România a trecut la ora oficială de vară. 25 martie este cea mai scurtă zi din an

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 martie 2018, 23:58 Actualitate | Esenţial


Se trece la ora de vara
Foto: Agerpres
România a trecut în noaptea de sâmbătă spre duminică la ora oficială de vară, ceasurile au fost date înainte cu o oră la 03.00, care a devenit ora 04.00, iar 25 martie va fi cea mai scurtă zi din 2018. În acest an, ora de vară se aplică din 25 martie până în 28 octombrie, când se va reveni la ora oficială de iarnă.

În acest an, ora de vară se aplică din 25 martie până în 28 octombrie, când se va reveni la ora oficială de iarnă, notează News.ro. 

Din 25 martie până în 28 octombrie, perioada orei de vară, diferenţa dintre ora oficială a României şi Timpul Universal (GMT) va fi de trei ore.

În România, ora de vară a fost introdusă pentru prima dată în 1932, între 22 mai şi 2 octombrie. Până în 1939, ora de vară a funcţionat în fiecare an, între prima duminică din aprilie, ora 00.00 şi prima duminică din octombrie, ora 01.00. Din 1941, ora de vară nu s-a mai folosit, fiind reintrodusă în România abia în 1979. Până în 1996, ora de vară se introducea de la sfârşitul lunii martie până la sfârşitul lui septembrie. Din 1997 s-a trecut la ora de vară din ultima duminică a lunii martie până în ultima duminică din octombrie, potrivit Observatorului Astronomic.

Primii care au introdus ora de vară au fost germanii, începând din 1916 (între 30 aprilie şi 1 octombrie). Au urmat britanicii, care au introdus ora de vară tot în 1916 (între 21 mai şi 16 octombrie). Alte ţări care au introdus ora de vara au fost: Belgia, Denemarca, Franţa, Italia, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Portugalia, Suedia, Turcia şi Tasmania. Pe 19 martie 1918 a fost introdusă şi în Statele Unite ale Americii, dar a fost folosită doar până în 1919.

O propunere legislativă privind renunţarea la trecerea la ora de vară, aparţinând deputatului PMP Marius Paşcan şi susţinută de alţi parlamentari PSD, PNL, USR şi UDMR, a fost depusă la Senat, în calitate de primă Cameră sesizată. Iniţiatorul susţine că, potrivit Parlamentului European, această trecere la ora de vară are efecte negative asupra sănătăţii.

Paşcan cere abrogarea Ordonanţei nr. 20/1997 privind stabilirea orarului de vară şi a orei oficiale de vară pe teritoriul României, care la art (1) precizează că: "În cadrul orarului de vară se stabileşte ora oficială de vară, decalată cu o oră în avans faţă de ora Europei Orientale, aplicabilă din ultima duminică a lunii martie, ora 3.00, care devine ora 4.00, până la ultima duminică a lunii octombrie, ora 4.00, care devine ora 3.00".

Parlamentul European a cerut Comisiei Europene o evaluare "în profunzime" a avantajelor şi dezavantajelor schimbării orei în mod semestrial şi să prezinte "dacă este necesară" o revizuire a directivei care o organizează în cadrul Uniunii Europene.
 
Rezoluţia, care a fost adoptată la începutul lunii februarie cu 384 de voturi la 153 şi 12 abţineri, amendează propunerea iniţială a Comisiei Transporturilor din cadrul PE, care cerea în mod direct să se renunţe la ora de vară.
 
Eurodeputaţii consideră că "numeroase studii ştiinţifice (despre acest subiect) nu au avut rezultate concludente, dar au arătat, în schimb, existenţa unor efecte negative asupra sănătăţii finţelor umane".
 
Introdusă în anii '70 de statele membre cu scopul de a face economie de energie după primul şoc petrolier, trecerea la orarul de vară, care adaugă o oră celei de iarnă, a făcut obiectul unei armonizări la nivelul UE începând din 1980.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1730 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Ah bun (Duminică, 25 martie 2018, 7:49)

    emil bobu [utilizator]

    Chiar ma intrebam de ce merg lucrurile asa bine.
  • -2 (4 voturi)    
    huhuuu (Duminică, 25 martie 2018, 9:34)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    in sfarsti, avem si noi ziua mai lunga.
  • +2 (6 voturi)    
    Varianta actuala e mai buna (Duminică, 25 martie 2018, 10:36)

    motanul_gri [utilizator]

    Daca s-ar pastra ora de iarna tot anul, atunci in iunie-iulie soarele ar rasari la 4:30 si ar apune in jur de ora 20.
    In consecinta, cele 3 ore si jumatate de "zi" pana la inceperea job-ului ar fi practic irosite, iar dupa-amiaza am dispune de mai putin timp pentru diverse activitati out-door dupa terminarea programului de munca. Ceea ce mi se pare o tampenie.

