Un vasluian declarat mort, desi este in viata, a pierdut procesul prin care cerea anularea decesului

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2018, 14:50 Actualitate | Esenţial


Justitia nu vrea sa confirme ca un vasluian e in viata
Foto: pixabay.com
Un barbat in varsta de 63 de ani, din judetul Vaslui, declarat decedat in anul 2016, desi este in viata, a pierdut procesul prin care cerea anularea declararii decesului, informeaza Agerpres.

El a mentionat ca a pierdut procesul din cauza ca a formulat prea tarziu calea de atac, la aproximativ doi ani de la pronuntarea decesului, iar solicitarea i-a fost respinsa ca inadmisibila din punct de vedere procedural. 

"In acte sunt mort, desi traiesc. Nu am nicio sursa de venit, iar din cauza ca in acte figurez ca fiind decedat, nu ma pot angaja, nu pot face nimic in tara", a declarat barbatul.

Constantin Reliu a plecat in 1992 la munca in Turcia, ultima data vizitandu-si familia in anul 1999. Din cauza neintelegerilor din familie, el sustine ca a rupt legatura cu rudele si s-a stabilit in Turcia. In anul 2013, fiindca nu mai primise nicio veste de la barbat, sotia a solicitat in instanta declararea decesului acestuia, ceea ce s-a intamplat in anul 2016. 

La inceputul acestui an, Reliu a fost depistat de autoritatile din Turcia avand documentele de sedere expirate, motiv pentru care a fost expulzat, iar la sosirea in tara a aflat ca este declarat decedat.

Barbatul spune ca doreste sa se reintoarca in Turcia, unde pretinde ca are o firma, dar pentru a-si redobandi identitatea, trebuie sa se adreseze din nou instantei.



















32553 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Parca totusi nu e inca 1 Aprilie... (Joi, 15 martie 2018, 15:00)

    LiviuX [utilizator]

    Asta e poanta, banc? Adica daca esti mort, trebuie sa faci tot ce mai ai de facut in max. 2 ani? Cum era poanta aia cu avocati: "Avocatul catre martor, un doctor: Domnule doctor, e adevarat ca daca cineva moare in somn, nu isi va da seama de asta decat dimineata?"
    • +7 (9 voturi)    
      Un nou post la judecatorie (Joi, 15 martie 2018, 16:20)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Sa se mai adauge acolo, pe langa judecatori, grefieri samd si un post de necromancer, care sa-i invie pe astia de vin deja morti la judecatorie.

      Procedura e simpla: vine necromancerul, il declara reinviat, i se da omului inapoi CNP-ul si toate celelalte si gata - problem solved.
      • 0 (4 voturi)    
        Apelați cu încredere la serviciile BOR (Joi, 15 martie 2018, 18:26)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        Ce nu pot face oamenii legii, pot face oamenii Domnului.
  • +35 (35 voturi)    
    O prostie (Joi, 15 martie 2018, 15:02)

    mitg [utilizator]

    "ca inadmisibila din punct de vedere procedural"

    Cretinul de judecator n-a auzit ca - deasupra procedurii - exista principiul de ocrotire a drepturilor substantive civile, care in aceasta situatie putea fi invocat fara probleme de catre judecator, ca n-ar fi facut nimeni apel la ICCJ sa ridice problematica teoretica a acestui principiu vs. principiul legalitatii.

    Exces de zel inutil.
    • +6 (6 voturi)    
      nu știu dacă e exces de zel (Joi, 15 martie 2018, 16:14)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cred că atâta l-a dus capul pe judecătorul ăla. Am întâlnit 100 de oameni de genul ăsta: e regulă că se atacă în 2 ani? Dacă sunt 2 ani și o secundă, sorry, no soup for you, next! Un robot autist (de când cu precedentul pavianului cu mantie, avem voie să spunem autiști roboțeilor umani, că cică nu defăimăm autiștii)
    • +8 (8 voturi)    
      Judecatorul o fi amantul (Joi, 15 martie 2018, 16:45)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nevestei
  • +25 (25 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 15 martie 2018, 15:13)

    iuliusd [utilizator]

    procedura te omoara daca nu te-a omorat traiul
  • +24 (26 voturi)    
    nu-i panica, man! (Joi, 15 martie 2018, 15:14)

    tahomir [utilizator]

    sa nu se panicheze ca acus acus vin alegerile si inviie PSDul toti vasluienii si teleormanenii, cu prioritate.
  • +36 (36 voturi)    
    O multime de capete seci (Joi, 15 martie 2018, 15:16)

