Ambasador rus: Orice rachetă trasă de SUA spre Siria va fi doborâtă

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:14 Actualitate | Esenţial


Racheta Tomahawk
Foto: Wikimedia Commons
Ambasadorul rus din Liban a spus că orice rachete trase de Statele Unite spre Siria vor fi doborâte iar locurile de lansare vor fi bombardate, o măsură ce ar duce la o escaladare majoră în războiul din Siria, transmite Reuters. 

Statele Unite și aliații săi iau în considerare bombardamente asupra pozițiilor regimului Bashar al Assad din cauza unui atac chimic ce a avut loc sâmbătă într-un oraș din apropierea capitalei Damasc. 

”Dacă vor exista lovituri desfășurate de americani, atunci ... rachetele vor fi doborâte și chiar și sursele de unde rachetele au fost trase (vor fi lovite)”, a spus ambasadorul Alexander Zasypkin. 

Armata rusă a spus pe 13 martie că va răspunde la orice bombardament american din Siria și că va lua la țintă orice rachete și lansatoarele implicate. 

În arpilie anul trecut, tot după un atac chimic, armata SUA a bombardat poziții militare siriene cu 59 de rachete de croaziera Tomahawk lansate de pe distrugătoare din estul Mediteranei.



















6635 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    Confirmarea implicarii URSS (Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:20)

    un domn [utilizator]

    Este Clar prezentata in declaratia ambasadorului URSS din Liban..
    • -21 (33 voturi)    
      Un certain retard (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:30)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cam asta se manifesta la tine, adica o ramanere in urma. Ca URSSul e istorie dar tie nu ti-au zis de la PSD, la Antene au dat doar cu Kovesi, de unde sa stii?
    • +13 (33 voturi)    
      Siria a devenit colonie rusa (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Face parte din testamentul lui Petru cel Mare. Iesirea la Mediterana. Acum o sa urmeze Iran si Irak sa o incaseze de la rusi, sa-si asigure coridorul pana in Siria. Iar ISIS este clar acum ca a fost inventia suta la suta a rusilor ca sa-si justifice prezenta in zona. Atrocitatile, asasinatele, moartea oamenilor este ceva secundar in cultura medievala asiatica rusa.
      • -10 (26 voturi)    
        serios? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:10)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        isis este opera rusilor? Deci ei oricum il aveau pe assad in buzunar si s-au gandit ca e prea liniste la ei in curte, nu? Oare cine se afla acolo, in toata zona de fapt, ilegal, fix cu scuza isis?

        Multa logica ai.
        • 0 (8 voturi)    
          nu mai pot sa distinga griul (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:40)

          gic [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          ce sa le mai ceri, sunt troli de ambele parti

          toata lumea stie ca Isis este opera CIA, numai trolii nu

          este incredibil unde s-a ajuns cu propaganda, rusofilii zici ca au scapat de la zoo iar rusofobii de la spitalul de nebuni.

          nu mai pot sa distinga griul, asta e clar
          • -2 (2 voturi)    
            Scrii "griu" in loc de "grau", deci esti rus (Miercuri, 11 aprilie 2018, 23:55)

            Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui gic

            Stim deci ca ai fost recrutat in Transnistria si o iei cu: toti sunt la fel. Un lucru sa-ti fie clar, in Romania nu prea exista rusofili. 98% din populatie nu ii plac pe rusi, mai putin Dragnea, Taricenau, Iliescu, Nastase si alti cativa din PSD, ALDE si UDMR. Capisci?
  • +25 (33 voturi)    
    Frectie putinista (Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:29)

    Booghy76 [utilizator]

    Scenariu: lanseaza americanii rachete Tomahawk de pe nave din apele teritoriale ale Turciei si Greciei. Sigur-sigur Ivan le va dobori si sigur-sigur va “bombarda” locurile de lansare. Gargara
  • +16 (32 voturi)    
    :))))))))) (Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cu prastia ? sau cu ce ?

