MAE, despre raportul Comisiei Europene: Confirma avansul inregistrat anul trecut de economia Romaniei, tendinta de consolidare a investitiilor publice si imbunatatirea potentialului de crestere si a conditiilor de pe piata muncii

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2018, 18:10 Actualitate | Esenţial


Ministerul Afacerilor Externe a transmis, miercuri, ca “România a fost încadrată de Comisia Europeană în categoria statelor membre fără dezechilibre macroeconomice”, motiv pentru care raportul de tara nu contine un bilant aprofundat, asa cum se intampla in cazul Bulgariei, Croației, Ciprului, Franței, Germaniei, Irlandei, Italiei, Olandei, Portugaliei, Sloveniei, Spaniei și Suediei. Asta, dupa ce Comisia Europeana a scris, in raportul de tara, ca “boomul economic actual a fost determinat, in principal, de consum, in timp ce investitiile au ramas scazute”, iar “cresterea economica puternica a Romaniei risca sa creeze conditiile unei aterizari dure”.

“Raportul de țară 2018 confirmă avansul înregistrat anul trecut de economia României, tendința de consolidare a investițiilor publice și îmbunătățirea potențialului de creștere și a condițiilor de pe piața muncii”, este titlul unui comunicat al MAE in care analizeaza raportul Comisiei Europene. 

Potrivit comunicatului, Raportul pentru România remarcă mai multe aspecte pozitive, precum creșterea economică ridicată în anul 2017, îmbunătățirea potențialului de creștere și a condițiilor de pe piața muncii sau tendința de consolidare a investițiilor publice.

“Referitor la atingerea obiectivelor naționale ale Strategiei „Europa 2020“, conform Raportului, România înregistrează performanțe bune în ceea ce privește rata de ocupare a forței de muncă, emisiile de gaze cu efect de seră, energia din resurse regenerabile și învățământul terțiar, acești indicatori fiind pe o traiectorie care permite atingerea țintelor stabilite. De asemenea, obiectivul național privind reducerea populației expuse riscului de sărăcie sau de excluziune socială a fost deja atins”, scrie MAE.

Ministerul Afacerilor Externe mai spune ca, în calitatea sa de coordonator național privind Strategia „Europa 2020“, va analiza împreună cu instituțiile naționale responsabile toate aspectele semnalate de Comisia Europeană în Raportul de țară, în vederea identificării măsurilor adecvate de răspuns, în deplină concordanță cu programul de guvernare, care vor fi cuprinse în Programul Național de Reformă 2018. 

Acesta va fi înaintat Comisiei Europene, potrivit MAE, în luna aprilie, împreună cu Programul de Convergență, elaborat de Ministerul Finanțelor Publice, conform calendarului Semestrului European.


Potrivit raportului Comisiei Europene, “in absenta reformelor structurale si a consolidarii fiscale, cresterea economica puternica a Romaniei risca sa creeze conditiile unei aterizari dure”, iar “boomul economic actual a fost determinat, in principal, de consum, in timp ce investitiile au ramas scazute. Cresterea economica puternica reprezinta o oportunitate de a reconstrui rezerve fiscale si de a pregati economia pentru momente mai slabe”.





















1891 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 7 martie 2018, 18:22)

    Mistrelutz [utilizator]

    era de asteptat sa intoarca totul incat sa sune favorabil..Au ce toca televiziunele de casa zilele astea..numai de bine,suntem campioni,europa ne lauda,sorosistii dezinformeaza..
    si asta... ''obiectivul național privind reducerea populației expuse riscului de sărăcie sau de excluziune socială a fost deja atins'' - cat tupeu poti sa ai sa afirmi asa ceva ??? or care a fost obiectivul asta national? sa ajutam 10 familii sa creasca un pic peste limita saraciei ?
    rusinos
    • +24 (24 voturi)    
      Melescanu (Miercuri, 7 martie 2018, 18:36)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Asta-i numai opera lui Meleșcanu, care vede numai "plinul" din pahar, care de fapt este doar o picătură, pe jumătate uscată.
      • +2 (2 voturi)    
        Reactie (Miercuri, 7 martie 2018, 21:32)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