    Armadilo [utilizator]

    Nici un judecator de acolo nu a sesizat ca interesul legii este pus in joc????

    Oh, ce m-as bucura sa faca vreo nazbatie mai mare si sa nu i se poata face nimic pentru simplu fapt ca nu exista. Sa vezi atunci cum i se fabrica actele pe loc.

    Procedura...........

    Tara lui Papura Voda..........


    Bahhhh, ala cu defaimarea, unde esti????????????
    • +7 (7 voturi)    
      există, asta e nasol (Joi, 15 martie 2018, 16:10)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      dacă face o prostie va fi judecat ca o persoană cu identitate necunoscută, care nu vrea să își divulge identitatea sau nu și-o cunoaște, persoana fiind identificată cu probe biologice (amprentă, adn, etc). Omul și-a cerut în instanța CNP-ul, și nu i s-a dat înapoi, și acum este o persoană fără CNP, lucru care înseamnă numai probleme pentru el, și nicio problemă pentru stat
  • +24 (24 voturi)    
    Romania 2018.. (Joi, 15 martie 2018, 15:17)

    gabone [utilizator]

    Acum ar trebui sa-l dea statul in judecata pe respectivul pentru ca traieste in loc sa fie mort asa cum scrie in acte..
    • +9 (9 voturi)    
      totusi (Joi, 15 martie 2018, 15:56)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      nu le da idei!
    • +3 (3 voturi)    
      Aiurea! (Vineri, 16 martie 2018, 13:33)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Pai o concluzie demna de un judecator ca asta ar fi ca pentru a se ajunge la o concordanta intre proceduri si starea de fapt omul trebuie impuscat si astfel legea si dreptatea va fi servita!
      Si de fericire ca a rezolvat problema va elibera inca vreo 10 violatori de copii la o luna dupa infractiune!
  • +15 (17 voturi)    
    razbunare (Joi, 15 martie 2018, 15:18)

    Cata79 [utilizator]

    mafia psdisto-bugetara se razbuna astfel pe unul care a fugit din lagar si nu a ramas aici sa traga la jug...
  • +16 (18 voturi)    
    Pamflet (nu defăimare)! (Joi, 15 martie 2018, 15:19)

    J.C.Denton [utilizator]

    Păi, să piardă Dragnea un vot?
  • +17 (17 voturi)    
    mi se pare normal (Joi, 15 martie 2018, 15:20)

    CRMS [utilizator]

    El nu-i viu cum nici Dragnea nu-i penal.
    Si daca se plange la CEDO va fi condamnat in tara pentru defaimare si va face, asa mort cum este, parnaie !
  • +11 (11 voturi)    
    trebuie reinventat (Joi, 15 martie 2018, 15:23)

    Lucian* [utilizator]

    trebuie reinventata zicala:
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. :)
    • +9 (9 voturi)    
      Suntem morti in Romania (Joi, 15 martie 2018, 15:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      si asta ne ocupa tot timpul. Ineptiile birocratice sunt fara sfarsit.............................................
  • +11 (11 voturi)    
    Mi se pare normal (Joi, 15 martie 2018, 15:25)

    tarantella [utilizator]

    Mortul de la groapa, nu se mai dezgroapa se zice in popor.
    Pe de alta parte, avantajul e ca mortii nu platesc impozite si taxe.
  • +4 (8 voturi)    
    Dilema omului (Joi, 15 martie 2018, 15:31)

    fokerul [utilizator]

    se poate rezolva foarte simplu: se duce în orice localitate din Vasluiul de baştină şi în schimbul unui păharel îşi ia un topor în cap de la primul asistat social care-i iese in cale, nu înainte de a-şi lua şi o porţie de viol. Nu va simţi nimic pt că oricum e mort.
  • +14 (14 voturi)    
    Solutie simpla: (Joi, 15 martie 2018, 15:31)

