Paul Stănescu: Înfiinţarea unui parc industrial în parteneriat cu China, o prioritate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 martie 2018, 14:28 Actualitate | Esenţial


Paul Stanescu si Xu Feihong
Foto: Ministerul Dezvolarii Regionale
Vicepremierul Paul Stănescu, care s-a întâlnit vineri cu ambasadorul Beijingului la București, Xu Feihong, afirmă ca „înfiinţarea unui parc industrial în parteneriat„  cu China „reprezintă o prioritate„ pentru atragerea investiţiilor care „văd România ca o poartă strategică pentru intrarea în Uniunea Europeană„.

Într-un comunicat al Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, condus de Paul Stănescu, ”cei doi oficiali au discutat despre demersurile care se fac pentru atragerea investitorilor chinezi în România, inclusiv în ceea ce priveşte crearea parcurilor industriale„.

Ministerul Dezvoltării afirmă ca Paul Stănescu „şi-a manifestat întreaga disponibilitate pentru materializarea unor astfel de inițiative„:

„Înfiinţarea unui parc industrial în parteneriat cu Republica Populară Chineză reprezintă o prioritate întrucât se subscrie măsurilor avute în vedere pentru atragerea investiţiilor care văd România ca o poartă strategică pentru intrarea în Uniunea Europeană şi pentru dezvoltarea relaţiilor de parteneriat, cu accent pe relaţiile economice şi comerciale cu ţări din afara pieţei unice europene.”

Paul Stănescu mai afirmă, potrivit acestui comunicat, că va incuraja în continuare dezvoltarea relațiilor cu partea chineză la nivelul administrațiilor locale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1261 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    E prioritate, fireste...! (Vineri, 23 martie 2018, 14:35)

    scaraotchi [utilizator]

    S-a cam terminat "ferul'' si trebuie sa mergem sa "culegem'' altul...
    Numai sa nu le treaca la chinezoi prin cap sa fac totul din plastic, asa cum fac de obicei, pt ca ne vor muri, Doamne fereste, puradeii de foame...!
    • +6 (6 voturi)    
      In China unul ca Paul Stanescu (Vineri, 23 martie 2018, 17:04)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      era impuscat in piata publica, simultan alaturi de alti 100 de hoti iar familia ar fi platit costul glontului.
  • +9 (11 voturi)    
    Vai mama noastra! (Vineri, 23 martie 2018, 14:36)

    Johanis [utilizator]

    Astia o sa-l cloneze pe Ceausescu!

    Cu ce o fi gresit poporul roman sa fie condus de asemenea exemplare?!

    Oare totul ni se trage de la o educatie precara?!

    Asa s-ar explica vorba "Sa daramam scolile, ca multi s-au nenorocit in ele!"
  • +7 (9 voturi)    
    niste incompetenti (Vineri, 23 martie 2018, 14:52)

    Ingwar [utilizator]

    China ? de ce nu si cu Coreea de Nord ? portita trebue inchisa, Europa si SUA trebue sa aiba o strategie in ceea ce priveste expansionalismul autoritar al Chinei. si ma intreb de Romania alege un parteneriat cu China care este minimum un concurent strategil al SUA ? doar ca suntem parteneri strategici cu SUA, nu ? raspuns: cu SUA nu poti fura, nu poti da spagi, iar cu China se poate, China ca si rusia sunt interesati sa mituiasca cit mai multi politicieni europeni si sa-i aiba in buzunar din scurt
    • +4 (4 voturi)    
      un idiot (Vineri, 23 martie 2018, 17:42)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      UE incearca pe cat poate sa tina firmele chineze departe de proiectele finantate din bani europeni pt. ca bunastarea sa ramana in Europa, pt. ca firmele chineze sa nu aiba acces la date tehnice critice (interfete, tipuri de echipamente instalate de alte firme etc) si din multe alte motive obiective, iar noi trambitam ca vrem sa fim poarta de intrare a lor in Europa. Ce idiot...
      • -1 (1 vot)    
        mai (Vineri, 23 martie 2018, 22:32)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

        E chiar mai complicat de atat cu China.

        (OT) cred totusi ca se poate critica si fara insulte.
  • +9 (11 voturi)    
    Prioritate pentru cine? (Vineri, 23 martie 2018, 15:03)

    oigen [utilizator]

    Pentru China! Vor poarta de intrare, bla bla bla.. Paulica, daca pui tu banii tai personal, da-i inainte taica! Daca pui banii nostri, sa te ia mama naibii!
  • +9 (9 voturi)    
    SUA intra in razboi comercial cu China pt IP (Vineri, 23 martie 2018, 15:34)

    Habermas [utilizator]

    (Intellectual Property) iar Romania are prioritate (!) sa faca parcuri industriale cu China?!! Si nu este o toana a lui Trump, ci o problema veche, Trump doar a pus-o pe masa direct, ceea ce trebuie facut de muuuult.

