Tudorel Toader anunta un proiect de lege prin care detinutii care au stat in conditii necorespunzatoare primesc bani

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2018, 14:01 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Ministerul Justitiei lucreaza la un proiect de lege care prevede conferirea de despagubiri, compensatii materiale, pentru perioada cat un detinut a stat in conditii necorespunzatoare, a anuntat, marti, ministrul Tudorel Toader, citat de Agerpres.

"Avem masuri de natura legislativa pe care trebuie sa le propunem in aplicarea Hotararii Pilot (a CEDO - n.r.). (...) Legea 169 a dat beneficiul celor sase zile considerate executate la 30 in conditii necorespunzatoare, dar unii detinuti au iesit din penitenciar inainte de octombrie 2017. Au stat in conditii necorespunzatoare si nu au beneficiul celor sase zile. CEDO ne spune sa gasim si pentru ei un remediu, prin care sa le conferim despagubiri, de data aceasta in bani. Prin urmare, la Ministerul Justitiei se lucreaza la un proiect de lege pentru conferirea de despagubiri, compensatii materiale, pentru perioada cat detinutul a stat in conditii necorespunzatoare, repet, dandu-se o suma pentru fiecare dintre zilele cat a stat in conditii necorespunzatoare", a declarat Tudorel Toader, in cadrul audierii sale la Comisia pentru constitutionalitate din Senat.

In sedinta acestei comisii a fost abordat stadiul masurilor propuse de Romania, prin Ministerul Justitiei, pentru imbunatatirea conditiilor din penitenciare ca urmare a Hotararii Pilot a CEDO pe acest subiect.

Ministrul a adaugat ca in cuprinsul proiectului se prevede ca Administratia Nationala a Penitenciarelor face o evidenta a circuitului de plasare a condamnatului in inchisoare, pentru a vedea cat timp a stat in conditii necorespunzatoare.

"Ii dai (bani - n.r.) numai pentru zilele cat a stat in conditii necorespunzatoare. Va fi o lege cu impact financiar, ca pana la urma trebuie bani. Rezulta obligatia din Hotararea CEDO, Hotararea Pilot, nu este o inventie romaneasca, au aplicat-o si altii, spre exemplu, Ungaria, Italia si alte tari. Vom urma acelasi drum pentru ca, pana la urma, Hotararea CEDO este obligatorie, iar daca nu am indeplini cerintele, ne-am expune riscului unei condamnari de catre CEDO cu o cheltuiala, dar in acelasi timp am ramane cu problema nerezolvata in penitenciarele din Romania", a mai declarat Toader.

















3545 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    perfect (Marţi, 20 martie 2018, 14:05)

    silviust [utilizator]

    Sper ca Dl. Dragnea, şi de ce nu, chiar şi Dl Tudorel, să profite din plin de această lege.
  • +11 (11 voturi)    
    Bietii detinuti (Marţi, 20 martie 2018, 14:10)

    Ord [utilizator]

    ma gandesc la ei cum stau acolo inchisi in timp ce victimele lor se lafaie in libertate.
  • +12 (12 voturi)    
    De acord (Marţi, 20 martie 2018, 14:11)

    aranhil [utilizator]

    Eventual sa le dea inapoi si banii pe care i-au furat daca salteaua nu e coresupunzatoare.
    • +2 (2 voturi)    
      Gresit. O sa i dam noi lu' (Marţi, 20 martie 2018, 18:34)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui aranhil

      Voiculescu vro' 60 de mil
  • +11 (11 voturi)    
    Tu esti dusman al oamenilor cinstiti. (Marţi, 20 martie 2018, 14:11)

    LLLL [utilizator]

