UPDATE Nicolas Sarkozy a fost retinut de politie / Fostul presedinte francez ar fi anchetat pentru banii primiti in campania electorala de la Libia lui Gaddafi 

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2018, 9:46 Actualitate | Internaţional


Nicolas Sarkozy
Foto: Agerpres/AP
Fostul presedinte francez Nicolas Sarkozy a fost retinut de politiei, el fiind investigat in privinta finantarii campaniei electorale, a declarat Reuters o sursa judiciara. Sarkozy se afla in custodia politiei judiciare din Nanterre pentru ca este acuzat de finantare ilicita a campaniei electorale din 2007, cand a castigat alegerile prezidentiale, scrie Le Monde.

Un fost ministru si aliat al lui Sarkozy, Brice Horterfeux, este si el interogat de politie marti dimineata in legatura cu afacerea libiana, a spus Reuters o alta sursa apropiata anchetei. 

In luna ianuarie, un om de afaceri francez suspectat ca a intermediat transferurile de bani de la Gaddafi catre campania electorala a lui Sarkozy a fost arestat in Marea Britanie, fiind apoi eliberat pe cautiune de o curte londoneza. 

Sarkozy a fost deja trimis in judecata intr-un alt dosar, privind finantarea campaniei electorale din 2012, cand nu a reusit sa fie reales si a pierdut in fata lui Francois Hollande. 

Retinerea sa pare a avea legatura cu un scandal ce isi are geneza in primavara lui 2013. Atunci, a fost emis mandat de interceptare telefonica fata de mai multi apropiati ai lui Nicolas Sarkozy, in cadrul unei anchete care viza acuzatii de finantare de catre Libia condusa de Muammar Gaddafi pentru campania prezidentiala victorioasa din 2007 a lui Sarkozy.

In 2014, Sarkozy denunta o "instrumentalizare politica a justitiei" in dosarul in care este acuzat de coruptie si sustine ca nu a comis "niciodata" "un act contrar principiilor republicane sau statului de drept".

















6980 vizualizari

  • -16 (32 voturi)    
    se pare că (Marţi, 20 martie 2018, 9:54)

    Mazeta [utilizator]

    Experimentul DNA este un abces.. pardon, succes.
    • +20 (24 voturi)    
      hehe (Marţi, 20 martie 2018, 10:11)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sistemul asta va ajunge si la voi, in Russia.
      nu te ingrijora prea tare.
      se lucreaza la asta.
    • +11 (13 voturi)    
      clar (Marţi, 20 martie 2018, 10:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Jos Kovesi, soros si americanii.
    • +24 (26 voturi)    
      KOVESI a exportat DNA si in Franta (Marţi, 20 martie 2018, 11:04)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Februarie 2018. Viorica Vasilica: "pentru mine este îngrijorător că am văzut că până şi unui prim-ministru i se poate face dosar penal".


      Nu doar unui prim ministru VIORICOOOO ci si unui presedinte de republica care detine arma atomica !

      cred ca o sa-i explodeze neuronul Vasilicai la vestea asta
    • +2 (4 voturi)    
      vaaai (Marţi, 20 martie 2018, 11:13)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu se poate mazeto,pai chiar asa?te lasi tu pe ultima suta de metri,renunti tu la titlul mondial si de lasi pe branci de oftica,pierzind poza de angajatul anului?

      poza e de milioane,carnul cu mana la inima(portofel)
      suferind pentru FR si UE.bleah
    • +6 (8 voturi)    
      Mistral oui/non (Marţi, 20 martie 2018, 11:20)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se pare ca micul Napoleon pe tocuri XXL a mirosit dinarul i-a placut dar si rubla
      Mai e unul prin middle east zis Bibi care ii plac leii romanesti ..
    • +4 (4 voturi)    
      se pare ca (Marţi, 20 martie 2018, 11:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      postacii psd nu se pot abtine sa dea in dna...

      sau sigerezi ca dna e implicata in acest scandal?!

