42 de mii de lei, bani donați de români pentru contestarea amenzilor aplicate protestatarilor împotriva legilor justiției

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2018, 13:01 Actualitate | Esenţial


Protest
Foto: Declic
​Peste 600 de români au donat, de la începutul anului, aproape 42 de mii de lei pentru a susține procesele împotriva amenzilor aplicate de Jandarmeria Română protestatarilor împotriva legilor justiției, pe care aceștia le consideră abuzive, arată comunitatea Declic, într-un comunicat.

"Printre amenzile contestate cu ajutorul aceastei sume este și cea aplicată de jandarmi unui bărbat surdo-mut, acuzat că 'a scandat lozinci anti-PSD' ", mai precizează Declic.

Declic arată că s-a alăturat, prin crearea unui fond de donații, demersului Asociației Evoluție în Instituție, care a deschis 160 de procese. Prin acestea, sunt contestate amenzile aplicate protestatarilor care susțin o justiție independentă. 55 dintre ele au fost deja câștigate în primă instanță, iar 35 sunt în apel. De asemenea, au fost depuse 32 de plângeri contravenționale împotriva amenzilor de la Congresul PSD.

"Dacă mi-ar fi spus cineva acum 3 ani, când s-a lansat prima petiție Declic, că am putea reuși să strângem aproape 10.000 de euro pentru a contesta amenzi, ei bine, aș fi fost sceptic. Dar sunt încântat de solidaritatea de care am dat dovadă și sunt conștient de mesajul puternic pe care îl transmitem. Oamenii care au ieșit să la aceste proteste au dreptul legal, garantat de Constituția României, să se exprime liber. Nu protestăm de dragul de a spune ”nu”, ci pentru că dorim să îndreptăm abuzurile făcute în această țară”, a declarat Tudor Brădățan, director executiv Declic.

Declic consideră că "prin amenzile uriașe aplicate de Jandarmerie, se încearcă oprirea protestelor. Dar noi nu cedăm! Cu ajutorul cetățenilor, contribuim la contestarea amenzilor injuste".



















2054 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    uite ca mai intra un banuț la buget, (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:24)

    asistat [utilizator]

    asa a-i mai ajutam si pe guvernanti si pe tarisoara!
    • +8 (8 voturi)    
      too dumb... (Duminică, 1 aprilie 2018, 16:36)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ... to troll...

      Incearca o cerseala mica in alta parte... genu' asta de trolling ieftin e desuet...
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 1 aprilie 2018, 18:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Fiecare cu ce intelege din articol...

      Voi sunteti ca PR-ul PSD-ului: daca avem exportul la pamant ca nu am facut fata cererii externe se va raporta "importul din 2018 este mai mare ca exportul". Cand Ghita a fost gasit in Serbia nu s-a postat ca fugarul e inco0ltit pe Romania TV ci "cui ii e frica de sa se intaorca Ghita".

      Asa sunteti voi: vedeti partea plina a paharului. Bravo!
    • +1 (1 vot)    
      Ce grijulii sunteti voi ca sa aiba asistatii (Luni, 2 aprilie 2018, 9:28)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ce toca de sarbatori...! Eu l-as sfatui pe Daddy, mai bine sa puna bani deoparte, curand se va aproba legea pentru despagubirea puscariasilor si o sa aiba chiar si o nevoie...personala...!
  • +8 (8 voturi)    
    Daca... (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:42)

    Adri70 [utilizator]

    Daca vom avea sansa ca la un moment dat sa se schimbe regimul politic, sper ca printre primele masuri ce vor fi luate sa fie pedepsirea tuturor obraznicilor nerusinati din jandarmerie, care au facut pact cu gruparea infractionala PSD - ALDE - UDMR, ajunsa acum la putere. Nemernicii astia au transformat statul intr-un dusman al poporului! Prefera sa finanteze puscariasii cu zeci de mii de euro, in timp ce la spitalul Marie Curie mor copii pentru ca nu se gasesc cateva mii de euro pentru a fi trimisi la tratament intr-o tara civilizata.
  • +8 (8 voturi)    
    Normal (Duminică, 1 aprilie 2018, 15:09)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta inseamna comunitate. Felicitari!
  • +10 (10 voturi)    
    Foarte bine! Jos cu slugile PSDului! (Duminică, 1 aprilie 2018, 15:30)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Jos cu dictatura comunista!
  • +6 (6 voturi)    
    bravo .... (Duminică, 1 aprilie 2018, 19:32)

    viziru [utilizator]

    iar pentru jandarmerie multa U.E. sclavilor !!! toate rebuturile cu maximum 2 neuroni sunt primite pe acolo,,,,
  • +1 (1 vot)