    Inebunesc, cand vad ce hal de oameni iau decizii in Romania.... Imi vine sa incalc legea cand vad oameni ca Tudorel la butoane.
  • +10 (10 voturi)    
    wow (Marţi, 20 martie 2018, 14:11)

    un domn [utilizator]

    daca duc la indeplinire taxidermia Mazetei voi fi platit ! cool !
  • +10 (10 voturi)    
    maruntisuri (Marţi, 20 martie 2018, 14:12)

    zicsieu [utilizator]

    omu asta, paiata asta se ocupa numai de chestii marunte. nu zic ca nu trebuie abordat subiectul dar nu asa. face mai multa documentatie decat pentru legile votate zilele astea la care nu se baga ca e treaba parlamentului cica. nu meriti sa ne reprezinti.
  • +16 (16 voturi)    
    Pe cand despagubiri (Marţi, 20 martie 2018, 14:13)

    somesanu [utilizator]

    pentru bolnavii care au stat in conditii insalubre in spitale? N-or fi la fel de nevinovati precum cei din inchisori (au facut ei ceva de s-au imbolnavit ... ) dar vad ca UE nu se gandeste si la ei :( . Ministerul Sanatatii nici atat!
  • +15 (15 voturi)    
    Toader slujeste infractorilor, nu oamenilor onesti (Marţi, 20 martie 2018, 14:13)

    2087 [utilizator]

    Va e clar, sau mai zic o data?
  • +9 (9 voturi)    
    Pai nu mai bine (Marţi, 20 martie 2018, 14:15)

    t4v1 [utilizator]

    Dam banii la CEDO direct?
  • +9 (9 voturi)    
    In traducere libera, ii suntem datori lui Voicules (Marţi, 20 martie 2018, 14:15)

    lasa [utilizator]

    Voiculescu, Udrea, Becali........adica dupa cat au delapidat, tot ei vor fi despagubiti, de stat, ca n-au avut conditii de hotel......
    Bravo, Dle Toader, dvs cat cereti pentru aceste idei originale?
  • +6 (6 voturi)    
    hotel (Marţi, 20 martie 2018, 14:15)

    Ilidia [utilizator]

    Dati-le destui sa stea la hotel de cinci stele, macar politicienilor ajunsi la mititica...
  • +7 (7 voturi)    
    De unde și proverbul: (Marţi, 20 martie 2018, 14:17)

    Gray51 [utilizator]

    "Cum îți așterni, așa dormi!"
  • +9 (9 voturi)    
    cu cata scarba sunt priviti oamenii onesti ! (Marţi, 20 martie 2018, 14:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    au dreptate , da-ti o lege sa luati bani si numai daca va asculta vreun procuror , nesimțiților!
  • +11 (11 voturi)    
    in curand (Marţi, 20 martie 2018, 14:18)

    zigot [utilizator]

    arestul va deveni o compensatie, deoarece in afara faptului ca mananca gratis-asa cum si cat mananca- dorm gratis, nu sunt obligati neconditionat in a retroceda
    ce au furat(acolo unde e cazul), mai sunt si platiti.
    e mult mai greu in spitale decat in puscarii.
    morala? nu respectati legile, ultima perla a dlui toader
  • +10 (10 voturi)    
    !!! (Marţi, 20 martie 2018, 14:22)

    CMD [utilizator]

    Cum ramine cu bolnavii care stau in conditii necorespunzatoare ?
  • +3 (3 voturi)    
    Si ia spune fratioare ii vor primi pe toti (Marţi, 20 martie 2018, 14:25)

    scaraotchi [utilizator]

    "gramada'' sau le faceti vreo renta viagera...? In ziua platii le dati "zi libera'' ca sa meraga la banca cu sacosa, sau virati totul pe vreun Master card...?
  • +6 (6 voturi)    
    chiar așa (Marţi, 20 martie 2018, 14:25)

    georghe [utilizator]

    Chiar trebuie să stea în condiții necorespunzătoare, pentru că prin activitățile lor au făcut existența necorespunzătoare mai multor persoane particulare sau a întregii societăți.
  • +7 (7 voturi)    
    romanica (Marţi, 20 martie 2018, 14:32)

    arpi [utilizator]

