Biserica Ortodoxa Rusa introduce in calendarul sau noua sfinti romani

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 9 martie 2018, 14:35 Actualitate | Esenţial


Noua sfinti romani intra in calendarul ortodox rusesc
Foto: Robert Nicolae / Basilica.ro
Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse a aprobat  miercuri propunerea Mitropolitului Ilarion de Volokolamsk, presedintele Departamentului pentru Relatii Bisericesti Externe al Patriarhiei Moscovei, de introducere in calendarul local a unor sfinti canonizati de Biserica Ortodoxa Romana in perioada 1950-2017, informeaza basilica.ro, agentia de presa a BOR.

Si in calendarul Bisericii Ortodoxe Romane se regasesc sfinti importanti pentru ortodoxia slava. Amintim ca in februarie anul acesta, BOR a decis sa o includa in calendarul sau pe Sfanta Cuvioasa Matrona din Moscova.  

Cine sunt cei noua sfinti romani care vor intra in calendarul Bisericii Ruse:

  • Sfantul Cuvios Dionisie cel Smerit (1/14 septembrie);
  • Sfantul Cuvios Daniil Sihastrul (18/31 decembrie);
  • Sfantul Domnitor Neagoe Basarab (26 septembrie/9 octombrie);
  • Sfantul Ierarh Simeon Stefan, Mitropolitul Transilvaniei (24 aprilie/7 mai);
  • Sfantul Ierarh Varlaam, Mitropolitul Moldovei (30 august/12 septembrie);
  • Sfanta Cuvioasa Teodora de la Sihla (7/20 august);
  • Sfantul Domnitor Martir Constantin Brancoveanu (16/29 august);
  • Sfantul Ierarh Martir Antim Ivireanul, Mitropolitul Tarii Romanesti (27 septembrie/10 octombrie);
  • Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica (11/24 aprilie).

In data de 24 martie 2017, Patriarhul Daniel a transmis o scrisoare tuturor Intaistatatorilor de Biserici Ortodoxe surori prin care aducea la cunostinta canonizarile facute de Biserica Ortodoxa Romana in perioada 1950-2017 si propunea introducerea unora dintre acestia in calendarele locale. \

Biserica Poloniei a fost prima Biserica Ortodoxa Autocefala care a raspuns pozitiv propunerii Patriarhiei Romane de a introduce sfinti romani in calendarul bisericesc local. In cadrul sedintei de lucru a Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe a Poloniei din data de 16 mai 2017, ierarhii polonezi au decis trecerea in calendarul local a peste patruzeci de sfinti romani.


Citeste mai multe despre   

















5982 vizualizari

  • +10 (32 voturi)    
    Ce frumos (Vineri, 9 martie 2018, 14:46)

    mitg [utilizator]

    "BOR a decis sa o includa in calendarul sau pe Sfanta Cuvioasa Matrona din Moscova"

    O sfanta in genul tancurilor sovietice pe cand vor (re)introduce?
    • +9 (19 voturi)    
      PF Daniel sigur se bucura, (Vineri, 9 martie 2018, 14:59)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pe el il intereseaza puterea si banii lui, nu inrobirea ideologica a tarii, urmata evident de inrobirea reala.
      • +9 (11 voturi)    
        Latinizarea numelor rusilor + un cadou! (Vineri, 9 martie 2018, 15:36)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Inchipuiti-va ca onomasticile si numele rusilor incep sa fie Neagoe, Varlaam si Brancoveanu.

        Va dati seama ca incep rusii sa vina in pelerinaj la sarbatori prin Romania...

        Dughin, ai ceva sa ne spui?
        • +13 (15 voturi)    
          problema cu rusii... (Vineri, 9 martie 2018, 15:59)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          ... e ca odata veniti, nu prea mai pleaca. Sau pleaca cu 3 sferturi din ce gasesc pe aici. O fi stiind Isarescu de ce tine aurul la Londra :)
    • 0 (0 voturi)    
      superb text (Duminică, 11 martie 2018, 23:24)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      doar ca citesc si rusofilii pe aici ...Ergo multe minusuri .. :))
  • +14 (30 voturi)    
    Sfantii Imparati (Vineri, 9 martie 2018, 14:46)

    Frank777 [utilizator]

    Nikolae Dragnev de Belina si tovarasa lui Vasilica de Videle sfintii PSD trecuti cu rosu in calendarul Pirelli
  • -12 (36 voturi)    
    comentari de prost gust (Vineri, 9 martie 2018, 15:19)

    vodatepes [utilizator]

    Multi comenteaza nu mai asa sa se gaseasca in treaba. Inca nu ati inteles ce inseamna democratia. Democratia inseamna sa faci tot ce doresti dar sa nu incalci dreptul altuia. A face misto de credinta unui sau a altuia deja este o incalcare a democratiei . Cred ca nu ar cadea bine sa spunem " In calendarul prostiei vom trece stupizi mitg si Frank777" Nu amestecati politica cu credinta poporului roman. Succes stupizilor ca sa nu spunem alt cuvant dur care incepe cu P......si se sfirseste cu ti.
    • +1 (25 voturi)    
      Parțial de acord (Vineri, 9 martie 2018, 15:48)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Că sunt o grămadă de sfertodocți care sar să-și dea cu părerea într-un mod absolut rizibil la orice articol care are „Biserica,Ortodoxă” în titlu, asta este evident.

