Traficanți de brățări dacice din Sarmizegetusa, condamnați în primă instanță la închisoare și plata a 1,4 mil. euro, achitați pentru că s-au prescris faptele

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 martie 2018, 12:55 Actualitate | Esenţial


Bratari dacice
Foto: USER UPLOADED
Mai multe persoane acuzate de furtul şi traficarea unor brăţări dacice şi monede provenite din zona cetăţilor dacice situate în Munţii Orăştiei, condamnate, în primă instanţă, la pedepse cu închisoarea şi la plata unor despăgubiri în valoare de aproape 1,4 milioane de euro, au fost achitate de Curtea de Apel Alba Iulia, în urma prescripţiei răspunderii penale, transmite Agerpres. Decizia este definitivă. 

Potrivit deciziei postate pe portalul instanţei, CA Alba Iulia, unde procesul a debutat în urmă cu trei ani, a decis încetarea procesului penal sau achitarea majorităţii inculpaţilor, trimişi în judecată în 2008, pe motiv că, între timp, a intervenit prescripţia răspunderii penale.

În urmă cu un deceniu, zece cetăţeni români şi străini au fost trimişi în judecată de procurorii din Alba Iulia, fiind acuzaţi că, între 1997 şi 2007, au sustras din situl Sarmizegetusa Regia mai multe tezaure arheologice pe care le-au valorificat pe piaţa neagră a antichităţilor. Inculpaţii, printre care un sârb şi doi români cu cetăţenie britanică, respectiv franceză, au fost acuzaţi de asociere în vederea săvârşirii de infracţiuni, efectuare neautorizată de detecţii şi săpături în siturile arheologice, furt calificat de bunuri culturale, nerespectarea regimului de ocrotire a unor bunuri şi şantaj.

În fapt, în sarcina inculpaţilor s-a reţinut că, în urma acestor detecţii, au sustras şi valorificat ilegal mai multe tezaure arheologice pe piaţa neagră a antichităţilor (internă şi internaţională), care au fost pierdute pentru Patrimoniul Cultural Naţional. În cursul urmăririi penale au fost recuperate 9 brăţări spiralice din aur.

În urmă cu trei ani, Judecătoria Deva a decis condamnarea a nouă dintre inculpaţi la pedepse cuprinse între doi şi şase ani de închisoare şi la plata unor despăgubiri în valoare de aproape 1,4 milioane de euro, un al zecea fiind achitat. Cele mai grele pedepse le-au primit la instanţa din Deva Sorin Daniel Jurcă şi Călin Corhan, aceştia fiind condamnaţi la şase ani de închisoare şi interdicţia de a intra, timp de cinci ani, în perimetrul siturilor dacice din Munţii Orăştiei. De asemenea, sârbul Ilic Ljubisa a fost condamnat la cinci ani de închisoare şi interdicţia de a intra într-un sit arheologic din Munţii Orăştiei pentru cinci ani.

În apel, CA Alba Iulia a desfiinţat vineri, în parte, hotărârea atacată atât sub aspectul laturii penale, cât şi a laturii civile. Rejudecând cauza, a încetat procesul penal sau i-a achitat pe inculpaţi, constatând că a intervenit prescripţia răspunderii penale. Doar unul dintre inculpaţi, Călin Corhan, a fost condamnat la închisoare - 3 ani cu suspendare.

Sub aspectul laturii civile, instanţa a admis doar în parte acţiunea exercitată de statul român, prin Ministerul Culturii, înlăturând obligarea majorităţii inculpaţilor la plată.




