​​SONDAJ Se poate repeta în România condusă de PSD situația din Ungaria lui Orban?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2018, 13:34 Actualitate | Esenţial


Sondaj Ungaria Romania
Foto: Hotnews
Victoria categorică a Fidesz-ului condus de Viktor Orban în alegerile din Ungaria, o undă de șoc pentru Uniunea Europeană, a restârnit în România dezbaterea: se poate repeta aici, sub conducerea PSD-ului condus de Liviu Dragnea, modelul iliberal din țara vecină? Cât de puternice sunt diferențele politice, ideologice sau de altă natură pentru ca România să nu ia această cale?

  • Participă la sondajul HotNews.ro




Citeste mai multe despre   

















4661 vizualizari

  • -10 (46 voturi)    
    hei (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:46)

    john70 [utilizator]

    Terminati cu comparatiile astea aberante. Exista in Romania vreun lider care sa tina un asemenea discurs?
    https://www.youtube.com/watch?v=ck57Tz-V6ok
    • +10 (36 voturi)    
      Discursul ala e retardad clar. (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:39)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Oricum sunt multi pe aici care cred ca Ceausescu era pro-rus =)) . Deci nu am mari asteptari sa faca diferenta dintre PSD si ce se intampla in Ungaria.
      • -11 (17 voturi)    
        Ce anume e "retardat" in discursul lui Orban? (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:11)

        cs_guest [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Ce aspecte ale discursului gasiti ca sunt "retardate"?
    • -13 (15 voturi)    
      Multumesc pentru "share" :) (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:17)

      cs_guest [utilizator] i-a raspuns lui john70

      ... e greu sa gasim clipuri traduse in "presa" internationala.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu discursurile salveaza o natie (Miercuri, 11 aprilie 2018, 10:19)

      enache22 [utilizator] i-a raspuns lui john70

      ci o justitie independenta, o presa libera, un stat de drept si domnia legii, fundamente pe care Orban le calca in picioare. Discursuri bombastice, viclene, manipulatoare au avut si Mussolini, Stalin, Hitler.
  • -12 (40 voturi)    
    nicio sansa (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:51)

    Boa [utilizator]

    Romania nu va fi niciodata in situatia de azi a Ungariei.

    In primul rand nu avem oameni politici suficient de dotati pentru a impune o dictatura luminata de tipul Orban, desi demagogia si populismul ieftin musteste prin toate partidele. Iar Orban este un caz atipic deoarece peste toate faulturile grosolane la adresa democratiei el este un tip carismatic si inteligent. Un Putin mai mic si intr-o tara mai la vest, parte din lumea dezvoltata.

    In al doilea rand nicio putere nu poate culege 2/3 din voturi in doua mandate consecutive indiferent de performantele atinse. Nu ca am fi ultra-democrati dar suntem suficient de anarhici si de Gica contra ca sa gasim o samanta de nemultumire care sa schimbe balanta politica.
    PSD in particular, desi aduna mereu un procent generos de voturi nu va putea niciodata sa conduca dictatorial cat timp presa romaneasca este aproape covarsitor impotriva iar parghiile externe asemenea. Asta in cazul utopic ca ar putea aduna in frunte un grup cat de cat inteligent care sa nu-si auto-saboteze guvernarea prin incompetenta.
    • -12 (26 voturi)    
      vrei sa-ti reamintesc scorul din 2012? si din 2016 (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:38)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      in 2012 si 2016 psd plus aliatii au obtinut lejer peste 50%, daca adun si udmr chiar spre 60%
      deci afirmatia "In al doilea rand nicio putere nu poate culege 2/3 din voturi in doua mandate consecutive indiferent de performantele atinse." e riscanta.
      mai ales ca la noi nu e necesar 2/3
    • +15 (33 voturi)    
      Trebuie sa fii retardad sa impui dictatura lu Orba (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:43)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      Nu luminat... dar probabil tu inca regreti caderea comunismului.

      Si al doilea lucru, Orban NU a obtinut majoritatea voturilor. A obtinut doar 48,5%, dar cum sistemul lor electoral e retardad, cu 48% obtii aproape 70% din mandate.
    • +15 (17 voturi)    
      intrebare (Marţi, 10 aprilie 2018, 20:25)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      Cam care presa romaneasca este "aproape covarsitor" impotriva PSD? Nu inteleg. Dintre televiziunile de stiri singurele care mai misca ceva sunt Digi si Realitatea. In rest... Ce intelegeti prin presa romaneasca? Hotnews si Ziare.com? Mie mi se pare ca, dimpotriva, mai mult decat pe timpul lui Adrian Nastase, PSD a pus saua pe presa, micile redute anti-pesediste cad pe capete.
  • +21 (41 voturi)    
    NU, si va spun dece nu este posibil! (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:52)

    pedepsitorul [utilizator]

    In primul rand PSD a castigat cu majoritatea sticlei de ulei...
    Procentele celor absenti de la ultimile parlamentare au fost din indiferenta, dar intre timp s-a transformat in revolta #rezist, #coruptia ucide ...etc!

