DNA a trimis o plangere depusa pe numele lui Tariceanu la Parchetul General. Presedintele Senatului: Traiesc in aceasta Romanie care devine tara delatiunii 

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2018, 15:09 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a declarat marti, dupa ce la DNA a fost depusa o plangere pe numele sau cu privire la o posibila vacanta de lux pe care ar fi primit-o si nu a trecut-o in declaratia de avere, ca nu poate face alt comentariu in afara aceluia ca traieste intr-o tara a "delatiunii si a dosarelor", relateaza Agerpres. 

"Ma bucur ca traiesc in aceasta Romanie care devine tara delatiunii si a dosarelor, dupa cum se dovedeste, si alt comentariu nu am ce sa fac", a afirmat Tariceanu. 

Directia Nationala Anticoruptie (DNA) si-a declinat competenta in favoarea Parchetului General in legatura cu o plangere depusa de un medic impotriva lui Calin Popescu-Tariceanu, in care este reclamat pentru fals in declaratii, au confirmat, marti, pentru AGERPRES, oficiali ai PICCJ. 

Presa a relatat ca, la sfarsitul anului 2017, medicul german Vladimir Atanasie Marinescu a depus o plangere la DNA in care sustinea ca Tariceanu si-ar fi falsificat declaratia de avere depusa in anul 2011, in calitate de deputat PNL. 

Medicul afirma ca Tariceanu ar fi omis sa mentioneze in declaratia de avere faptul ca ar fi beneficiat, in august 2010, de un concediu gratuit in localitatea Izmir din Turcia, oferit de Daniel Tudor, fost presedinte al ASF, si sotia acestuia, Doina Tudor. De asemenea, Tariceanu ar fi beneficiat, impreuna cu familia sa, si de o croaziera cu iahtul familiei Tudor.



Citeste mai multe despre   


















4939 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    pai mai draga, (Marţi, 13 martie 2018, 15:18)

    nesuferitu [utilizator]

    daca ceea ce numesti matale ''delatiune'' se refera la ''geniile politice romanesti'' (din care cu onor faci parte), ma lasa rece. voua, politicienilor romanesti, vi se potriveste la fix bancul cel imbecil, adaptat bineinteles: aresteaza-i chiar daca nu ai motiv. stiu ei de ce...
    • +14 (16 voturi)    
      Ce delatiune ba !!! Ai fost sau n-ai fost ???? (Marţi, 13 martie 2018, 16:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Da raspunsul. Cu hotii pe care-i avem mi-as dori ca toti romanii sa devina delatori.
  • +24 (28 voturi)    
    N-ai ce face! (Marţi, 13 martie 2018, 15:26)

    ber [utilizator]

    Pai ce sa-ti facem, Taricene? Daca minti si furi, lumea te paraste! Pentru ca sunt unii carora nu le sunt pe plac
    furtul si minciuna. De ce nu iei cuvantul sa spui ca nu e adevarat ce se spune? Voi astia care stati toata ziua cu statul paralel in gura nu spuneti clar ca n-ati furat; voi spuneti doar ca sunteti persecutati
  • +20 (24 voturi)    
    "Draga" Tradiceanu -Naraskin, (Marţi, 13 martie 2018, 15:29)

    Rescator [utilizator]

    Traiesti in tara pe care ati jumulit-o si ati umilit-o,voi
    mafia bolsevica,arondata Moscovei.Cred ca stii ca ai
    multe smenuri,furturi,afaceri dubioase,cardasii cu
    grupari infractionale.Nu le mai enumar ca sunt stiute.
    O intrebare totusi:Ai fost pe yahtul numit in denunt sau nu!?
    • +13 (15 voturi)    
      Tariceanu (Marţi, 13 martie 2018, 15:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Politruc incompetent, sef al unei grupari infractionale numta ALDE si al unui Senat compus din mafioti si complici la jaf. O LICHEA!
  • +27 (31 voturi)    
    Lasa izmenelile teoretice, formele fara fond (Marţi, 13 martie 2018, 15:30)

    Susufler0 [utilizator]

    si fa bine si spune daca-i asa, au ba !

    Deja faptul ca ai dat-o pe "delatiune", "dosare" si "alt comentariu nu am sa fac"mie imi spune ca medicul are dreptate.

    Si stii ceva, chestia aia cu "prezumtia de nevinovatie" care ar trebui sa ne astupe gura, zi-o altora, nu mie !

