Autoritatile romane nu i-au permis lui Attila Dabis, insarcinatul Consiliului National Secuiesc pentru relatii externe, sa intre in Romania

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:03 Actualitate | Esenţial


Attila Dabis
Foto: Facebook
Autoritatile romane nu au permis, vineri, intrarea in Romania lui Attila Dabis, insarcinatul Consiliului National Secuiesc (CNS) pentru relatii externe, transmite MTI. Informatia a fost postata de Balazs Izsak, presedintele CNS, pe pagina lui de socializare. 

Attila Dabis a fost oprit la granita dintre Ungaria si Romania de Politia de Frontiera Romana in timp ce se indrepta spre Targu Mures unde, sambata, vor avea loc comemorarea si marsul organizat cu ocazia Zilei Libertatii Secuilor. Interdictia i-a fost adusa la cunostinta prin inmanarea unui proces verbal in limba engleza care nu contine nicio justificare, potrivit sursei citate 

 Dabis a confirmat informatia agentiei ungare de presa MTI. El a spus ca vineri, in cursul dupa-amiezii, a incercat sa intre in Romania pe la punctul de trecere de frontiera Artand-Bors.

Balazs Izsak, presedintele CNS a declarat ca Attila Dabis, cetatean maghiar, s-a alaturat CNS ca voluntar in 2011, si a avut un rol important in crearea relatiilor internationale ale Consiliului si ca i-a ajutat pe liderii CNS in vizitele lor din Tirolul de Sud, Catalonia, Tara Bascilor si Scoti.

Attila Dabis, coordonator international al Institutului pentru Protectia Drepturilor Minoritatilor din Budapesta, a participat in calitate de expert la pregatirea raportului din umbra elaborat de CNS, Consiliul National Maghiar din Transilvania (CNMT), Miscarea Angajament Civic (CEMO) si Grupul de Advocacy pentru Libertatea Identitatii (AGFI ) adresat ONU despre respectarea angajamentelor facute de Romania in privinta drepturilor omului si drepturilor minoritatilor. Tot in calitate de expert a participat la elaborarea raportului din umbra al CNS si CNMT, prezentat Consiliul Europei cu privire la modul in care Romania si-a respectat angajamentele din Conventia cadru privind minoritatile.


















4703 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:15)

    mitg [utilizator]

    Sa mearga in catalonia sau unde-o fi dorit.
    • +3 (5 voturi)    
      M-ați zăpăcit. (Duminică, 11 martie 2018, 13:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sunteți unguri ori secui?Dacă sunteți secui ce căutați în Ungaria?În România alegeți;unguri ori secui.Eu,dacă aș fi ungur,aș cotonogi pe cel ce mă bagă sub steagul secuilor.
      • +2 (2 voturi)    
        Libera circulatie a persoanelor, da! (Luni, 12 martie 2018, 9:56)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Libera circulatie a politicilor revizioniste si iredentiste, NU!

        Lideri de conjunctura, trimisi de Ungaria, cred ca sunt mai mult decat un atac la respectarea Constitutiei.
  • +24 (36 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:17)

    1A [utilizator]

    S-au trezit si autoritatile romane , oricum mai bine mai tarziu decat niciodata.

    Cei care comploteaza la destabilizarea teritoriala a tarii trebuie pusi definitiv pe lista neagra si pedepsiti, altfel toti agaricii vor crede ca pot determina dupa bunul plac politica nationala in Romania.
    • +26 (26 voturi)    
      Agarici este un erou national, nu mai folosi (Sâmbătă, 10 martie 2018, 15:15)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      agarici in sens peiorativ. S-a incercat pe vremea bolsevicilor distugerea numelui acestui erou de legenda.

      uite:
      https://cersipamantromanesc.wordpress.com/2017/09/16/eroul-de-legenda-horia-agarici-vanatorul-de-bolsevici-si-spaima-aviatiei-sovietice-in-al-doilea-razboi-mondial-video/
      • +9 (11 voturi)    
        Notat (Sâmbătă, 10 martie 2018, 16:02)

        1A [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

        Mersi pt semnalarea informativa!
        Totusi eu suspectez o simpla coincidenta de nume si faptul ca la origini agarici era ciupercar, om simplu care culege ciuperci agarici, un fel de neica nimeni.

