Carmen Dan, despre amendarea unui barbat surdo-mut pentru ca ar fi scandat la un miting: S-au dispus verificari. Acolo este o eroare de redactare a procesului-verbal

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 22 martie 2018, 14:41 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: Facebook
Ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat ca la nivelul Jandarmeriei se desfasoara verificari in cazul contraventiei date de jandarmi unei persoane cu deficiente de auz care a participat la protestul organizat in ziua Congresului PSD, subliniind ca, din cate stie, "acolo este o eroare de redactare a procesului-verbal", relateaza Agerpres.

"Din cate stiu, acolo este o eroare de redactare a procesului-verbal si asa cum a anuntat inspectorul general al Jandarmeriei Romane, s-au dispus niste verificari. Sunt convinsa ca aceste verificari se vor face foarte repede si despre rezultatul acestor verificari va vom informa", a precizat Carmen Dan.


Comandantul Jandarmeriei Romane, colonelul Sebastian Cucos, a cerut pe 20 martie efectuarea unor verificari de urgenta referitoare la modul in care a fost intocmit un proces-verbal de sanctionare a unei persoane cu deficiente auditive care a participat la acel protest.

Purtatorul de cuvant al Jandarmerie, Georgian Enache, pentru Realitatea TV: "Acel domn a fost amendat pentru ca a participat la un miting neautorizat." Acesta refuza sa spuna de ce pe procesul verbal este trecut ca a fost amendat pentru scandari si spune ca nu se pune problema sanctionarii celui care a intocmit procesul verbal. "Domnul in cauza sa se adreseze instantei ca sa conteste procesul verbal".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3482 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    DUamna Carmen (Joi, 22 martie 2018, 14:45)

    un domn [utilizator]

    nu Uita / Asteptam demisia Ta !
  • +22 (22 voturi)    
    . (Joi, 22 martie 2018, 14:45)

    theo667 [utilizator]

    E ca la prins de peste cu plasa, jandarmeria prinde tot ce misca baga in duba si toti primesc amenda stas, textul e scris dinainte de inceperea manifestatiilor. Si Neanelu daca trecea pe acolo din greseala lua minim un 500 lei pentru tulburarea linistii
    • +13 (13 voturi)    
      Cred ca i-au identificat din filmare. (Joi, 22 martie 2018, 15:46)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Ordin: Bei, identificati 50 de persoane din filmarile facute de sergentul cameraman si scrieti amenzile.
      Raspuns: Da, sa traiti!

      M.I.-ul are acces la bazele de date cu poze, adrese si CNP, daca apare cineva intr-o filmare poate gasi persoana si amenda vine acasa.
      Ceasul rau, pisica neagra! In baza de date nu scrie cine-i mut si cine nu.
      • +5 (7 voturi)    
        exact a sa a fost... (Joi, 22 martie 2018, 16:17)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        Nici unuk dintre cei sanctionati nu au fost legitimati.

        Oare nu este un abuz ceea ce face noroc sa ne traiiasca nenorocitii astia de la jandarmerie???
        • +1 (1 vot)    
          purtati masti (Joi, 22 martie 2018, 16:56)

          carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Daca au ajuns sa dea amenzi doar pe baza de film, fara sa legitimeze oamenii, este un abuz si cresc sansele la contestatia in instanta.

          O idee buna ar fi ca protestatarii sa poarte masti de genul Guy Fawkes.
  • +14 (14 voturi)    
    ctrl V (Joi, 22 martie 2018, 14:48)

    Cetateanu [utilizator]

    O fi dat betul mili..jandarm copy/paste si nu si-a dat seama. In continuare ce cautau atatea trupe la o actiune de partid? Se anuntasera contra - manifestatii, 2si 1/4 avea ceva informatii ca ultrasii vin cu ghioage. samd...
    Ori si cum: cu asa sefi nu mai trebuie sa-i denigreze nimeni...
  • +28 (28 voturi)    
    "Eroare de redactare" (Joi, 22 martie 2018, 14:50)

    aanciu [utilizator]

    Pai, mai doamna draga, o eroare de redactare, eu stiu ce se numeste atunci cand in loc de Ioan Duia scrii Ioan Duduia sau gresesti ceva cifre din CNP. Insa, aici nu este vorba de asa ceva. O "Eroare de redactare" sunteti chiar dumneavoastra, distinsa doamna.
    • +6 (6 voturi)    
      va zic io (Joi, 22 martie 2018, 15:25)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui aanciu

      La cap este redacatata gresit Duamna asta impreuna cu altele...

