Omul de stiinta Stephen Hawking a murit la varsta de 76  de ani

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 14 martie 2018, 6:09 Actualitate | Esenţial


Stephen Hawking
Foto: Flickr/ Lwp Kommunikáció
Fizicianul Stephen Hawking a decedat miercuri dimineata la locuinta sa din Cambridge, potrivit unui anunt facut de familia sa, preluat de presa straina. Copiii lui Hawking- Lucy, Robert si Tim - au declarat: "Suntem profund indurerati ca tatal nostru iubit a murit astazi. A fost un mare om de stiinta si un om extraordinar a carui munca si mostenire vor dainui multi ani".

Cateva repere ale vietii lui Stephen Hawking:

  • Teoretician al originii universului si unul dintre cei mai mari cosmologi contemporani, Hawking s-a nascut in 8 ianuarie 1942.
  • In 1962 - la varsta de 20 de ani - obtine titlul de Doctor in Fizica la Trinity Hall din Cambridge, unde isi incepe activitatea didactica si stiintifica.
  • Un an mai tarziu, iIn 1963 (pe cand avea 21 de ani) Hawking observa pentru prima data o slabiciune a muschilor. In urma unui examen medical, se constata o boala progresiva de neuron motor, afectiune cunoscuta sub numele de Scleroza laterala amiotrofica. I se dau maximum 2 ani de trait.
  • Se casatoreste in 1965 cu Jane Wilde (divortand ulterior, in 1995, dupa o separare ce dura din 1990), si va avea trei copii.
  • Paralizia progreseaza si, cu timpul, devine complet imobilizat, isi pierde vocea si este constrans sa comunice cu ajutorul unui computer sofisticat (conceput special pentru el de un prieten), care poate fi controlat cu miscari ale capului si globilor oculari, la o viteza de cincisprezece cuvinte pe minut
  • Principalele domenii de cercetare sunt cosmologia teoretica, relativitatea generala si mecanica cuantica. In anii 1965-1970 elaboreaza un model matematic asupra originii si evolutiei universului in expansiune, din momentul "marii explozii" initiale ("The Big Bang") si intreprinde studii asupra relatiei dintre gaurile negre din univers si termodinamica. Mai tarziu, revine asupra acestei teorii, admitand ca radiatia se produce indiferent de procesul ce are loc inauntrul unei gauri negre, reprezentare ce contrazice regulile mecanicii cuantice, teorie cunoscuta sub numele de paradoxul informational al gaurilor negre. La Conferinta Internationala asupra Relativitatii Generale si Gravitatiei din 21 iulie 2004, care a avut loc la Dublin, Hawking a emis ideea ca gaurile negre ar putea transmite, intr-o maniera deformata, informatii asupra intregii materii pe care au asimilat-o.
  • Autor al mai multor carti, dintre care unele au fost traduse in romana. A Brief History of Time, 1988 (publicata in limba romana sub titlul Scurta istorie a timpului, 2004), Einstein's dream, 1993 (Visul lui Einstein si alte eseuri), The Universe in a Nutshell, 2001 (Universul intr-o coaja de nuca, 2004) si A briefer history of time, in colaborare cu Leonard Mlodinow, 2005 (O mai scurta istorie a timpului).


Citeste mai multe despre   


















12373 vizualizari

  • +18 (44 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 martie 2018, 6:56)

    europeanul2 [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
    • -19 (49 voturi)    
      pai care Dumnezeu? (Miercuri, 14 martie 2018, 7:11)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      inteleg ca dumnezeul lui era big bang.
      Oricum, Dumnezeu sa-l odihneasca.
      • +1 (23 voturi)    
        crede si nu cerceta? (Miercuri, 14 martie 2018, 9:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        Sa inteleg ca daca crezi in dumnezeu trebuie sa negi descoperirile stiintifice? Tot cu sustinerea celor ce gindesc ca tine au fost unii arsi pe rug pentru ca sustineau ca pamantul e rotund...
        • 0 (16 voturi)    
          mai omule (Miercuri, 14 martie 2018, 11:00)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          nu scrie nicaieri in Biblie "crede si nu cerceta", mai terminati frate cu tampenia asta. Scrie "cercati toate si pastrati ce e bun". Puneti mana si cititi Biblia si dupa aia vorghiti...
          • -4 (12 voturi)    
            The Comic Book??? (Miercuri, 14 martie 2018, 11:51)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            Neah, no way!!!
          • -1 (13 voturi)    
            Tipic (Miercuri, 14 martie 2018, 12:37)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            Crestinopat care ne indruma sa citim biblia pe care el insusi nu a citit-o !