    Asta e prost sau asa e el.. Pai de ce nu-i ia la el acasa sa aiba grija de ei.. Cea mai mare tampenie pe care am auzit-o...
  • +9 (9 voturi)    
    da-te-n... (Marţi, 20 martie 2018, 14:35)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Bravo Slugarele, eu muncesc ca sa te platesc pe tine, sa tinem scolile si spitalele functionale, iar tu vii si dai legi sa platim infractorii, ca n-au conditii? Serios?
  • +8 (8 voturi)    
    Parol (Marţi, 20 martie 2018, 14:45)

    MinDepous [utilizator]

    Ghinionist nene, Slugarel asta... sa aiba el de-a face doar cu puscariasi...

    Nu zic nu, inteleg principiul, nu ma incalzeste cu nimic ca se chinuie cei din inchisori in conditii precare.
    Ce ma deranjeaza si m-a deranjat direct este cum am fost fortat sa traiesc in caminele ASEului, eu si multi alti studenti.

    A ajunge in inchisoare este optional (iti exprimi in mod voluntar optiunea prin comiterea unei infractiuni), cel mult un accident.
    A studia si-a fi fortat sa traiesti cum traiesc studentii din aproape toate caminele din Romania, insa... e aproape obligatoriu -> pentru ca nu ajungi nicaieri azi doar cu un liceu terminat, iti trebuie si facultate.

    Asadar: de ce ii menajam pe cei ce ajung in conditii precare in mod voluntar sau accidental, insa nu si pe cei pe care ii fortam (noi, societatea) sa ajunga in astfel de conditii in mod obligatoriu?

    Nota: in multe camine ale ASE, spatiul (total, nu cel util) e de sub 4mp/student (camere de 3.5 x 4.5mp, de 4 studenti, cu paturi suprapuse). Ca fapt divers:
    https://lege5.ro/Gratuit/ge3dmojrgi4a/legea-nr-169-2017-pentru-modificarea-si-completarea-legii-nr-254-2013-privind-executarea-pedepselor-si-a-masurilor-privative-de-libertate-dispuse-de-organele-judiciare-in-cursul-procesului-penal

    Citat:
    [ (3) În sensul prezentului articol, se consideră executare a pedepsei în condiții necorespunzătoare cazarea în oricare dintre situațiile următoare:

    a) cazarea într-un spațiu mai mic sau egal cu 4 mp/deținut, care se calculează, excluzând suprafața grupurilor sanitare și a spațiilor de depozitare a alimentelor, prin împărțirea suprafeței totale a camerelor de deținere la numărul de persoane cazate în camerele respective, indiferent de dotarea spațiului în cauză; ]

    2 din cele 3 camere in care am petrecut eu anii de studentie (la master m-am mutat in chirie, pentru ca deja lucram din timpul licentei...) aveau dimensiunile de 4.5 lungime x 3.5 latime x 2.5 inaltime.
    Adica: 3.5 x 4.5 = 15.75mp spatiu total.
    Adica 3.9375mp / student.
  • +8 (8 voturi)    
    exact ca pacientiei (Marţi, 20 martie 2018, 14:46)

    rochiri [utilizator]

    ...care pleaca cu diverse boli din spital . Si ei primesc bani si tratament gratuit.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai n-au primit bacteria, acu' or vrea si (Marţi, 20 martie 2018, 14:55)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      bani...! D-zeu sa-i inteleaga si sa-i tina-n paza...!
  • +6 (6 voturi)    
    daca e adevarat, omul asta e un tampit (Marţi, 20 martie 2018, 14:48)

    eGerula [utilizator]

    si va rog sa nu-mi banati mesajul ptr ca afirmatia mea nici pe departe nu reuseste sa cuprinda imensitatea prostiei acestui om. Pe scurt, e putin spus.
    Dar la medici cine le plateste despagubiri ca lucreaza in conditii infecte, la profesori cine le plateste despagubiri ptr conditiile de lucru cu peste 40 de elevi in clasa?! Unui bolnav care e tratat in conditii insalubre in spitale, in maternitati unde stau mama si copilul in acelasi pat sau doarme pe un scaun?!
    Unde sunteti, votantii PSD-ALDE?!
  • +7 (7 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 20 martie 2018, 14:50)

    Adicj [utilizator]

    Foarte bine tudorele! Saracii detinuti.