        Dincolo de bravada, de partea de PR din reactie, ar fi bine daca macar ar trage o concluzie pentru ei insisi din raportul comisiei, daca ar lua vreo masura de imbunatatire chiar si fara sa recunoasca public ca au gresit ceva anterior.
        ---------

        Pe o corabie, capitanul pesimist se plange ca vantul nu bate din directia potrivita. Capitanul optimist nadajduieste ca in curand isi va schimba sensul.
        Capitanul realist ajusteaza panzele.
    • +2 (2 voturi)    
      Avem ce (n-)am votat (Miercuri, 7 martie 2018, 19:33)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Daca lumea e proasta si n-a votat, acum avem minciuni PSDiste in loc de guvernare normala la cap de la USR.
    • +2 (2 voturi)    
      Fiecare cu ce intelege (Miercuri, 7 martie 2018, 20:40)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Cel mai sigur se va repeta episodul Ceasusescu unde lumea plange ca e saraca si nu are ce manca, dar economia Romaniei duduie.

      Deci practic UE spune ca Romania are plusuri false cauzate de minusuri dar umflate artificial, iar MAE spune "si totusi avem plusuri, vedeti ma, fraierilor, astia care erau pesimisti?"

      Stau si ma intreb cum reactioneaza UE la declaratia MAE. Cred ca "facepalm" descrie corect reactia lor. Sigur asta este si a mea.
  • +19 (19 voturi)    
    vrabia malai viseaza... (Miercuri, 7 martie 2018, 18:35)

    gg_frone [utilizator]

    Este suficient sa citesti sumarul executiv din raport ca sa-ti dai seama ca viitorul nu suna bine...

    Evident ca "viziunea" ministerului este pe termen scurt si nu ia in considerare viitorul!
    Ce e ala viitor? probabil ceva de maxim 1-2 ani.
    • -5 (5 voturi)    
      asa sa fie? (Miercuri, 7 martie 2018, 22:36)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui gg_frone

      In fiecare inceput de an aud ca ne-a bagat Ponta in faliment, ca ne-a bagat x sau y in faliment. Niciodata nu se confirma, dar voi nu incetati sa-i credeti pe aceeasi manipulatori
  • +19 (21 voturi)    
    Tehnici rusesti de reinterpretare (Miercuri, 7 martie 2018, 18:43)

    trem [utilizator]

    Tovarasi nu vreti sa vedeti partea pozitiva...economia duduie, potential masiv de crestere, job-uri fara numar. Abureala comunistoida!

    Melescanule se vede ca esti pregatit via Moscova si aplici cu succes tehnicile lor de cameleon. O dai cotituta numai sa le serveasca infractorilor din PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      era un banc (Miercuri, 7 martie 2018, 19:29)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Nea Nicu si si Leana sosesc in vizita in China. Pe ultima treapta a avionului, Leana se impiedica si cade in nas.
      Comentariul de la TVR:
      - Tovarasa Elena Ceausescu a imbratisat pamintul poporului prieten iar tovarasul Nicolae Ceausescu a rostit primele cuvinte in limba chineza: " toan to".
  • +20 (22 voturi)    
    Duduie tartacutza l'u mos Teaca - Melescanu (Miercuri, 7 martie 2018, 18:52)

    Plagarus [utilizator]

    Mosule,la cata Ieconomie stie matalutza,bate din calcaie si salt inainte cu INFLATIA !
  • +19 (21 voturi)    
    hohohoho (Miercuri, 7 martie 2018, 19:00)

    gogu_milogu [utilizator]

    cat de nenorocit sa fii sa intorci vorbele in halul asta?!..... ce a zis CE si ce zice ramolitul asta de la MAE.....
  • +13 (13 voturi)    
    guv (Miercuri, 7 martie 2018, 19:00)

    ------ [utilizator]

    Stiti care este norcul nostru!-daca aterizam fortat ,nu este vina noastra.Noi nu putem fi de vina cu un guvern asa ,, performant``,ceilalti poarta toata responsabilitatea.MELESCANU DUTE IN PENSIE.
  • +1 (1 vot)    
    Voi nu stiti sa cititi ba saracilor (Miercuri, 7 martie 2018, 19:36)

