40.000 de maghiari asteptati sambata la Targu-Mures la marsul pentru autonomia Tinutului Secuiesc

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2018, 12:56 Actualitate | Esenţial


Asa numitul "Tinut Secuiesc"
Foto: Hotnews
Balázs Izsák, preşedintele Consiliului Naţional Secuiesc (CNS), asteapta ca circa 40.000 de maghiari sa participe sambata la comemorarea şi marşul ce vor fi organizate sâmbătă la Târgu-Mureş cu ocazia Zilei Libertăţii Secuilor, transmite agentia maghiara MTI.

Balazs Izsák declarase vineri, potrivit Agerpres, ca odata cu marsul din 10 martie va fi depusa o petitie prin care se cere autonomia teritorială a Tinutului Secuiesc.

Liderii locali şi regionali ai UDMR, ai Partidului Civic Maghiar (PCM), ai Partidului Popular Maghiar din Transilvania (PPMT) şi ai Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania (CNMT) au vorbit despre mobilizare, luni, la Sfântu Gheorghe, în cadrul conferinţei de presă comună, alături de Balázs Izsák, preşedintele Consiliului Naţional Secuiesc (CNS), organizatorul evenimentului, scrie MTI.

Toţi au considerat extrem de important faptul că, în acest an, când România sărbătoreşte centenarul declaraţiei de unificare cu Transilvania, organizaţiile maghiare să-şi manifeste unitar nevoia de autonomie a Ţinutului Secuiesc.

Sándor Tamás, preşedintele organizaţiei UDMR din Covasna a reamintit că, cele mai de succes evenimente ale CNS, în urmă cu cinci ani, au fost acelea la care şi UDMR şi-a mobilizat simpatizanţii. Acesta consideră că, în 2013, atât Ziua Libertăţii Secuilor, cât şi marele marş al secuilor au avut un ecou internaţional, şi că acum este nevoie tot de un astfel de eveniment, de o asemenea amploare. El a mai adăugat că această poziţie a fost discutată şi cu Hunor Kelemen, preşedintele Uniunii care a sprijinit mobilizarea în cadrul UDMR, scrie MTI.

Balázs Izsák, preşedintele CNS, a declarat că organizaţia pe care o conduce şi-a propus ca scop întemeierea Zilei Naţionale a Secuilor, atunci când, ani de-a rândul, a încercat să întărească cultul martirilor secui. De asemenea, el a arătat că pe obeliscul martirilor secui din Târgu Mureş se află un citat de Mór Jókai: “poziţie naţională liberă, independentă”. El consideră că acest lucru poate fi numit autonomie, în concepţia secolului XXI.

La iniţiativa lui Sándor Tamás, Balázs Izsák a declarat că a cerut tuturor participanţilor ca, prin manifestările lor, să protejeze atât demnitatea românilor, cât şi a maghiarilor, şi să evite expresiile şi lozincile străine de voinţa CNS. Acesta a mai spus că nici lozincile “Jos Trianon!”, respectiv “Ţinutul Secuiesc nu este România!” nu corespund ideilor CNS. Consiliul Naţional Secuiesc încearcă să obţină libertatea secuiască prin adoptarea unei legi a statutului autonomiei prezentată în Parlamentul României, şi nu prin revizuirea graniţelor.

Balázs Izsák a afirmat, potrivit MTI, că se aşteaptă să participe în jur de 40 000 de persoane la comemorarea şi la marşul organizat cu ocazia Zilei Libertăţii Secuilor la Târgu Mureş.



















11420 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    Libertatea asta... (Marţi, 6 martie 2018, 13:05)

    Zummm [utilizator]

    De unde au primit-o ? De la stapanii lor unguri ? :)))
    • +13 (17 voturi)    
      40.000, pe bune...:-) (Marţi, 6 martie 2018, 14:28)

      Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Pai atati mai sunteti pana la Budapesta.
    • +4 (6 voturi)    
      La Targu-Mures au primar roman (Marţi, 6 martie 2018, 19:59)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      si asta de multi ani. Daca ungurii, care sunt disciplinati si voteaza cum le porunceste Orban de la Budapesta, nu au reusit sa-i bata pe romanii dezbinati la postul de primar, credeti ca mai sunt 40% in acest oras (-si n-au fost niciodata) ??? In judet sunt si mai putini, atunci ce mama dracului bagati judetul Mures in tinutul secuiesc. Ungurii sunt majoritari in Covasna (de unde au alungat fizic, prin intimidare, cateva mii de romani in 90) si Harghita. Dar cele doua judete sunt minuscule, au impreuna exact 500.000 locuitori, adica 2,5 % din populatia Romaniei. Si din astia 200.000 sunt romani si banuiesc ca mai sunt inca cel putin 100.000 de tigani maghiarizati , din satele stapanite de grofii care traiau la Viena. Cum sa faci cu 2% din populatia tarii o unitate administrativa si sa o botezi pompos Tinutul Secuiesc ????
  • +35 (43 voturi)    
    cum veți "delimita" acest "ținut?" (Marţi, 6 martie 2018, 13:06)

