Comunitatea Coruptia Ucide afirma ca un barbat surdo-mut a fost amendat pentru ca a scandat lozinci si a participat la un miting impotriva PSD / Jandarmeria anunta verificari de urgenta

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2018, 21:20 Actualitate | Esenţial


Ioan Duia, amendat de Jandarmerie
Foto: Facebook
Comunitatea Facebook Coruptia Ucide a semnalat marti ca o persoana surdo-muta, Ioan Duia, a primit o amenda de 2.000 de lei pentru ca a participat si scandat lozinci in timp ce participa la protestul organizat in ziua desfasurarii Congresului PSD. Comandantul Jandarmeriei Romane, colonelul Sebastian Cucos, a cerut efectuarea unor verificari de urgenta.

"Ioan Duia nu aude si nici nu poate rosti vreun cuvant, dar a fost amendat la Congresul PSD cu 2.000 de lei pentru ca a scandat impotriva PSD.

Am incercat sa ilustram cum simte Ioan acest abuz si cum striga dupa ajutor. Ioan nu poate rosti ca este abuzat si nu se poate impotrivi de unul singur. Fii tu vocea lui Ioan!
", a scris Coruptia Ucide, pe contul sau de Facebook



UPDATE Purtatorul de cuvant al Jandarmerie, Georgian Enache, pentru Realitatea TV: "Acel domn a fost amendat pentru ca a participat la un miting neautorizat." Acesta refuza sa spuna de ce pe procesul verbal este trecut ca a fost amendat pentru scandari si spune ca nu se pune problema sanctionarii celui care a intocmit procesul verbal. "Domnul in cauza sa se adreseze instantei ca sa conteste procesul verbal".

In cursul serii, comandantul Jandarmeriei Romane, colonelul Sebastian Cucos, a cerut efectuarea unor verificari de urgenta referitoare la modul in care a fost intocmit procesul verbal de sanctionare a acestei persoane.

"Comandantul Jandarmeriei Romane, colonel Sebastian Cucos, a ordonat Directiei Control din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Romane sa faca verificari in regim de urgenta la Directia Generala de Jandarmi a Municipiului Bucuresti, cu privire la modul in care a fost intocmit un proces verbal de sanctionare a unei persoane cu deficiente auditive, persoana care din imaginile prezentate in spatiul public a participat la o actiune de protest in data de 10 martie 2018", se arata intr-o postare pe pagina de Facebook a Jandarmeriei Romane, citata de agentia Agerpres.

Potrivit sursei citate, rezultatele verificarilor vor fi prezentate public.



















3543 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Merita sa strangem noi banii in caz ca nu are (Marţi, 20 martie 2018, 21:28)

    Maniu [utilizator]

    castig de cauza! Ce amenda! Co lo sa la! CEDO mai exista?
    • +16 (16 voturi)    
      Se vor interzice protestele, (Miercuri, 21 martie 2018, 7:00)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      mai e putin pana atunci.
      • +15 (15 voturi)    
        pablito (Miercuri, 21 martie 2018, 7:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        ar trebui sa-si dea seama cat de kkcioasa a devenit situatia in Romania daca pana si un surdo-mut scandeaza impotriva lui si a partidului lui.
        In fond, procesul verbal de amendare a lui Ioan Duia dovedeste acest lucru.
        • +3 (5 voturi)    
          grav intr-adevar! (Miercuri, 21 martie 2018, 8:45)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Pana si porci zboara si rachita face micsunele...
          Ce departe s-a ajuns! :((
    • +6 (6 voturi)    
      Vedeti ce se intampla atunci cand (Miercuri, 21 martie 2018, 9:37)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      preferam sa stam la caldurica, in loc sa iesim in numar mare si sa le fim alaturi...!

      Daca eram 100.000 de insi la acel protest nu aveau cum sa ''taie" amenda la toata lumea, din 2 motive:

      - completarea unui numar atat de mare de formulare, de catre cei cativa jandarmi care stiu sa scrie ar fi durat probabil 7-8 zile;

      - numarul formularelor disponibile "la purtator'' era destul de mic deoarece, se stie , formularele sunt realizate din hartia cea mai fina si in consecinta au dublu rol....:
      • 0 (4 voturi)    
        nu e asa simplu (Miercuri, 21 martie 2018, 11:43)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        daca erau 100.000 de oameni, jandarmeria avea pretext sa intervina in forta cu bastoane, lacrimogene si gloante de cauciuc ca sa apere PSD-ul de "agresiune".
        • +4 (4 voturi)    
          Si asa,...mai bine sa venim in numar (Miercuri, 21 martie 2018, 12:17)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          cat mai mic, ca sa nu supere carmuirea...

