Diferente notabile de ton in varianta in limba romana si engleza a scrisorii transmise de Viorica Dancila lui Juncker: De la "se impune" ridicarea MCV pana la "our country fulfills all the conditions"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2018, 19:54 Actualitate | Esenţial


Scrisoarea transmisa miercuri de premierul Viorica Dancila lui Jean-Claude Juncker legata de acuzatiile lansate la Antena 3 privind o posibila ingerinta a executivului european in dosarele de mare coruptie are un ton mai contondent in varianta in limba romana fata de cea in engleza, dupa cum au observat ziaristul Liviu Avram, dar si cititorii HotNews.ro.
  • "Din considerentele mentionate mai sus si avand in vedere progresele facute de Romania in domeniul justitiei, subliniez, din nou, domnule presedinte, ca se impune ridicarea Mecanismului de Cooperare si Verificare, pentru a indeparta orice urma de indoiala si pentru a nu afecta credibilitatea relatiei noastre de parteneriat", se arata in finalul scrisorii in limba romana transmisa de guvern catre presa (sublinierea redactiei).
In schimb, varianta in limba engleza a aceluiasi paragraf contine un ton mai retinut:
  • "From the above considerations and in view of the constant progress made by Romania in the field of justice, I would rightly stress again, Mr. President, that our country fulfills all the conditions for the lifting of the Cooperation and Verification Mechanism, a measure which, once taken, will open new horizons and perspectives of our partnership".
(Traducerea redactiei: "Din considerentele de mai sus si avand in vedere progresele constante facute de Romania in domeniul Justitiei, subliniez din nou, dl presedinte, ca tara noastra indeplineste toate conditiile pentru ridicarea Mecanismului de Cooperare si Verificare, o masura care, odata adoptata, va deschide noi orizonturi si perspective pentru parteneriatul nostru").

Un alt paragraf de la jumatatea scrisorii contine o nuanta diferita:

Varianta in engleza:
  • "It is essential for securing our institutional collaboration and strengthening judicial integrity in Romania to find out whether the document attributed to the European Commission is an authentic one, assumed institutionally, and if it is the only document of its kind and whether it was capable of bringing, by its content or effects, interference with the proper functioning of justice and breach principles of law". (n.r. sublinierea redactiei)
Varianta in romana:
  • "Este esential pentru colaborarea noastra institutionala si pentru consolidarea functionarii justitiei in Romania sa lamurim daca documentul atribuit Comisiei Europene este unul autentic, asumat institutional, si daca este singurul document de acest fel, de natura sa aduca ingerinte in functionarea justitiei si separatia puterilor in stat".
Citeste in atasament cele doua variante ale scrisorii premierului Viorica Dancila.

















8233 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Limbaj dublu - unul pt UE si altul pt Antena 3 (Miercuri, 21 martie 2018, 20:05)

    Gryphus [utilizator]

    PSD minte si Comisia UE dar in acelasi timp minte si votantii PSD care se uita la Antena 3 si mananca ce lise da de acolo - aia cred ca PSD e dur cu Comisia Europeana ca ei cu engleza mai greu
    • +4 (4 voturi)    
      Chiar si cu limba romana este foarte greu (Joi, 22 martie 2018, 13:14)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Premiera cand a vorbit liber din capul ei, a zis asa:
      "Am primit in dimineata aceasta documente de la Ministerul Justitiei, care confirma ceea ce a aparut in spatiul public si anume ca astfel de practici au mai fost facute"
      Ceea ce e greu de tradus in orice limba, ne-avand prea multa logica nici in romaneste, dar noi putem subintelege ce vrea sa zica, fiind permenent in contact cu teleormaneasca.
      Pentru oficial s-au intocmit doua variante: una pentru votanti, ca sa-i tina increzatori in forta partidului si alta pentru CE, ca la aia nu poti sa te ratoiesti chiar asa cum ar vrea melteanu'.
      Noi speram ca CE sa citeasca traducerea oficiala asa cum le-a recomandat mai acum cateva saptamani premiera ministra ca nu s-or apuca sa citeasca si versiunea pentru prostitii de aici.
      Aici se aude ca un latrat de dulau, acolo un scheunat...
  • +24 (24 voturi)    
    .. (Miercuri, 21 martie 2018, 20:10)

    cartograful [utilizator]

    mda..din ciclul "luati-l de pe mine ca-l omor"
  • +9 (9 voturi)    
    se mai intampla... (Miercuri, 21 martie 2018, 20:19)

    tearoftime [utilizator]

    ... este o eroare materiala ;-)
    • +8 (8 voturi)    
      Eroarea e "persoana" (Joi, 22 martie 2018, 9:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      Ce trimite o asemenea scrisoare inepta.
      • +7 (7 voturi)    
        nu numai (Joi, 22 martie 2018, 11:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        atat dar daca stai sa te gandesti ca Mona Pivniceru a si zis ca s-a cerut sunt date publice si ca daca ar fi vrut detalii, le-ar fi obtinut direct de la organismul solicitant, prin Ministerul Justitiei, iti dai seama ca vasilica nu a depasit nivelul gandirii din Videle.
        • +3 (3 voturi)    
          scuzati-ma dar boul de serviciu (Joi, 22 martie 2018, 12:29)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Este Tudorel - numai capul lui super incins putea nastea asemenea aberatii.

