Un deputat rus propune pedeapsa cu moartea pentru strainii care se amesteca in alegerile rusesti

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2018, 7:50 Actualitate | Esenţial


Leonid Kalashikov
Foto: YouTube
Un deputat rus a propus introducerea pedepsei cu moartea pentru strainii care vor fi gasiti vinovati de amestec in procesul electoral, propunerea fiind facuta cu mai putin de doua saptamani inainte de alegerile prezidentiale, scrie Moscow Times. 

Kremlinul a suspendat in urma cu doua decenii, prin moratoriu, folosirea pedepsei cu moartea, prevazuta de legislatia rusa, pentru ca Rusia sa poata deveni membru al Consiliului Europei.

"Ar trebui sa le dam 25 de ani (de inchisoare pentru interferente in alegerile rusesti. Sau pedeapsa cu moartea, pentru ca afecteaza ordinea constitutionala", a spus pentru agentia RIA Leonid Kalashnikov, membru al Dumei de Stat.  

"Este cea mai grava infractiune posibila, in afara de viol si crime", a adaugat el. Declaratia sa vine dupa ce mai multi inalti oficiali de la Moscova au sustinut ca au dovezi ca SUA incearca sa se amestece in alegerile din Rusia.

Rusia nu ii va extrada “niciodata” pe cei 13 cetateni ai sai pusi sub acuzare luna trecuta de procurorul special Robert Mueller pentru ca s-ar fi amestecat in 2016 in alegerile din SUA, a declarat Vladimir Putin.



















899 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Leonid Kalashnikov? Ruda cu Radulescu? (Marţi, 6 martie 2018, 7:59)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    O fi ruda cu deputatul mitraliera Radulescu, o sluga de partid care in orice tara civilizata si-ar fi dat imediat demisia pentru amenintarea cetatenilor.

    Ma rog, n-ar fi amenintat cetatenii cu impuscarea, dar asta e Romania, standardele sunt foarte joase.
  • +14 (14 voturi)    
    de ce doar pentru straini? (Marţi, 6 martie 2018, 8:19)

    rov [utilizator]

    cei ce le fraudeaza din plan local ce au???
    Sa bage pentru toti!
  • +13 (13 voturi)    
    Cum sa nu (Marţi, 6 martie 2018, 8:26)

    Soljenitin [utilizator]

    Sigur ca da cata vreme se adopta aceeasi legislatie peste tot in lume.

    Numai ca, in cazul asta, populatia mujicstan ar scadea drastic, ar ramane numai Volodea sa se pupe singur in fund ca maimuta pe tema rachetelor.
  • +12 (12 voturi)    
    Reciprocitate (Marţi, 6 martie 2018, 8:27)

    aniod [utilizator]

    Dar tarile unde marele urs s-a amestecat deja?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce inseamna ca se amesteca? (Marţi, 6 martie 2018, 9:35)

    BEDE [utilizator]

    Daca ai ceva simpatie fata de unul dintre candidati si ai cateva discutii cu el inseamna ca te ameseci in alegeri? Sau se pune problema de finantarea campaniei electorale? Sau cumva de fraude la urne?
    Si de ce numai pentru straini? Ia sa fi fost si pentru rusi. Daca ar fi fost sa se aplice o lege de genul acesta pe vremea lui Stalin ar fi disparut tot цккпсс...
  • -6 (6 voturi)    
    Vanatoare de vrajitoare inventata (Marţi, 6 martie 2018, 9:46)

    xolv [utilizator]

    apanajul stangistilor are o singura finalitate: diminuarea libertatilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Doar pentru straini ? (Marţi, 6 martie 2018, 10:03)

    gavrone [utilizator]

    De ce nu si pentru rusi ? Pentru ca primul executat ar fi chiar Putin :)
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa ? (Marţi, 6 martie 2018, 11:22)

    sareta [utilizator]

    Pai in rromanica pentru asa manarie se da un(1) an cu suspendare .....
  • 0 (0 voturi)    
    Glumetii comunisti... (Marţi, 6 martie 2018, 16:29)

    europeanul2 [utilizator]

    Statele Unite ar trebui sa procedeze la fel cu rusii care s-au implicat in manipularea alegerilor din SUA!
  • 0 (0 voturi)    
    tara mare, timpiti multi! (Marţi, 6 martie 2018, 21:36)

    iodixit [utilizator]

    !!!!
  • 0 (0 voturi)