    Doar nu om da bani la elevii care invata in conditii necorespunzatoare, sau profesorii care predau. Oare pacientilor din spitalele romaniei? Doctorilor? Copiilor din centrele de plasament? Nu! Trebuie rasplatiti infractorii!
  • +2 (2 voturi)    
    ba! (Marţi, 20 martie 2018, 15:12)

    lula [utilizator]

    eu cred ca a facut un calcul scurt: daca 1 din 10 puscariasi ne dau in judecata la CEDO, plateste statul jumatate din tezaur.
    asa, mai bine le dau 2 lei si scap mai ieftin.

    miroase a strategie, nu a compasiune. o fi auzit el ca s-or strange semnaturi in puscarie pentru procese la CEDO.
  • +6 (6 voturi)    
    Propunere: (Marţi, 20 martie 2018, 15:48)

    NIKKI99 [utilizator]

    La eliberare detinutul sa primeasca apartament si masina de la stat.
  • +6 (6 voturi)    
    nu e corect (Marţi, 20 martie 2018, 15:55)

    iulia88 [utilizator]

    TT nu are constiinta, la fel ca multi alti politicieni..problema e ca oamenii cinstiti sufera iar infractorii sunt rasplatiti.Trist, dar adevarat.
    Cu toate ca detin controlul unei tari intregi nu as vrea nici o secunda sa fiu in locul lor , imi iubesc tara, da. dar acesti oameni o distrug incet.
    Puscariasii sunt acolo pentru ca au incalcat legea, sigur ca nu trebuie sa traiasca ca intr-un lagar dar oameni nevinovati mor in spitale si nu se face nimic..dar cui ii pasa..lui TT cu siguranta nu.
  • +4 (4 voturi)    
    dar copiii si bolanvii? (Marţi, 20 martie 2018, 15:58)

    bibka [utilizator]

    as dori sa il intreb pe D-ul ministru, daca si copiii care invata in conditii necorespunzatoare, sau bolnavii care stau in conditii greu de imaginat in secolul nostru, vor primii si ei bani? Nu de alta, dar de ce favorizam infractorii, in loc sa ajutam intai categoriile de oameni care nu au gresit cu nimic? Cand toti copiii si toti bonavii au toate conditiile, atunci si doar atunci, sa mai alocam bani la detinuti. Eu asa vad prioritatile tarii... DOMNULE MINISTRU, GRESESC?
  • +5 (5 voturi)    
    Pe cand si un proiect de lege (Marţi, 20 martie 2018, 20:30)

    dynno [utilizator]

    pentru despagubiri datorate pensionarilor care isi numara fisele la coada sa cumpere o chifla dupa o viata de munca, sau pentru elevii care ingheata in scoli neincalzite. Sau macar pentru bolnavii romani carora nesimtirea si incompetenta unora ca tine si colegii tai de furaciune le cauzeaza prejudicii majore. Deci pe cand?
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE (Joi, 22 martie 2018, 7:47)

    vizirul [utilizator]

    acest ministru nu se ocupa mai degraba cu reabilitarea inchisorilor,gasirea unor locatii noi in cladiri abandonate sau chiar construirea unora noi cu banii care ar trbui dati,dupa opinia lui ,celor detinuti in conditii insalubre; de fapt care este standardul minim acceptat pentru acest regim de detentie?