          Eu zic ca a sosit timpul sa,...fie ce o fi, oricum asa nu se mai poate...!
    • +3 (3 voturi)    
      nu trebuie sa plateasca amenda (Miercuri, 21 martie 2018, 11:44)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Cel mai bine este sa o conteste in instanta, unde care sanse mari sa castige iar apoi sa ceara sanctionarea disciplinara a celui care a dat amenda.
  • +14 (14 voturi)    
    Avem nevoie de legea linsajului (Marţi, 20 martie 2018, 21:52)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    pentru a restabili echilibrul cu noile legi ale justitiei.

    Solicitam legalizarea linsajuluu!
  • +11 (11 voturi)    
    Romania=stat politienesc=dictatura! (Marţi, 20 martie 2018, 22:01)

    kokos [utilizator]

    .
  • +22 (24 voturi)    
    Jandarmeria a devenit un instrument politic (Marţi, 20 martie 2018, 22:01)

    seby19 [utilizator]

    sub conducerea secretarei din Teleorman.
    • +8 (8 voturi)    
      a devenit o adunatura de dobitoci nesimtiti (Miercuri, 21 martie 2018, 10:34)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui seby19

      " acest domn refuza sa spuna.... " pai daca-i surdo-mut cum vrei sa vorbeasca bai animalule cucos.....

      putin respect fata de cei care care au astfel de probleme ,
  • +12 (18 voturi)    
    Bine (Marţi, 20 martie 2018, 22:14)

    ipolitic [utilizator]

    Nu aude, nu vorbeste. Dar de gandit, gandeste, nu? Deci, amenda e legala.Gandesti,platesti...
    • +13 (13 voturi)    
      Noi muncim, ... (Miercuri, 21 martie 2018, 7:23)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ... nu gândim! În țara noastră minunată, surdo-muții strigă cel mai tare...
    • +12 (12 voturi)    
      Gandire=Infractiune (Miercuri, 21 martie 2018, 7:48)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Cu premeditare
  • +20 (20 voturi)    
    In tara orbilor, chiorul e imparat (Marţi, 20 martie 2018, 22:38)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    In tara PROSTILOR mutul e amendat ca URLA !!!
  • +19 (19 voturi)    
    Definitii... (Marţi, 20 martie 2018, 22:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Noi il numim "abuz", ei il numesc "exemplu".

    Atat stie PSD: intimidare si razbunare. Si in plus nu are tupeul sa o faca singuri asa ca isi trimit slugile sa le faca treaba murdara, sa nu cumva sa se pateze ei de sange.

    Nimic nou.
  • +18 (18 voturi)    
    A pacatuit cu gandul (Marţi, 20 martie 2018, 23:16)

    buncrestin [utilizator]

    Pentru Partid, simpla scandare in gand este dovada tradarii, deci poate fi pedepsit la fel ca orice act de exprimare verbala. In acest caz, Jandarmeria de Parrtid a procedat corect, intrucat domnul respectiv a scandat lozinci in gand. Nesupunerea lui fata de Partid i se citea in ochi, iar asta nu poate fi contestat.
    • +7 (7 voturi)    
      ca pe vremuri... (Miercuri, 21 martie 2018, 8:47)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      cine spunea bancuri contra PCR lua 5 ani
      Cine asculta bancurile lua 3 ani.
      Cine nu facea nici una nici alta primea 10 ani.
      De ce? "Subversivi" , agenturi secrete, etc....
  • +12 (12 voturi)    
    Sa-i dubleze amenda!!! (Miercuri, 21 martie 2018, 0:18)

    nick24 [utilizator]

    Dacă n-a scos niciun cuvânt, sigur a arătat degetul și ochii, ochii, ce se citea în ochii lui?
    Dar n-are vreo rudă antipsd?
    Păi vedeți?
  • +18 (18 voturi)    
    Jandarmeria e "noua" SECURITATE !! (Miercuri, 21 martie 2018, 2:41)

    deval [utilizator]

