Sebastian Ghiţă spune că îi va da lui Tudorel Toader, care se va afla luni la Belgrad, un memoriu prin care va cere suspendarea cererii de extrădare

de A.L.     HotNews.ro
Duminică, 25 martie 2018, 23:03 Actualitate | Esenţial


Sebastian Ghita
Foto: captura Antena 3
Fostul deputat Sebastian Ghiţă a declarat duminică seară, într-o intervenţie telefonică la România TV, că îi va da luni ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, care se va afla la Belgrad, un memoriu prin care va cere suspendarea cererii de extrădare, invocând probele false din dosarul său, informează news.ro.

"Abia aştept să ajungă aici (Tudorel Toader – n.r.). Când intră pe treptele Justiţiei, îi dau raportul în mână, că mă gândesc că nu a trăit în România. Să le explice sârbilor că el, Tudorel Toader, a venit cu probe false să extrădaţi un cetăţean. (…) Ştiţi ceva şi cu Tudorel Toader? Ori în căruţă, ori în teleguţă, că aşa duplicitar, nu mai merge", a continuat Ghiţă.  

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat săptămâna trecută că partea română şi-a îndeplinit obligaţiile şi a transmis toate informaţiile solicitate în dosarul de extrădare a lui Sebastian Ghiţă din Serbia. Toader a precizat că luni va avea o întâlnire cu ministrul Justiţiei din Serbia în care se va discuta şi acest subiect. 

”Partea română şi-a îndeplinit obligaţiile de transfer a tuturor documentelor necesare şi a celor suplimentare solicitate. Nici ministrul Justiţiei din România, nici instanţele de judecată din România nu pot interveni, nu pot genera măsuri de accelerare a soluţionării cauzei de către instanţa competentă din Serbia”, a declarat Tudorel Toader.  

El a precizat că luni, 26 martie, va avea o întrevedere cu ministrul Justiţiei din Serbia. 

”Evident vom discuta instrumentele juridice de cooperare dintre cele două state, dar inevitabil va fi şi subiectul acesta. În aceeaşi zi, la orele 11.30 cred, voi avea o întrevedere oficială şi cu preşedintele Curţii Constituţionale din Serbia. Noi sigur nu putem lua nicio măsură, nu putem face niciun demers de natură să se suprapună, să afecteze activitatea judecătorului independent din Serbia. Ce putem să facem noi şi ce zic eu că am făcut MJ şi instanţele naţionale, cu promptitudine am răspuns la toate solicitările pe care le-au făcut”, a adăugat ministrul Justiţiei.


Citeste mai multe despre   
















1429 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    De cand judeca Rudotel dosarul lui Ghita? (Duminică, 25 martie 2018, 23:11)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Este pe fata, ca pe astia nu-i intereseaza altceva decat sa fie dcapati infractorii si hotii.
    Un mesaj pentru Ghita, Dragnea, Tariceanu, Tudorel: FUCK YOU ALL!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Consumarea Intalnirii intre Seby Ghitza si (Duminică, 25 martie 2018, 23:19)

    un domn [utilizator]

    Tudorel Strungar Model aduce Complicitatea celui din urma la Favorizarea Infractorului
    Ministerul Public este chemat luni daca minciunile lui Ghitza totusi se adeveresc sa purceada la arestarea Strungarului
  • +13 (13 voturi)    
    Ghitala la RTV :''Eu ii spun ''verde-n fatza'' (Luni, 26 martie 2018, 0:02)

    scaraotchi [utilizator]

    lui Tudorel, atunci cand va intra pe treptele Justitiei:

    Tudorele..., in primul rand ai grija ca aluneca, pentru ca au dat astia cu un dezinfectant, cica suferi de ''dubla maladie '', Ciuma Rosie si Dermatita Justitarului;

    -in al doilea rand, asa nu se mai poate fratzioare, ''ori la bal ori la spital''...! Cat am lipsit din tzara si-au ''bagat gheara'' in licitatile IT cu statul tot felul de ''amatori'', ba tractoristi de la Giurgiu, ba horticultori de la Teleorman, ba a mai venit si ala din Vrancea de-i zice ''Shogunul'' cu vreo doi viticultori, asa nu se mai poate...!
  • +13 (13 voturi)    
    Bataie de joc (Luni, 26 martie 2018, 0:40)

    Cataleya [utilizator]

    Ministrul Justitiei al unui stat membru UE se deplaseaza la locul in care se ascunde sobolanul infractor Ghita, ca sa primeasca de la acesta "documente" care sa....

    Ce mascarada jegoasa si infecta!
  • +11 (11 voturi)    
    abia astept (Luni, 26 martie 2018, 0:52)

    anonim3 [utilizator]

    Ministrul Justitiei in functie va fi interceptat (cu acordul sau?) pe scarile unei institutii oficiale din Serbia! Tare sunt curios ce justificari va inventa Tudorel Toader pentru a justifica o asemenea intalnire cu un inculpat potential infractor. Cat de jos poate sa cada?
    Inca si mai hazos ar fi ca SPP-ul sarbesc sa protejeze pe demnitarul roman si sa impuste pe Ghita! Macar un glonte-doua in picior.
  • +10 (10 voturi)    
    Tudoreeleeeee! (Luni, 26 martie 2018, 7:18)

    Filbert [utilizator]

    Nu uita ouale si pasca pentru Sebi!
  • +7 (7 voturi)    
    Aha! (Luni, 26 martie 2018, 8:01)

    asavreau [utilizator]

    De aia se duce TT în Serbia?Are întâlnire cu Ghiță.
  • +6 (6 voturi)    
    Subordonare (Luni, 26 martie 2018, 9:11)

    Celbland [utilizator]

    Infractorul Ghiță este șeful lui Tudorel pe linie de partid, așa că ...
  • +6 (6 voturi)    
    interesant... (Luni, 26 martie 2018, 10:16)

    liviu_ [utilizator]

    tocmai acu e vizita lul slugarel... interesant...