Lumina Sfântă s-a aprins în Biserica Mormântului Sfânt din Ierusalim la ora 14.20

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:26 Actualitate | Esenţial


Lumina sfanta de Pasti s-a aprins in Ierusalim
Foto: Facebook
Lumina Sfântă s-a aprins în Biserica Mormântului Sfânt din Ierusalim, de unde va fi trimisă în ţări din întreaga lume, inclusiv în România, anunță News.ro.

Mii de pelerini au aşteptat în Biserica Mormântului Sfânt venirea Luminii Sfinte, considerată cea mai evidentă dintre minunile creştine care se petrec în Biserica Ortodoxă.

Patriarhul Ierusalimului a intrat în capela în care se află mormântul lui Iisus Hristos având în mâini 33 de lumânări neaprinse, acest număr simbolizând vârsta pe care o avea Iisus atunci când a fost răstignit.

O delegaţie a Patriarhiei Române condusă de Timotei Prahoveanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, este prezentă la Ierusalim, pentru a aduce în România Lumina Sfântă de la biserica Sfântului Mormânt.

Sfânta Lumină de la Ierusalim este considerată cea mai clară dovadă a dreptei credinţe, cea mai evidentă dintre minunile creştine care se petrec în Biserica Ortodoxă.

În timpul Vecerniei din Sâmbăta Mare, între orele 12.30 şi 14.30, deasupra Sfântului Mormânt se aprinde un foc care se pogoară din cer, manifestându-se diferit în fiecare an şi care în primele minute nu frige, potrivit Patriarhiei Române.

Lumina este adusă credincioşilor de patriarhul Ierusalimului.

Sfântul Mormânt este inspectat încă din Vinerea Mare, imediat după Prohod. Cei care fac această verificare, pentru a nu exista nicio bănuială de înscenare, sunt poliţişti civili, care nu sunt creştini. De obicei, aceştia sunt trei: un arab, un turc şi un reprezentant al Statului Israel. Rolul lor este de a inspecta încăperea Sfântului Mormânt pentru a nu exista vreo sursă de foc. De asemenea, îi controlează corporal pe cei care vor pătrunde acolo în momentul ceremoniei religioase. Apoi, la momentul potrivit, luminile se sting, uşa se sigilează, iar la intrare rămân doar gardienii.

După slujbă, patriarhul Ierusalimului, îmbrăcat doar cu un stihar alb, cu epitrahil şi brâu, se îndreaptă spre Sfântul Mormânt. El este controlat la intrare de poliţişti în prezenţa martorilor care aparţin tuturor confesiunilor.

Patriarhul desigilează intrarea în Mormânt şi pătrunde în "Capela Îngerului", însoţit, potrivit tradiţiei, de un arab de religie islamică. Apoi, intră singur în încăperea propriu-zisă a Mormântului şi îngenunchează în faţa lespedei.

După rugăciune, cei prezenţi în biserică au adesea prilejul să observe o lumină precum un fulger, care vine prin cupola aflată deasupra Capelei Sfântului Mormânt. Pelerinii compară această lumină cu un glob care se împrăştie în mici bucăţi. Această lumină ajunge până la lespedea Sfântului Mormânt, aprinzând astfel vata presărată deasupra.


Citeste mai multe despre   


















2376 vizualizari

  • +5 (33 voturi)    
    si saptamana trecuta? (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    sunt 2 miliarde de catolici , lor unde li se aprinde?
    • -4 (30 voturi)    
      Este simplu (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:09)

      A78 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Isus avea ceasul reglat pe ora Europei de Est . Cu o saptamana decalaj .
      • -1 (21 voturi)    
        avea un windows vechi (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:05)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui A78

        .
    • 0 (16 voturi)    
      nu v-a spus soros (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 19:00)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ca lumina sfanta se aprinde doar pentru crestinii ortodocsi?
  • +5 (43 voturi)    
    Atentie (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:48)

    A78 [utilizator]

    Genul programului : fictiune
    • +4 (26 voturi)    
      Cine te pune sa te uiti??? (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:55)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Uite,eu, de exemplu nu ma uit la filme si documentare cu curcubei si curcubele.
      Si nici nu trag pe nas...
      • -5 (19 voturi)    
        da pe ceva tragi ,ca prea te-ai oparit! (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:06)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        .
        • +3 (17 voturi)    
          Nu imi plac excesele.. (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 18:51)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Si mai ales nu imi place lipsa de respect fata de sarbatoarea sfanta a altcuiva,indiferent ce e evreu,musulman,pocait,etc..
          Daca eu citesc pe Sinkiewicz-de ex.Quo Vadis nu o sa arunc cu noroi sau sa comentez ca altul citeste ispavile lu"Tata cu Tata"sau literatura engleza in care printul iubeste printul..
          Sunt liber ca maine sa ciocnesc oua de rosii de gaina si sa le pap nu sa ciocnesc oule mele cu oua de mamifer cu ruj,parol..
  • 0 (28 voturi)    
    Lumina e reglata dupa un server atomic (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:50)

    A78 [utilizator]

    E data naibii lumina asta care se aprinde in fiecare an in alta data , zici ca e programata de time.windows.com sau time.apple.com , cu daylight saving time activat .

