​​SONDAJ Se poate repeta în România condusă de PSD situația din Ungaria lui Orban?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2018, 13:34 Actualitate | Esenţial


Sondaj Ungaria Romania
Foto: Hotnews
Victoria categorică a Fidesz-ului condus de Viktor Orban în alegerile din Ungaria, o undă de șoc pentru Uniunea Europeană, a restârnit în România dezbaterea: se poate repeta aici, sub conducerea PSD-ului condus de Liviu Dragnea, modelul iliberal din țara vecină? Cât de puternice sunt diferențele politice, ideologice sau de altă natură pentru ca România să nu ia această cale?

  • Participă la sondajul HotNews.ro




Citeste mai multe despre   


















4583 vizualizari

  • -10 (46 voturi)    
    hei (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:46)

    john70 [utilizator]

    Terminati cu comparatiile astea aberante. Exista in Romania vreun lider care sa tina un asemenea discurs?
    https://www.youtube.com/watch?v=ck57Tz-V6ok
      #showComment#showComment#showComment
  • -12 (40 voturi)    
    nicio sansa (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:51)

    Boa [utilizator]

    Romania nu va fi niciodata in situatia de azi a Ungariei.

    In primul rand nu avem oameni politici suficient de dotati pentru a impune o dictatura luminata de tipul Orban, desi demagogia si populismul ieftin musteste prin toate partidele. Iar Orban este un caz atipic deoarece peste toate faulturile grosolane la adresa democratiei el este un tip carismatic si inteligent. Un Putin mai mic si intr-o tara mai la vest, parte din lumea dezvoltata.

    In al doilea rand nicio putere nu poate culege 2/3 din voturi in doua mandate consecutive indiferent de performantele atinse. Nu ca am fi ultra-democrati dar suntem suficient de anarhici si de Gica contra ca sa gasim o samanta de nemultumire care sa schimbe balanta politica.
    PSD in particular, desi aduna mereu un procent generos de voturi nu va putea niciodata sa conduca dictatorial cat timp presa romaneasca este aproape covarsitor impotriva iar parghiile externe asemenea. Asta in cazul utopic ca ar putea aduna in frunte un grup cat de cat inteligent care sa nu-si auto-saboteze guvernarea prin incompetenta.
      #showComment#showComment#showComment
  • +21 (41 voturi)    
    NU, si va spun dece nu este posibil! (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:52)

    pedepsitorul [utilizator]

    In primul rand PSD a castigat cu majoritatea sticlei de ulei...
    Procentele celor absenti de la ultimile parlamentare au fost din indiferenta, dar intre timp s-a transformat in revolta #rezist, #coruptia ucide ...etc!

    Acum venind la problemele tehnice ale PSD: partidul a devenit captiv unei conduceri corupte, pe mai multe esaloane ale partidului iar asta va face imposibil sa obtina credibilitate nici pan, nici dupa urmatoarele alegeri cand opozitia actuala va castiga si va continua lupta anti-coruptie pe baza dosarelor deja documentate!

    PSD-ul este tratat deja ca grupare infractionala, iar ideologic nu poate decat sa vanda ideea - O sa fie bine! ultimii 30 de ani se razbuna!
      #showComment#showComment#showComment
  • -17 (33 voturi)    
    e un model, de ce nu? (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:55)

    asistat [utilizator]

    ??
      #showComment
  • -17 (23 voturi)    
    cred ca nu aveti proprietatea termenilor :)) (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:28)

    primarul de la cotroceni [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Illiberal_democracy
  • -1 (11 voturi)    
    sincer (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:16)

    CRMS [utilizator]

    Pe de o parte nu cred intrucat PSD-ul de acuma nu da semne ca ar avea minima inteligenta sa poata face asa ceva, sunt atat de penibili si de limitati incat ar fi de ras daca nu ar fi ajuns sa conduca o tara intreaga.
    Pe de alta parte imi vine in minte vorba" Nu te pune cu prostu', ca are mintea odihnita!"
  • +13 (15 voturi)    
    greu de crezut (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:21)

    george456 [utilizator]

    ... aliatu' e cu parghii si muschi la noi ...
  • +26 (28 voturi)    
    Este inoportuna a compara marul cu parul. (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:23)

    esimov [utilizator]

    Sunt doua situatii total diferite. Pa cand in Ungaria a fost un vot cu o prezenta masiva si cu o participare de aproape 70%, in Romania nici macar 45% nu a atins, deci nu se poate imputa ca Fidesz, partidul lui Orban reprezinta numai 30% a populatiei ca si in cazul lui Dragnea. Plus Dragnea are dosar penal iar PSD este o adunatura de semianalfabeti.
      #showComment
  • +14 (20 voturi)    
    Dragnea are carisma unui stalp de telegraf ! (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca in locul sau la 11 decembrie 2016 la sefia PSD ar fi fost Basescu (mult mai inteligent) ori Kakarau, (mult mai carismatic decat Dragnea datorita discursului), atunci se putea intampla.