    PS. Daca nu-ti convine, afla cine sunt si actioneaza. Eu unul, abia astept sa demonstrez ca libertatea cuvantului bate prezumtia de nevinovatie !
  • +23 (25 voturi)    
    dosarul nr.? (Marţi, 13 martie 2018, 15:31)

    Dizidentul [utilizator]

    se traieste intr-o democratie si respectul politicienilor fata de popor se manifesta si prin cinste si onestitate. Nu poti arata cu degetul catre altii cind tu nu esti corect.Traiesc in Europa intr-o tara democratica de 37 de ani(Germania) Presedintele tari a demisionat acum 8-9ani pentru ca un prieten i-a platit doua nopti la Hotel in München.Asta onestitate, voi nu demisionati cind sinteti condamnati, scoateti numai cuvinte fara rost numai sa iesiti la suprafata,poporul nu are sa uite.
  • +24 (26 voturi)    
    Mi se pare mie sau, (Marţi, 13 martie 2018, 15:34)

    FLORIO [utilizator]

    Tariceanu denigreaza Romania? Ce jos am ajuns!!!!
    • +8 (12 voturi)    
      Tare: bugetarul Daniel Tudor (Marţi, 13 martie 2018, 16:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      are un iaht. Nu-i face niumeni si astuia o reclamatie, caci e clar pentru toata lumea ca a furat, daca un bugetar are un iaht pe care-l parcheaza in Turcia ??
  • +10 (12 voturi)    
    serios taricene?! (Marţi, 13 martie 2018, 15:58)

    liviu_ [utilizator]

    tu vrei pe fata sa distrugi justitia...

    este normal ca orice om sa poata fi urmarit penal...

    tariceanu vrea ca dna sa nu ai ba voie sa-l ancheteze... deci cine vrea incalcarea legii dna, sau tariceanu?!
    • +10 (10 voturi)    
      De data asta nu sare peste rand! (Marţi, 13 martie 2018, 17:15)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu se inghesuie sa se bage in fata la DNA. )))
  • +9 (11 voturi)    
    Va deranjeaza.... (Marţi, 13 martie 2018, 15:59)

    Costello [utilizator]

    ... delatiunile, nu-i asa? Nu mai puteti sa mai mermeliti ceva ca hop, delatiunea! Tare va mai incurca, iar pu....mea ar trebui sa faca ciocul mic si sa stea in banca ei! Nesimtitilor!
  • +1 (13 voturi)    
    ANI (Marţi, 13 martie 2018, 16:04)

    savatuf [utilizator]

    Un exemplu clasic de vanatoare de vrajitoare , eu stiam ca avem o structura specializata ce se cheama ANI care se ocupa cu declaratiile de avere si care te poate trimite in judecata, de ce dna declina competenta acestei structuri . Evident ca daca dna nu a gasit coruptia si ca sa ramana totusi un dosar s a adresat la pretenu' in paradeli dl lazar poate poate se leaga ceva.
  • +15 (17 voturi)    
    Si care e de fapt problema, Tarliceanule? (Marţi, 13 martie 2018, 16:21)

    Cataleya [utilizator]

    DNA a primit o sesizare pe care a trimis-o mai departe Parchetului General, conform legilor in vigoare.
    Parchetul va decide daca acel doctor vorbeste prostii sau acuzatiile sale sunt intemeiate.
    De ce te agiti?
    Sau daca ai ceva de spus, ia-l la suturi pe cel care te-a reclamat, nu pe procurorii care sunt obligati sa dea curs tuturor sesizarilor pe care le primesc?

    Nemernicule, vezi sa nu te bage Dragnea la zdup pt ca denigrezi Romania , numind-o "tara a delatiunilor si a dosarelor".
  • +14 (16 voturi)    
    Hai cu dezmintirea... (Marţi, 13 martie 2018, 16:28)

    astronaut [utilizator]

    sau nu-i nevoie , stim cine e vinovatul , statul paralel sau perpendicular ca nu ne mai dam seama , Soros ,rezistentii , etc , acum se pune problema daca ai fost sau nu pe yaht , sigur ca nu recunosti nimic ,ca n-ai nici un interes , dar doctorul stie ceva ?!
  • +9 (13 voturi)    
    Nu mă şochează declaraţia. (Marţi, 13 martie 2018, 16:32)

    anton_carpati [utilizator]

    Se ştie cât de simpatizaţi sunt "turnătorii" în rândul organizaţiilor criminale.
  • +13 (17 voturi)    
    Adica bugetarii, angajati ASF au iaht. (Marţi, 13 martie 2018, 16:50)

    Johanis [utilizator]

    Asta am retinut din toatat stirea.
    Si ca lingaul a primit pomana de la niste bugetari.
  • +3 (3 voturi)    
    Tu denigrezi Romania?! (Miercuri, 14 martie 2018, 6:41)

    John M. [utilizator]

    La puscarie cu tine! (si asta dupa legea propusa de cardasia PSD-ALDE.
  • +1 (1 vot)    
    Romanii traiesc in tara penalilor (Miercuri, 14 martie 2018, 9:29)

    jam.jam [utilizator]

    care conduc Parlamentul. Iti doresc sa ajungi la Rahova, ticalosule.