      mazata... esti platit cu salariu minim, nu?! ca la ce posturi eu personal nu ti-as da nici atat pe postari!
      • +3 (5 voturi)    
        De fapt... (Marţi, 20 martie 2018, 12:34)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Atat dvs. cat si toti ceilalti care-i raspundeti nu faceti decat sa-i suflati vant in panze. Puteti fi sigur ca, cu cat obtine mai multe reactii la postarile sale, cu atat e mai fericit/apreciat.
  • +22 (26 voturi)    
    Nicolas Dragnezy pe cand? (Marţi, 20 martie 2018, 9:59)

    Frank777 [utilizator]

    Cand se face justitie in RO ?
  • +28 (28 voturi)    
    Alt prost (Marţi, 20 martie 2018, 10:01)

    zanax [utilizator]

    haituit de statul paralel :)
  • +20 (22 voturi)    
    deh (Marţi, 20 martie 2018, 10:11)

    nahir [utilizator]

    mai Sarkozy, daca participai si tu macar o data la cursurile de vara ale psd, din tineretile lui ilici (prin 90 zburda ca un carlan prin imasurile neobolsevismului), tinute chiar de renumitul hidrolog, invatai si tu de la el cum sa scapi de mania proletara a politiei.
    Asa, tu stai la zdup iar de ilici nici ca se pot atinge. Nici pentru aia vreo 1500 morti la revolutie, nici pentru mortii din 1990. E o mumie intangibila.
  • +24 (26 voturi)    
    nu au un tariceanu si un ghita si in franta? (Marţi, 20 martie 2018, 10:21)

    i_on [utilizator]

    si niste securisti de rit vechi care sa ii combata pe astia noi?
  • +14 (14 voturi)    
    Sarkozi vs Putin (Marţi, 20 martie 2018, 10:37)

    ttavi [utilizator]

    si noua, romanilor, asa ne-a fost scris, sa fim permanent intre imperii, acum suntem intre justitia franceza (presedinte retinut - suspect pt frauda) si monopolul rusesc (presedinte castigator cu 75%)
  • +9 (13 voturi)    
    Nimic nou (Marţi, 20 martie 2018, 10:40)

    Zummm [utilizator]

    Chiar raposatul Gaddafi a zis ca i-a dat banii ptr campanie. Sarkozy ca sa *dovedeasca* ca nu este asa a presat ptr o interventie militara (nici americanii nu aveau chef de asta la momentul respectiv). Dictatorul Gaddafi a fost rasturnat astfel lasand loc ptr traficul de *refugiatii* din continentul african.
  • +13 (13 voturi)    
    Cand Gadaffi (Marţi, 20 martie 2018, 11:13)

    Kosmos [utilizator]

    Urla ca i-a dat valize de bani lui "Napoleon" ,avea dreptate si l-au asasinat
    • +1 (3 voturi)    
      dar cine sa asculte un dictator penal? (Marţi, 20 martie 2018, 12:58)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      pai nu?!
  • +14 (14 voturi)    
    le stat paralel (Marţi, 20 martie 2018, 11:14)

    liviu_ [utilizator]

    le soros
    le probe false

    cum isi permite kovesi si statul paralele sa se ia de aliatii romaniei?! s-a ajuns prea departe! justitia trebuie subjug.... aaaaa reformata imediat!
  • +16 (16 voturi)    
    Haide Sarkozy ca poti mai mult (Marţi, 20 martie 2018, 11:14)

    viorel.petrescu [utilizator]

    zi si tu ceva de Soros, de noua securitate, de intalniri oculte intre procurori si agenti secreti unde se mananca foie gras si se bea samnpanie.

    Esti amator, invata de la Pablito.
  • +10 (10 voturi)    
    Repede (Marţi, 20 martie 2018, 11:34)

    troncota [utilizator]

    o comisie Iordache !
    • +5 (5 voturi)    
      Asta...... (Marţi, 20 martie 2018, 12:12)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui troncota

      ...... n-o fi auzit si el de ....Costa -Rica (Bica)..?????? Tre sa-l invatam noi cred...:))))
  • +10 (10 voturi)    
    MOTOCICLENE... (Marţi, 20 martie 2018, 11:45)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    E mana lui Kovesi, statul paralel.. alea...?
  • +8 (8 voturi)    
    asa da (Marţi, 20 martie 2018, 12:03)

    Ingwar [utilizator]

    Sarkozy pe timpul sau vizita din cind in cind kremlinul si cind in 2008 Putin a invadat Georgia francezul a 5-a zi l-a sunat pe Saakasvili si i-a spus ca ii ofera un avion sa zboare din tara ca sa-si scape viata, insa georgianul a ramas si nu l-a ascultat pe prietenul cracanatului
  • +6 (8 voturi)    
    bineinteles ca sint corupti (Marţi, 20 martie 2018, 12:11)

    Emancipatorul [utilizator]

    toti politicienii.