            Iacov 1:5-6

            5. Daca vreunuia dintre voi ii lipseste intelepciunea, s-o ceara de la Dumnezeu, care da tuturor cu mana larga si fara mustrare, si ea ii va fi data.

            6. Dar s-o ceara cu credinta, fara sa se indoiasca deloc: pentru ca cine se indoieste seamana cu valul marii, tulburat si impins de vant incoace si incolo.

            *drop mike*
            • +1 (7 voturi)    
              mdea (Miercuri, 14 martie 2018, 13:55)

              Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

              bine ca tu o citesti si nu intelegi. Trebuie sa insisti in citire, pana cand vei primi intelegerea.
              In ceea ce ai citat tu, este vorba despre a crede ca vei primi ceea ce ceri, si nu despre a nu cerceta mai omule.
              Trec peste "crestinopatul" tau.
          • +1 (7 voturi)    
            da' cine-a zis ceva de biblie? (Miercuri, 14 martie 2018, 13:02)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            Asta a zis biserica catolica pe vremea cind se ardeau oameni de stiinta pe rug pentru erezii gen pamantul e roturnd, sau pamantul se misca in jurul soarelui. Eu cu biblia n-am nimic. In schimb am ceva cu biserica, mai precis cu perioadele si bisericile care neaga adevarurile stiintifice in numele credintei.
      • -5 (17 voturi)    
        ti-au dat (Miercuri, 14 martie 2018, 10:21)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        minusuri toti fraierii care nu ti-au citit postarea integral ci doar titlul postarii.
        Cred ca acuma, il intreaba Dumnezeu : "Acuma crezi?". La care Hawking o sa-i raspunda : "Ce vad nu-i adevarat. Nu este decat o manifestare a legilor fizicii care guverneaza universul."
      • +5 (7 voturi)    
        Problema e putin diferita (Miercuri, 14 martie 2018, 10:41)

        cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        Tocmai ca el nu era de acord cu Bing Bang ul asa cum a fost enuntat initial de calugarul George Lemaitre,care avea in centru Creatia lui DUMNEZEU,teorie ce impunea un inceput ,si un timp zero.Numai ca el a incercat sa scoata pe DUMNEZEU din Creatia fiind ateu,si incercand sa modifice teoria Bing Bang declarand ca mergand indarat in timp nu putem sa il aducem la zero ,deci inceputul Creatiei golind astfel de continut Bing Bangul.De fapt el avea probleme cu conceptul de zero un concept fundamental in matematica.
    • +2 (70 voturi)    
      Alah nu e bun ? sau se reincarneaza (Miercuri, 14 martie 2018, 7:17)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      pana ajunge în nirvana? Terminați cu prostiile ! Moare un om serios , o minte sclipitoare , și toți nătărăii se reped sa mânjească momentul cu superstiții tâmpite!
    • +3 (9 voturi)    
      Dumnezeu sa il odihneasca! (Miercuri, 14 martie 2018, 9:15)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Un om destept.
    • 0 (20 voturi)    
      Sa-l odihneasca? (Miercuri, 14 martie 2018, 10:00)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Dar el n-a crezut niciodata in Dumnezeu! Si-a afirmat ateismul pana in ultima zi a vietii. Nu stiu daca, cumva, in ultima zi si-o fi schimbat ideile.
      Daca L-a refuzat pe Dumnezeu tot timpul vietii - si a avut destui ani sa se gandeasca bine -, atunci cum anume sa e mai astepti ca Dumnezeu sa-l odihneasca? E o absurditate sa gandesti sincer asa. Poate doar s-o spui pentru ca asa este uzanta...
      Sau, ma rog, se poate sa crezi ca nu exista Dumnezeu, asa cum a afirmat Hwking niste zeci de ani. Si atunci, daca esti fara ipocrizie, nu poti zice "Dumnezeu sa-l odihneasca".
  • +24 (38 voturi)    
    L-a ingropat Iliescu si pe asta (Miercuri, 14 martie 2018, 7:04)

    Frankie [utilizator]