        Vad ca Horia Agarici a salvat Constanta la propriu doborand 3 bombardiere bolsevice, a fost un om darz si cu boase de otel in sensul demn al termenului!

        nota: inlocuim cu ''pulifrici'' :), golanasi neispraviti
  • +18 (26 voturi)    
    "...a participat in calitate de expert..." (Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:36)

    iodixit [utilizator]

    oare ce-l face pe ipochimen expert?
  • +26 (32 voturi)    
    in sfarsit un semn de normalitate ! (Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:38)

    arheopterix [utilizator]

    Personajele astea si ma refer si la asa zisul cazac , ce dorea sa-i radicalizeze pe lipoveni , nu au ce cauta in Romania ! Noi suntem tara suverana , sau tarla fara caini , unde orice frustrat intra sa-si materializeze fanteziile . Acum inteleg si pe udemeristu care a iesit din sala la di scursu* lui dragnea de la congres .
  • +22 (30 voturi)    
    xxxxl (Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:40)

    vorbeste lumea [utilizator]

    foarte bineeeee...!!!
  • +6 (10 voturi)    
    Corect! (Sâmbătă, 10 martie 2018, 16:33)

    Kepler [utilizator]

    Aceste masuri trebuie sa continue.
  • +9 (13 voturi)    
    O masura absolut normala. Bravo. (Sâmbătă, 10 martie 2018, 21:38)

    quietguy58 [utilizator]

    O masura absolut normala. Bravo.
  • +9 (17 voturi)    
    Centenar! (Duminică, 11 martie 2018, 0:07)

    Agapis [utilizator]

    Sa nu uitam ca Ungariei tare i-ar mai place sa puna labele pe intreaga Transilvanie!Acest ”tinut secuiesc”e doar un pretext.
    • +8 (14 voturi)    
      Etnic, secuii n-au nici o legatura cu ungurii (Duminică, 11 martie 2018, 9:48)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Agapis

      Si, mai mult, vreo cateva sute de ani ungurii i-au considerat si tratat ca iobagi, in imperiul austro-ungar le-au luat si putinele drepturi pe care le aveau (inclusiv orice autonomie) nu le-au dat niciodata in proprietate pamantul pe care stateau (cum au facut-o romanii dupa 90) si i-au dispretuit permanent (ungurii din Ungarii ii numesc tigani cand ii intalnesc). Dar uite ca acum i-au imbrobodit.
  • +9 (13 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 11 martie 2018, 8:53)

    kent8 [utilizator]

    agitatorii nu au ce cauta in Romania.
  • +7 (13 voturi)    
    Daca autoritatile romane vor mai permite, (Duminică, 11 martie 2018, 11:19)

    Rescator [utilizator]

    de acum incolo actiuni fatise ale politicienilor unguri in
    Romania(ca pe mosia lor),vor mai tolera "scoli" de vara,
    pregatirea unor grupari paramilitare,acumularea unor cantitati mari de arme si munitii,atacarea simbolurilor noaste nationale,noi cetatenii romani care inteleg ce se
    intampla,vom actiona pe cont propriu,bazandu-ne pe
    Constitutia Romaniei,care,consacra dreptul si datoria de
    a ne apara tara prin TOATE mijloacele.Amin!
  • +4 (4 voturi)    
    Mare minune (Duminică, 11 martie 2018, 19:14)

    Tritonul [utilizator]

    Mare minune ca si-au facut autoritatile romane treaba o data. Sper sa nu fie prima si ultima data.