Strazile municipiului Sfantu Gheorghe, decorate cu steagul Ungariei. Primaria, dupa ce a fost somata de Prefectura sa respecte legea: Nu sunt steaguri, nici drapeluri. Sunt panglici de culori 

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2018, 19:35 Actualitate | Esenţial


Prefectura Covasna a somat conducerea Primariei Sfantu Gheorghe sa respecte legea si sa arboreze si drapelul Romaniei langa steagurile rosu-alb-verde, cu care a impodobit strazile din municipiu in cinstea Zilei maghiarilor de pretutindeni, sarbatorita pe 15 martie. Ulterior, Primaria precizat ca orasul a fost decorat cu panglici de culori nationale unguresti, iar "simbolurile unguresti pozitionate vertical pe stalpii din fier forjat nu sunt steaguri, nici drapeluri", relateaza Agerpres.

Municipiul Sfantu Gheorghe a fost pavoazat in cursul zilei de marti cu steaguri rosu-alb si verzi, dupa-amiaza urmand sa aiba loc vernisajul unei expozitii comemorative organizate de Institutul Balassi - Centrul Cultural Maghiar. 

Conducerea Prefecturii Covasna mentioneaza, intr-un comunicat de presa remis marti, ca, potrivit legii, drapelele altor state pot fi arborate pe teritoriul Romaniei numai impreuna cu drapelul national si ca a transmis o somatie primarului municipiului Sfantu Gheorge sa respecte legea.

"Ca urmare a arborarii, in data de 13.03.2018, a mai multor drapele ale Ungariei in centrul municipiului Sfantu-Gheorghe, Institutia Prefectului Judetul Covasna a transmis o somatie Primarului municipiului Sfantu Gheorghe, prin care s-a solicitat respectarea prevederilor Legii nr.75/1994 privind arborarea drapelului Romaniei, intonarea imnului national si folosirea sigiliilor cu stema Romaniei de catre autoritatile si institutiile publice. Potrivit art.7 din Legea nr.75/1994, drapelele altor state se pot arbora pe teritoriul Romaniei numai impreuna cu drapelul national si numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivitati si reuniuni internationale, pe cladiri oficiale si in locuri publice stabilite cu respectarea prevederilor prezentei legi", se arata in comunicat. 

Primaria Sfantu Gheorghe a precizat, ulterior, ca centrul orasului a fost decorat cu panglici de culori nationale unguresti cu ocazia sarbatoririi pe 15 martie a Zilei maghiarilor de pretutindeni, subliniind totodata ca "simbolurile unguresti pozitionate vertical pe stalpii din fier forjat nu sunt steaguri, nici drapeluri".

"Primaria municipiului Sfantu Gheorghe, pregatindu-se de comemorarea festiva in cinstea aniversarii a 170 de ani de la Revolutia si Lupta de Independenta din 1848-1849, a decorat centrul orasului cu panglici de culori nationale unguresti, piata Libertatii cu drapel national unguresc si cateva strazi cu cocarde. Cu aceasta ocazie, Primaria municipiului Sfantu Gheorghe doreste sa informeze locuitorii orasului, pentru evitarea neintelegerilor, ca simbolurile unguresti pozitionate vertical pe stalpii din fier forjat nu sunt steaguri, nici drapeluri, ci panglici de culori nationale unguresti", se arata intr-un comunicat de presa remis AGERPRES. 

In acelasi comunicat este citata postarea de pe Facebook a dr. Szekeres Attila, presedintele Asociatiei de Heraldica si Vexilologie din Transilvania, membru al Comisiei Nationale de Heraldica, Genealogie si Sigilografie a Academiei Romane, ziarist la un cotidian de limba maghiara din Sfantu Gheorghe, in care se precizeaza in legatura cu "simbolurile nationale unguresti plasate pe stalpi": "Aceasta nu este un steag! Nici drapel! Aceasta este o panglica de culori nationale unguresti. Ordinea e potrivita, deoarece daca pe stalp le intoarcem in sus, prezinta compozitia steagului national maghiar: rosu-alb-verde. Repet, aceasta nu este nici steag, nici drapel". 


Citeste mai multe despre   


















5142 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    Si USR ce a zis USR? (Marţi, 13 martie 2018, 19:51)

    adrianhn [utilizator]

    Declaram ziua de 15 martie zi nationala si in Romania si facem limba maghiara limba de stat? USR-ul ar vota si cu picoarele o asemenea initiativa.
  • +10 (10 voturi)    
    Pai sa se puna (Marţi, 13 martie 2018, 20:08)

    Kepler [utilizator]

    si panglici cu culorile nationale ale Romaniei ca doar sintem in Romania.

    In Romania ar trebui sa existe o Zi a Motilor in amintirea actiunilor militare ale motilor si prefectilor lor (Avram Iancu si ceilalti) de la 1848-1849.
  • +9 (9 voturi)    
    NISTE MANCUTI ! (Marţi, 13 martie 2018, 20:18)

    arheopterix [utilizator]

    Care sufera de sindromul Stokolm ! Acu dadura si in DELIBAB (stiu ei ce inseamna )
  • +9 (9 voturi)    
    . (Marţi, 13 martie 2018, 20:18)

    tirolez [utilizator]

    Ce tupeu au prins si asta numai pentru unii "mandri ca sunt romani" au facut blat cu udmr-ul pentru voturi.
  • 0 (12 voturi)    
    Ignorati-i! (Marţi, 13 martie 2018, 20:19)

    Cataleya [utilizator]