    Acum venind la problemele tehnice ale PSD: partidul a devenit captiv unei conduceri corupte, pe mai multe esaloane ale partidului iar asta va face imposibil sa obtina credibilitate nici pan, nici dupa urmatoarele alegeri cand opozitia actuala va castiga si va continua lupta anti-coruptie pe baza dosarelor deja documentate!

    PSD-ul este tratat deja ca grupare infractionala, iar ideologic nu poate decat sa vanda ideea - O sa fie bine! ultimii 30 de ani se razbuna!
    • -20 (32 voturi)    
      jura-te ca in 2016 "a castigat cu sticla de ulei" (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:34)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      daca nu identificati cauzele pentru care psd a castigat lejer si detasat in 2016 nu aveti cum sa castigati in 2019-2020.
      puteti sa va mintiti ca "au castigat cu sticla de ulei" si veti obtine aceleasi rezultate marete
      • +17 (19 voturi)    
        Bre Ghita... (Marţi, 10 aprilie 2018, 16:59)

        vio7 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        ''Sticla de ulei'' poate lua diferite forme-in 2016,iarna,a luat forma celebrului progrom de guvernare,cu promisiuni fanteziste si...2018 sarbatori pascale cu bani doar la parlamentari...deh...sunt mai saraci...cu duhul:) Asa ca problema nu e ''sticla de ulei''-trebuie identificat la ce mai pune botu' romanul in urmatorii ani electorali.
      • +13 (15 voturi)    
        cauzele (Marţi, 10 aprilie 2018, 20:18)

        Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Sigur ca stim cauzele. Majoritatea populatiei din Romania are o educatie foarte precara, se complace intr-un nationalism primitiv si nu intelege felul in care se poate dezvolta tara. De asemenea, majoritatea aproba sau, oricum, tolereaza hotia. De asemenea, sa nu uitam ca o parte importanta a populatiei, exact acea parte care dezavueaza PSD-ul, a avut dreptul de vot diminuat semnificativ.
        In continuare voi face o predictie. Partidul care conduce Romania este aidoma acestei majoritati. Daca nu se schimba ceva rapid, tara va merge in jos, din ce in ce mai in jos pana cand, la un moment dat, va face pur si simplu implozie. Nu stiu cand va fi momentul respectiv dar se apropie cu pasi repezi.
        • -12 (18 voturi)    
          am o veste proasta, n-ai identificat cauzele (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:44)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

          daca opozitia ar fi identificat cauza esecului ar fi putut lupta, cu psd. asa... lupta cu morile de vant :))
          • +16 (18 voturi)    
            Ba a identificat doar ca nu stie (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:00)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

            How to deal cu prostii.
            • +12 (14 voturi)    
              Opozittia a avut o politica comuna - Silentio! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 9:52)

              pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

              Nimic nu a erodat mai tare imaginea PSD, decat propia voce!

              O forma de manipulare este atunci cand amesteci adevar cu minciuna, dreptate cu ticalosie, cadourile sociale cu furtul din banii publici...
              Daca opozitia continua dialogul, PSD ar fi avut scuze pentru un exec administrativ ca acesta.

              Nici Ceausescu nu a avut opozitie...

              Sa vedeti ce urmeaza...
              • +1 (1 vot)    
                da, dar vrei matale sa asteptam (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:07)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

                Cat am asteptat pe vremea lui Ceasca si nu mai speram ca vine ce a venit???

                trebe lucrat frumos, cu multa staruinta asupra prostilor...
                • 0 (0 voturi)    
                  Istoria se repeta! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:18)

                  pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                  25 sub Ceausescu ... 29 sub PSD...
            • 0 (0 voturi)    
              ei as... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:05)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

              Ce nu au mai intalnit in viata lor prosti???

              bre, munca cu prostul este cea mai grea povara pe care o poti avea - parol!

              Munca cu prostii si cu sustinatorii lor!
              trebe sa fii calm, sa dai mereu iexemple si sa repeti la nesfarsit - asa cum repeta si ei... Nu schimba nimic ca isi pierd gandurile alea putine daca le variezi mesajul...

              parerea mea este ca opozitia leneveste in speranta ca vin altii sa curata zona - ghinion! trebe chiar ei sa ia lopata si sa arunce gunoiul...