    MG [utilizator]

    ce se va întâmpla cu localitățile unde maghiarii nu sunt majoritari? Va fi autonomie la nivel de sat? stradă? sunteți normali?
  • +13 (25 voturi)    
    miroase a agitație pentru următorii 1000 de ani.. (Marţi, 6 martie 2018, 13:07)

    MG [utilizator]

    fie din partea maghiarilor fie din cea a românilor..
    • +20 (26 voturi)    
      Kokosh... (Marţi, 6 martie 2018, 13:43)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Romanii nu se agita si nu provoca agitatii..
      Nu ne e teama de 6 mil de latrai...
  • +15 (23 voturi)    
    Vrem sa stim (Marţi, 6 martie 2018, 13:16)

    Isobar [utilizator]

    Cum e definita
    ""Autonomia Tinutului Secuiesc""
    • +13 (19 voturi)    
      pai din cate stiu eu, (Marţi, 6 martie 2018, 13:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      ei cer autonomie teritoriala, administrativa si culturala.
      Nu prea vorbesc nimic de autonomia financiara ptr ca, la cat de sarace sunt Harghita si Covansa, s-ar putea sa faca crunt foamea daca nu primesc bani de la bugetul central.
      In Barcelona este invers: primul lucru obtinut a fost autonomia financiara, exista bugetul Cataluniei, si pe urma au cerut si autonomia teritoriala.
      • +5 (7 voturi)    
        360.000 de maghiari in cele doua judete (Marţi, 6 martie 2018, 20:07)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        (inclusiv tiganii maghiarizati). Judetele au o populatie minuscula si nu s-au dezvoltata intrucat intimideaza pe orice intreprinzator care nu este ungur. Au salariile cam ca prin Teleorman, desi ceva agricultura ar putea face iar ungurii sunt harnici si, daca cineva le-ar construi o fabrica, ar munci. Dar nu vine nimeni, cand ii vede calari pe cai cu steaguri si cu sabiile agitate deasupra capului, investitorii isi iau talpasita (mai ales ca primarii sau politicienii lor nu-i lasa sa angajeze romani). Ce autonomie vor sa faca ??? Autonomia saraciei ???? E o utopie dorinta asta, care este a statului asiatic maghiar, vecin si inamic.
    • +11 (17 voturi)    
      "Orice poate baga zazanie si slabi Romania" (Marţi, 6 martie 2018, 13:59)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Ghid de utilizare: Manualele rusesti de propaganda anti-Romaneasca.
      Studii de caz: PCM-Voronin, Transnistria, Gagauzia.
      Obiectivul final: Stie Kremlinul (voi taceti si executati!)
  • +24 (32 voturi)    
    PSD (Marţi, 6 martie 2018, 13:24)

    florinos [utilizator]

    Asta dupa ce PSD a fraternizat cu UDMR in schimbul sprijinului pentru modificarea legilor justitiei.

    PSD se duce la vale cu Dragnea la putere, este nevoie de noi oameni la conducere.
    • +15 (21 voturi)    
      da..e rusinos.. (Marţi, 6 martie 2018, 13:55)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      noi sarbatorim unirea si unitatea tarii si ei vin sa ceara autonomie..
      e un pipi facut pe centenar,sa o zicem pe bune.
    • +8 (10 voturi)    
      Pentru acele voturi (Marţi, 6 martie 2018, 14:38)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      psd + alde vor fi regulati de udmr din toate pozitiile. O merita. Poate le si place.
  • +29 (35 voturi)    
    cateva observatii (Marţi, 6 martie 2018, 13:24)

    pehash [utilizator]

