Teodorovici: Primul nivel de la care trebuie inceputa educatia financiara este Parlamentul

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 16 martie 2018, 14:34 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Educatia financiara din Romania ar trebui sa vizeze in primul rand Parlamentul, in contextul in care aceasta institutie joaca un rol important pentru bunul mers al economiei romanesti, a afirmat vineri ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, la conferinta cu tema "Incluziunea financiara - de la vorbe la fapte", organizata in cadrul proiectului international "Global Money Week", relateaza News.ro.

Romania se afla pe ultimul loc in Uniunea Europeana (UE) din punct de vedere al educatiei financiare, potrivit unui studiu realizat acum doi ani de Banca Mondiala. Mai multi economisti au atras atentia ca este nevoie de un proiect la nivel national pentru a rezolva aceasta problema.

Teodorovici considera ca educatia financiara trebuie facuta in primul rand pentru cei care iau masuri importante si fac propuneri legislative cu un mare impact.

"Primul nivel de la care trebuie inceputa educatia financiara este Parlamentul. Este locul in care se iau masuri importante, se fac propuneri legislative", a afirmat Teodorovici.

Ministrul considera ca un nivel mai ridicat al educatiei financiare la nivelul institutiilor cheie ale statului ar fi dus, in ultimii ani, la o situatie mai buna la nivelul intregii societatii, inclusiv in ceea ce priveste nivelul de trai.

"Foarte multi medici au plecat din tara in ultimii ani. (...) Daca exista un nivel al educatiei financiare mai ridicat, era mai bine. (...) Este vorba mai mult decat de incluziune financiara, problema este mai profunda. (...) Administratia din Romania este imbatranita nu doar biologic, dar si ca gandire", a afirmat ministrul.

El a sfatuit tinerii sa se implice mai mult in procesul de luare a deciziilor, indiferent daca este vorba de politica sau domeniul financiar.


Citeste mai multe despre   


















1320 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Comisia Buget Finante (Vineri, 16 martie 2018, 14:43)

    un domn [utilizator]

    Practic a Validat BVC ul Romaniei din 1990 pana in prezent DOAR pe niste hartii mazgalite ! Teodorovici fara sa Vrea Confirma ceea ce se stie in Societatea Romaneasca - Parlamentarii sun Niste Marionete fara personalitate! Aflam si cine le manevreaza?
  • +3 (3 voturi)    
    pietre de moara in lac (Vineri, 16 martie 2018, 14:44)

    clencix [utilizator]

    Decât sa dregi ceva stricat, mai bine nu lași sa intre în parlament idioții, ar trebui un examen de competențe.
    • +4 (4 voturi)    
      comisie competenta (Vineri, 16 martie 2018, 15:47)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Ce te faci ca in comisie pun o abramburică, un depedrum si o mitraliera? Trec toți cu diploma de doctori, unii chiar da-cenți.
  • +4 (4 voturi)    
    nu mai poci de ras... (Vineri, 16 martie 2018, 15:09)

    ..13 [utilizator]

    Avand in vedere ca si dansul este parte din marea aceea numita Parlamentul Romaniei ar face bine sa inceapa educatia cu domnia sa si sa contiune pentru ca dansul poate sa fie un bun sau un rau exemplu...

    No si daca il trimit in universitatile din RO s-ar putea sa regrete ziua in care a spus ca este bine sa se intinereasca unii cu cei mai tineri decat ei...

    Nu se mai poate!
    este de rasul-plansul pe aici!
  • +5 (5 voturi)    
    lol (Vineri, 16 martie 2018, 15:21)

    CRMS [utilizator]

    P'aia din Parlament ii doare la basca de educatia financiara pur si simp[lu entru ca si-au crescut salariile si pensiile astfel incat sa nu aiba dureri decap.
    Si oricum, marea majoritate sunt niste analfabeti care n-au invatat niciodata nimic cum or sa incepapa acuma ?
  • +2 (2 voturi)    
    ...educația financiară... (Vineri, 16 martie 2018, 15:41)

    baligosul [utilizator]

    Ce le știe, și le zice Teodorovici, și le respectă!
    În momentul primei investiri, ca ministru la Finanțe, el datora ANAF 40-50.000 lei.
    Întrebarea este, pentru mine, de ce în licee, colegii, nu sunt cursuri care să învețe elevii să ,,țină" o evidență simplă, de ce nu sunt cursuri unde să se învețe terminologie fiscală, să poată să completeze singuri formulare la ANAF, la impozite și taxe locale. Doar unii dintre elevii de la licee economice, sau de drept administrativ știu cîte ceva, dar majoritatea elevilor habar nu au de așa ceva.
    ROBOR, EURIBOR, LIBOR, rata inflației, dobîndă...Îmi amintesc, în urmă cu cîțiva ani, la un post TV, un șef ANAF a arătat că nu știe cum se calculează TVA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    JURATII (Vineri, 16 martie 2018, 19:43)

    dincannes [utilizator]

    ... ce pregatire ar trebui sa aibe, dupa dumneavoastra, domnule Teodorovici?
    Nu cumva, pregatirea medie a romanului?
    Sa presupunem ca toti parlamentarii sunt brutari. Vor vota sigur pensii mari pentru brutari.
    Daca toti iubesc mersul cu bicicleta, vor vota piste speciale, oblgatorii, in toata tara.
    Nu cumva cel mai bine ar fi ca parlamentarii sa fie din toate mediile sociale, tineri, batrini, blonzi, bruneti, toate religiile, sportivi, contabili, profesori, artisti, sudori, soferi, etc.?
    Astfel de parlamentari, vor vota legi pe placul romanului mediu si vor avea 50% sustinere, mereu!