    L-a ingropat Iliescu si pe asta...
    • +21 (23 voturi)    
      S-o gasi cineva.... (Miercuri, 14 martie 2018, 7:32)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      ...si pentru cea mai mare nenorocire a Romaniei de dupa '89.
      • +1 (3 voturi)    
        si nu numai (Miercuri, 14 martie 2018, 11:01)

        nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        a fost nenoroci(t/re) si inainte.
    • +2 (6 voturi)    
      asta ne ingroapa pe noi... (Miercuri, 14 martie 2018, 9:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      astia pana in 40-50 de ani d-apoi pe unu de 76 ...
  • -67 (79 voturi)    
    Mare paguba ... (Miercuri, 14 martie 2018, 7:25)

    gogu_steriade [utilizator]

    A mai murit un ateu convins
    • +9 (15 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 martie 2018, 8:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      Asa ai comentat si la Colectiv? Nu m-ar mira...
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 martie 2018, 8:53)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      ...zise Bamse, molfaind o gura de pamant!
    • +6 (20 voturi)    
      macar nu a murit (Miercuri, 14 martie 2018, 9:03)

      Elena03 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      cu vreo spaima idioata de iad in suflet ...
    • +9 (27 voturi)    
      ma credinciosule... (Miercuri, 14 martie 2018, 9:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      te rog sa-ti arzi computerul!

      esti un ipocrit fara margini...

      "mare paguba, a murit un ateu" ...
      Turing - ateu si homosexual ca tot veni vorba
      Bill Gates - agnostic
      Zuchenberg - agnostic sau ateu (nu mai tin minte)
      ala cu Webu - ateu

      desi nici macar nu cred ca mai are rost sa trecem de Turing... ca fara ala nu aveam pffff. computer, smarphone s.am.d. asa ca plimba ursu credinciosile...

      PS: cum ramane ipocritule cu iubitul aproapelui?! cum ramane cu doar Dumnezeu judeca?! eu (Care-s ateu) respect mai mult biblia decat tine (Care esti crestin)... atata ipocrizie si rautate ca la credinciosi n-am mai vazut
      • -7 (13 voturi)    
        la tine (Miercuri, 14 martie 2018, 10:41)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        destept sau bogat == demn de urmat... Halal...
        • +2 (8 voturi)    
          la tine (Miercuri, 14 martie 2018, 13:19)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          destept =/= demn de urmat.

          Deci tu (si ceilalti ca tine) ii urmati tocmai pe cei care nu sunt destepti (apropo, averea celor enumerati mai sus a fost facuta cu creierul, nu prin hotii si invarteli "mioritice"). Uite de-asta avem PSD, de-asta avem BOR, de-asta avem CpF si, mai ales, de asta NU avem vreun Turing, Gates, Hawking sau Zuckerberg.
          • -1 (7 voturi)    
            omu (Miercuri, 14 martie 2018, 14:01)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            cand moare (si traieste in alta forma, asa cum zice Biblia), nu ia nimic din cele materiale cu el. Nici macar stiinta materiala. De aia nu ma impresioneaza absolut deloc nici bogatii, nici desteptii sau ce-au facut ei cu creierul. Ma impresioneaza oamenii milosi, iubitori de aproape si care ajuta neconditionat.
            • +4 (4 voturi)    
              Destepti -> avuti -> milosi (Miercuri, 14 martie 2018, 15:24)

              Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

              Din nou gresesti: savantii nu cerceteaza pentru a lua ceva cu ei dupa moarte (nici stiinta, nici faima, nici avere), ci pentru a-si ajuta semenii sa traiasca mai bine. Altfel traiam si acum ca animalele, ca nici focul n-ar fi avut cine sa-l descopere.

              Cat despre "bogatii si desteptii" de care vorbesti, iar te contrazic. Uite ce face Bill Gates cu o parte (considerabila) din averea lui:

              "Bill & Melinda Gates Foundation (BMGF), also known as the Gates Foundation, is a private foundation founded by Bill and Melinda Gates. It was launched in 2000, and is said to be the largest private foundation in the US, holding $38 billion in assets [4]. The primary aims of the foundation are, globally, to enhance healthcare and reduce extreme poverty, and in America, to expand educational opportunities and access to information technology".

