Înalta Curte: Dosarul în care primarul din Râmnicu Vâlcea, Mircia Gutău, a fost condamnat definitiv la închisoare cu executare în 2010 va fi rejudecat

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 3 aprilie 2018, 15:02 Actualitate | Esenţial


Mircia Gutau
Foto: Facebook / Mircia Gutău
ICCJ a decis rejudecarea dosarului în care primarul municipiului Râmnicu Vâlcea Mircia Gutău a fost condamnat la trei ani şi şase luni de închisoare pentru luare de mită, primul termen fiind stabilit pentru 14 mai. CEDO a decis în noiembrie 2016 că i-au fost incalcate dreptul la aparare si dreptul la un proces echitabil în acest proces, transmite news.ro.

"În temeiul art.465 alin.11 lit.b Cod procedură penală, admite cererea de revizuire formulată de revizuentul Gutău Mircia împotriva deciziei penale nr.273 din data de 27 ianuarie 2010 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Secţia Penală, pronunţată în dosarul nr.698/57/2008. Desfiinţează decizia penală, numai cu privire la revizuentul Gutău Mircia şi dispune rejudecarea cauzei de către instanţa de recurs. Fixează termen la data de 14 mai 2018, cu citarea părţilor. Definitivă", se arată în decizia instanţei supreme.

În ianuarie 2010, Mircia Gutău a fost condamnat definitiv la trei ani şi şase luni de închisoare cu executare pentru luare de mită, în acelaşi dosar primind o pedeapsă similară şi fostul viceprimar al oraşului. Cei doi au fost denunţaţi la DNA de către un om de afaceri care a reclamat că edilul şi adjunctul său i-au cerut 50.000 de euro pentru a-i elibera un certificat de urbanism.

Gutău a fost eliberat condiţionat în septembrie 2011.

Mircia Gutău, condamnat definitiv în două dosare de corupţie şi eliberat condiţionat, a câştigat, la alegerile din iunie 2016, un nou mandat de primar al municipiului Râmnicu Vâlcea, obţinând peste 40% din voturi.

Curtea Europeana a Drepturilor Omului a decis, in data de 8 noiembrie 2016, ca primarului din Ramnicu Valcea, Mircia Gutau, i-au fost incalcate dreptul la aparare si dreptul la un proces echitabil in procesul de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, care l-a condamnat la trei ani de inchisoare dupa ce alte doua instante au pronuntat achitarea lui.

In esenta, CEDO a stabilit ca drepturile apararii au fost “sensibil reduse” din cauza ca Gutau a fost condamnat doar pe baza marturiilor pe care primele instante le-au considerat insuficiente, fara a-i audia din nou pe martori. Aceleasi motive au stat la baza constatarii ca lui Gutau i s-a incalcat dreptul la aparare.

Mircia Gutau a declarat joi atunci ca va cere rejudecarea dosarului. El se arata increzator in sansele sale de castig si spunea ca, dupa castigarea procesului, se va indrepta impotriva celor care l-au condamnat si au instrumentat dosarul sau. 

"Voi solicita rejudecarea cazului si sunt convins ca de aici incolo magistratii, procurorii vor fi mult mai atenti asupra deciziilor pe care le iau. (...) Daunele materiale le voi cere conform legii celor care mi-au produs suferinta. Voi cere statului roman si statul roman trebuie sa se indrepte impotriva celor care au falsificat documente, stenograme - si acest lucru este dat in decizia CEDO. Acesti oameni vor trebui sa raspunda.", declara Gutau pe 17 noiembrie 2016, la Antena 3.

Cercetarea penala a fost declansata in cazul Gutau in urma denuntului facut de mituitor in 2006. Conform declaratiilor acestuia, Mircia Gutau si subalternul sau, viceprimarul Nicolae Dicu, ar fi cerut, in perioada aprilie – iulie 2006, suma de 50.000 de euro de la omul de afaceri Constantin „Crinu” Popescu pentru a-l ajuta sa obtina un certificat de urbanism. Viceprimarul Dicu a primit 25.000 de euro din total, din care 20.000 de euro in 6 iulie 2006, cand a si fost surprins in flagrant delict de catre procurori. 
  • 18 iunie 2007 - Tribunalul Alba a decis achitarea lui Mircia Gutau si a viceprimarului Nicolae Dicu
  • 10 decembrie 2007 - Curtea de Apel Alba Iulia a admis apelul DNA si a decis retrimiterea dosarului la Tribunalul Alba
  • 28 martie 2008 - Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis recursurile celor doi inculpati, a casat sentinta Curtii de Apel Alba Iulia si a trimis dosarul pentru rejudecare la aceeasi instanta
  • 9 aprilie 2009 - Curtea de Apel Constanta a respins apelul DNA. Inculpatii sunt achitati
  • 27 ianuarie 2010 - Inalta Curte de Casatie si Justitie admite recursul DNA si ii condamna definitiv pe cei doi inculpati la cate trei ani si jumatate de inchisoare cu executare. 