    1. Targu-Mures este un oras in care etnicii maghiari sunt minoritari. Ciudata alegere pentru un mars privind autonomia
    2. Conform Constitutiei, forma locala de autonomie este comuna/orasul/judetul. Deci "Tinutul Secuiesc" ar fi un fel de mega-judet... in care maghiarii ar fi "autonomi". Practic, cer ruperea judetului Mures in doua, pentru ca in partea de nord-vest populatia este majoritar romana.
    3. Hargita si Covasna au deja autonomie maxima conform Constitutiei. Autoritatile locale sunt alese de maghiari, limba maghiara se foloseste in scoli si institutii publice. Rezultatul? sunt printre cele mai sarace judete din tara, si-au distrus singuri padurile, populatia este imbatranita, ambele judete ar falimenta fara transferuri de la bugetul de stat. Oare ce "autonomie" mai vor in plus? Sa puna bariere la intrarea in judet?
    • +7 (15 voturi)    
      S-or fi saturat poate (Marţi, 6 martie 2018, 13:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      .. sa tot fie furati de gasca de penali si complici la distrugere Românei numita P$D. Poate cu acest prilej vor avea ceva de spus si despre UDMR, o uniune complice la tot jaful de dupa 89 suc toate guvernarile.
    • -21 (27 voturi)    
      Cel putin la punctul 3, exista explicatie: (Marţi, 6 martie 2018, 13:40)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Mai exista judete sarace in tara (teleorman, vaslui, salaj) dar primesc bani de la Bucuresti ca rasplata pentru votul dat.
      Toate firmele mari au centrul la Bucuresti (pt. ca altfel nu prea poti face "afaceri profitabile") deci centrul are PIB-ul mare (veniturile pe care le realizeaza firmele in teritoriu se raporteaza de fapt la sediul social).
      Si atunci despre ce vorbim? Saracie in tara? Cand drumurile se fac discretionar - vezi autostrada spre Alexandria sau la mare - cand spre vest, de unde ar putea veni investitiile se taraganeaza cu spor.
      Atata timp cat Ardealul a fost in imperiul austro-ungar s-a dezvoltat unitar cu imperiul - vezi reteaua de cai ferate, cladirile impunatoare din marile orase, locuinte de serviciu in toate localitatile, etc.
      Da, romanii n-au fost acceptati ca natiune conlocuitoare.
      Dar in situatia actuala cred c-as prefera sa fiu tratat prost de catre maghiari decat de "fratii" nostri mitici.
      • +16 (22 voturi)    
        Stimate domn (Marţi, 6 martie 2018, 14:02)

        zxcv [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        pentru ca dv sa va exprimati azi acest dezgust total fata de restul tarii in frumoasa limba romaneasca si nu intr-o alta limba, va informez ca au murit in cele doua razboaie cateva sute de mii de "mitici" "sudisti".
        • 0 (0 voturi)    
          corect este: au murit in cele doua razboaie cateva (Marţi, 6 martie 2018, 18:30)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

          sute de mii de soldati romani dintre care si"mitici" si "sudisti"
          Au murit soldati romani si la Paulis si la eliberarea Budapestei atat in 1919 cat si in 1944 - 1945.

          Consider ca cea mai mare gresala facuta de catre "lideri"("lideri"lor ca si ai nostri isi urmaresc propriile interese) maghiari este izolarea elevilor maghiari in scoli separate. Treaba asta intr-o Europa care se vrea unita. Au facut asta pentru a facilita manipularea acestora. Azi incep sa se vada efectele. Si noi si unguri de la noi vom pierde.
          Sau poate crede cineva ca locuitorilor din Donbas le este azi mai bine decat in martie 2014?
          Cred ca optiunea optima pentru noi este sa ne fie bine impreuna.
      • +8 (10 voturi)    
        Bucuresti? (Marţi, 6 martie 2018, 14:03)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        Ia studiaza tu Clujul si tendinta din Cluj.
      • +17 (21 voturi)    
        Nici pe timpul imperiului austro-ungar (Marţi, 6 martie 2018, 14:03)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        ardealul nu era la acelasi nivel cu restul imperiului. Nu se compara Budapesta din 1900 cu Clujul din 1900, spre exemplu. Insa intr-adevar, fata de Cadrilater sau Dobrogea, aflate sub turci, Ardealul statea mult mai bine.
        Cat despre ultima ta afirmatie, cum ca preferi sa fii prost tratat de unguri decat binetratat de romani, cred ca ai vorbit la manie. Eu nu iti doresc sa cunosti vreodata ce inseamna sa fii prost tratat de unguri (daca nu ma crezi citeste ce au facut ei in Transilvania in 1940, odata cu ocupatia lui Horthy).
      • +20 (26 voturi)    
        De fapt, Ungaria s-a dezvoltat datorita (Marţi, 6 martie 2018, 14:05)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        Austriecilor. Si Transilvania la fel. Si atunci de ce vrei sa fii tratat prost de catre maghiari? Nu vad decat doua explicatii posibile: ori esti Maghiar prost (adica exista si Maghiari destepti, dar nu esti printre ei), ori esti prost pur si simplu.