      Nu sunt însă de acord că „a face misto de credinta unui sau a altuia deja este o incalcare a democratiei”. Este doar o dovadă de proastă creștere și de limitări intelectuale. Dar nu o încălcare a democrației (de fapt cred că mai degrabă ați vrut să spuneți a libertății de conștiință, democrația e un pic altceva).

      Deși n-am cum să-mi fac o părere prea bună despre cineva pe care nu-l duce mintea dincolo de miștouri de doi lei la adresa credinței și a Bisericii, sunt ferm de părere că e dreptul lor inalienabil să o facă (mai ales că astfel se expun gratuit ridicolului, fără ca nimeni să-i fi obligat). În condițiile în care criticăm de zor establishmentul corectitudinii politice pentru că ne dă directive ce avem voie și ce n-avem voie să spunem, să afișăm, să purtăm etc., mi s-ar părea jenant ca în același timp să cerem reducerea la tăcere a celor care spun lucruri pe care noi le considerăm nepotrivite.
      • -1 (9 voturi)    
        Corect (Vineri, 9 martie 2018, 22:26)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        I-a puneti niste vreascuri in piata centrala sa ardem pe rug pe oricine indrazneste sa faca misto de povestile cu sarpele vorbitor si inviatul din morti !

        Ii ardem pe rug, daca vrem sa le taiem capul nu prea putem ca sunt altii care au trade mark pt asta.
      • +3 (5 voturi)    
        Felicitări! (Vineri, 9 martie 2018, 23:05)

        Forsaitsaga [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Rarissim îmi este dat să citesc un comentariu logic și de bun simț (iertat să-mi fie clișeul), susținut și de o manieră decentă în exprimare și în ortografia limbii române.
      • -3 (5 voturi)    
        Partial de acord cu partial de acord (Sâmbătă, 10 martie 2018, 0:18)

        Mielusel [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Desi apreciez verticalitatea de care dati dovada prin acest comentariu si va dau dreptate in mare parte, am totusi doua mentiuni:

        1. Lipsa ipocriziei si a bias-ului, prezența luciditații in subiecte sensibile ca acesta in randurile aparatorilor ortodoxiei si a invataturilor religiei in general, este o este o floare tare rara in ziua de astazi. Din cauza asta eu va percep ca o adavarata exceptie de la regula.
        2. Credinta in divinitate in lipsa oricaror dovezi, cu tot respectul in secolul 21 poate fi uneori ceva de ras.

        PS: Cred ca sunteti ateu, doar ca nu o stiti inca.
        • -1 (7 voturi)    
          "lipsa oricaror dovezi" (Sâmbătă, 10 martie 2018, 11:58)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Mielusel

          Ioan,14:8.Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl şi ne este de ajuns.
          9.Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
          10.Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
          11.Credeţi Mie că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl întru Mine, iar de nu, credeţi-Mă pentru lucrările acestea.
          12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
        • 0 (0 voturi)    
          O singură mențiune (Luni, 12 martie 2018, 10:16)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Mielusel

          Vă mulțumesc pentru aprecieri. Am un singur lucru de menționat în legătură cu ultima dvs frază: da, am fost cândva ateu :)
    • +12 (20 voturi)    
      je suis charlie varianta mioritica (Vineri, 9 martie 2018, 15:51)

      Cetateanul_t1234 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      A face glume o incalcare a democratiei ?
      Maine poimaine va vedem si pe voi ca veniti cu AK -ul si ne impuscati pentru o caricatura...
      Si e clar ca tu nu intelegi democratia Nu exista nici o vatamare asupra persoanei tale in glumele colegiilor . Poti sa mergi si la tribunal sa incerci.
      Ce urmeaza sa ne ardeti pe rug pe cei cu pareri diferite?
      • -4 (14 voturi)    
        raspunsul tipic (Vineri, 9 martie 2018, 19:19)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul_t1234

        de troll limitat. una , doua, hitler si ak-uri. sa ne arati si noua istoria lunga a persecutiilor Bisericii Ortodoxe. Sunt de acord ca e dreptul vostru sa balmajiti ce vreti si e dreptul vostru sa ramaneti la nivelul de inteligenta pe care-l doriti. e doar greu pt ceilalti .... mai ales cei apropiati.
        • +1 (7 voturi)    
          sclavia bisericeasca (Sâmbătă, 10 martie 2018, 0:31)

          ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Robia_%C3%AEn_%C8%9B%C4%83rile_rom%C3%A2ne
          "[...]Această „teologie a robiei” a existat și în țările române, unde multe pasaje din Biblie despre despre sclavi și sclavagismul antic sunt traduse în limba română prin „rob” și „robie”, folosind la reglementarea acesteia, astfel că din punct de vedere religios, robia și detinerea de robi apăreau drept „compatibile” cu perceptele creștine și cu mântuirea [...]"
    • +13 (19 voturi)    
      pai noi nu le-am amesteca... (Vineri, 9 martie 2018, 16:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ... dar se vede cu ochiul liber cum ele insele se amesteca de foarte mult timp

      Sa nu-mi spui ca toate filmuletele alea prin care prefecti sau sefi locali PSD certau preotiic a nu ii sustin suficient in campanie si acuzind ca taie sinecurile pentru preotese daca nu se schimba situatia erau facaturi, ca n-am auzit pe nimeni sa le conteste.

      In plus, nu putem sa nu vedem cum Daniel e din ce in ce mai prieten cu patriarhul Kiril, prieten de nadejde al lui Putin, in paralel cu injuraturile din ce in ce mai dese ale partidoiului la adresa UE

      Eu mai degraba as sugera sa nu amesteci tu credinta cu biserica, pentru ca sunt chestii oarecum distincte. Si cu nitica detasare poti observa singur ca actuala conducere a bor e la fel de atrasa de bani si avere ca si patriarhul kiril.
  • +8 (20 voturi)    
    da' Sf. Phutin (Vineri, 9 martie 2018, 15:29)

    ras-putin [utilizator]

    pe cind?
    • +4 (10 voturi)    
      tu ai impresia ca faci o poanta.. (Vineri, 9 martie 2018, 16:21)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      .. dar ideea nu e originala:
      http://www.paginaderusia.ro/sfantul-putin-activistii-ortodocsi-din-rusia-vor-canonizarea-sefului-de-la-kremlin/

      Sa zicem ca inca nu s-a copt suficient ideea. Da' nu e exclus ca in citiva ani, in urma unor petitii a milioane de credinciosi, da apara si sfintul putin.
    • +5 (11 voturi)    
      este in Biblia P$D (Vineri, 9 martie 2018, 16:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      Il Sarbatoresc in fiecare Zi !
    • -1 (5 voturi)    
      Ce știe mocanu' (Vineri, 9 martie 2018, 18:02)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      ce-i șofranu'!
  • +10 (14 voturi)    
    Asa-i la rusi, intai se introduc (Vineri, 9 martie 2018, 18:01)

    Rahan5 [utilizator]

    cativa sfinti romani in calendar, si se sfarseste cu incorporarea si dizolvarea Patriarhiei Romane sub controlul Patriarhiei Ruse de la Moscova.
    • +2 (6 voturi)    
      Asa e cu bisericile astea pline (Vineri, 9 martie 2018, 19:19)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      de 'sfinti' declarati de oameni, nu de Dumnezeu! Toti kgb-istii, fsb-istii si-ai nostri tortionari fac crucea mare ca e cornila batran!!!
  • -4 (6 voturi)    
    Doamne, ocrotește-l pe Țar! (Vineri, 9 martie 2018, 20:38)

    Nyk1 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=UyxcRNyJVXU
    • 0 (6 voturi)    
      tzarul putin (Sâmbătă, 10 martie 2018, 0:24)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      zi-le, loredana. cit de penibil poti sa ajungi cu propaganda ta bolsevica.
      • -5 (7 voturi)    
        Frumosul imn pe care l-am postat... (Sâmbătă, 10 martie 2018, 1:37)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        ...nu este cel bolșevic, ci tocmai imnul Rusiei Țariste.

        Hai totuși să vă arunc și vouă un os, să nu vă dezamăgesc:

        https://youtu.be/caJso9aps14?t=153
        • -1 (3 voturi)    
          Fii atent și înțelege. (Duminică, 11 martie 2018, 9:34)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Pentru români și Rusia țaristă și Rusia bolșevică sunt același drak.Te cuprinde în brațe spunând că te ajută,dar nu mai scapi de ei.Te sugrumă.Chestia cu sfinții este de prost gust,vor rusifica niște nume românești după care vor spune că erau ruși.Ne fură și sfinții.BOR greșește.Numele românești scrise cu caractere rusești vor însemna niște bazaconii care numai la cele sfinte nu te duce mintea.
  • +2 (8 voturi)    
    Pai (Vineri, 9 martie 2018, 22:28)

    tudor74 [utilizator]

    Cele 3 milioane de semnaturi adunate / masluite de Coalitia pt Familie credeti ca nu sunt rasplatite de catre Matushka Rusia?
  • +1 (5 voturi)    
    Lipsește (Vineri, 9 martie 2018, 23:05)

    Observatory [utilizator]

    Sfântul Ceaușescu și Sfantul Dracnea
  • 0 (0 voturi)