              Apropo, tu ai donat vreodata macar un leu? Contributiile la Catedrala Manipularii Neamului nu se pun :)
            • +2 (2 voturi)    
              in primul rand... (Joi, 15 martie 2018, 16:36)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

              prin inventii ajuti omenirea sa evolueze
              in al 2lea.. Bill Gates a donat vreo 20 de miliarde (si o sa mai doneze)... sau ala nu e milor ca e ateu?!

              biblia spune de asemenea sa omori femeile care nu-s virgine in noaptea nuntii, sa violezi femeile dintr-un oras pe care-l cuceresti s.am.d.
              hai sa luam tot ce spune biblia, nu doar ce ne convine...
              si apropos... d c e biblia religia corecta si nu coranul, legendele olimpului, etc?!
              ma rog raspunsul e ca te-ai nascut in perioada asta si in locatia asta...
              • -2 (2 voturi)    
                din motive (Joi, 15 martie 2018, 20:48)

                Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

                pe care sper sa le intelegi la un moment dat, acum este valabil Noul Testament. Ia si citeste ce scrie in Noul Testament. Mira-m-as sa gasesti ceva de comentat la Noul Testament.
        • +2 (2 voturi)    
          grea ligica asta... (Joi, 15 martie 2018, 16:32)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          e vorba ca voi marii credinciosi folositi inventiile necredinciosilor....

          despre asta e vorba... unde am spus eu ca e vreunu din astia demn de urmat ?! (ca o paranteza sunt, dar nu am spus in postu anterior)

          gandesti extrem de superficial...
          ei nu sunt "destepti sau bogati"
          sunt oameni care au facut ceva pt planeta asta... ceva bun... si DA pentru asta MERITA admirati si urmati!

          sau pt tine e bun de urmat vreun preot pedofil?!
          • -1 (1 vot)    
            o dai (Joi, 15 martie 2018, 20:52)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            dintr-o extrema in alta. Iar replica mea a fost extrem de superficiala pentru am incercat sa ma acordez la superficialitatea postului tau... Nu am zis ca inventiile nu sunt utile. Ceea ce incerc sa zic este ca se pune prea mare accent NUMAI pe stiinta.
        • +1 (1 vot)    
          PS: (Joi, 15 martie 2018, 16:33)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          ai raspuns la cu totul altceva decat am comentat...
          asta probabil pt ca nu ai argumente...
          dragutz...
      • -1 (5 voturi)    
        de acord (Miercuri, 14 martie 2018, 11:33)

        Dragos2 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        +1
      • +2 (6 voturi)    
        Turing mai era si gay (Miercuri, 14 martie 2018, 11:53)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        O pacoste pt ortodocsii talibani.
    • +10 (16 voturi)    
      Citatul perfect pentru tine (Miercuri, 14 martie 2018, 9:19)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      "Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people."
      Ideile acestui om te vor ajuta pe tine într-un mod de care nici nu-ți vei da seama. RIP Stephen Hawking.
    • -5 (15 voturi)    
      Era si el un suflet! (Miercuri, 14 martie 2018, 10:08)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      Nu stiu cum evaluezi tu, dar si el era un suflet.
      Si, pe deasupra, a fost o minte sclipitoare.
      Nu se poate sa nu-mi para rau ca tot ateu a ramas pana in ultima zi. Asta desi legile fizicii parca ar spune ca exista Cineva care le-a dat si le mentine in vigoare, facand ca Universul sa fie intr-o ordine minunata si sa se poata explica matematic. Numai in societatea omeneasca este dezordine si haos din cauza pacatului... Ori, in mod trist, ateii gasesc tocmai in aceasta dezordine din societate - de care sunt responsabili oamenii insisi - motive sa spune ca nu exista Dumnezeu, ca, daca ar exista, atunci societatea nu ar fi asa... Dar, in mod voit, ei nu vor sa vada indelunga rabdare a lui Dumnezeu, care nu doreste sa condamne pe nimeni sa fie fara El pentru eternitate, ci cheama la pocainta. Dar rabdarea lui este indelunga, insa nu fara sfarsit. Pentru Hawking rabdarea Lui a luat sfarsit. Pentru altii mai este inca timp.
      • -3 (11 voturi)    
        si eu (Miercuri, 14 martie 2018, 10:45)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        cred ca este absolut evident pentru mintile cu adevarat libere ca exista in toate o Coordonare fara gres. Da, Cineva care are grija de noi toti este Cel care face posibile si da viata tuturor minunatiilor din jurul nostru si din vietile noastre.
        • -2 (8 voturi)    
          Unde? Show me (Miercuri, 14 martie 2018, 11:55)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Baga o poza pe net sa vada toata lumea.
          • +3 (7 voturi)    
            daca (Miercuri, 14 martie 2018, 14:17)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            esti minor, asa cum am o banuiala, n-are rost sa-ti mai raspund...
    • +2 (10 voturi)    
      gogu... (Miercuri, 14 martie 2018, 10:39)

      renzor [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      Nu l-as da pe Stephen Hawking pe 7 miliarde de gogu d'astia....
    • 0 (6 voturi)    
      wow (Miercuri, 14 martie 2018, 12:44)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_steriade