        Toti oamenii trebuiesc respectati, indiferent de etnie. Ce se intampla cu aceasta "demonstratie" nu are nimic a face cu spiritul Maghiar sau spiritul Romanesc sau European. Are a face cu manipularile RUSIEI, prin slugile ei precum Viktor Orban-FIDESZ, UDMR, etc
      • +4 (6 voturi)    
        ? (Marţi, 6 martie 2018, 15:13)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        La unire , PIB-ul era mai mare in Transilvania sau in Regat ? Ia verifica...

        PS. Si coreea de nord se crede superioara fata de aia de sud...
      • +6 (6 voturi)    
        imperiul austro-ungar (Marţi, 6 martie 2018, 15:45)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        "austro" fiind cuvintul cheie aici.
      • +11 (11 voturi)    
        BS (Marţi, 6 martie 2018, 16:08)

        1A [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        Fantezia ta in care preferi sa fii tratat prost de maghiari poti s-o materializezi, muta-te in Harghita dar nu uita sa ne scrii :) !
        • 0 (0 voturi)    
          sa ne scrie in "secuiasca" (Miercuri, 7 martie 2018, 16:27)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui 1A

          Daca chiar crede ca e esential sa fie tratat bine.
    • +12 (12 voturi)    
      da, asta vor, (Marţi, 6 martie 2018, 13:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      sa puna bariere si sa nu mai lase romanii sa intre. In schimb vor avea liber la intrat ungurii din Ungaria si toate celelalte natii ale pamantului (in afara de musulmani, poate).
      Pe de alta parte, asa cum am scris mai sus, ei nu vor si autonomia financiara. Tu ai punctat bine, Harghita si Covasna sunt cele mai sarace judete din tara (exceptand poate jud Vaslui), si , daca raman fara banii trimisi de Bucuresti, vor intra in foame.
      Eu am vorbit cu maghiari seriosi din Harghita, si mi-au spus ca nu vor autonomie financiara sub nicio forma....in schimb cea teritoriala ce buna ar fi!
  • +14 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 6 martie 2018, 13:36)

    amanda13 [utilizator]

    Pentru statul de drept si justitie nu sunt in stare.
  • +4 (18 voturi)    
    Cam 25 ani (Marţi, 6 martie 2018, 13:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cam 25 ani doar UN politician nu a supt sosete la UDMR: se numea Vadim. Si tot ce a prognozat Vadim se intampla azi cu Har-Cov-Mur.
  • -1 (17 voturi)    
    Mda (Marţi, 6 martie 2018, 14:07)

    electron [utilizator]

    Sincer nu ii inteleg pe cei de la udmr.
    Nu au inteles ca pentru asa ceva nu au sustinere, nici chiar in randul maghiarilor. De ce nu incearca sa faca o federalizare. Sunt destui votanti romani care ar sustine ideea mai ales din zona Ardealului. Nu doar maghiarii sunt nemultumiti ca painea se taie la Bucuresti.
    Ei tot insista pe o treaba. Si de fapt nu inteleg ce vor, au cam tot in limba materna acolo. Ce mai vor? autonomie financiara, din cate stiu ei primesc bani de la Bucuresti. Ce vor?
  • +18 (20 voturi)    
    Reminiscemte feudale (Marţi, 6 martie 2018, 14:09)

    valll [utilizator]

    Separatismul, dorinta de autonomie sunt reminiscemte feudale. In lumea moderna se circula, exista o tendinta de a se omogeniza intru progres, separatismul este o dovada de innapoiere.
    Imediat depa revolutie, au inceput actiuni de separare si de purificare etnica. O doamna profesoara din prasul meu fusese repartizata la un licei din Harghita sau Covasna, unde sotul ei era inginer. Imediat dupa revolutie, colegii maghiari le-au dat cate o sticla de sampanie tuturor profesorilor romani si le-au spus: „Multumim, pentru ce ati facut pana acum, dar va rugam sa plecati”
    Cu toata domnia afisata, gestul a fost nu numai badaranesc, dar si de o mare cruzime.
  • +15 (17 voturi)    
    Niciodata (Marţi, 6 martie 2018, 14:31)

    1A [utilizator]

    Revizionistilor de toate culorile le spunem sa nu-si faca griji, ramane asa cum s-a votat democratic la Alba Iulia in urma cu 100 de ani :) .