    Bai, da' cretini ca astia din Guvernul Accidental actual mai rar! Mai foarte rar. Cred ca sunt culesi special de PSD (adica Rusia) pt a distruge Romania in mod accelerat acum imediat, ca nu mai pupa ocazie alta data.
  • +7 (9 voturi)    
    Prioritate, desigur.. (Vineri, 23 martie 2018, 15:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Șpaga mare, bani pentru clientelă și jaf ca in codru. Distracție, intr-adevar. Pentru aces mafiot din gruparea penala numita PSD+ALDE (UDMR inclus), sigur ca furtul e o prioritate.
  • +6 (8 voturi)    
    corect (Vineri, 23 martie 2018, 15:53)

    Ingwar [utilizator]

    si ce va spune partenerii Romaniei la faptul ca o tara NATO deschide usile ca sa intre dragonul in casa noastra ? caci casa noastra(blocul NATO) e locuita de apropape 30 de tari si una din ele incepe a lucra pentru dusmanul strategic al blocului, nu pute cumva a tradare ?
    • +4 (4 voturi)    
      Pute de la o poștă (Vineri, 23 martie 2018, 16:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Pentru că PSD=FSN + ALDE + UDMR sunt oricum TRADATORI de tară si DISTRUGATORI ai României. Istoria îi va așeza acolo unde le este locul, printre MARII CRIMINALI si TOTI vor trebui sa plateasca pentru ticalosiile lor sau pentru cumplicitatea la jaf. In aceste asa-zis partide nu pot fi decât borfasi, gunoaie, politruci si hoti, oamenii onesti nu ar putea bate palama cu astfel de otrepe.
  • +4 (6 voturi)    
    clar, ce mai. (Vineri, 23 martie 2018, 15:59)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ca doar chinezii fix asta asteptau ca sa navaleasca cu investitiile, un parc industrial in oltenia. Ce da ca n-avem autostrazi si trenul merge cu 50 la ora, daca avem parc industrial, vin chinezii cu mic cu mare sa atace europa prin Romania.

    Chinezii aia or fi ei comunisti, da' prosti nu-s. Si nu investesc intr-o tara unde infrastructura e praf, coruptia e in floare, criza de meseriasi e acuta, guvernul are sanse sa scoata tara din UE sau macar sa ramana fara fosdurile europene, etc, etc.
    • +1 (3 voturi)    
      depinde (Vineri, 23 martie 2018, 17:47)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      una din modalitatile prin care UE tine chinezii la distanta din proiectele banoase, din tarile vestice, este prin solicitarea in cadrul licitatiilor a unor referinte de implementare a solutiei / echipamentelor propuse pe teritoriul UE.
      E o poveste veche - ex: Huawei incearca de mult timp sa intre pe piata GSM si GSM-R - si probabil ca daca ar fi fost atat de simplu ar face chinezii si gratis proiecte in Romania doar ca sa poata sa participe cu referinte in Germania de exemplu.
      Partea buna e ca UE pot oricand sa mai solicite ceva in plus... ideea e ca in final chinezii trebuie tinuti cat mai la distanta de banii si infrastructura UE. Cam asta e politica "nerostita".
      • +1 (3 voturi)    
        asha o fi cum spui tu (Vineri, 23 martie 2018, 19:23)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

        Dar in conditiile astea, de ce n-ar alege Ungaria spre exemplu? De ce ar alege, sa zicem, in zona GSM, Romania, unde concurenta intre cei 3 mari oeratori e acerba si preturile extrem de mici? Mai ales ca, asha cum spui si tu, UE poate oricind cere ceva in plus.
    • -2 (2 voturi)    
      apropos (Vineri, 23 martie 2018, 17:50)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ca mi-am adus aminte.
      Telekom a inlocuit o mare parte din infrastructura sa facuta cu Thales cu produse chinezesti.
      Asa ca zilele trecute cand le-a picat telefonia nu am putut decat sa imi aduc aminte de asta si sa zambesc.
      Si bun, si ieftin, si fiabil... si mai ce?
      • 0 (2 voturi)    
        depinde cit de des se intimpla (Vineri, 23 martie 2018, 19:25)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

        RCS e plin pin la refuz de chinezisme, a inceput toata afacerea cu tehnologie extrem de iedtina si proasta, si pe masura ce au adunat bani au inlocuit echipamentele cu unele mai performante. Daca pica reteaua o singura data pe an si costul echipamentelor e la jumate, e posibil sa dea cu plus la bilant.
  • +2 (2 voturi)    
    la buc exista (Vineri, 23 martie 2018, 16:55)

    nash pandelica [utilizator]

    dragonu rosu.
  • +4 (4 voturi)    
    Paul Stănescu bate câmpii. (Vineri, 23 martie 2018, 17:53)

    asavreau [utilizator]

    Au mai făcut chinezii un cartier de locuințe în Craiova și în final sa făcut cu banii primăriei.Nici chinezii nu sunt proști să arunce banii în vânt,nici Paul Stănescu nu are idei de colaborare cu chinezii.Sunt în România parcuri industriale care mai au capacitate disponibilă.Nu trebuie unul special chinezesc.Chinezii vor ce vor toți investitorii,infrastructură de transport modernă,flexibilă,funcțională.Adică autostrăzi,căi ferate,porturi la Dunăre,aeroporturi.Toate interconectate.Are vreo localitate din România așa ceva?Zi-i Paul-e că ești ministru al dezvoltării!
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Vineri, 23 martie 2018, 19:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ciuma rosie crede ca rusii sau chinezii vin aici sa faca afaceri cu spaga 50%, in conditii de tsopaiala fiscala continua, birocratie sufocanta infrastructura de anii '50 si tot asha.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta a baut apa,dupa Viorel cel fake doctorel ?! (Vineri, 23 martie 2018, 20:15)

    Plagarus [utilizator]

    Amintiri MsTO cu V.Viorel P : " avem proiecte ce privesc autostrazi, canalul Siret-Baragan, portul Constanta,samd
    Corlatzean,alt habarnist psdist,pe cand se juca de-a ministru de externe : " confirm posibilitatea unei investitii chineze de aproape un miliard de euro la Centrala de la Rovinari + banca chineza la Bucuresti +o linie aeriana directa, care sa lege capitala Romaniei de Beijing sau de Shanghai. "