      Da pe dinafara bunatatea din tine cre(s)tinule !
  • +33 (41 voturi)    
    R.I.P (Miercuri, 14 martie 2018, 7:37)

    harapalb [utilizator]

    Acum poate zbura liber...
    • +2 (10 voturi)    
      Prin gaurile negre, (Miercuri, 14 martie 2018, 9:19)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      alergand dupa bossonul Higgs!!
      Sufletul e muritor. N-a mai ramas nimic din Stephen decat ideile sale inregistrate.
      • +2 (2 voturi)    
        Sau poate prin gaurile albe, (Miercuri, 14 martie 2018, 14:35)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        alergand dupa fluturi cosmici!!

        Va raspund la fel ca utilizatorului de mai jos: nu doresc sa-mi exprim convingerile pe care le am in cap acum nimanui. Sunteti liber sa credeti ce doriti dumneavoastra!
    • -7 (13 voturi)    
      Unde sa zboare? (Miercuri, 14 martie 2018, 10:11)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      Spre Marte? Sau? Doar, dupa credinta lui, dincolo de viata pe pamantul acesta nu exista nimic... Sau? Tu ce crezi? Dar, asa, sincer, fara ipocrizie, lasand laoparte formulele pe care multi le spun doar pentru ca asa se obisnuieste. A! Si nu-i neaparat sa-mi raspunzi mie sau sa raspunzi pe vreun forum sau in public, ci, in primul rand, sa-ti raspunzi tie insuti. Daca nu cuvma preferi sa te ocupi de alte lucruri de moment, care sunt mai urgente, dar sunt, oricum, trecatoare.
      • +3 (3 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 14 martie 2018, 14:27)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Doamna/domnule, eu mi-am exprimat regretul sincer printr-un un gand curat - nu mi-am propus sa ideologizez nimic.

        Multumesc de sfaturile dumneavoastra insa daca doriti sa stiti neaparat, domeniul in care activez ma obliga moral sa nu gandesc, sa nu simt si sa nu actionez "by default", pe pilot automat, ci sa-mi pun intotdeauna intrebari atat despre existenta mea cat si despre natura lumii in care mi-am dat seama la un moment dat ca exist.

        Daca doriti polemici in contradictoriu, ati gresit utilizatorul, deoarece nu vreau sa propovaduiesc propriile credinte in nici un spatiu, fie el virtual sau real.

        O zi buna!
  • +32 (34 voturi)    
    RIP Stephen Hawking (Miercuri, 14 martie 2018, 8:12)

    Godzillagrrr [utilizator]

    RIP Stephen Hawking.
  • +4 (12 voturi)    
    MAI SARACI (Miercuri, 14 martie 2018, 8:25)

    jidanul [utilizator]

    Suntem mai saraci, la nivelul planetei, din punct de vedere stiintific si intelectual prin disparitia lui Stephen Hawking. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace !
  • +30 (32 voturi)    
    sa se odihneasca (Miercuri, 14 martie 2018, 8:30)

    ostrogotul [utilizator]

    in pace
  • +8 (14 voturi)    
    RIP (Miercuri, 14 martie 2018, 8:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    O pierdere inimaginabila si o comoara nepretuita.
    Nu pot decat sa ii multumesc pentru toate contributiile. El si Carl Sagan au fost niste vizionari.
  • -5 (13 voturi)    
    Big Bang sa-l ierte... (Miercuri, 14 martie 2018, 8:49)

    demaGOGU [utilizator]

    ...a crezut in Stiinta!
  • +5 (11 voturi)    
    Condoleanțe (Miercuri, 14 martie 2018, 9:26)

    StefanCantacuz [utilizator]

    RIP, mare maestru și părinte. :(
  • 0 (14 voturi)    
    Ar trebui sa-l citim! (Miercuri, 14 martie 2018, 9:35)

    Sani [utilizator]

    Un om cu care poti sau nu sa fi de acord.

    Dar care a avut multe de spus!