Citeste mai multe despre   


















4194 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:01)

    federal [utilizator]

    schimbati legea.
    furtul obiectelor de patrimoniu sa nu se prescrie.
    • +16 (16 voturi)    
      . (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:37)

      I [utilizator] i-a raspuns lui federal

      nu au vreme. Ei sunt ocupati cu alte legi, care sa ii scape si pe ei de puscarie...
    • -11 (13 voturi)    
      Unde era statul (Sâmbătă, 24 martie 2018, 15:06)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui federal

      cand aceia descopereau "patrimoniul"?!
      A venit abia dupa ce cautatorii au adus la lumina Artefactele si atunci abia a decretat ca era vorba de "patrimoniu"?
      Acele Artefacte apartineau celor care le-au cautat si descoperit nestingheriti de Statul profitor si fatarnic!
    • +4 (4 voturi)    
      si toate celelalte să se prescrie in 6 luni (Sâmbătă, 24 martie 2018, 17:01)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui federal

      că procesele tot durează 10 ani
    • +7 (7 voturi)    
      Era implicat in aceasta mizerie si Bombonel (Sâmbătă, 24 martie 2018, 17:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui federal

      mare colectionar si, probabil, cine stie cati mafioti din sistemul de partid si de stat. Probabil ca asta a fost si cauza tergiversarii. Macar banii sa-i ia de la hoti, sau o parte din ei.
  • +20 (22 voturi)    
    No more comment (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:14)

    Armadilo [utilizator]

    ce inseamna sa te sapi de unul singur, tu ca stat............

    politistii aresteaza, procurorii ancheteaza, judecatorii da drumul................
    • +14 (14 voturi)    
      . (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:58)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      poate ca traficantii pur si simplu s-au impartit cu cine trebue si au obtinut libertatea ?
  • +23 (25 voturi)    
    Asta-i hal tara, hal de Justitie! (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:15)

    valll [utilizator]

    Pentru paguba ramasa in bugetul statului si pentru tupeul pe care il vor capata jefuitorii de relicve fiindca au scapat, cine plateste?
    Platesc vnovatii de taraganarea procesului, plateste autorul legii idioate?
    Vor salarii, pensii speciale pentru ca isi batjoc de noi!
    • +8 (8 voturi)    
      Oare mai e de stat in tara asta (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:30)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui valll

      dupa tot ce s-a intamplat?
    • +5 (5 voturi)    
      Rapundere (Sâmbătă, 24 martie 2018, 16:47)

      transilvania [utilizator] i-a raspuns lui valll

      Judecatorii nu raspund in fata nimanui?
    • +1 (1 vot)    
      justitie de cacao (Sâmbătă, 24 martie 2018, 19:50)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui valll

      dar au salarii speciale
      si
      pensii speciale
      pentru ca ei sunt SPECIALI
  • +17 (23 voturi)    
    Interesant! (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:26)

    asavreau [utilizator]

    S-o fi prescris și tezaurul furat de ruși?
  • +14 (16 voturi)    
    Tui ceapa masii de ticalosi (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:42)

    grunespferd [utilizator]

    Si de ce n-au schimbat legea, de ce sa se prescrie asa ceva? Pentru ca mafia ducea sus oare? Pur si simplu inadmisibil! O tara normala are reactie la asa ceva. Asta nu poate trece asa! Pur si simplu. Sper sa fie implinita dreptatea cumva, chiar daca justitia e legata de hotii pusi pe facut legi!
  • +9 (11 voturi)    
    Cred ca problema nu este a prescriptiei (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:39)

    Susufler0 [utilizator]

    in cazul acestui tip de infractiune de furt ! Vorba aia, pana in 2012 era prescriptibila infractiunea de omor cu toate agravantele ei !

    Problema este a statului roman care in loc sa descopere el vestigiile dacice de patrimoniu le lasa la cheremul unor aventurieri hoti, dupa care la nu stiu cati ani, recupereaza contra cost din strainatate, o mica parte din obiectele de aur gasite de cautatorii de comori, scoase si vandute peste granita.

    Oare ce impiedica statul sa caute si sa gaseasca el bratarile dacice si totodata sa-i impiedice pe doritorii de imbogatire de pe urma stramosilor, sa nu o poata face ?