    Cu cat sunt mai nebagati in seama, cu atat vor fi mai dezamagiti si mai frustrati.
    N-au decat sa-si atarne carpele colorate pe toate strazile. 15 martie va trece ca de obicei iar ei vor ramane imbufnati inca un an de zile.
  • +10 (10 voturi)    
    PS (Marţi, 13 martie 2018, 20:22)

    Cataleya [utilizator]

    https://www.comisarul.ro/articol/sfantu-gheorghe-romania_936997.html

    Daca astea nu sunt nici steaguri si nici "drapeluri", inseamna ca sunt doar niste carpe colorate , numai bune sa spele romanii trotuarul cu ele.
  • +10 (10 voturi)    
    Parca e o vorba... (Marţi, 13 martie 2018, 20:40)

    Cataleya [utilizator]

    Daca arata ca o rata, umbla ca o rata si macane ca o rata....inseamna ca e rata.

    Asa si cu "carpele" astea.
    Arata ca un drapel, are culorile unui drapel si e atarnat ca un drapel, inseamna ca e drapel si nu doar o panglica colorata.
    Romanii ar putea sa puna si ei niste "panglici" exact de aceeasi forma si dimensiune, cu tricolorul romanesc, si sa declare ca nu sunt drapele ci simple panglici.

    Cat pot fi de cretini politicienii astia....
  • +9 (9 voturi)    
    foarte glumet secuiu' (Marţi, 13 martie 2018, 21:09)

    AliKimiku [utilizator]

    Numai ca a pus panglicile Italiei nu ale Ungariei.
    Adica a vrut sa para smecher si a iesit prost.
    Ma intreb daca nu are si asta rude pe la Videle ca prea e genial.
  • +8 (8 voturi)    
    mișto! (Marţi, 13 martie 2018, 21:10)

    Radu_Luci [utilizator]

    dacă și ungurii ne iau peste picior pentru cât de neclar și prost sunt făcute legile în Parlamentul de la București, ce-ar mai rămâne de spus?
  • +10 (10 voturi)    
    Pai sa puna si unele cu rosu, galben si albastru (Marţi, 13 martie 2018, 21:39)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si verdele e frumos, dar macar asa, pentru diversitate...

    Iar Prefectura trebuie sa aplice legea, indiferent cate "panglici" mai scoate pe gura primarul din Sf.Gheorghe.
  • +9 (9 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 13 martie 2018, 22:04)

    vorbeste lumea [utilizator]

    drapeluri le zice poate in ungureste. noi le numim drapele. rusine comunitatii majoritare oneste din zona ca admite chestii de-astea in numele sau. deocamdata, localitatea e teritoriu romanesc. propun sa fie detasate permanent in zona multe orchestre militare, care sa marsaluiasca si sa le cante pe toate strazile continuu muzica patiotica romaneasca, pana s-or satura. oricum, mari mizerii de conlocuitori sunt in zona aceea ...
  • +13 (13 voturi)    
    De unde se vede cât de mult respectă... (Marţi, 13 martie 2018, 22:10)

    NME [utilizator]

    maghiarii pe români.
    Nu li s-a cerut nimic altceva decât să arboreze și drapelul românesc, conform legilor. Nu li s-a interzis să-și sărbătorească ce vor, nu li s-a interzis să-și arboreze drapelul, ci doar li s-a cerut să arboreze ȘI drapelul românesc.
    Ca răspuns, „bunii noștri vecini și prieteni”, ungurii, au pretins că n-au arborat niciun drapel, deci nu trebuie să arboreze și drapelul românesc, chiar dacă orașul este practic pictat în roșu-alb-verde...

    Ce-i costa să arboreze ambele drapele, să arate că ei doresc pace între etnii, să arate că ei sunt mai buni decât românii?
    Dar nu, orice este românesc se pare că le provoacă greață. Iar românii sunt vinovați că permit asemenea comportamente tribale.
  • +9 (9 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 13 martie 2018, 22:41)

    vorbeste lumea [utilizator]

    cum vine sa pui steaguri unguresti in oras si toti locuitorii sa se-ascunda ca sobolanii...??? asa sarbatoresc secuii ??? pe sub pamant ..??? ce sarbatoare e asta, cu strazile goale ...????
  • +12 (12 voturi)    
    Nationalismul maghiar in toata splendoarea lui (Marţi, 13 martie 2018, 22:43)

    Zimbru [utilizator]

    Spirala nationalismului.
  • +9 (9 voturi)    
    ? (Marţi, 13 martie 2018, 22:44)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Vi s-a parut comentariul prea "dur"?
    Repet "panglicile" sunt pentru a-ti pune moate in par nu pentru a le arbora pe strazi.
  • +7 (7 voturi)    
    Panglici (Marţi, 13 martie 2018, 23:27)

    Soljenitin [utilizator]

    Ia puneti si niste panglici de culori nationale romanesti langa panglicile alea.
  • +12 (12 voturi)    
    Pai? (Miercuri, 14 martie 2018, 0:02)

    OmniStudio [utilizator]

    De ce s-ar sinchisi, doar nu au fost pedepsiti niciodata. Sigur, politia ii pune pe burta cu mainile la spate pe 2 pensionari si fica acestora, dar pe jegul asta nu-l vede nimeni.
    Din cate stiu probleme cu simbolurile nationale ale Romaniei au tot fost in Sf. Gheorghe.
  • +1 (1 vot)    
    România (Miercuri, 14 martie 2018, 23:24)

    naftuli [utilizator]

    un stat slab datorită „politicienilor” de ultimă clasă.