    Teritoriul Romaniei nu e la negocieri !
  • +4 (6 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 6 martie 2018, 15:50)

    vorbeste lumea [utilizator]

    nist prapaditi, cu gura mare, care se cred si ei cineva ...
  • +9 (13 voturi)    
    la fel ca in fiecare an (Marţi, 6 martie 2018, 16:11)

    arthur_l [utilizator]

    n-ati inteles nimic. anumite natiuni nu au ideea de ce li se cuvine si ce nu, daca e corect sau nu, daca au dreptate sau nu. pentru ele conteaza doar ceea ce vor. si da, dupa 1918, chiar daca e tragic, diverse cercuri din ungaria (biserica, nobilime, intelectuali, altii), nu au renuntat si nu vor renunta niciodata la Ardeal. chestia cu ungaria mare e doar asa praf in ochi, ei cer mai mult ca sa obitina pe plan international exact ceea ce vor. chiar nu sunt interesati nici de nordul sererbiei, nici de sudul slovaciei ci doar de Ardeal.

    nu vorbesc de teoria conspiratiei pentru ca vedem realitatea cu un partid nationalist aflat la guvernare in ungaria.

    dupa 90 s-au reactivat pretentiile. bisericile au cerut si li s-a retrocedat terenuri si centrele oraselor din Ardeal (incaseaza chirii fara sa plateasca impozit, iar banii sunt folositi pentru a face propaganda pro autonomie). s-au retrocedat familiilor nobiliare peste limita de gradul 3 de rudenie, deci un nepot fiului unui verisor de gradul II cu proprietarul, daca coincidea numele atunci a avut sanse mari sa i se retrocedeze terenul.

    fsn, pdsr ca sa isi asigure o asa zisa liniste aparenta, au retrocedat aceste terenuri si cladiri chiar daca proprietarii au fost despagubiti dupa 1918.

    ce conteaza ca au murit in 1848 - 1849, 40000 de romani (din estimarile preotilor greco catolici), plus alte cateva mii de sasi, plus, cateva mii de maghiari si secui.

    in 1848 revolutia maghiara a fost condusa de generali care au condus militareste soldatii spre crima, in timp ce revolutia romana a fost condusa de civili revoltati (nu scuzam crimele comise de garzile romanesti, dar ele au actionat necoordonat)

    ca in fiecare an in martie se comemoreaza revolutia de la 1848 si era de asteptat ca maghiarii sa provoace iarasi cu ceva, deci e ceva normal.

    si ca sa nu fie luat udmr-ul in vizor, atunci sunt inventate alte partide nationaliste maghiare care sunt bagate in fata spre bucuria unor vecini

    deci sa stea linistiti ca stim asta
    • +2 (2 voturi)    
      maghiari (Marţi, 6 martie 2018, 22:16)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      Este o nesimtire si o provocare. Sa sarbatoresti o zi care pentru romani ar trebui sa fie de doliu. "Revolutia maghiara" din 1848 a fost antiromaneasca si noi sa acceptam "sarbatorirea"...!? .
  • +2 (2 voturi)    
    Noi (Marţi, 6 martie 2018, 19:13)

    wintershadow [utilizator]

    cand avem de gand sa ne organizam cumva pentru centenar?
    • 0 (0 voturi)    
      Centenar (Miercuri, 7 martie 2018, 17:02)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      Sa-l intrebam pe taica Onassis, cand se intoarce din...tarile calde...pe aripi de randunele!!!
  • +2 (2 voturi)    
    tinutul secuiesc nu mai exsista. (Marţi, 6 martie 2018, 20:04)

    iodixit [utilizator]

    l-au desfiintat ungurii cu vreo citeva zile in urma. asa au putut sa-i asimileze si pe secui.
  • -2 (2 voturi)    
    Eu sunt de acord (Marţi, 6 martie 2018, 23:48)

    GinaBordei [utilizator]

    si am fost dintotdeauna de acord, chiar cu cat mai devreme cu atat mai bine, in aceste conditii (care s-au aplicat peste tot unde aceste autonomii au avut loc):
    - gasirea unui contur relativ regulat care sa contina DOAR PROPRIETATILE PRIVATE ale etnicilor, lucru evident, fiindca impartirea administrativa actuala e rezultatul relativ arbitrar din anii 50, pe timp de pace, si e singurul mod credibil si realizabil pe timp de pace.

    Rezulta o suprafata sub jumatate din cea prezentata in poza, si capitala ar fi la Sf. Gheorghe (cu putin mai putini decat la Tg. Mures, dar mai bine pozitionat, iar Tg.Mures impartit, pe granita).