          In linia scrisiorii de mai sus propun doamnei VVD sa mai trimita o depesa la Bruxelles prin care sa se intereseze de ce oare se sesizeaza UE de TEL Drum si care este faza de nu ne lasa in pace cand totul a fost rezolvat in RO...

          Este Iepocala dansa si cu dansul!
        • +1 (1 vot)    
          Are importanta sa faca zarva pe la TV (Joi, 22 martie 2018, 14:17)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Normal ca un astfel de document, daca exista poate fi gasit.
          Daca nu-l gasesc acum, ce sa faca CE sa le trimita toata corespondenta de pana acum?
          Daca nu au apucat sa o citeasca (daca nici nu au inregistrat toate documentele intrate) s-ar putea sa intram in blocaj. Or sa stea zi si noapte sa citeasca sa vada ce a mai cerut CE ... Si cine se mai ocupa de legi? Ai..?
          Ne scuzati, stimata CE, dar noi suntem cam aiuriti. Am mai pierdut si alte documente, nici nu mai stim care, decat cand ni le cere cineva ca pe contractul Bechtel de exemplu.
          Bai, iresponsabililor cautati in arhiva voastra inainte sa le cereti altora socoteala!
  • +16 (16 voturi)    
    Pai na, (Miercuri, 21 martie 2018, 20:20)

    moima [utilizator]

    se simte doamna asa... cum sa zic... omoloaga cum ar veni, asa ca poate sa ridice tonu, nu?

    Si Hotnews, ce 'reacu nu va tineti gura? L-ati dat in gat pe saracu traducator :)))

    El a zis ca sigur nici Dragnea nu o sa se prinda, nici Doamna. Nu ca n-ar sti engleza, nooo. Da sunt ocupati.

    Dragnea cu procesu si Doamna a trebuit azi sa respire si sa se si gandeasca ce o sa pape diseara, deci OVERCLOCK.
  • +13 (13 voturi)    
    Puneti mana pe Vasilica si veti avea noroc tot anu (Miercuri, 21 martie 2018, 20:29)

    Plagarus [utilizator]

    Oare tanti asta ar putea administra un bloc de locuinte?
  • +16 (16 voturi)    
    Putina intelegere, Domnilor! (Miercuri, 21 martie 2018, 20:56)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Deja Duamna Vasilica dovedeste progrese notabile in discursurile pe care le tine, in sensul ca nu mai citeste totul, ci prima pagina din hartiile pe care le primeste o invata deja pe de rost si o recita destul de bine. Cand trece la pagina 2 incepe sa citeasca, dar deseori ridica ochii din hartii si ne da placuta impresie ca vorbeste liber. Si e bine ca tine in fata un laptop si nu se prea vede ca are hartiile de pe care citeste.
    Acuma, daca a facut si niste greseli cand a tradus scrisoarea catre Junker, sa avem putina rabdare ca cu timpul va invata bine si engleza si nu va mai face greseli.
  • +12 (12 voturi)    
    Pavianca e din alt film, clar (Miercuri, 21 martie 2018, 21:02)

    Dalinar [utilizator]

    Oricum textul a fost scris la Belina, dupa diktare.
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Miercuri, 21 martie 2018, 21:05)

    Task Damager [utilizator]

    Are varianta separata pentru idiotii care i-au votat.
  • +8 (8 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 21 martie 2018, 21:06)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " I believe i can Flock your mom..."
    Traducere::

    " Eu chiar cred ca pot s-o flocaiesc pe ma-ta..."

    De ce? Era un ou de gasca care a nascut un pui viu de poarca ce guitza fix ce ii dicteaza " o mustatza otravita...."

    nu e obligatoriu sa fii tarfa nf daca esti in politica si in psd.

    Gresit! spuse Fierea , aia rea... din stomac...

    Clar se va valida!
  • +9 (9 voturi)    
    " Am o gusha .... sunt capushaaaa.... (Miercuri, 21 martie 2018, 21:10)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    drept in kur va voi lovi...

    kand va va durea mai taaaare...