    Robin_W [utilizator]

    sa se duca si sa fure ceva; daca'l prinde nu va putea fi condamnat ca nu este in viata - sau cine stie, poate acelasi judecator te condamna cu executare la cimitir...
    • +5 (5 voturi)    
      da' nu mai bine (Joi, 15 martie 2018, 15:58)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      ii dam o lista de personalitati de "aranjat" cu dragnea in frunte? Ca doar n-or trimite mortul la inchisoare!
  • +9 (13 voturi)    
    Vaslui, (Joi, 15 martie 2018, 15:38)

    Bazil [utilizator]

    ținutul miracolelor!
  • +1 (7 voturi)    
    Cum adica, nevasta la declarat mort? (Joi, 15 martie 2018, 15:51)

    remus2009xxx [utilizator]

    Pai asa poti sa declari pe oricine mort..., mai ales dc ai ceva de impartit, gen o avere (era nevasta-sa)
    • -1 (5 voturi)    
      nuuu (Joi, 15 martie 2018, 16:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      este un principiu al dreptului civil: daca esti disparut timp de 5 ani, si nu te vede nimeni in acest rastimp, justitia te poate declara mort, chiar daca nu exista cadavru.
      Omul a plecat in Turcia in 1992 si nimeni nu l-a mai vazut din 1999. Nevasta a cerut sa fie declarat mort in 2013 si a obtinut asta in 2016. Din 1999 pana in 2016 sunt 7 ani, deci justitia nu poate fi acuzata ca a gresit.
      • +5 (5 voturi)    
        gresit (Joi, 15 martie 2018, 17:15)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sunt 17 ani din 1999 pana in 2016
  • +6 (10 voturi)    
    Judecator dobitoc! (Joi, 15 martie 2018, 15:52)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar trebui sa intre in literatura de drept ca exemplu cand judecatorii NU trebuie sa se comporte ca niste dobitoci! De ce sunt atat de dur? Pentru ca asta este doar suprafata aisbergului! E tara plina de astfel de cretini, si nu ma refer la mortul viu, asta este o situatie dusa la extrem dar degradeuri sunt la greu. Cine-i mai cretin e considerat bun! Profesionist!
  • +1 (3 voturi)    
    foarte misto (Joi, 15 martie 2018, 16:13)

    Humbert [utilizator]

    daca e mort dpdv legal, inseamna ca poate sa faca orice infractiune, ca doar nu poti condamna si trimite la puscarie un mort, corect?
  • +5 (5 voturi)    
    Cea mai ingenioasa crima (Joi, 15 martie 2018, 16:50)

    icsulescu99 [utilizator]

    La omorat nevasta cu acte.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-i nimic... (Joi, 15 martie 2018, 16:54)

    osica [utilizator]

    Important e că poate să voteze, dacă e mort!
    Doamne, în ce țară trăim???
  • -2 (2 voturi)    
    Ceva pute aici (Joi, 15 martie 2018, 17:53)

    GreieruBortzos [utilizator]

    Adică pe când în Turcia, rupe atât de brutal legăturile cu familia, încât nimeni nu îl mai găsește. Apoi nevasta cere declararea morții.

    El deși are o firma așteaptă să îi expire actele. Mai e di prova. Mai e și expulzat.. ceva e ciudat cu gagiu
  • 0 (2 voturi)    
    judecatori cu salarii prea mari (Joi, 15 martie 2018, 18:49)

    Delavale [utilizator]

    Cu cat salariul judecatorului este mai mare cu atat judecata este mai stupida
  • 0 (0 voturi)    
    dincolo de ridicolul scandalului... (Vineri, 16 martie 2018, 17:51)

    dekar [utilizator]

    ..."mortul" pare si el un pervers cu portia lui de vina.