    Dumnezeu, de orice forma o fi el, sa-l odihneasca-n pace!
  • -6 (18 voturi)    
    Dureroasa lovitura (Miercuri, 14 martie 2018, 9:50)

    xolv [utilizator]

    pentru descopera.ro si alte organele ale socialismului stiintific militant
    • +3 (5 voturi)    
      Stiinta absoluta (Miercuri, 14 martie 2018, 10:51)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Cum este posibil asa ceva ? Eu eram convins ca nu mai am avem nevoie de scoala daca exista reviste si emisiuni stiintifice.
      Din ele avem sansa de a invata formele corecte si acceptate ale stiintelor, nu variante neoficiale si periculoase pentru oameni.
  • +8 (24 voturi)    
    Omenirea pierde un geniu si om valoros! (Miercuri, 14 martie 2018, 10:07)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Un fizician remarcabil, om care a reusit sa isi depaseasca conditia, in loc sa se planga de handicap s-a concentrat la pasiunea sa:fizica si a produs rezultate remarcabile.

    Crestinopatilor care il blameaza pt ca era ateu : daca Dumnezeu exista, o astfel de persoana a facut parte din planul lui. Atat dpdv al genialitatii, cat si miracolului de a supravietui atat de mult unei boli letale (in 3 ani maxim). Cu siguranta se va regasi in Cartea Vietii, ca persoana care a influentat istoria omenirii!

    Voi ce lasati in urma? in cativa ani veti fi uitati pana si de familiile voastre, pe cand el va fi amintit de omenire mii de ani si va trai astfel intre noi, in constiinta a milioane de oameni.

    El a influentat enorm stiinta, deci si istoria omenirii, pe cand voi...
    • +1 (11 voturi)    
      Parintele Sofian: (Miercuri, 14 martie 2018, 13:08)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      " Ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
      Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său? "(Marcu,8). Putem agonisi toate bogătiile pământului, putem dobândi toată slava si admiratia lumii întregi, putem să ne însusim întelepciunea si stiinta tuturor neamurilor si a tuturor înteleptilor, dar dacă ne-am vândut sufletul diavolului sau l-am lăsat să se pângărească prin păcat si să meargă în iad, am pierdut totul...
      • +3 (7 voturi)    
        stii a cita, dar cam atat, evident (Miercuri, 14 martie 2018, 14:37)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        ca nu ai inteles nimic din viata si realizarile lui SH:

        in primul rand nu a cautat nici faima, nici bogatia materiala, astea au venit firesc, ca urmare a realizarilor profesionale extraordinare si astea obtinute mai ales in conditiile in care suferea de maladia acea (tip ALS). Asa se intampla pe alte meleaguri, in alte contexte civilizationale mai avansate...evident, munca , stradania, pasiunea si realizarile se mai si rasplatesc si compenseaza, inclusiv financiar.

        E problema ta ca tu nu cunosti alte modele decat cocalarii si pitzipoancele din Ro care cauta faima si bogatia materiala cu orice pret.

        Stephen H a facut totul din pasiune, nu cu scopul de a avea avere sau "nume"!

        In al doilea rand, faptul ca tu il judeci arata ca nu esti constient de propriul pacat si limite-suferi de mandrie, pacat capital, apropos. Cu ce drept il judeci tu, ai tu oare cunostinta de masura dupa care ar judeca Dumnezeu sufletul omului cumva?

        In al treilea rand, ca un "crestin" adevarat ce te pretinzi (mai degraba crestinopat ortodox as zice), in loc sa te "impresioneze" oamenii milosi si sa stai sa dai cu citate, etichete si judecat pe Internet mai bine te-ai apuca tu de facut acte de caritate. Altfel, imi pare rau sa te anunt, ca spre deosebire de pagiani si atei, care vor fi judecati "in legea lor", tu vei fi judecat mai aspru, pentru ca ai stiut ce sa faci si cum si nu ai facut.
    • -3 (3 voturi)    
      bine (Miercuri, 14 martie 2018, 19:54)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ca tu si Stephen Hawking ne salvati!!! Multumim!!!
      :-)
  • -7 (7 voturi)    
    DUMNEZEU (Miercuri, 14 martie 2018, 11:38)

    DiDiRo [utilizator]

    l-a daruit epocii noastre, asa-zis postmodernista, pe acest om cu nume STEFAN, cu un scop foarte clar: vom intelege lumea (UNIVERSUL) si vom dainui timpului
    folosindu-ne "muschii" mintii (IDEALISM) si nu cei ai bratelor (Marxism-Leninism).
  • 0 (4 voturi)    
    Zici că a murit Iliescu... (Miercuri, 14 martie 2018, 15:12)

    Tescovin [utilizator]

    ...judecând după câtă pasiune se pune la comentat.