    Zummm [utilizator]

    Lasa ca va spunem noi defapt cum sta treaba. Hai sictir. Sa ai incredere in structurile statului oricare ar fi ele ori esti repetent ori f. prost
  • -1 (1 vot)    
    aceste rapoarte sunt intentionat ambigue... (Miercuri, 7 martie 2018, 19:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ptr ca fiecare sa citeasca ce doreste in ele si, in consecinta, Comisia sa nu influenteze jocul politic din statele membre.

    pot fi ignorate.
  • +1 (1 vot)    
    Daca ar fi doar minciuna crasa (Miercuri, 7 martie 2018, 19:40)

    grunespferd [utilizator]

    poate nu ar fi chiar asa de rau, cu adevarat grav e ca unii dintre cei de la putere sunt incapabili intelectual sa priceapa politetea taioasa a exprimarilor din raport. Asa ca prefera sa creada minciuna gogonata: totul e bine.
    Singurul lucru bun mentionat in raport a fost activitatea DNA ca lupta impotriva coruptiei, deci chestia pe care tot incearca sa o innece de cand au ajuns la putere. Iar daca schimba legile justitiei, or s-o si faca.
  • +1 (1 vot)    
    Germania, prima economie europeană, (Miercuri, 7 martie 2018, 19:44)

    ty [utilizator]

    a încheiat anul 2017 cu cel mai mare excedent bugetar înregistrat de la reunificarea ţării în 1990 (36,6 miliarde de euro)
    Eurostat | România, cel mai mare deficit bugetar din UE: 4,1% din PIB ...(24 oct. 2017)
  • +2 (2 voturi)    
    naucitor si daramator (Miercuri, 7 martie 2018, 19:57)

    revo [utilizator]

    Tipic comunist! Minciuni hiperbolizate! Negru e alb si albul e negru, in genul douazeci de mii de tone de grau la hectar!
    Totusi, cum de se suporta? Ce fel de creaturi nepamantene sunt acesti indivizi? Cum pot sa rastalmaceasca in halul asta raportul?
    Oare mai avem vreo scapare, in afara de cea finala?
  • +1 (1 vot)    
    MAE Romania (Miercuri, 7 martie 2018, 20:07)

    levierul [utilizator]

    Daca nu ati fi condusi de un comunist fara nici cea mai mica urma de rusine, probabil ca as deduce ca nu ati inteles, ca ceva s-a intamplat cu traducerea, ca CE chiar va lauda, dar avand in vedere ce institutie imputita venita din negura comunismului si condusa de un magar fara pic de scrupule, care trebuie sa sfarseasca in inchisoare alaturi de tata lui Ion Iliescu, atunci va spun nemernici mai mari ca voi nu exista. Tiganii de la alba-neagra sunt mai oameni decat voi. Si e valabil pentru toata institutia. Securisti, pile, PSD si alte mizerii
  • +1 (1 vot)    
    Dezinformare (Miercuri, 7 martie 2018, 20:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Triada PSD+ALDE+UDMR - adica CIUMA care si-a anexat tara ca sa o jefuiasca asta stie - SA MINTA CU NESIMTIRE. Iar Mele, ca fost diplomat ceausisto-securist e un MAESTRU al dezinformarii. Adica e O LICHEA!
  • +1 (1 vot)    
    Mos Mele,tu si functionarii din MAE (Joi, 8 martie 2018, 8:28)

    Rescator [utilizator]

    sunteti mai autisti si mincinosi decat Docila.Nu mai tine cu propaganda tip DIE.Se prinde lumea mai usor.
    Apropo,La Multi Ani pentru 10 Martie cand implinesti
    77 de ani.Poate te retragi la vila de la Balaton a
    ginerelui tau numitul Imre!
  • +1 (1 vot)    
    MCV (Joi, 8 martie 2018, 11:56)

    edi.h [utilizator]

    La fel au facut si in toamna cu raportul MCV.
    Desi raportul era evident nefavorabil, Tudorel a tras concluzia ca e un raport laudativ ...
  • +2 (2 voturi)    
    "No woman (Joi, 8 martie 2018, 12:58)

    Levellers [utilizator]

    no cry", no economy, no problems !