    PS. Banuiesc ca nu logistica, de vreme ce aceasta este la indemana unor persoane fizice !
    • -2 (4 voturi)    
      Hmmm... (Sâmbătă, 24 martie 2018, 18:40)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De acord ca problema nu e a prescriptiei, ci a statului roman, insa, in opinia mea, nu e cea de care spuneti dvs. si altii, de ce nu le cauta/gaseste/scoate statul.
      Sunteti veteran aici, pe site-ul HN. Fiti sincer si spuneti-mi - daca la toamna, cand se discuta bugetul pentru 2019, bugetul Ministerului Culturii, sectia arheologie (presupunand ca exista asa ceva), este crescut de 10 ori pentru fiecare din urmatorii 25 de ani, cam ce credeti dvs. ca se va spune/scrie in spatiul public? Eh? Aud ceva de drumuri, scoli, spitale, oficiali care vor sa-si angajeze pe bani publici neamurile si prietenii etc. etc. etc.?
      In plus, ce spuneti dvs. revine de fapt la un soi de concurenta intre stat - singurul cautator de comori sa-i zicem legitim - si "intreprinzatorii" privati.
      Statul este singurul detinator legal si legitim al acestor obiecte; cand, daca si cum decide sa le caute si scoata din pamant este irelevant.
      Orice alta interpretare (ca sa ma refer la gogomania scrisa de altcineva pe-aici) revine la cazul in care eu gasesc si-mi insusesc linistit telefonul dvs. mobil, explicand ca l-am gasit pe bancheta din spate a masinii dvs. si ca, intamplator, una din cheile pe care le aveam in buzunar s-a potrivit...
      Problema este in primul rand la Judecatoria Deva si in subsidiar la Curtea de Apel Alba Iulia, carora le-au trebuit sapte, respectiv trei ani ca sa dea niste prapadite de sentinte, DESI ERAU CONSTIENTE DE PRESIUNEA TIMPULUI.
      Daca la asta mai adaugam faptul ca vorbim de judecatori "locali", din judetul unde au avut loc jafurile si ne mai si amintim de articole media de-acum 10-15 ani, care spuneau cam ce spun Ingwar & cartofil mai sus, lucrurile se schimba intrucatva...
      • +1 (1 vot)    
        Cred ca o imbunatatire legislativa, dublata (Sâmbătă, 24 martie 2018, 20:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        de o constinciozitate mai mare a instantelor va putea impiedica pe viitor esecuri judiciare in aceasta materie !

        Judecatorii au o scuza de partea lor in ceea ce priveste comisiile rogatorii pt audieri ori pt cereri de inscrisuri, deoarece in aceste cazuri celeritatea este la mana instantelor straine, care de obicei nu se grabesc.

        PS. Totusi scuza e palida !
      • 0 (0 voturi)    
        Nu justific (Duminică, 25 martie 2018, 19:35)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        braconajul patrimoniului niciunde, dar de ce aurul ala e o veste senzationala?! Doar fiindca e aur, nimic altceva! statul e vigilent?! Obiective patrimoniale arhitecturale, urbanistice sunt neglijate la modul revoltator, iata insa mare emotie fiindca Artefactele sunt din aur, daca erau de bronz sau ceramica nu contau, duca-se! Nu cred ca "Statul" asta e inocent vizavi de descoperitorii Artefactelor arheologice, vad o complicitate intre actantii taraseniei! Sa dea sfantu' sa n-am dreptate!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu vad legatura... (Marţi, 27 martie 2018, 8:42)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          ... nici dintre postul dvs. si al meu, nici intre acest post al dvs. si celelalte, in care sustineati, in esenta, pozitia pe care in jocurile copilariei o descriam prin fraza "l-am gasit, al meu sa fie!"
  • +9 (9 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:43)

    zigot [utilizator]

    salarii fara numar, pensii speciale de te minunezi, varsta
    de pensionare echivalent cu adolescenta, iar
    raspunderea ZERO; de ce?
    se pregatesc precedente pentru dragnea, tariceanu,
    cosma, si altii?
    ce interese au avut acesti inepti de la alba iulia?
    se pregatesca sa sarbatoreasca 100?
    pentru anularea hotararii acestor loaze nesimtite trebuie
    sa mai existe o cale, aici ar fi locul imbunatatirii legislatiei, nu unde paste iordache.
  • +4 (4 voturi)    
    de citit (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:48)

    ioanadoe [utilizator]

    https://news.nationalgeographic.com/2015/03/150320-romanian-dacian-sarmizegetusa-gold-looted-recovered/
  • -5 (9 voturi)    
    Fatarnicia statului vs privati! (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:48)