              PS -oare Presu de serviciu ce mai zice dumnealui de la inaltimea Cotroceni-lui???Asta este o alta intrebare...
    • +25 (35 voturi)    
      Am urmarit destul de aproape aceste sondaje (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:48)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      ale Hotnews si, cu tot respectul, tot ce pot sa spun e ca la noi wishful thinking e in floare. Una e ce ne dorim si alta e, se pare, ce se intampla, uitati-va in istoricul sondajelor. PSD poate administra o infrangere usturatoare oricarui partid sau uninuni impotriva sa. Asta deoarece:

      1. Are un electorat "in bula", rezistent la facts, care crede cu tarie ca raul acestei tari vine cumva din afara ei cand de fapt, raul si nepasarea se propaga de la ei in sus, printr-un sistem piramidal de complicitati, de altfel mostenit din comunism si perfectionat. PSD nici daca da cu arma chimica prin tara, nu scade sub 40%. De altfel tara nu arata mult mai bine decat daca ar fi dat :).
      Acum, PSD daca e la 35%, ganditi-va ca Dragnea e de departe cel mai prost lider pe care il are... Dar nu sperati la mai putin, ca va faceti sperante desarte.

      2. PSD, prin aparatul de propaganda mostenit si perfectionat de la PCR, poate discredita orice demers politic impotriva sa printr-o serie de actiuni murdare gen santaj, inflitrare, fake news, realitate paralela, scarbirea electoratului anti-PSD, etc.

      3. In campania electorala va mari, cu adevarat de data aceea, pensiile si salariile, chit ca in cateva luni puterea de cumparare a bugetarilor cu salariile marite va ajunge la fel se slaba, timp in care marii perdanti din cauza inflatiei vor fi cei implicati in economia privata.

      Acum, povestea cu "#rezist" si piata trebuie vazuta cu realism. Pe acel teren al protestelor se manifesta mai multe forte, unele vazute si altele nevazute, nu vreau sa intru in detalii conspirationiste, dar pe scurt, mamaliga "ne-ajustata" cu niste emotie provocata de niste baieti destepti, nu numai ca nu explodeaza dar nu face nimic. Pentru a avea emotie, trebuie 1-2 persoane impotrica carora sa se canalizeze ura. Iesim in piata, strigam, acele 1-2 persoane se dau la o parte, plecam acasa usurati si ne trezim peste o vreme ca tot cu PCR-PSD-whatever am ramas pe cap, nu asta s-a intamplat din '89 incoace ?
    • +2 (2 voturi)    
      si mai este ceva... (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Atat de tare au dat cu batul in balta astia de la P$D ca nu apuca ei o situatie similara cu cea din Ungaria -

      evident ca Dragnea este tractoristul lui taica-su de la politie pe cand Orban totusi a trecut pe la o scoala.

      Asadar diferentele substantiale par sa fie intre:
      1. liderii de la Bucuresti vs cei la Budapesta
      2. programele lor de gubernare care unul nu reuseste sa pluteasca pe cand al maghiarilor a prins un pic...

      In rest multe, enorm de multe asemanari .
  • -17 (33 voturi)    
    e un model, de ce nu? (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:55)

    asistat [utilizator]

    ??
    • +1 (1 vot)    
      din compasiune ti-am daruit (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:39)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Un plus - stiu ca esti in cautare sa vezi care si cum - cine si ce...

      Inteleg jocul - mult succes.
  • -17 (23 voturi)    
    cred ca nu aveti proprietatea termenilor :)) (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:28)

    premierul grivco [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Illiberal_democracy
  • -1 (11 voturi)    
    sincer (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:16)

    CRMS [utilizator]

    Pe de o parte nu cred intrucat PSD-ul de acuma nu da semne ca ar avea minima inteligenta sa poata face asa ceva, sunt atat de penibili si de limitati incat ar fi de ras daca nu ar fi ajuns sa conduca o tara intreaga.
    Pe de alta parte imi vine in minte vorba" Nu te pune cu prostu', ca are mintea odihnita!"
  • +13 (15 voturi)    
    greu de crezut (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:21)

    alex562 [utilizator]

    ... aliatu' e cu parghii si muschi la noi ...
  • +26 (28 voturi)    
    Este inoportuna a compara marul cu parul. (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:23)

    esimov [utilizator]