    De unde au stiut adresa daca nu a fost omul legitimat niciodata ?! Asta inseamna ca am fost nu numai filmati ci si fisati, ni s-au facut ...dosare !
    Exista vre-un
    - jurnalist care sa intrebe in ce baza jandarmeria face pe vechea Securitate ?
    -parlamentar care sa ceara o Comisie de ancheta care sa explice la ordinul cui s-a ajuns la asa ceva si in ce baza ?!
    • +3 (3 voturi)    
      Absolut adevărat! (Miercuri, 21 martie 2018, 15:07)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Întreb în plus dacă există vreun jurnalist care să fi luat în seamă faptul că purtătorul de cuvânt al jandarmeriei a afirmat de câteva ori că cel amendat a fost penalizat pentru că a participat la o CONTRAMANIFESTAȚIE... Ce deosebire este între protestul acesta și cel de acum un an când fanii PSD-ALDE strigau în fața Palatului Cotroceni și îl scuipau pe bombeuri pe domnul Klaus Iohannis???????? Care, nota bene, ieșise să DISCUTE cu cei care îl contestau... Asta, în timp ce la Piața Victoriei era o altă manifestație de protest... Protestul de la Cotroceni nu era și el o CONTRAMANIFESTAȚIE? A fost cineva amendat... Măcar Floricica dansatoarea?
  • +15 (15 voturi)    
    dreptul de a manifesta (Miercuri, 21 martie 2018, 6:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    de a-si expune liber convigerile...nu ar trebui ingradite conform constitutiei. jandarmeria face un abuz, hartuieste...intr-o zi o sa dispareti in dube si apoi va mai gasim la jilava....acesti militieni se fac ca respecta statul de drept de fapt un anumit stat cel care ii hraneste, cel care ii scoate la pensie la 45 ani, cel care...asupreste de atitia ani un popor intreg. eu cred ca ar trebui sa-i amendeze pe altii, pe cei care creaza scandaluri si oripileaza o tara intreaga, pe cei care insulta un popor intreg, pe cei care ne jefuiesc in autobuze, pe cei care ne fura vietile...va rog sa va adresati avocatului poporului. lol...ce prosti am putut sa fim...ceausescu ne ride in fata, iliescu, strengareste isi astepata ultima clipa...vineee
  • +8 (10 voturi)    
    greva fiscala (Miercuri, 21 martie 2018, 7:58)

    toxx [utilizator]

    mutati-va pe la tara la rude pe unde puteti, demisia toti, nu mai platiti nimic. asta ar fi ideal de facut in tara asta stricata. Sunt 4 milioane de oameni care muncesc cu carca (scuzati-mi tripla cacofonie) pentru a tine restul de putori, hoti si combinatori. Taiati robinetul !
  • +10 (10 voturi)    
    ???? (Miercuri, 21 martie 2018, 8:17)

    viziru [utilizator]

    astora cand i angajeaza le face o verificare minima gen: cat face 1 + 1 = ? ; daca ninge, ce pica din cer ? cate degete avem la o mana ? etc.... daca le-ar da testele astea cred ca mai mult de jumatate dintre ei nu le vor lua .....
    • +4 (4 voturi)    
      da (Miercuri, 21 martie 2018, 11:46)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      iar cei care raspund corect nu sunt admisi
      • +2 (2 voturi)    
        ??? (Miercuri, 21 martie 2018, 16:28)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        raspuns gresit... cei care raspund corect vor fi direct colonei ca pentru general trebuie sa stii si o limba straina sau macar limbajul semnelor pentru a comunica eficient cu cetatenii romani aflati in situatia domnului amendat .....
  • +7 (7 voturi)    
    Presa aservita statului paralel (Miercuri, 21 martie 2018, 9:20)

    Ali Mentara [utilizator]

    Avem de-a face in mod evident cu un miracol facut de Dragnea si prietena sa. In timpul congresului acest domn chiar a putut nu scanda ci zbiera cu 80-90 dB. Presa incearca astfel sa minimizeze acest miracol si sa-l decada pe Dragnea & Co (ncubina) din dreptul sau la un loc de serafim sau heruvim sau poate arhanghel. Ce frumos ar fi: sf. Dragnea aducatorul de cuvant.
  • +8 (8 voturi)    
    a (Miercuri, 21 martie 2018, 9:29)

    adrian67 [utilizator]

    La ei se merge pe zicala :"Pulanul meu carte nu stie".
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Miercuri, 21 martie 2018, 11:35)

    martel55 [utilizator]

    batausul ala in uniforma care a intocmit procesul verbal nu merita sanctionat, ci promovat...de astfe;l de indivizi are nevoia jandarmeria in oua epoca in care trebuie sa execute comenzile politice de la partidul stat