    Curios :)
    • -4 (20 voturi)    
      nu mai posta de astea (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:08)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui A78

      ca o sa ți se ardă procesorul și va mirosi a pucioasa !
  • -1 (25 voturi)    
    Hihi (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:51)

    Soljenitin [utilizator]

    A dat careva cu fosfor alb mai devreme... :-P
    • +4 (14 voturi)    
      good one (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:57)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      https://www.youtube.com/watch?v=pd-o8ineMuE

      bineinteles ca trupa de bigoti de pe hn s-au grabit sa te minueze.
    • -2 (18 voturi)    
      nu vrei tu (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 19:10)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      sa faci o demonstratie cu fosfor alb ?
      iti ofer o boxa de la subsolul blocului meu.
      poti sa inviti pe toti cei cu convingeri similare tie , cu abilitati in filmare cu telefonul si transmitere in direct pe fetebuci , cum ar fi chichirau , bot etc.
      • +1 (1 vot)    
        He he (Marţi, 10 aprilie 2018, 8:43)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Ce nu fac eu pentru tine? Mananc un pui, beau si o sticla cu vin! Ca pentru tine, asa!

        https://www.youtube.com/watch?v=pd-o8ineMuE
  • +2 (14 voturi)    
    Lumina sfânta (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:53)

    infoInsider [utilizator]

    https://infoinsider.ro/2014/04/19/7-cadre-cum-apare-sfanta-lumina-de-la-ierusalim-minunea-filmata-in-1994-de-un-medic-devenit-preot/
    • -1 (15 voturi)    
      Sa vina sf. duh sa-i lumineze pe cei de la MEN (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:57)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui infoInsider

      sa-i convinga sa nu inchida scolile pe care le vor inchide de la 1 septembrie, din care una e langa blocul meu.

      Sa vina lumina sfanta si sa-i lumineze pe dobitocii astia PSDisti, ca vreau sa am scoala aproape pentru copiii mei, nu am banii furati de Dragnea sa-mi trimit copiii la scoala peste hotare.
  • -4 (24 voturi)    
    Alo, hotnews (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:10)

    Rares1 [utilizator]

    credeam ca nu mai scrieti depre bazaconii si basme babesti, in care nu mai cred azi nici copiii care-l asteapta pe Mos Craciun.
  • -3 (13 voturi)    
    Aceasta foarte probabila ,,inscenare" (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 20:33)

    Rahan5 [utilizator]

    arata subrezeniea conducerii bisericii ortodoxe de la Ierusalim.
    Primul argument: Dumnezeu are prea multe probleme pe cap pentru asi mai bate capul cu tot felul de semne facute intr-un oras degradat moral cum e Ierusalimul.
    Ierusalimul este exact in linia de comunicatii comerciale dispre Mediterana sprea interiorul Asiei, foarte prielnic pentru comert si camata. Deci nimic sfant nu are sanse sa provina din zona orasulului asta. Pana si Isus foarte probabil s-a nascut in zona Nazaret, in nord, in Galilea. Povestea cu Betleemul apropiat de Ierusalim este foarte probabil este o inscenare, ca sa se potriveasca cu profetiile iudaice, cum ca Mesia se va naste in Bethleem in Iudea, desigur aproape de Ierusalim, ca sa mai aiba un profit banesc preotii/fariseii de acolo. In realitate Dumnezeu a ales foarte probabil invers: L-a nascut pe Isus in Galilea si l-a indrumat sa incerce sa aduca la Dreapta Credinta pe fariseii iudei din pacatosul oras Ierusalim.
    Al doilea argument: Daca Patriarhul de acolo face o asemenea reclama prosteasca cu intrarea singur in persoana, insotit de un arab islamic, si care sunt singurii martori ai ,,apriderii luminii", arata de fapt necinstea si imoralitatea Patriarhului, care impune de fapt publicului crestin din afara, sa nu vada asa zisa ,,aprindere a luminii" (are probabil la el, sau se afla intr-un loc ascuns in incaperea mormantului o sursa de apridere).
    Patriarhul nu e un scamator de circ. El nu are dreptul moral sa se impotriveasca ca publicul crestin/ muritorii de rand sa vada ,,aprinderea luminii", ca si cand ar fi o scamatorie prin care ,,isi castiga painea" in fata publicului la un circ.
    Chiar si din simplul motiv, ca Patriarhul nu poate dovedii ca Dumnezeu ii cere sa tina secretul ,,aprinderii luminii'', fata de publicul crestin macar. Fac pariu ca si daca esti preot obisnuit, cu Facultate de Teologie, si chiar cu biserica in care faci slujbe in mod regulat, tot nu te lasa sa vezi impreuna cu Patriarhul ,,aprinderea luminii".