    Sheful m-eu va reveni...."
  • +12 (12 voturi)    
    Mazeta (Miercuri, 21 martie 2018, 21:16)

    un domn [utilizator]

    Varianta Kirilica, unde e?
  • +6 (8 voturi)    
    eu cred (Miercuri, 21 martie 2018, 21:17)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    ca a tradus olguta
  • +9 (9 voturi)    
    Nu o banuiti pe Dacila (Miercuri, 21 martie 2018, 21:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca ar fi tradus ea. E inculta, agramata si departe de a sti vreo limba straina..E doar făcătura celor din spatele ei - adica a grupului infractional PSD+ALDE+UDMR. Acesti ticalosi stiu doar sa FURE si cred ca pot duce Europa de nas. ROMANIA = STAT MAFIOT nu stat de drept.
  • +8 (8 voturi)    
    jeguri (Miercuri, 21 martie 2018, 21:34)

    zicsieu [utilizator]

    cu limbaj dublu.
  • +6 (6 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 21 martie 2018, 21:36)

    vorbeste lumea [utilizator]

    trebuie ca redactarea-n engleza e supervizata de competitoatea de la munca, altfel nu se exista explicatie ...
  • +6 (6 voturi)    
    Mama , ce leoaica suntem acasa (Miercuri, 21 martie 2018, 21:39)

    kokos [utilizator]

    si ce mielusica in deplasare!
  • +6 (6 voturi)    
    si pesedeii (Miercuri, 21 martie 2018, 21:42)

    liviu_ [utilizator]

    au tupeu sa urle de fake news si de traduceri proaste...
  • +7 (7 voturi)    
    lol (Miercuri, 21 martie 2018, 22:42)

    AnderT [utilizator]

    ce strambe si PSD-ul asta
  • +8 (8 voturi)    
    Minciuni in Parlamentul European in februarie 2017 (Miercuri, 21 martie 2018, 23:21)

    fit [utilizator]

    Europarlamentarii PSD, ALDE si PPU, minciuni despre protestele impotriva odonantei 13 ...

    Urmariti cu mare atentie discursurile mincinoase si gretoase ale acestora: Noricai Nicolai,(ALDE)
    Ioan Mircea Pascu(PSD),
    Andi Cristea(PSD),
    Victor Bostinaru(PSD),
    Mircea Diaconu care se mai si lauda ca e fost infractor, care cica e si independent,
    Viorica Dancila (Partidul Puterii Umaniste PPU).

    https://www.youtube.com/watch?v=WELCTQElDJ4
  • +8 (8 voturi)    
    Comitzia Iordache rulz (Miercuri, 21 martie 2018, 23:42)

    Clop [utilizator]

    Orice om cu scaun la cap stie ca Romania nu face progrese intr-ale justitiei, nu, deloc. Suntem in involutie. Iar ca progres, gen - totul pentru alde-daddy si alti penali cu cheag.
  • +8 (8 voturi)    
    Viorica Dancila tine gura inchisa lui Botorogeanu (Miercuri, 21 martie 2018, 23:55)

    fit [utilizator]

    "Pentru europarlamentarul Viorica Dăncilă lucrează ca asistent local şi Adriana Botorogeanu, cercetată alături de Liviu Dragnea şi de fosta soţie a acestuia Bombonica Prodana pentru că a fost angajată fictiv la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman. În acest dosar, preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie în 15 iulie 2016, pentru instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual, fiind acuzat alături de fosta sa soţie şi de foşti angajaţi ai DGASPC Teleorman."
    https://www.stiripesurse.ro/viorica-dancila-totul-despre-trecutul-noului-premier-al-romaniei_1243267.html
  • +8 (8 voturi)    
    prostii astia ne ingroapa de tot (Joi, 22 martie 2018, 3:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu au invatat nimic din experienta cu occidentul. imi aduc aminte de un training in franta, rusii se imbatau, dormeau la curs, erau pasivi la invatat si veseli la restaurant...se intorceau acasa cu aceeasi cintare...sau cum zicea tata ...treceau prin viata ca gisca prin apa, nimic nu se lega de ei. cam asa sint sobolanii rosii care traiesc pe spinarea societatii, spital in 20 ani, autostrazi in 50 ani. furt de bani..imediat.
  • +1 (1 vot)    
    mai draga sa mergem la esenta... (Joi, 22 martie 2018, 12:39)

    ..13 [utilizator]

    Esenta este ca dansa vrea, ca o leoioasca ce este, sa se termine cu MCV ( CVM in engleza) si are aceeasi lungime de unca du Presedintele.

    Acum daca vrea sa termine traba cu mecanismul ala ar trebui sa razbeasca cu punctele alea inca neatinse...

    Cat despre dosarele de mare coruptie - nu este nici o problema - mereu le stiu aia de la Comisie chiar si fara sa le sufle cineva la ureche - partea frumoasa ca atunci cand trebe sa trimiti matale cu manutza ta la Bruxelles este cu totul alta treaba - este ca si cum, vrei sau nu vrei, treci prin materie... Horros man si va rog chiar sa veti intelegere fata de dansa care nu se poate exprima prea bine si nci prea repede dar uite stie sa trimita scrisorile altora ...

    Un episod de maxima importanta pentru tara!
  • 0 (0 voturi)    
    Circ diplomatic (Joi, 22 martie 2018, 18:12)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Ar trebui intrebat Juncker daca stie ca exista doua variante ale scrisorii ? Poate pune d-na Dancila si de un scandal diplomatic.