    PS. Cu Dragnea, zis si Ochi de Peste Mort insa cred ca avem noroc !
  • -11 (17 voturi)    
    Lol (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:11)

    HP [utilizator]

    Nu, din pacate. Noi suntem prea slugoi.
  • +16 (18 voturi)    
    Tarile din EST, in special Romania (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu au ce cauta in lumea civilizata din UE. Tari profund corupte, nationaliste, subdezvoltate, cu o justitie care e stâlp al mafiotilor. Umbra ruseasca se intinde tot mai mult pe aceste TERITORII atunci cand ele vor disparea definitiv de pe harta. Vestul ne va parasi curând scârbit de popoarele de hoti care voteaza doar hoti
  • +16 (18 voturi)    
    Ajungem ca Ungaria (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:33)

    tordz [utilizator]

    si fara un mini-dictator ca Orban, e de ajuns ca o clica de hoti sa faca ceea ce face si Orban in Ungaria.
  • +13 (15 voturi)    
    mda... (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce bine ar fi sa voteze lumea ...
    ce bine ar fi sa nu mai stea in casa sau la munte sau weekend trip...

    psdeii voteaza, ei suporta cel mai rau + suportam si noi ceilalti prostia lor...
  • -5 (13 voturi)    
    Nu se poate intampla... (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:32)

    Nonidem [utilizator]

    Nu se poate intampla deoarece:
    -Orban, ca sef are un discurs, are o logica, are cum se zice-"vorbele la el",este un lider cu personalitate.Dragnea e complet inadcvat la aceste capitole.
    -Orban si partidul lui au realizat ceva palpabil in Ungaria:autostrazi,scoli si spitale,reindustrializare.Astia-absolut nimic, o banda de borfasi interesati doar de afacerile lor,de a da legi care sa nu-i deranjeze la jaful Tarii.
    -Orban si partidul lui au o politica patriotica, nationala fata de conationalii lor din strainatate; vezi subventiile pentru scolile maghiare,subventiile acordate etnicilor maghiari,atitudinea constanta de a le apara drepturile nationale in tarile in care locuiesc.Dragnea si ai lui, doar mimeaza!
    Punctul forte al acestui submediocru il constituie mituirea populatiei,incurajarea nemuncii si primitivismului.Asta nu poate dura la nesfarsit,oricat de scarbita de politica ar fi partea activa si constienta a natiunii.
      #showComment
  • -11 (19 voturi)    
    Din pacate pentru noi (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:43)

    wintershadow [utilizator]

    nu se poate repeta.

    Nu exista absolut nici o legatura intre ce este in Hu si ce este la noi. Doar manipulare si dezinformare cat cuprinde pentru a induce aceasta idee.
  • +13 (17 voturi)    
    dar Orban a facut ceea ce urmeaza sa se (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:45)

    ..13 [utilizator]

    Intample si in RO - a desfiintat media care ii era potrivnica..

    Ceea ce conteaza in Ungaria este ca prezenta a fost masiva, dar neferictii nu au gasit pe unul/una sa le vorbeasca si celor care sunt prinsi in transa de catre Orban -

    adicalea fara un LIDER CREDIBIL nu poci misca masele...

    sau daca LIDERUL este unul TOXIC o sa vezi masele mergand la vitele in jug si desteptarea, daca mai apuca, sa se petreaca mai tarziu.

    Hitler este exemplul de lider toxic ales democratic initial...

    Exemplu local de lider dar cu incarcatura inca neclara este BAsescu - (sic!)
  • -12 (20 voturi)    
    Din păcate, nu (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Noi nu avem niciun politician precum Orbán, care să fie capabil și doritor să înțeleagă și să ia măsurile necesare pentru binele pe termen lung (la o scară istorică) al națiunii române, al poporului român.

    Un partid care luptă pentru cretinism (PSD) nu are cum să egaleze un partid care luptă pentru creștinism (FIDESZ).
      #showComment
  • +15 (19 voturi)    
    La cata prostie si analfabetism (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:20)

    Wanheda [utilizator]

    E in Romania, semi centenarul de Tele Ormanism abia acum incepe.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu, Ungaria are infrastructura (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:35)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Deci ce e in Ungaria, la noi va fi mult mai rau.
  • +15 (19 voturi)    
    Cu părere de rău .... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 0:26)

    Observatory [utilizator]

    Poporul roman nu poate și comparat cu cel ungar....
    Ungaria este mai civilizata și de când m-a știu , chiar sub opresiunea comunista, er de pe arunci i diferența , cultura ungurilor cu a romanilor nu poate fi comparata, vorbind in general, romanii sunt prostovani , inculți , borfași și nu sunt cu adevărat patrioți ....un roman te vindea la securitate pe nimic..mai peste tot se fura....
    Ungaria are un lider adevărat , are un
    mare patriot, nu este un borfaș și cu dosar de criminal...(da hoția este o crima)
    50 % trebuie sa ți iubești nația și 50% sa fi curat ( nu cu dosar)
    Comparând liderul de la Budapest cu cel de la București este fantezie ....
    Din păcate , și regret , in România hoția sta cu PSD ul la masa !

    Prostimea se uita și se minunează Cum fura conducătorii

    Bravo Nație !
  • +6 (8 voturi)    
    Ungaria are un lider malefic dar cu carisma (Miercuri, 11 aprilie 2018, 10:01)

    semperfi [utilizator]

    Romania are un lider malefic dar care nu trece sticla. In rest ambii se lauda cu realizarile economice in timp ce isi jefuiesc tarile. Realizarile Ungariei vin cu mult din urma, chiar inainte de comunism, sa nu uitam ca Ungaria a fost parte a unui imperiu.