Mircia Gutau a candidat la alegerile locale din 2016 la Primaria municipiului Ramnicu Valcea pe listele Partidului Ecologist Roman, castigand un nou mandat, dupa ce PNL i-a respins candidatura din cauza celor doua condamnari la inchisoare cu executare pentru coruptie, desi avea cel mai bun scor in sondaje. Gutau a fost primar in Ramnicu Valcea intre 2004 si 2008, iar in 2008 a fost ales din primul tur pentru un al doilea mandat cu 72% din voturi. 

In 2010 insa a fost condamnat definitiv pentru fapte de coruptie. In iunie 2014, Mircia Gutau a fost condamnat de Curtea de Apel Craiova pentru a doua oara intr-un proces de coruptie la doi ani si sase luni inchisoare cu executare, dar magistratii au decis contopirea pedepselor si acesta a ramas in libertate




















3661 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    cool (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:08)

    Jupanu1970 [utilizator]

    m as sparge de ras daca, dupa rejudecare il vor scoate vinovat de faptele comise. Hihihihi
    • +4 (4 voturi)    
      Pai (Marţi, 3 aprilie 2018, 16:02)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      Cu PSD la carma, ma indoiesc !
      Probabil o sa primeasca cateva milioane de euro despagubire de la contribuabili ca de ce nu, oricum banii la buget sunt pt furat nu pt strazi, spitale sau scoli.
  • +14 (16 voturi)    
    Ii da Tudorel 12000 de euro (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:09)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Ehe, ce viata.
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:14)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    incepe sa miroasa comunismul .... pardon, sa puta in ultimul hal.
    • -10 (12 voturi)    
      Si mirosul vine de la CEDO (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:22)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Este? Ehe, ce inteligent esti. Norocul tau ca nu doare.
      • 0 (0 voturi)    
        misto CEDO asta... (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:34)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        dar stai sa vezi cand o sa contribui tu la despagubirile lui :)
      • 0 (0 voturi)    
        Bah, tie iti pute (Marţi, 3 aprilie 2018, 19:17)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Dar ca un mancurt sadea, te orefaci ca nu.
  • -8 (12 voturi)    
    E inseamna influenta DNA... (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:30)

    Stef_and [utilizator]

    Si nu numai, cererea expresa a mass mediei de rezultatede condamnari, cererea UE de condamnari.
    Si acum daca astuia i se stabilesc despagubiri de 1 milion de euro, cine va plati? D-nii judecatori?!?! NU... eu, tu si toti cetatenii acestei tari- care ii platim pe incompetentii de magistrati, de la procurori la judecatori. Aici inda cred ca cei mai vinovati sunt procurorii, care merg la servici mai relaxati decat la restaurant, adica sa treaca ziua si sa vina leafa.
    RASPUNDEREA MATERIALA A MAGISTRATILOR este obligatorie, MALPRAXISUL exista si aici.
  • +8 (10 voturi)    
    REPET: (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Justitia in România e stâlpul statului mafiot.

    Ma uit la ministrelul Toader - fost procuror ceausist, inhaitat cu Fenechiu si grupare infactionala de la Iasi, propus de cercetatul penal CPT la CCR si in guvern - cum se bate el ca un leu turbat sa-i scoata pe complicii lui, hotii din PSD+ALDE+UDMR basma curata si repet:

    Justitia in România e stâlpul statului mafiot.
  • +13 (13 voturi)    
    mafia (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:36)

    dum_i [utilizator]

    mafia a pus stapanire pe romania.

    dupa ce elibereaza toti infractorii, o sa umple puscariile cu procurorii dna.

    mizerie de tara.
  • +4 (4 voturi)    
    coruptu (Marţi, 3 aprilie 2018, 15:58)

    vasilica_costica [utilizator]

    a corupt cind a fost prima data primar corupe si cind e la al doilea mandat, e dezvoltator imobiliar in centru orasului, inchide strazi ca il deranjeaza traficul, etc, e cel mai barosan din tot orasul, si acum il scoate si nevinovat si mai mult il face dizident
  • -2 (6 voturi)    
    tablagii lucreaza din greu (Marţi, 3 aprilie 2018, 16:05)

    nash pandelica [utilizator]

    azi, mai devreme ca in alte dati.
    au si motive :-)

    hahaha, cedo se pune de'a curmezisul luptei anticoruptie !
    nu se poate, noi suntem dna si nu facem asa ceva.
    auzi, stenograme modificate, probe masluite. asa ceva nu se ezicsta.
    dom'le ca'n romania !
    jos securitatea !
    • 0 (0 voturi)    
      Mazeto (Marţi, 3 aprilie 2018, 17:50)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      "Gutau a fost condamnat doar pe baza marturiilor pe care primele instante le-au considerat insuficiente, fara a-i audia din nou pe martori."


