Alexander Adamescu, arestat la Londra

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 12:06 Actualitate | Esenţial


Alexander Adamescu
Foto: Hotnews
Alexander Adamescu, fiul omului de afaceri Dan Adamescu, a fost arestat la Londra, luni seara, în condițiile în care, în luna mai, Tribunalul Bucureşti a emis un mandat de arestare preventivă în lipsă pe numele lui, au declarat surse din Poliţie pentru Mediafax.  Potrivit unor surse judiciare citate de Libertatea, el a fost arestat preventiv după ce o instanță londoneză a constatat că acesta ar fi folosit acte false în timpul judecării procesului de extrădare.

Bogdan Alexander Adamescu (39) încearcă să evite extradarea în România, unde urmează să fie judecat în dosarul în care este acuzat de dare de mită împreună cu tatăl sau, Dan Adamescu, decedat în ianuarie 2017. Pe numele lui Adamescu jr. judecătorii au emis un mandat de arestare în lipsa în mai 2016, fiind acuzat că se sustrage anchetei penale din 2014, când a fost deschis dosarul.

Adamescu a fost prins la Londra în iunie 2016, iar de atunci se luptă în instanță pentru a evita extradarea în România. Are chiar o pagină de internet intitulată friendsofalexanderadamescu.org, în care se prezintă victima politică și a abuzurilor statului român. Adamescu jr. duce o intensă campanie de lobby în presa internațională împotriva DNA și împotriva mandatului european de arestare.

Susținătorii săi se referă la el ca la un dramaturg, scriitor de piese de teatru care trăiește din 2012 la Londra.

Apărătorii omului de afaceri susțin că acesta ar fi o victimă a "persecuțiilor politice" și că mandatul de arestare ar fi fost emis abuziv, doar pentru a împiedica procesul la Curtea de Arbitraj de la Washington (ICSID) dintre Alexander Adamescu, The Nova Group și statul român.

Potrivit procurorilor, în cursul lunilor iunie și decembrie 2013, Bogdan Alexander Adamescu, împreună cu tatăl său, a remis, prin intermediari, sumele de 15.000 euro respectiv 23.000 lei magistraților Stanciu Ion și Rovența Elena, judecători la Tribunalul București - Secția VII Civilă, pentru ca în schimb aceștia să dispună, în dosare privind procedura insolvenței, soluții favorabile unora dintre societățile la care acționar era Dan Adamescu.

Citește și:


Citeste mai multe despre   


















8864 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Va Fi brechinniuz (Joi, 29 martie 2018, 12:13)

    un domn [utilizator]

    Cand se vor aresta si cei care au administrat judiciar Astra conform mandatului institutiei de supraveghere
    • +8 (16 voturi)    
      In niciun caz "cand se vor aresta si..." (Joi, 29 martie 2018, 12:43)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cand vor fi arestati da, nu cand se vor aresta; doar nu se aresteaza singuri!
      Gramatica limbii romane si carnea de porc sunt grele!
      • -1 (5 voturi)    
        e, e, e, (Joi, 29 martie 2018, 13:42)

        Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui CaiusCosades

        hehehe, insa pe fond domnul are dreptate, se pare ca astra has gone fi'nca nu s-a cotizat unde trebuie (?!)
      • +3 (3 voturi)    
        ai prins ideea (Joi, 29 martie 2018, 15:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui CaiusCosades

        si NU am gresit grammatical ! tu crezi ca "aia" care au ingropat afacerea NU au legatura cu aia care au administrat special ?
        • +3 (3 voturi)    
          "afacerea" a fost ingropata de (Joi, 29 martie 2018, 21:29)

          CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          prostul management, de permanenta dificultate in a plati daunele, de "programele" de reasigurare frauduloase, si multe alele pe care nu le mai enumar. Astra a fost unul din mortii vii ai pietei asigurarilor (alaturi de Carpatica, Euroins si City Insurance) care ar fi trebuit sa sucombe (faliment) din anul 2000.
          • +2 (2 voturi)    
            Ultimele active (Vineri, 30 martie 2018, 0:39)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui CaiusCosades