      RUSINICA!
      dar nu stie ele despre ce este vorba!
    • +7 (7 voturi)    
      Foarte bine spus! (Joi, 22 martie 2018, 15:54)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui aanciu

      In plus, cum zice cineva mai jos, fiinf grasit "redactat" Procesul verbal si deci si amenda sunt lovite de nulitate. Acum, sa fiu in locul lui, eu as da in judecata jandarmeria si cere daune morale. Asa, pe la circa 1 milion cred ca ar fi de ajuns. Desi se poate si mai mult in conditiile in care au facut asta unei persoane cu disabilitati.
    • +14 (14 voturi)    
      input error = output error (Joi, 22 martie 2018, 16:02)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui aanciu

      Cind lasi gunoaiele sa ia decizii, deciziile vor fi gunoaie.
      • +3 (3 voturi)    
        sa fim mai exacti: (Vineri, 23 martie 2018, 8:37)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        garbage in - garbage out.

        principiul ramane, chiar daca nu da intotdeauna eroare.
  • +19 (19 voturi)    
    Noua politica a MI (sunt convins ca Livache (Joi, 22 martie 2018, 14:55)

    Susufler0 [utilizator]

    a trasat-o) este : "Intrucat ai nostri, indiferent de ce fac sunt ai nostri si deci pt acest motiv nu-i sanctionam, in rest toate abuzurile si tampeniile si miseliile savarsite de militieni, de jandari, de "civili" impotriva celor care protesteaza contra lu Sefu, nu sunt "abuzuri" sau "tampenii" sau "miselii" si deci sunt corecte,
    nu ne dezicem de ele.

    Sa mearga prin judecati daca vor, grait-a Georgian!

    PS. Jegule... lepra... jigodie !
    • +9 (9 voturi)    
      va rog de dragul Eruditiei (Joi, 22 martie 2018, 15:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      refaceti formularea a " trasat-o" cu formularea Ia Tras-o, stiu ca Uneori Critica doare insa Topicul Povestii romantzate sau nu intre Livache si DUamna Carmen..e o chestier fiziologica Traditionala
      • +3 (3 voturi)    
        Sunteti sigur ca este corect asa ? (Vineri, 23 martie 2018, 0:56)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si atunci, ce sa inteleg ? Ca tinerei "din primul rand" nu i-o "traseaza" dom' Livache, de vreme ce el ii "trage" directiile de politici publice lu' Papusha ?

        PS. Wow ! Sa vezi cand o auzi @Scaraotchi !
        • +4 (4 voturi)    
          Prezentul si Trecutul (Vineri, 23 martie 2018, 6:57)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Nu pot fi separate. Senzatiile si excitatiile lui Livache vor fi studiu pentru cercetatorii britanici in timp. Duduia din primul rand de la Congres este Viitorul, or pana cand prezentul si trecutul nu constitue un bilant de “descarcare” Viitorul este incert...vizibil..dar incert ( dimensionarea stagiului labrutarie este de vina si posibila contaminare anepoatei cu Virusul fertilitatii Borcea)
          • +3 (3 voturi)    
            Plina de senzualitate explicatia pe (Vineri, 23 martie 2018, 9:55)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            care ne-o oferiti, dar eu as prefera sa fiu mai putin complicat in cantarirea situatiei...
            Dupa mine hamsterul si doar el e "vinovat''...!
            E cunoscuta preferinta unor...dudui pentru blana fina a anumitor...rozatoare... Asta e si motivul pentru care am recomandat elaborarea unor retzete raticide, dupa modelul "Noviciok', aici la noi la: "sauna eterna''...!
        • +3 (3 voturi)    
          Daca nu v-as cunoaste, as spune ca (Vineri, 23 martie 2018, 9:41)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          tocmai ati trecut de partea ...potrivita a Fortei...!
          Vreti cumva ca pe langa Don Pablito sa-l strige lumea si Don Juan de acum incolo...?

          Adevarul e ca ca ava avea "'de lucru'' la Fortaleza si nu strica sa se ''antreneze'' de pe acum...
          • +3 (3 voturi)    
            Si sa inceapa sa urmareasca site-urile (Vineri, 23 martie 2018, 13:04)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            ce fac reclama la produse cosmetice : alifii, unguente; Cica mai nou au aparut acum si niste supozitoare care odata ajunse acolo unde trebuie sa ajunga, se desfac ca niste airbaguri !) si totul capata o protectie de "nivel 5" (asta e nivelul VIP-urilor) !

            Daca vrea poate sa-si aleaga unguente care protejaza si, concomitent cu derularea actiunii de protectie, (asta-i o noutate in materie), bronzeaza si interiorul !
            Dar cred ca deja stie de toate acestea !