    Namaste [utilizator]

    Artefactele descoperite apartin cautatorilor !
  • +8 (8 voturi)    
    cum naiba sa se prescrie fapta? (Sâmbătă, 24 martie 2018, 15:02)

    Coco Whistle [utilizator]

    asta e o inventie. prejudiciul poate fi recuperat dar fapta tot ramine de pedepsit. cam asta ar arata o lege normala. dar din moment ce politicienii sint partasi la crime ca noi toti, ce sa ne mai miram ca ne doare. sint curios cum naiba mai schimbam raul facut de iliescu si ai lui tovarasi care s-au tot perindat, permutat si combinat la ...putere. chiar scapa cu totii? dar noi?
  • +1 (5 voturi)    
    sa se prescrie inceperea, nu terminarea!! (Sâmbătă, 24 martie 2018, 15:39)

    MG [utilizator]

    sa se prescrie inceperea, nu terminarea urmaririi si procesului!!
  • +4 (4 voturi)    
    cusatura cu ata de aur! (Sâmbătă, 24 martie 2018, 18:06)

    N.S. [utilizator]

    din cateva artefacte descoperite de niste hoti, ministerul culturii a rascumparat cateva zeci de bratari, a caror autenticitate este foarte suspecta! mai mult, un bijutier a demonstrat ca aurul topit si amestecat cu praf de la cetate, arata 100% cu bratarile rascumparate.
    • +3 (3 voturi)    
      Articolul sugerat... (Sâmbătă, 24 martie 2018, 18:47)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      ... mai sus de ioanadoe se refera (si) la problema asta, a autenticitatii, citand niste experti veritabili.
      Altfel, nu inteleg de ce va mira faptul ca "aurul topit si amestecat cu praf de la cetate, arata 100% cu bratarile rascumparate"? Lasand la o parte faptul ca un simplu bijutier ar fi in masura sa demonstreze asa ceva (mai degraba decat un laborator capabil de analize sofisticate pentru praful cu pricina), cum ati fi vrut sa arate, de vreme ce acolo au fost produse?!?
      Mie, dimpotriva, asta mi se pare tocmai un argument tocmai in favoarea autenticitatii...
      • +1 (1 vot)    
        cand apare o obsesie in a recupera acele (Duminică, 25 martie 2018, 13:41)

        N.S. [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        bratari, evident la niste preturi extrem de mari, orice om cinstit din Romania se gandeste ca este la mijloc un interes ascuns sau o hotie! Sunt zeci de monumente extrem de valoroase aflate in paragina! dar ministerul are grija doar sa recupereze bratari si sa pompeze bani la BOR
        • +1 (1 vot)    
          Nu va contrazic, dar... (Duminică, 25 martie 2018, 15:18)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

          ... aveti totusi mai multe detalii concrete - bunaoara despre preturile la care au fost recuperate acele artefacte?
          Gasesc termenul mai potrivit decat cel de bratari pentru ca (dupa cum scrie si in articolul mentionat), multe din ele sunt de fapt aproape niste drugi de aur, cantarind binisor peste 1kg...
  • +3 (3 voturi)    
    Lasati astea... (Sâmbătă, 24 martie 2018, 18:55)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    spuneti-ne mai bine cat a fost spaga.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca niste judecatori cretini-daca nu si mai grav! (Duminică, 25 martie 2018, 4:46)

    deval [utilizator]

    Pensiile speciale ale magistratilor au fost justificate prosteste pe vremea tariceanului, ca fiind necesare pentru a inlocui niste salarii mai mari pe care statul -cica-atunci nu le putea plati !
    Dupa ce cel mai mic salariu pentru procurori si judecatori a depasit suta de milioane, nu inteleg de ce nu a fost eliminata aceasta aberatie caci nu ai cum sa traiesti in viitor !