Klaus Iohannis despre cazul Sebastian Ghita: Nu cred ca e treaba presedintilor sa se ocupe de cei care fug de justitia din Romania

de RH     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2018, 12:41 Actualitate | Esenţial


Sebastian Ghita
Foto: Agerpres
Klaus Iohannis a declarat joi, intr-o conferinta de presa comuna cu omologul sau sarb, ca "nu cred ca e treaba presedintilor sa se ocupe de cei care fug de justitia romaneasca".

Intrebat de reporterul TVR daca a discutat cu Alexandar Vucik despre solutii pentru a grabi extradarea lui Sebastian Ghita din Serbia in Romania, Iohannis a spus: "Nu am discutat, dar pe urma am aflat ca vor fi intrebari pe aceasta tema. L-am intrebat si mi-a spus ca nu stie, dar se va da un verdict, mai mult nu a putut sa-mi spuna".

La randul sau, presedintele sarb a spus ca "eu nu am prea multe date in acest sens, dar organele juridice se ocupa de aceasta chestiune. Cand domnul presedinte mi-a pus aceasta intrebare, am transmis-o ministrului Justitiei din Serbia si vom primi azi raspunsuri".



















2863 vizualizari

  • -21 (29 voturi)    
    corect! (Joi, 8 martie 2018, 12:49)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Totusi, in alte cazuri legate de justitie, presedintele e foarte atent si vocal!

    Apropo, Ghita nu e penal, nu?
    • +18 (22 voturi)    
      A fi Presedinte de tara (Joi, 8 martie 2018, 13:08)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      @ kingdavidhotel
      Preşedintele are dreptate. Una este să te ocupi de starea Justiţiei ţării si alta să te preocupi de penalii condamnati care au fugit vitejeşte în paradisuri fiscale. Acestea sunt problemele Ministerului de Interne şi a Ministerului Justitiei.
      Dar şefii acestora au alte preocupări : secretara vrea să ajungă în executivul PCR, ălălalt egolatru' vrea să devină din preş, un gigant al justitiei pesediste.
      Aşa că…"Ura şi la gară!"
    • +16 (16 voturi)    
      mai citim si noi ceva? (Joi, 8 martie 2018, 13:11)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Citim si noi articolul ca sa intelegem contextul, sau comentam asa ca sa mai iasa la numar si la remuneratie?

      Omul s-a dus in Serbia (unde e fugit ala si de unde inca nu e extradat), si reporterii au fost curiosi daca a discutat cu omologul treaba asta. Adicalea daca te-ai dus acolo, nu ai pus o vorba sa va intelegeti sa-l aducem aici?

      De parca treaba presedintelui si a lui Alexandar Vucik (si responsabilitatea lui) e sa "inteleaga" la detalii de astea. Exista protocoale si acorduri de extradare bine puse la punct, plus ca sunt si gestionate de alte entati.

      Hai poate mai citim o data si intelegem, nu?
    • +1 (1 vot)    
      Presedintele trebuia sa intervina (Joi, 8 martie 2018, 19:02)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Vazind ca extradrea dureaza atit de mult, presedintele trebuia sa intervina pentru a urgenta procedurile.
      Nu este admisibil ca un fugar sa nu poata fi adus urgent dintr-o tara europeana.
      Nici fugarii din Madagascar sau Costa Rica nu trebuie sa fie uitati acolo.
      Daca intr-o luna procedurile nu au fost incheiate, presedintele trebuie sa intervina la cel mai inalt nivel.
  • +10 (16 voturi)    
    Klause, daca intr-adevar nu ati discutat nimic, (Joi, 8 martie 2018, 13:11)

    Susufler0 [utilizator]

    ai o bila neagra !

    Ghita nu este un aprozarist care s-a trezit ca nu vrea sa intre in puscarie pt gainariile pe care le-a facut !

    Sebi a produs prejudicii de peste 100 de milioane de euro, Sebi a dat peste cap jumatatea buna (sau rea ?) din SRI, Sebi a atras in activitati de coruptie oameni politici cu putere de decizie in Romania !

    PS. Sper ca raspunsul este unul convenit cu Presedintele Serbiei iar realitatea este alta !
    • -8 (12 voturi)    
      De unde stii? (Joi, 8 martie 2018, 13:42)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De unde stii ca a produs prejudicii de 100 mil? A, asa spune Onea, ok.
  • -3 (13 voturi)    
    Nici daca tine de securitate nationala... (Joi, 8 martie 2018, 13:13)

    LLLL [utilizator]

    ..., nici atunci nu este treaba presedintelui???
    • +3 (3 voturi)    
      Acuma intelege su si tu (Joi, 8 martie 2018, 14:20)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      Presedintele, ca sef al CSAT si cu responsabilitati clare in politica externa si de securitate a tarii, n-o sati iasa zilnic la tv sa comunice tot ceea ce intreprinde impreuna cu serviciile in acest sens.
      • +2 (2 voturi)    
        Scuze! (Joi, 8 martie 2018, 14:39)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        ..n-o sa-ti iasa..
    • +1 (1 vot)    
      te gandesti (Joi, 8 martie 2018, 17:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      probabil la CSAT, nu?
  • -8 (8 voturi)    
    21 dec 2014 (Joi, 8 martie 2018, 13:53)

    Mazeta [utilizator]

    ''Sunt recunoscător şi onorat de încrederea pe care cetăţenii României mi-au acordat-o şi îi asigur că voi fi preşedintele tuturor românilor.''
    • +1 (1 vot)    
      pai tu (Joi, 8 martie 2018, 17:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti rus.
      Ce te doare si in legatura cu ce? Prea multa vodca te face prea criptic.
  • +4 (4 voturi)    
    Ghitza se intoarce la locul faptei ! (Joi, 8 martie 2018, 13:56)

    Plagarus [utilizator]

    " Nevinovatul " trebuie sa compare in instantele RO.
    Va avea cu siguranta "gadilici la limba" despre tovarasii sai din psd.
  • 0 (0 voturi)    
    Ghita e SRI (Joi, 8 martie 2018, 15:57)

    Kosmos [utilizator]

    Ghita face bani .SRI are nevoie de bani.Ghita are nevoie de SRI. Patronul Hexi Pharma face si el bani.
  • 0 (0 voturi)    
    corect, sefu (Joi, 8 martie 2018, 18:12)

    nash pandelica [utilizator]

    presedintii n'au nicio treaba....