    Fie ei occidentali sau romani sau orientatli.

    Doar spalatii pe creier vizeaza la politicieni mesianici, "profesionisti", "impartiali", "actionand ptr interesul national, comun, public".
    Tot spalatii pe creier cred ca in occident politicienii sint sfintii de la care sa luam lumina. Luminati-va singuri, nu asteptati lumina de la politiceni (fie ei si occidentali).

    Daca nu intelegi mecanismul prin care politicenii parvin in functiile/posturile, atunci nu iti ramane decit sa iti plangi de mila (ex. Andrei Gheorghe et co.).

    Daca nu intelegi ca banul/capitalul mare dicteaza si corupte si nu te emancipezi de prejudecatile ideologiei capitaliste, atunci o sa mori exact cum spune Andrei Gheorghe, in sararcie si boala, frustrat.

    Sigur ca iti mai ramane si credinta in Rai.
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Marţi, 20 martie 2018, 12:15)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      acolo unde este putere este si coruptie.
      intotdeauna.

      sursa:
      http://dilemaveche.ro/sectiune/societate/articol/oligarhia-construita-pe-fenomenul-coruptiei
    • -2 (4 voturi)    
      Si daca intelegi toate astea... (Marţi, 20 martie 2018, 12:36)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      ... ce se intampla? Traiesti vesnic tanar si ferice?
  • +2 (2 voturi)    
    eroare in titlu (Marţi, 20 martie 2018, 12:50)

    utug [utilizator]

    ...banii primiti in campania electorala de la Libia lui Gaddafi ?

    Corect; ... banii primiti in campania electorala de la Gaddafi al Libiei !
  • +1 (3 voturi)    
    Și de ce a durat atita sa-l aresteze? (Marţi, 20 martie 2018, 12:56)

    cititoare [utilizator]

    De ce l-au protejat pina acum? Au trecut zece ani de la aceste fapte. Serviciile lor nu au știut sau s-au prefăcut ca nu vad? Halal sistem peste tot!
  • +3 (3 voturi)    
    finantare campanie? (Marţi, 20 martie 2018, 12:57)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ohoooo.....daca ajunge ideea asta si la noi, nu mai dorm bine foarte multi fosti si actuali "alesi".
  • -2 (6 voturi)    
    Se pare ca iubitul vostru DNA e cam impotent, (Marţi, 20 martie 2018, 13:52)

    xrogo [utilizator]

    Gabriel Sandu, fost ministru in guvernele Boc-Basescu a depus denunt anul trecut privind finanatarea ilegala a campaniei matrozului, dar nimic, zero absolut, noi suntem DNA, noi anchetam si nimeni nu ne poate clinti din nemiscare!
  • +1 (1 vot)    
    Arestarea lui Sarkozy (Marţi, 20 martie 2018, 21:51)

    Klina [utilizator]

    Urmaresc stirile (radio si tv) ale posturilor franceze. In istoria recenta a Frantei nici un politician nu a fost arestat si condamnat cu exceptia lui Bernard Tapie patronul echipei de fotbal Olympique de Marseille, dar pentru coruptie economica. Sarkozy insa, dupa ce a primit miliardele de la Gaddafi, pentru a castiga alegerile prezidentiale, si-a reglat conturile cu presedintele Libiei, atacand tara si provocand asasinare fostului prieten, ca o reglare de conturi intre mafioti in care si-a implicat tara, Franta. Dezastrul care este acum in lumea araba, inclusiv valul de imigranti spre Europa i-se datoreaza lui Sarkozy.