    Sunt doua situatii total diferite. Pa cand in Ungaria a fost un vot cu o prezenta masiva si cu o participare de aproape 70%, in Romania nici macar 45% nu a atins, deci nu se poate imputa ca Fidesz, partidul lui Orban reprezinta numai 30% a populatiei ca si in cazul lui Dragnea. Plus Dragnea are dosar penal iar PSD este o adunatura de semianalfabeti.
    • +13 (15 voturi)    
      motivul (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:39)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui esimov

      Motivul pentru care orban nu este in aceeasi situatie ca Dragnea si alti predecesori ai sai este ca Ungaria si Polonia au fost admise in UE in alt val decat noi in care bolovanii de la Bruxelles nu se asteptau la ce avea sa urmeze. In cazurile tarilor aderate in valurile urmatoare, Romania, Bulgaria, Croatia, au fost impuse conditii care sa asigure o intarire a legislatiei nationale cat si rezolvarea a anumitor probleme regionale grave atat inainte cat si dupa aderare si care sa incerce sa previna anumite derapaje democratice. Orban a profitat de situatie si justitia nu i-a facut nimic pentru ca este legata de maini si de picioare la ei. Din aceasta perspectiva poti compara alegerile parlamentare de la noi din 2016 cu precedentele parlamentare de la ei si situatia actuala de la ei cu ce ar putea fi in 2020, daca opozitia nu se mobilizeaza (si aici ar fi singura diferenta, la noi exista o oferta alternativa reala, ca populatia prefera sa creada minciunile penalilor imbogatiti pe spinarea lor, asta este partea a doua).
  • +14 (20 voturi)    
    Dragnea are carisma unui stalp de telegraf ! (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca in locul sau la 11 decembrie 2016 la sefia PSD ar fi fost Basescu (mult mai inteligent) ori Kakarau, (mult mai carismatic decat Dragnea datorita discursului), atunci se putea intampla.

    PS. Cu Dragnea, zis si Ochi de Peste Mort insa cred ca avem noroc !
  • -11 (17 voturi)    
    Lol (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:11)

    HP [utilizator]

    Nu, din pacate. Noi suntem prea slugoi.
  • +16 (18 voturi)    
    Tarile din EST, in special Romania (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu au ce cauta in lumea civilizata din UE. Tari profund corupte, nationaliste, subdezvoltate, cu o justitie care e stâlp al mafiotilor. Umbra ruseasca se intinde tot mai mult pe aceste TERITORII atunci cand ele vor disparea definitiv de pe harta. Vestul ne va parasi curând scârbit de popoarele de hoti care voteaza doar hoti
  • +16 (18 voturi)    
    Ajungem ca Ungaria (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:33)

    tordz [utilizator]

    si fara un mini-dictator ca Orban, e de ajuns ca o clica de hoti sa faca ceea ce face si Orban in Ungaria.
  • +13 (15 voturi)    
    mda... (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce bine ar fi sa voteze lumea ...
    ce bine ar fi sa nu mai stea in casa sau la munte sau weekend trip...

    psdeii voteaza, ei suporta cel mai rau + suportam si noi ceilalti prostia lor...
  • -5 (13 voturi)    
    Nu se poate intampla... (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:32)

    Nonidem [utilizator]

    Nu se poate intampla deoarece:
    -Orban, ca sef are un discurs, are o logica, are cum se zice-"vorbele la el",este un lider cu personalitate.Dragnea e complet inadcvat la aceste capitole.
    -Orban si partidul lui au realizat ceva palpabil in Ungaria:autostrazi,scoli si spitale,reindustrializare.Astia-absolut nimic, o banda de borfasi interesati doar de afacerile lor,de a da legi care sa nu-i deranjeze la jaful Tarii.
    -Orban si partidul lui au o politica patriotica, nationala fata de conationalii lor din strainatate; vezi subventiile pentru scolile maghiare,subventiile acordate etnicilor maghiari,atitudinea constanta de a le apara drepturile nationale in tarile in care locuiesc.Dragnea si ai lui, doar mimeaza!
    Punctul forte al acestui submediocru il constituie mituirea populatiei,incurajarea nemuncii si primitivismului.Asta nu poate dura la nesfarsit,oricat de scarbita de politica ar fi partea activa si constienta a natiunii.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu se poate intampla ?! Deja se intampla ! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 10:52)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Tiparul este similar, atacarea bancilor, multinationalelor, adica dusmanii capitalisti care sug sangele poporului, inventarea unui dusman care ameninta tarisoara si care este folosit pe post de sperietoare pentru a justifica actiunile nedemocratice ulterioare, Soros, statul paralel, gadilarea orgoliului nationalist si denuntarea "hegemoniei UE".