      Unde ai citit tu de probe masluite ? Ignora ce zice penalul Gutau, 99% din ce iese din gura lui sunt aberatii gen stat paralel, flacara violet si Soros.

      Se pare ca nu e prima data cand CEDO stabileste ca acest drept ar fi fost incalcat, judecatorii si procurorii se pare ca nu prea le au cu dreptul international si conventiile pe care Romania le-a semnat

      http://juri.ro/moinescu-vs-romania-violarea-principiului-administrarii-nemijlocite-a-probelor-testimoniale-condamnare-in-recurs-fara-audierea-martorilor-ale-caror-declaratii-au-determinat-instantele-inferioare-sa-pronunte-o-solutie-de-achitare-curtea-de-apel-constanta-a
    • 0 (0 voturi)    
      Gutau a fost prins in flagrant (Miercuri, 4 aprilie 2018, 9:22)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Mai rasfoieste si tu stirile, postacule.
      Decizia CEDO , si Gutau nu e singurul caz, se datoreaza vechiului cod penal, care nu prevedea obligativitarea re-audierii martorilor la apel si recurs.
      Insa probele din dosar sunt solide si decizia temeinica.
      Se va relua la ICCJ cu audierea martorilor si va fi condamnat din nou, daca nu cumva intervine prescriptia. Intrebarea e cum de l-au achitat la instantele inferioare DOAR pe apararea lui ca, chipurile, erau bani imprumutati. Nu e singurul care a recurs la minciuna asta. Brusc toti primarii si presedintii de consilii judetene se imprumuta fix de la afaceristii cu care institutia are contracte !!!
  • +3 (7 voturi)    
    dilema (Marţi, 3 aprilie 2018, 16:23)

    vodatepes [utilizator]

    Dilema: Cine plateste? Daca aia de la inalta curte l-au condamnat si au dreptate atunci aia din instantele inferioare sunt niste incapabili si trebuie sa plateasca. Daca e achitat dupa rejudecare aia de la Inalta curte sa plateasca. Deci cine plateste?. NOI FRAIERI adicalea populimea. Unui se fac ca fac justitie in tara asta. CEDO iar ne tras una peste cap. Nu judecatorilor, nu. ci noua ca popor.
    • 0 (2 voturi)    
      si daca (Marţi, 3 aprilie 2018, 22:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ramuri bat in geam, si se cutremur plopii...
      si daca iese nevinovat, daca probele au fost aranjate, si nu mai pot fi folosite in procesul nou, lui cine'i mai da inapoi zece ani de viata cand a fost cercetat, arestat, judecat, categorisit de voi si presa ca penal, lui cine'i mai da ceva ? n'au fost cumva zece ani de tortura >? oamenii au familii care sufera alaturi..
      ca n'avem raspunderea magistratilor.
      cedo a hotarat rejudecarea, nu reluarea cercetarii penale. deci vor mai fi, poate inca vreo doi trei ani...altfel, ar fi fost alti zece doishpe ani...
      viata unui om, un nimic pt. securisti.

      judecatorii si procurorii care l'au lucrat, aia patesc ceva, platesc, sau cum spui, va plati populimea ?!

      deci, cedo ne lucreaza, se pune de'a curmezisul..
      ce conteaza vinovat nevinovat...
      asta in timp ce lucica mesteca guma linistit, la jubileul dna.
  • +6 (6 voturi)    
    si uite-asa s-a confirmat paradoxul (Marţi, 3 aprilie 2018, 16:30)

    ...!?! [utilizator]

    tara in care coruptia este endemica, fara corupti.
    hai siktr, coana justitie, natiune de imbecili!
  • 0 (0 voturi)    
    ciudata judecata asta... (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:32)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ""Viceprimarul Dicu a primit 25.000 de euro din total, din care 20.000 de euro in 6 iulie 2006, cand a si fost surprins in flagrant delict de catre procurori."" Mai e nevoie si de alte probe pentru astia sau trebuie pupati in dorsal ca li s-au "incalcat drepturile"?
  • +1 (1 vot)    
    dilema ramane (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:18)

    unacare [utilizator]

    A furat dar nu's dovezi sau n'a furat?