    Pastrarea orei de iarna tot anul ar fi ok numai daca s-ar modifica si programul de lucru general, care sa devina 7-15.
    • +2 (4 voturi)    
      Motanul gri (Duminică, 25 martie 2018, 12:04)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Sigur esti corporatist, daca se poate hai sa ne trezim la 4 dimineata sa mergem la munca.
      • -1 (3 voturi)    
        Pai daca am pastra ora de iarna (Duminică, 25 martie 2018, 12:45)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        ...si in timpul verii, am ajunge in iune sa ne trezim vrand-nevrand inainte de ora 5 (mai ales cei care au ferestrele orientate catre est sau sud-est).

        Unii dintre noi nici nu au nevoie sa puna vara alarma la telefon/ceas, ne trezeste lumina solara.
        • -1 (1 vot)    
          Comment sters de user (Duminică, 25 martie 2018, 15:34)

          andipetre [anonim] i-a raspuns lui motanul_gri

          • 0 (0 voturi)    
            Risipa (Duminică, 25 martie 2018, 21:49)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            A dormi dimineata dupa rasaritul soarelui mi se pare risipa de timp. Consider mai avantajos sa dispun de mai multe ore de lumina naturala dupa amiaza.
  • 0 (4 voturi)    
    efecte asupra sanatatii (Duminică, 25 martie 2018, 11:42)

    Mihai Bucur [utilizator]

    Un studiu in Marea Britanie a gasit urmatorul efect asupra sanatatii: cica foarte multi pacienti incurca ora si rateaza programarile la medic. Cri-mi-nal!
    • 0 (2 voturi)    
      In schimb un studiu din Romania (Duminică, 25 martie 2018, 12:55)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

      ...a gasit urmatorul efect asupra sanatatii: multi medici incurca ora si in loc sa intarzie sosirea la cabinet cu cele 30 de minute "obisnuite", incep sa intarzie cu 90 de minute.

      Este de la sine inteles ca prelungirea duratei de asteptare la cozile interminabile de pe holurile spitalelor nu poate conduce decat la ameliorarea starii de sanatate a pacientilor, mai ales a celor cardiaci, hipertensivi sau reumatici.
  • 0 (4 voturi)    
    Groaznic (Duminică, 25 martie 2018, 12:02)

    Fanel01 [utilizator]

    Sper sa renuntam la schimbarea orei,este groaznic,ma da peste cap cu totul
    • -3 (5 voturi)    
      Eh,na?! (Duminică, 25 martie 2018, 13:09)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Te ''da peste cap'' o zi/doua..pe urma te culci cu o ora mai devreme(ca doar te-ai trezit cu una mai devreme) si este exact acelasi lucru! Sincer, asta cu ora si ''bioritmul'', mi se par niste probleme de ''snowflake''! Uite ce ''probleme'' mai avem si noi! Daca faceai armata?!..si-n loc sa te trezesti la 11-12(cum se trezesc cei de varsta aia, de 20 de ani), inceapeai brusc sa te scoli la 5-30, ce faceai?..te sinucideai? :)) nu a omorat pe nimeni trezitul mai devreme
      • 0 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 25 martie 2018, 15:39)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        • +1 (3 voturi)    
          refuz/nu pot sa cred (Duminică, 25 martie 2018, 16:09)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          ca o ora conteaza! Si am avut partea mea de probleme cu somnul! Flagel a fost de cand lumea! In Fight Club, doctorul ii spune lui Ed Norton: ''No, you can't day from insomnia!''. Daca vor sa nu mai schimbe ora, sincer, as prefera sa o tinem doar pe asta si sa nu mai dam ceasul inapoi o ora! Daca ramanem la ora europei de est(gmt+2), o sa fie lumina de pe la 4 dimineata in mai, iunie si iulie! Si sa te tii atunci cate probleme cu somnul vor aparea! Prefer sa plec pe intuneric dimineata, in decembrie decat sa am lumina de la 4 in iunie!