Europarlamentarul Cristian Preda, audiat în Consiliul de onoare al Ordinului "Steaua României"

de A.L.     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2018, 7:07 Actualitate | Esenţial


Cristian Preda
Foto: Facebook
Consiliul de onoare al Ordinului 'Steaua României' urmează să îl audieze, miercuri, pe europarlamentarul Cristian Preda, care a primit această distincţie în 2009, pentru a răspunde unui denunţ privind defăimarea ţării, scrie Agerpres. Pe 14 martie, europarlamentarul anunţa că a fost chemat în faţa Consiliului de onoare al Ordinului 'Steaua României'.

"Prigoana a început. Întrucât am criticat în PE guvernele Grindeanu şi Tudose, sunt chemat în faţa Consiliului de onoare al Ordinului 'Steaua României', pentru a răspunde unui denunţ care reia acuzaţiile PSD-ALDE de defăimare a ţării. Mă vor judeca: Gabriela Firea, Ecaterina Andronescu, doctorul Şerban Brădişteanu (da, acela condamnat!), Mircea Geoană, fostul director SRI Costin Georgescu şi generalul Degeratu. Consiliul e prezidat de fostul preşedinte al Academiei, Ionel Haiduc. Mă voi apăra. Nu mă intimidează coaliţia corupţilor. Dincolo de cazul meu, e în joc un principiu: România liberă şi europeană trebuie protejată. Sunt convins că am de partea mea nu o formaţiune politică, ci cetăţenii oneşti ai acestei ţări. Pentru ei lupt. Vom învinge!", preciza, atunci, europarlamentarul într-o postare pe Facebook. 

Ulterior, Preda a cerut ca audierea să fie publică, însă solicitarea a fost respinsă.  

"Domnul consilier de stat Angelescu, care păstoreşte Cancelaria Ordinelor, a răspuns 'nu', precizând că legea prevede că, în afara membrilor Consiliului de Onoare şi a 'acuzatului', doar o persoană mai poate participa la audiere, şi anume preşedintele. I-am explicat domnului consilier diferenţa dintre participare şi acces public, arătând că eu solicit nu invitarea şefului statului, ci ca oricine doreşte să poată vedea ce acuzaţii mi se aduc şi cum anume mă apăr. Nu, nu, nu - a zis domnul consilier", arăta Preda.


Citeste mai multe despre   


















1545 vizualizari

  • -10 (10 voturi)    
    Trebuie investigati si cei care (Miercuri, 28 martie 2018, 7:46)

    asistat [utilizator]

    i-au acordat Ordinul!
    • +10 (12 voturi)    
      Pentru? (Miercuri, 28 martie 2018, 8:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      A spune adevarul despre Romania azi poate fi usor considerat a defaima: Tara condusa de infractori, guvern de analfabeti incompetenti, bugetul tarii furat de rudele politicienilor. Adevar sau defaimare?
    • +4 (4 voturi)    
      Si rudele lor pana la gradul 2?... (Miercuri, 28 martie 2018, 8:56)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Sa completeze fisa aia de 16 pagini pe care o verifica CI-stu
  • +5 (9 voturi)    
    Pierdere de vreme. (Miercuri, 28 martie 2018, 8:38)

    Cataleya [utilizator]

    Preda ar trebui sa se prezinte in fata acelei comisii doar ca sa le spuna ca refuza sa fie "judecat" de niste lichele, sa renunte de buna voie la ordinul respectiv si apoi sa plece trantindu-le usa in nas.
    Iar Firea, Bradisteanu & Co n-au decat sa-si bage in dos Steaua Romaniei.....
    • -5 (7 voturi)    
      Refuzam justița, ca a-n piață! (Miercuri, 28 martie 2018, 10:25)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Da o apărăm!
      • +2 (8 voturi)    
        Incearca macar sa nu mai (Miercuri, 28 martie 2018, 12:20)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        schingiuesti in asa hal limba Romana
      • +1 (3 voturi)    
        Ciudat troll mai esti si tu (Miercuri, 28 martie 2018, 16:13)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        faci greseli intentionate ca sa le mascheze pe cele neintentionate?
  • +4 (6 voturi)    
    europarlamentarul (Miercuri, 28 martie 2018, 12:21)

    misa2002_2006 [utilizator]

    audiat de un grup din care fac parte infractori cu dosare penale si condamnari!
  • +2 (2 voturi)    
    halal (Miercuri, 28 martie 2018, 12:49)

    Ilidia [utilizator]

    Halal membri, halal comisie ! N-ar trebui sa se prezinte pana cand "interogatoriul" nu este public. Pana si procesele penale sunt publice...