    Israelul a trimis 8 rachete si 4 si-au atins tinta, cand or sa vina 100 > 96 isi vor atinge tinta... LOOL

    MUJICI IDIOTI !!!
  • +16 (28 voturi)    
    mda... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:47)

    liviu_ [utilizator]

    rusia apara dictatura si apara teroristii....

    deci sa dea naiba raspunsu meu la o replica d-asta ar fi (daca ar avea pozitia necesara evident): "vedeti ca noi (americanii) avema mai armata mult mai mare ca voi. ciocu mic!"

    cineva chiar ar trebui sa le raspunda la modu asta rusilor... prea si-au luat-o in cap din simplul motiv ca ceilalti nu se pun la mintea lor!
    • +13 (25 voturi)    
      URSS este daesh (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cu Sigurantza
  • +15 (21 voturi)    
    iată (Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:52)

    fokerul [utilizator]

    cum s-a ivit o oportunitate pt americani ca să testeze scutul antirachetă sovietic!
  • -19 (37 voturi)    
    casus belli (Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:56)

    MG [utilizator]

    vai, cum de nu mai merge placa cu "Weapons of mass destruction"? Functiona asa de bine impotriva Irakului si a Libiei.. Sa ramana uesei fara motive? Cum naiba cand Siria este pe cale sa-si recapete teritoriul, ii apuca nebunia si dau cu arme chimice? cui prodest?
    • +16 (28 voturi)    
      prea multi troli rusi pe aici (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:34)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Si dupa parerea ta cine a dat cu sarin? rebelii? au ei fabrici de arme chimice? sau le-au fabricat intr-o bucatarie pe plita? ia incearca tu sa fabrici un miligram de sarin sa vezi cat de usor e. Syria are capabilitatea sa fabrice asa ceva. decat sa se indatoreze la rusi ( pentru ca ei platesc in aur orice glonte/racheta trasa de rusi de fapt) mai bine dau cu sarin sa-i scoata pe rebeli din beciuri.
      • -8 (24 voturi)    
        deep asta cu troll rus, (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:05)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        si eu as putea exprima niste epitete pt dvs, dar nu ne cunoastem.
        Dar daca va pricepeti, poate-mi spuneti unde sunt armele chimice ale lui Sadam, pentru care au murit sute de mii de oameni
        https://en.wikipedia.org/wiki/Casualties_of_the_Iraq_War
        • -1 (13 voturi)    
          vezi desteptule ca le incurci si ratezi rubla (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:08)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui MG

          de "chemical ali" ai auzit ?
          https://en.wikipedia.org/wiki/Halabja_chemical_attack
          • 0 (0 voturi)    
            si le-au luat 5 ani sa intervina (Joi, 12 aprilie 2018, 19:01)

            MG [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

            si sa faca niste pagube mult mai mari. Daca era vorba de orasul tau, nu cred ca mai erai de aceeasi parere
        • +3 (17 voturi)    
          nu existau, si BINE ca i-a bubuit! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:08)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui MG

          si care-i problema? ca au dat jos un dement care decapita oameni pe stadion? FOARTE BINE !! sa-l execute si pe animalul de Asad si pe animalul de Kim kong kkt si pe orice animal care traieste in epoca de piatra si se crede stapan peste sclavi.
          Nu trebuie sa te pricepi la asta, este bun simt...
          sutele de mii de oameni au murit pentru ca a fost razboi tembelule, in razboi mai mor oameni. Cand au invadat Kuweitul (aliat american) si au facut atrocitati acolo, NU STIAU ca va fi razboi?
          Ce tot compari aberant victime civile intentionat atacate in Siria cu victime militare din razboiul din Irak ?
          "troll rus" este o denumire generica a imbecililor care vor ei sa convinga lumea ca iarba e de fapt albastra, si nu verde cum se stia pana acum. Un intreg occident civilizat si tehnologizat este cretin, numai postacul MG din Romania este vizionarul destept care vede minciuna globala in care traim...
          auzi... isi recapata Siria teritoriul! NU flacaule: isi recapata un interlop dement puterea de viata si de moarte peste 18 mil de oameni, ajutat de un alt dement paranoic care, in discursul despre starea natiunii lui, explica ce arme nucleare noi au inventat.
          Ai trait, sub hegemonia americana, cea mai stabila si prospera perioada de pace a civilizatiei, ai NET si capacitatea a abera liber pe orice canal on-line pentru ca americanii astia au atacat si s-au inarmat, d-aia bai baietzel ! Marsh la carti si istorie, si vin-o mai pregatit.
          • -3 (7 voturi)    
            Trump & Saudis=love (Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:18)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

            "Bine" ca l-au "dat jos"(!?) pe unul care "decapita pe stadion"?!?
      • -5 (23 voturi)    
        prea multi creduli, mai degraba (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:15)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        1. Mai da-te si tu pe net, sa vezi ce au rebelii "moderati" in dotare.
        2. Cauta si ce inseamna "casus belli" si " cui prodest". Macar asa, de chestie, ca de inteles si gandit, mai greu.

