu si si-a lasta epigonii la tastatura?
    • +6 (6 voturi)    
      aha (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Deci pensie speciala are doar Kovesi, stapinii tai n-au nimic, asha-i?
      Iar raspunsul e clar: bonusul bancherului concomitent cu randament decent (cum s-a dovedit pina acum) e muuuult mai sigur decit pensia pe care statul mi-o va plati peste 20 de ani, cind numarul pensionarilor va creste semnificativ iar cel al salariatilor va scadea abrupt. Inafara de propaganda rusa si de cei prostiti de ea, orice om care gindeste are o singura varianta.
  • +4 (4 voturi)    
    Doar pana (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:36)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    atunci mai aveti bani?!
    Milogilor!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu se (ne) lasa comunistii astia (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:36)

    salas1982 [utilizator]

    In acest context ma gandesc ca NN pensii ar putea da in judecata ASF pentru amenda primita anul trecut. E tot o nationalizare, un pic ascunsa.
  • +7 (7 voturi)    
    Incredere ZERO (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:40)

    jorj_bv [utilizator]

    Cum adica sa lasi toti banii sa fie cheltuiti AZI de Olguta ca sa castige voturi ALDE-P$D? De la pensionari, bugetari, asistati (810 mii de pensii minime).
    Prin 2030, iese primul val de decretei si fondul de pensii va fi deja devalizat.
  • +5 (5 voturi)    
    repede repede... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:40)

    liviu_ [utilizator]

    sa mai luati niste bani de la prosti...

    ce conteaza ca in 20 de ani pilonu 2 putea salva romania de la faliment...
    conteaza sa puteti FURA ACUM!!!
  • +7 (7 voturi)    
    trebuie sa se poata si invers (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:42)

    rdi_ [utilizator]

    Daca tot vorbeste de transparenta si de libertatea de a opta, eu as dori sa transfer pilonul 1 la pilonul 2. In totalitate.
  • +4 (4 voturi)    
    eu sunt... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:44)

    liviu_ [utilizator]

    din ce in ce mai sigur ca ar trebui sa intervina armata!

    e clar ca psd vrea voit sa distruga aceasta tara : a intrat in justitie, codul penal, codul fiscat, servicii secrete etc... acum vrea sa intre si in fonduri PRIVATE!!!

    fondurile erau facute cu un scop... fara ele Romania are toate sansele sa intre in faliment ... sau "doar" fondu de pensii...

    multumim psdfililor si bosorobgilor votanti psd... acum ne lasati si fara viitor si fara justitie si fara pensie!
  • +6 (6 voturi)    
    si invers de ce nu? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:44)

    CIP03 [utilizator]

    Este foarte bine, cu o completare sa se faca si mecanismul de transfer al pensiei de la Pilonul I la II. Cred ca asa e corect.
    Altfel avem concurenta neloiala intre pilonul I si II.
  • +3 (3 voturi)    
    cum? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:47)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Pai bine mai mojicilor, n-ati zis voi ca nu nationalizati pensiile private? Chiar si astea de la pilonul 2? Acum o intoarceti?

    Numai pramatii la conducere....la fel ca cei care i-au votat sa-i puna acolo.
  • +5 (5 voturi)    
    Pilonul II (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:49)

    GodSpeed [utilizator]

    Luati mainile de pe banii mei! Mi-am negociat contractul (salariul) ca orice angajat asa ca procentul adaugat la Pilonul II mi se datoreaza numai mie si mi se pare normal sa fiu unicul beneficiar a ceea ce am cotizat....
  • +4 (4 voturi)    
    a (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:00)

    adrian67 [utilizator]

    Dar de ce nu se pune problema si invers, cine vrea, sa cotizeze numai la pilonul II ?
  • +6 (6 voturi)    
    "S-a futat" si treaba asta, cum zice englezul ! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:05)

    Susufler0 [utilizator]

    Cred ca in mai putin de doi ani, toate mecanismele economico-financiare care pot aduce bani, bani multi la buget vor fi abordate, cum zicea speţialistul lui Ponta, Fernando de la discoteca ?, "european", "logic" si "normal" !! ;))

    Bine-bine, dar pensiile si salariile vor trebui platite pana cand pe acest teritoriu, intre aceste granite, va mai munci cineva, va mai fi in viata macar un pensionar ! Pana atunci, an de an, guvernele socialiste (PSD sau PNL) vor fi obligate sa gaseasca mereu si mereu noi surse de venituri pe care sa le "europenizeze", sa le "normalizeze" si sa le "logicizeze" din sistemul privat in sistemul public !