            Ce s or fi intamplat cu ele? Lichidatorul...
  • +25 (25 voturi)    
    Costa Rica (Joi, 29 martie 2018, 12:17)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Daca a ramas in EU....
    • +2 (2 voturi)    
      uite ca popoviciu e bine mersi, tot la londra (Vineri, 30 martie 2018, 10:22)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

      si cu banii si liber dupa un jaf de vreun miliard de euro
  • +21 (21 voturi)    
    oh... sărăcuțul... (Joi, 29 martie 2018, 12:20)

    qwerasdf [utilizator]

    urmează ghiță
  • +23 (23 voturi)    
    Sa vedem (Joi, 29 martie 2018, 12:27)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Daca documentele vor fi trimise de romani de pe acelasi fax cu care se trimit in Serbia. Fax cu latenta mare.
  • +18 (18 voturi)    
    pistol cu apa! (Joi, 29 martie 2018, 12:32)

    ceoteldrum [utilizator]

    plateste cautiunea si aia e!puiu popovoci va spune ceva?pt 200k £ e cercetat in stare de libertate..ideea e sa furi cat mai mult,tot ce ai proprietati in ro,treci pe neamuri,fini,cumatri,lasi ceva si pt ,,offshore" si ce mai ramane pt avocati.va doresc spor la treaba.
  • +13 (15 voturi)    
    Si ce? Il scot hotii pe usa din dos (Joi, 29 martie 2018, 12:34)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Nu face nicio zi de puscarie.
    • +7 (9 voturi)    
      Justitia româna (Joi, 29 martie 2018, 13:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      .. e primul apărător al statului matiot amexat de cei care au comandat CRIMELE din 89-90. Adica nici macar aceia nu au primit ce merita: OCNA PE VIATA.-
  • +16 (18 voturi)    
    hahaha (Joi, 29 martie 2018, 12:37)

    dorin35 [utilizator]

    Susțînătorii săi se referă la el că la un dramaturg, scriitor de piese de teatru...
    Lasa ca are timp sa-si scrie opera in puscarie :)
  • +14 (16 voturi)    
    aschia nu sare departe de trunchi (Joi, 29 martie 2018, 13:08)

    iodixit [utilizator]

    hot tac-su, hot si el!
    • +7 (9 voturi)    
      Le cine te referi? (Joi, 29 martie 2018, 13:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      La progenitura lui Liviu Dracnea?
  • +1 (11 voturi)    
    Black Cube (Joi, 29 martie 2018, 13:22)

    Kosmos [utilizator]

    A activat planul rosu de "sinucidere" si preluarea averii
    • +5 (11 voturi)    
      Iar psd (Joi, 29 martie 2018, 14:36)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      si /sau rusii au activat postacii.
    • +2 (2 voturi)    
      Averea Poporului Roman in parte Ingropata (Joi, 29 martie 2018, 18:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      La Astra?
  • +10 (10 voturi)    
    Bietul... (Joi, 29 martie 2018, 15:52)

    Cataleya [utilizator]

    "Statul paralel englez" e de vina.
  • -8 (8 voturi)    
    STIMATI COMENTATORI (Joi, 29 martie 2018, 18:19)

    dincannes [utilizator]

    Daca tatal dumneavoastra ar fi stat in arest 28 de zile, fara medicamentele vitale, poate ati intelege de ce el, Alexander, vinovat sau nu, se fereste de abuzurile anchetatorilor romani.
    Daca arestat fiind, nu-ti poti vedea avocatul, pentruca picioarele nu te tin, sa urci treptele, spre camera de vizita, atunci poate veti gindi altfel.
    Daca in celula, neputind sta pe vine, esti obligat sa te asezi direct pe closetul turcesc, atunci poate treceti la comentariul urmator, fara sa votati de loc!
    • +8 (8 voturi)    
      da, sigur (Joi, 29 martie 2018, 20:29)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      cand a furat nu a tinut cont de faptul ca nu poate sta pe closetul turcesc . Atunci statea pe unul ultra modern. Nu a tinut cont de miile de bolnavi care aveau nevoie de banii aia pe care i-a furat. Sarcutul, nu are nicio vina. Sunt sigur ca procurorii lui Kovesi i-au falsificat actele. Englezii aia sunt niste nerecunoscatori. Sa ai in dotare asa o progenitura si sa nu fi recunoscator.