Tudorel Toader ii raspunde presedintelui Iohannis: Nimeni nu a afirmat ca procurorii isi desfasoara activitatea sub controlul ministrului justitiei!

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2018, 13:38 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a scris, miercuri, pe Facebook, “pentru corecta informare a opiniei publice”, aducand ca argument Constitutia, ca "procurorii isi desfasoara activitatea sub autoritatea ministrului justitiei”, dar “nimeni nu a afirmat ca procurorii isi desfasoara activitatea sub controlul ministrului justitiei”.

“Pentru corecta informare a opiniei publice:
Art.132 din Constitutie prevede ca" procurorii isi desfasoara activitatea sub autoritatea ministrului justitiei".
Nimeni nu a afirmat ca procurorii isi desfasoara activitatea sub controlul ministrului justitiei!”, a scris Toader. 

Reactia lui Toader vine dupa ce presedintele Iohannis a spus ca a devenit un obicei  ca in Romania sa se dezbata statutul procurorului, invocandu-se frecvent articolul din Constituţie potrivit căruia procurorii se află sub autoritatea ministrului Justiţiei. Iohannis a spus ca se face in mod deliberat confuzie intre aceste sintagme tocmai pentru un control mai mare asupra procurorului. 

“Se face in mod deliberat confuzie intre aceste sintagme tocmai pentru un control mai mare asupra procurorului. Este doar o incercare de a slabi independenta procurorilor si de a legitima supunerea lor fata de vointa politicului Fapt inacceptabil!”, a spus Iohannis.



















3358 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Tudorel (Miercuri, 7 martie 2018, 13:49)

    FA [utilizator]

    Tudorel, lasa cu ministerul justitiei ca-i o palarie prea mare pentru tine, si apuca-te de judecat amenzi de cirulatie eventual, ca acolo te incadrezi ca specializare.
    • +6 (8 voturi)    
      SLUGAREL minte prin omisiune, ca un PSD-ist (Miercuri, 7 martie 2018, 15:35)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui FA

      la Antena 3 saptamani iuntregi s-a sugerat de catre zeci de asa zisi 'invitati' (penali si slugi PSD dar omanei cu functii in CSM si altele) ca PROCURORII se subordoneaza ministrului, ca ministrul trebuie sa intervina cand un PSD-ist e trimis in judecata

      nu s-a spus clar dar s-a sugerat opiniei publice aceste lucru in fiacare zi tocmai cu scopul de a induce eronat impresia ca procurorii slujesc ministrulll....asa cum tudorel slujeste PSD
  • +8 (10 voturi)    
    Sluga asta politica,mai scoate capul in lume ? (Miercuri, 7 martie 2018, 14:27)

    Plagarus [utilizator]

    Rusinea justitiei romanesti,da in clocot de tupeu !
  • +5 (7 voturi)    
    ioi mah (Miercuri, 7 martie 2018, 14:28)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    gen: " Nimeni nu a aafirmat ca noi nu lasam Justitia sa faca si dreptate pe ici pe colo!"
    :D
  • +7 (9 voturi)    
    nimeni (Miercuri, 7 martie 2018, 14:40)

    liviu_ [utilizator]

    nu ti-a cerut parerea sluga a penalilor ce esti!

    declaratic zici asta, dar in fapt vrei sa demiti un procuror printr-un raport plagiat de la un post tv
  • +6 (8 voturi)    
    Rudotel e incompetent si la limba romana (Miercuri, 7 martie 2018, 15:16)

    tarantella [utilizator]

    (DEX) Autoritate este:
    - Drept sau putere de a impune cuiva ascultare.
    sau
    - Instituție a statului care are dreptul de a impune cuiva ascultare.

    Deci, care-i diferenta intre 'puterea de a impune cuiva ascultare' si 'control'? Ce are una si lipseste celeilalte?
    De exemplu, coana Vasilica este sub autoritatea lui Dragnea, sub controlul lui Dragnea sau tot un drac?
    • 0 (4 voturi)    
      si atunci? (Miercuri, 7 martie 2018, 16:31)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

      ce drepturi are ministrul? INDIFERENT de numele lui.
      Nimic, asa cum zice OHA?
      Iar daca nu ai autoritate cum sa ai responsabilitate?
  • -4 (8 voturi)    
    asa tudorele (Miercuri, 7 martie 2018, 15:22)

    nash pandelica [utilizator]

    da'i la glezne, ca e unul din aia care s'a invatat numai sa dea meditatii, sa'si ia case.
    ia'l la matale in clasa, dai niste meditatii.
    gratuite, ca el n'are bani.
    pune'l mai intai sa studieze constitutia.
    el stie legile fizicii, aia cu corpul scufundat, cu marul care cade de batranetze, etc.

    hahaha, se indreapta vremea, poa' sa iasa la helesteul asa de la cotrocesti, sa dea la peste, si sa astepte trenu' de bruksal.
    sa crape dracnea de ciuda.
  • -1 (1 vot)    
    Ai dreptate ,tu esti.... (Miercuri, 7 martie 2018, 18:03)

    gigiN [utilizator]

    ....efectiv un nimeni ,dar unul si prost si slugarnic.