            PS. E-he-he...s-a dus vremea vaselinei pt strung ! :)
  • +10 (10 voturi)    
    tot comunicarea (Joi, 22 martie 2018, 14:56)

    nahir [utilizator]

    e de vina, carmencito?
    Auzi la ea, eroare de redactare. Ce eroare desteapto, ca aia cica au completat procestul verbal in lipsa preopinentului.
    Da' scuze. Am uitat ca ai facut scoala la Videle.
  • +9 (9 voturi)    
    Secretara numarul unu (Joi, 22 martie 2018, 14:57)

    mitg [utilizator]

    Singura eroare este existenta acestei femei oriunde altundeva decat la secretariatului CAP-ului din Videle.
  • +10 (10 voturi)    
    Acum cateva saptamani (Joi, 22 martie 2018, 14:58)

    nellino [utilizator]

    un jandarm a inceput sa imparta pumni pentru ca si-a pierdut cumpatul din cauza conditiilor meteorologice

    acum un jandarm a scris o compunere gresita deoarece nu a inteles tema dictata la sediul Jandarmeriei

    si astia vegheaza ordinea publica?
  • +7 (7 voturi)    
    Carmen Dan (Joi, 22 martie 2018, 14:59)

    hamurabi [utilizator]

    De fapt ce ar trebui cercetat este daca nu cumva acesti jandarmi au primit consemn sa-i amendeze pe cat mai multi doar pentru ca protestau impotriva PSD ! Si mai ales cine a dat acest consemn ?
  • +10 (10 voturi)    
    Eroare de redactare = document NUL (Joi, 22 martie 2018, 15:08)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Daca un document este gresit redactat apai atunci dpdv legal este lovit de nulitate.
    Intrebarea este: daca omul va da in judecata MAI - si asta sper sa faca - cine va plati pentru greseala de redactare? Jandarmul/politistul pus sa scrie cu copy-paste niste Procese Verbale, sau mai bine Dvs direct...?

    Si mai am o intrebare: cum s-a inteles ''Omul legii'' cu ''infractorul'' daca acesta din urma este surdo-mut? Cumva a trebuit sa ii predea PV-ul, sa ii spuna sa semneze, omul sa priceapa despre ce este vorba si apoi sa semneze de primire. Cum s-a facut treaba? Cum i-au fost respectate drepturile lui de cetatean?

    Pai tot din greseli de redactare ati navalit in casa profesorilor si i-ati luat la bataie, tot din greseala de redactare i-ati dat tot voi in judecata peprofesorii batuti pentru ca vezi Doamne au agresat Mascatii. Te doare mintea frate.

    In calitate de secretara ar trebui sa stiti doamna Ministru ca redactarea corecta a unui document este un lucru cu care nu ne jucam.
  • +6 (6 voturi)    
    Domnul in cauza sa se adreseze instantei (Joi, 22 martie 2018, 15:19)

    adinico [utilizator]

    Se pare ca solutia ar fi sa amendeze pe toti romanii si apoi vedeti voi care va scoateti.

    "Domnul in cauza sa se adreseze instantei ca sa conteste procesul verbal"

    Oare dl purtatorul de cuvant al Jandarmerie, Georgian Enache nu ar trebui sa se adreseze instantei sa ramana?
  • +10 (10 voturi)    
    Doamna Dan si militienii ei... (Joi, 22 martie 2018, 15:20)

    Cataleya [utilizator]

    Un surd si un orb se hotaresc sa faca o formatie de muzica.
    Zis si facut.
    Fac formatia si sunt angajati sa cante la o nunta.
    Si, la un moment dat, in toiul petrecerii, orbul il intreaba pe surd:
    - Bai surdule, danseaza lumea?
    Iar surdul ii raspunde:
    - Da' ce? Cantam deja?
  • +11 (11 voturi)    
    madam (Joi, 22 martie 2018, 15:22)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Eroarea redactarii PV-ului atrage nulitata de drept a acestuia, aceeasi nulitate reprezentata si de distinsa dvs. persoana.
  • +9 (9 voturi)    
    duamna carmen, duamna carmen (Joi, 22 martie 2018, 15:23)

    ..13 [utilizator]

    stiu eu, stiu eu!!!!


    Se preface - poate sa tipe!!!!!!

    PS- o natie condusa de imbecili - acum, zau, sa ne punem un plasture la gura ca sa nu mai zicem nimucutza cand vedem imbecilitatea la putere???
  • +4 (4 voturi)    
    Altfel spus "eroare materiala" (Joi, 22 martie 2018, 16:17)

    tarantella [utilizator]

    Aceeasi placa uzata, marota PSD-ului. Un partid in care "erorile" n-au aer de atata inghesuiala..
  • +3 (3 voturi)    
    De fapt Carmen Dan este o eroare (Joi, 22 martie 2018, 17:07)

    carvil [utilizator]

    si o oroare in acelasi timp.
  • +4 (4 voturi)    
    De unde stie... (Joi, 22 martie 2018, 17:24)

    finutza [utilizator]

    ... ca a fost eroare de redactare? S-au finalizat cercetarile? Sau, cum le sta bine politicienilor, se antepronunta...
  • +1 (1 vot)    
    In slujba Partidului (Vineri, 23 martie 2018, 11:55)

    Victor Micea [utilizator]

    Jandarmeria isi bate joc de oameni. Jandarmii nu sunt in serviciul cetateanului ci sunt doar trupa de soc a Partidului.