      Ambele regimuri deturnareaza banii europeni catre clientela politica, nepotism, coruptie, manipularea sistemului electoral pentru maximizarea accesului la putere, alegerile intr-un singur tur, prima electorala acordata partidului cu cele mai multe voturi, chiar daca nu are majoritate, controlul asupra presei, politizarea justitiei, impaunarea cu "realizarili" economice etc

      Si PSD si FIDESZ lupta cu Bruxelles-ul "corect politic" stiind ca doar acesta ii mai poate opri, in rest au anihilat orice urma de opozitie. Fara regulile si principiile care au stat la baza constructiei europene nimic nu-i mai opreste pe liderii din Est sa-si distruga democratiile si sa instaureze regimuri autocratice in care domnia legii este inlocuita cu domnia bunului plac.
  • -11 (19 voturi)    
    Din pacate pentru noi (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:43)

    wintershadow [utilizator]

    nu se poate repeta.

    Nu exista absolut nici o legatura intre ce este in Hu si ce este la noi. Doar manipulare si dezinformare cat cuprinde pentru a induce aceasta idee.
  • +13 (17 voturi)    
    dar Orban a facut ceea ce urmeaza sa se (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:45)

    ..13 [utilizator]

    Intample si in RO - a desfiintat media care ii era potrivnica..

    Ceea ce conteaza in Ungaria este ca prezenta a fost masiva, dar neferictii nu au gasit pe unul/una sa le vorbeasca si celor care sunt prinsi in transa de catre Orban -

    adicalea fara un LIDER CREDIBIL nu poci misca masele...

    sau daca LIDERUL este unul TOXIC o sa vezi masele mergand la vitele in jug si desteptarea, daca mai apuca, sa se petreaca mai tarziu.

    Hitler este exemplul de lider toxic ales democratic initial...

    Exemplu local de lider dar cu incarcatura inca neclara este BAsescu - (sic!)
  • -12 (20 voturi)    
    Din păcate, nu (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Noi nu avem niciun politician precum Orbán, care să fie capabil și doritor să înțeleagă și să ia măsurile necesare pentru binele pe termen lung (la o scară istorică) al națiunii române, al poporului român.

    Un partid care luptă pentru cretinism (PSD) nu are cum să egaleze un partid care luptă pentru creștinism (FIDESZ).
    • +2 (4 voturi)    
      Si PSD si FIDESZ (Miercuri, 11 aprilie 2018, 10:56)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      lupta pentru cre(s)tinism. PSD il ataca in campanie pe Iohannis pentru ca nu e ortodox si pentru ca nu a fost "binecuvantat" cu copii. PSD sprijina "familia traditionala". Popii la sate mana oamenii sa voteze cu PSD. Primarii PSD arunca cu milioanele in celebra catedrala megalomanica.
  • +15 (19 voturi)    
    La cata prostie si analfabetism (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:20)

    Dalinar [utilizator]

    E in Romania, semi centenarul de Tele Ormanism abia acum incepe.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu, Ungaria are infrastructura (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:35)

    2087 [utilizator]

    Deci ce e in Ungaria, la noi va fi mult mai rau.
  • +15 (19 voturi)    
    Cu părere de rău .... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 0:26)

    Observatory [utilizator]

    Poporul roman nu poate și comparat cu cel ungar....
    Ungaria este mai civilizata și de când m-a știu , chiar sub opresiunea comunista, er de pe arunci i diferența , cultura ungurilor cu a romanilor nu poate fi comparata, vorbind in general, romanii sunt prostovani , inculți , borfași și nu sunt cu adevărat patrioți ....un roman te vindea la securitate pe nimic..mai peste tot se fura....
    Ungaria are un lider adevărat , are un
    mare patriot, nu este un borfaș și cu dosar de criminal...(da hoția este o crima)
    50 % trebuie sa ți iubești nația și 50% sa fi curat ( nu cu dosar)
    Comparând liderul de la Budapest cu cel de la București este fantezie ....
    Din păcate , și regret , in România hoția sta cu PSD ul la masa !

    Prostimea se uita și se minunează Cum fura conducătorii

    Bravo Nație !
  • +6 (8 voturi)    
    Ungaria are un lider malefic dar cu carisma (Miercuri, 11 aprilie 2018, 10:01)

    semperfi [utilizator]

    Romania are un lider malefic dar care nu trece sticla. In rest ambii se lauda cu realizarile economice in timp ce isi jefuiesc tarile. Realizarile Ungariei vin cu mult din urma, chiar inainte de comunism, sa nu uitam ca Ungaria a fost parte a unui imperiu.