VIDEO Şoferul care făcea drifturi în parcarea unui complex comercial din Bucureşti a fost reţinut / El va fi cercetat în libertate, au decis procurorii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 12:53 Actualitate | Esenţial


Drifturi in parcarea mallului Baneasa
Foto: Captura Digi 24
Şoferul care făcea drifturi în parcarea unui complex comercial din Bucureşti şi care a fost oprit de către poliţiştii după ce au tras mai multe focuri de armă a fost reţinut pentru 24 de ore, informează News.ro. Bărbatul avea permisul suspendat, iar autoturismul nu era înmatriculat.

UPDATE:
Tânărul va fi cercetat în stare de libertate, au decis procurorii, după expirarea ordonanţei de reţinere pentru 24 de ore emisă de către anchetatori.

Sâmbătă după-amiază, Parchetul a confirmat ordonanţa de reţinere şi a dispus continuarea cercetărilor cu tânărul în stare de libertate, după expirarea termenului de 24 de ore, potrivit News.ro.

Şoferul a fost audiat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, la Secţia 2 Poliţie, la finalul audierilor el fiind reţinut şi urmând să fie dus la Judecătoria Sectorului 1 cu propunerea de arestare preventivă pentru conducere fără permis şi conducere a unui autovehicul neînmatriculat.

Bărbatul a fost dus la Poliţie vineri seară, după ce a fost oprit de poliţişti cu focuri de armă. El făcea drifturi în parcarea unui complex comercial.

Poliţia a făcut publice şi imagini, în care se poate vedea cum şoferul trece razant pe langă mai multe autoturisme parcate, iar mai multe persoane fug din calea maşinii.

"A fost somat verbal să se oprească, dar a refuzat şi a continuat în aceeasi atitudine, fapt pentru care unul dintre agenţii de poliţie a utilizat armamentul din dotare, trăgând, după somaţie, foc în plan vertical", au anunţat reprezentanţii Poliţiei Capitalei.

Nicio persoană nu a fost rănită şi nu au fost înregistrate pagube materiale.

Poliţiştii au mai stabilit că şoferul avea permisul suspendat, iar autoturismul nu era înmatriculat. "La momentul În care Poliţia l-a somat, mai mulţi spectatori au încercat să intervină în favoarea conducătorului auto. Precizăm ca în zona complexului comercial se înregistrează un real fenomen, mulţi tineri alegând să execute drifturi în acea zonă, fapt pentru care Poliţia va interveni întotdeauna cu fermitate pentru protejarea tuturor cetăţenilor care se afla în acel perimetru şi sunt expusi unui real pericol de a fi răniţi", au mai precizat reprezentanţii Poliţiei Capitalei.

Imagini cu incidentul din parcarea mall-ului Băneasa (Sursa Digi24)


Citeste mai multe despre   


















14474 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    vesnica poveste (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 12:59)

    srpc [utilizator]

    rrominii le iau mereu partea infractorilor impotriva politistilor
  • +8 (16 voturi)    
    Obligat propietarul complexului (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 13:02)

    Ord [utilizator]

    comercial de catre autoritati sa monteze niste stalpi sau borduri ca sa separe locurile de parcare ce stau lipite fata in fata si este rezolvata problema.
  • +16 (18 voturi)    
    Oau! (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 13:43)

    tarantella [utilizator]

    Ce meserias e tipul! N-am mai vazut asa ceva. Si masina e meseriasa, nu se vede bine in video, dar e sigur un benveu cu numere de balgaria. Astea-s masini, fratica. Si muzica... ah, parca o aud. Ori minune ori salam, altceva nu exista la valoarea lui. Oau! inca o data. Si spectatorii aia care au intervenit in favoarea lui... Domne, nici in Fast and Furious nu vezi asa ceva. Si chiar daca vezi, e sigur ca aia incearca sa imite niste ciobanasi mioritici care au sarit prea brusc din caruta in masina si de la opinca la tenesi.
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:18)

    tirolez [utilizator]

    Dupa ce ca avea bube in cap(permis suspendat, masina neimatriculata) mai si atragea atentia asupra lui.
    • +6 (14 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:43)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      asta-nseamna sa fi mafiot
      • +4 (12 voturi)    
        Da' cu limba romana ce ai? (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:14)

        [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui OnePiece

        ?
  • +8 (12 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:45)

    torna_fratre [utilizator]

    iar bizonii care au incercat sa-i ia apararea poate trebuia sa stea pe post de stalpisor ca sa-si dovedeasca meseriasul aptitudinile de sofer.
    ce daca mai calca un stalpisor(bizon),e o onoare sa te calce un bizon cu permisul suspendat si masina neimatriculata...cool.
    parca simt lipsa politiei americane in romania.intai impusti suspectul in cap si pe urma somezi.
  • -2 (12 voturi)    
    VA ROG (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:00)

    dincannes [utilizator]

    ... cum se spune pe romaneste, derapaje?
    Dragi romini, va este rusine de limba parintilor vostri?
    Speram inca sa avem toti un loc de veci, nu un site de veci si nici o locatie de veci!
    Frumoasa esti Romanie draga!
    • +7 (9 voturi)    
      rominule din cannes (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 21:42)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      - locatie este cuvint in limba romana
      - drfit nu se traduce prin derapaj ci prin deriva
      - derapaj se spune in engleza sideslip, nu drift

      propuni sa-ti vezi de geto-daca si sa lasi studiul neologismelor pentru altii.
      • -5 (5 voturi)    
        DERAPAJ CONTROLAT (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 22:38)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        Dece site, cind avem sit arheologic?
        Apropo, ne cunoastem domnule? Daca nu, prefer pluralul politicos.
      • 0 (0 voturi)    
        PETRE CRISTEA (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:42)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        ... cel ce a cistigat raliul Monte Carlo in 1936, spunea derapaj controlat.
    • +5 (5 voturi)    
      Loc (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 23:50)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Faceti loc pt Dl Pruteanu va rog ! Cel care vroia sa traduca in romaneste sloganurile publicitare gen Nike, Just do it in Niculae, fa-o !
      • +1 (1 vot)    
        just do it (Duminică, 8 aprilie 2018, 12:01)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        fa, doino!

        wait, that's not it :).
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Duminică, 8 aprilie 2018, 0:23)

    tudorr [utilizator]

    Tocmai s-a terminat procesul altui maimutoi care facea pe-a titirezul cu un bmw din 1800 toamna si a omorat o fata acu cativa ani si surpriza, puscarie cu... suspendare!!!!!!! dracnea a inspirat pe multi judecatori...
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 8 aprilie 2018, 9:14)

    Andrei_Buc [utilizator]

    cocalar cu bmw