        assad a cucerit 95% din Ghouta si s-a gandit el sa dea cu gaze pentru 5%, cat sa-si puna pe toata lumea "buna", care de abia astepta, in cap.
  • +16 (28 voturi)    
    Ia sa vedem daca e asa! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:13)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Inca un ambasador rus care indeplineste functia de caine al lui Putin. Ham ham ham.
    Uneori cainii mai latra si de frica sau pentru ca simt frica stapanului, iar atunci cand latra nu prea musca.
    Mai stiu si eu cate ceva despre caini.
    (vezi nickname) LOL - autoironie se cheama asta.
  • +3 (7 voturi)    
    testam, observam, analizam, concluzionam corectam (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:14)

    ...!?! [utilizator]

    !?
  • -18 (28 voturi)    
    Nu mai suport (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:38)

    galeo [utilizator]

    Prostiile debitate de anumiti "inteligenti" ignoranti care vor incepe sa spuna ca rusnacii vor dobori rachetele cu prastia, vodca si alte rahaturi.
    Fix pe asta se si bazeaza rusii, pe ignoranta si prostia multora din occidentali
    • +8 (18 voturi)    
      Prostii !!! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:09)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      20 (doua zeci) de ani cel putin au americani avans tehnologic militar in fata mujicilor ....................
      • -5 (13 voturi)    
        Cine spune asta ? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:19)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        Esti atat de sigur ca asta e adevarul ?
        Esti expert in tehnica militara si ai informatii din interior ?

        Eu vad mai degraba ca occidentul este extrem de bun la marketing, stie sa iti vanda un rahat ambalat frumos si chiar sa te faca sa crezi ca acel rahat chiar iti este util.

        Acum nu stiu cat e marketing si cat e realitate in ceea ce priveste tehnica militara a celor din vest
        • -4 (6 voturi)    
          Just! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:27)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Nici n-au pus piciorul pe Luna, doar intox...
        • +3 (9 voturi)    
          bunul simt prietene (Miercuri, 11 aprilie 2018, 18:13)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          ia de studiaza informatiile libere, aflate pe toate canalele.
          ia de studiaza diferenta colosala de buget al apararii NATO vs Rusia. Ia de studiaza demografie, economie, dezastrul post-sovietic din care nu si-au revenit, lipsurile complexului industrialo-militar odata cu desprinderea Ucrainei, rahaturile care le fac indienilor cu calitatea echipamentelor vandute etc... sunt coplesitoare informatiile. Cel putin cele care sunt publice. Dar oricum ecartul este mult prea mare ca sa fie asa de multe chestii sub pres. Hai sa fim seriosi totusi.
      • -3 (7 voturi)    
        Fake news! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:23)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        Au in genomul lor Vietnam Syndrome...
    • -2 (6 voturi)    
      dimpotriva (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:12)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Este fix invers.
      Fac un filmulet de 2 bani in care o racheta virtuala danseaza printre radare, si fraierii chiar cred ca au asa ceva.
      Ia vezi tu cum intercepteaza cateva sute de rachete zilele astea :))
    • +5 (7 voturi)    
      Cand fu vorba de americani (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:09)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      V-au dardait izmenele tot timp, pt ca stiti ca nu e de glumit cu ei. Dar wait, pe voi v-au caftit niste ciobeni de capre Prin Afghanistan, rau de tot, mareata armata rosie de rahat.
  • +7 (13 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:54)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Dom'le, io am una bucata intrebare: daca rachetele de croaziera ie lansate de pe un submarin aflat in imersiune la 50m cum face rusu sa gaseasca si sa "borbandeze" "locurile de lansare". O chiama pe baba Vanga de la groapa, sa gaseasca aia boomaru?
    • +5 (11 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:11)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      n-au cum.
      pot doar sa intesifice cautarile antisub folosind flotele si aviatia din dotare. Dar un atac asupra unui sub american este declaratie deschisa de razboi impotriva nato iar atunci lucrurile vor iesi urat pentru toata lumea si mai urat pentru votcari.
  • +12 (16 voturi)    
    Le dai ( rusilor ) un deget ... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:21)

    Olyx [utilizator]

    si ei iti iau toata mana. Le dai tezaurul spre pastrare si ei il sechestreaza pe vecie...
  • 0 (12 voturi)    
    rusilor le e frica_ vor incerca negocieri (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:45)

    MirceaIo [utilizator]

    SUA nu poate sa piarda! Au rachete foarte inteligente. Pot evita antiaeriana Rusiei. Vor fii umiliti rusi si nu vor asta.Cred ca vor negocia!
    • 0 (12 voturi)    
      Siberia retrocedata Chinei (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      teava de gaze va fi gratis pentru tarile UE + retrocedarea Crimeii

      daca nu...
      la Kremlin se va arbora steag Nato iar klika de acolo va urma exact cararea Monarhului rus din 1917