    PS. Poate sa-si inchipuie cineva ca un astfel de lucru e posibil ?

    PPS. Probabil ca doar lobotomizatii, zombii ce stau cu ochii in ecranele televizoarelor lor, setate pe Latrina 3 si pe Cotet TV !
  • +4 (4 voturi)    
    HOTIA CONTINUA (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    P$D nu poate face nici un rabat HOTIEI.

    RESTAURATIA comunisto-mafiota ia avânt si in curând ne astapta NATIONALIZAREA si FALIMENTUL - pentru ca bprfasii de la PSD+ALDE+UDMR nu vor mai avea ce fura 'decât' banii de pensii.
  • +3 (3 voturi)    
    m-au ciuruit! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:23)

    decretelu [utilizator]

    Stimati domni si mazeta: nu stiu altii cum stau, dar eu ... am belit-o!
    Ceva imi spune ca depunatorii nu sunt suficient de informati (de exemplu ca depunerile sunt garantate de stat la pilonul II) si ca aceste contributii vor scadea suficient ca guvernul sa declare ca cine vrea pensii private sa mearga la pilonul III (care va deveni II, nu?) si gata cu prostiile astea capitaliste!
    Multumesc votantilor si sustinatorilor psd.
  • +2 (2 voturi)    
    cu exceptia (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:25)

    nahir [utilizator]

    voastra, a pesedacilor crestini ortodoxi ca dragnea si cu tine, nimeni altcineva dintre beneficiarii pilonului II de pensii nu vrea sa isi mute banii la pilonul I.
    Iar voi vreti asta ca sa va acoperiti promisiunile gaunoase.
  • +4 (4 voturi)    
    Astept cu interes momentul in care (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:37)

    Cuca [utilizator]

    se va vorbi si despre imoralitatea pilonului III de pensii. Sa se treaca si ala la buget, tovarasi !
  • +7 (7 voturi)    
    Ce oameni oribili (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:57)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Guvernul Romaniei este plin de primate.

    Cum poti compara un fond care are numele meu pe el si pe care il pot tine sub control cand vreau eu cu bugetul Romaniei (unde se duc banii mei din Pilonul I) care are mii de miliarde de intrari/iesiri anual si unde nu este nominal? Unde banii mei cum intra au si iesit, daca nu cumva au iesit inainte de a intra (datorii, obligatiuni)???

    Guvernul Roman mi-a adus deja o paguba de 30% prin reducerea contributiei la Pilonul II. Cum 10.000 de euro acum, in 2018, in Pilonul II valoreaza minim 100.000 de euro in 2048, fara a mai pune la calcul contributiile pe parcursul acelor 30 de ani, statul Roman nu ma fura de 10.000 de euro, ci de cel putin 250.000 euro plus ma priveaza de o viata linistita.

    HOTILOR! La muncaaaaa! Bagati munca! HOTILOR!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca statul este bun administrator (Joi, 12 aprilie 2018, 8:44)

    tanar_pensionar [utilizator]

    la pensii, de ce este deficit de miliarde la bugetul de pensii, pilonul I ? Cum poti spune ca ofera randament mai bun decat pilonul II atunci cand sunt necesari bani de la bugetul de stat pentru acoperire?
  • 0 (0 voturi)    
    De acord pentru salariile mici (Joi, 12 aprilie 2018, 12:40)

    all23 [utilizator]

    Daca ne uitam la cei care obtin salariul minim pe economie , si care vor obtine o pensie de 300 de lei , mi se pare nedrept sa il las sa contribuie la pensie privata ( sa isi ia banii de acolo , toti) apoi sa vina la stat si sa ceara pensia minima garantata , caz in care statul trebuie sa scoata el inca 300 de lei ca sa il duca la 600 , pensia minima ....