Judecatoria Slobozia a admis, in prima instanta, cererea de eliberare conditionata a lui Ioan Becali, la doua saptamani dupa condamnare

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2018, 17:43 Actualitate | Esenţial


Ioan Becali (foto arhiva)
Foto: Hotnews
Magistratii Judecatoriei Slobozia au admis luni, in prima instanta, cererea de eliberare conditionata formulata de fostul impresar Ioan Becali, relateaza Agerpres. Decizia instantei nu este definitiva.

Potrivit deciziei Judecatoriei Slobozia, instanta "dispune liberarea conditionata a petentului-condamnat Becali Ioan, detinut in Penitenciarul Slobozia, pentru restul ramas neexecutat din executarea pedepsei de 7 ani si patru luni de inchisoare, aplicata prin sentinta penala pronuntata de Curtea de Apel Bucuresti".

Fostul impresar a fost incarcerat cu doar doua saptamani in urma, pe 20 februarie 2018, dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) l-a condamnat definitiv in dosarul mitei pe care a dat-o fostei judecatoare Geanina Terceanu pentru a-l achita in dosarul Transferurilor.

Fratele sau, Victor Becali, a primit, in acelasi dosar, 5 ani si 8 luni inchisoare cu executare.

Instanta suprema a respins apelurile celor doi, fiind mentinute pedepsele date in noiembrie 2016 de Curtea de Apel Bucuresti.

In acelasi dosar, Cristian Borcea, fost presedinte executiv al clubului de fotbal Dinamo, a fost achitat. Initial, Borcea primise la Curtea de Apel Bucuresti o pedeapsa de 7 ani si 10 luni inchisoare. El se afla in prezent la Penitenciarul Jilava, unde executa o condamnare de 6 ani si 4 luni primita in dosarul transferurilor din fotbal.

Fosta judecatoare Geanina Terceanu a fost condamnata la 7 ani, de la aceasta fiind confiscata si suma de 185.000 euro, banii reprezentand mita primita.



















4426 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Propunere (Luni, 5 martie 2018, 17:47)

    Teleorwoman [utilizator]

    De ce sa stii asa un om valoros la inchisoare? Da-i ani grei de puscarie dar tine-l 2 ore, asa, simbolic. Si sa poata pastra banii.
    • 0 (0 voturi)    
      Ii detest dar lucrurile cred ca stau altfel (Luni, 5 martie 2018, 19:37)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Teleorwoman

      Nu e chiar asa.
      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/ioan-becali-decizie-de-eliberare-conditionata-889365
      Din cate inteleg eu eliberarea se referea la alt dosar si oricum au pierdut-o. Dc lucrurile nu stau asa ... atunci am belit o noi...
  • +20 (20 voturi)    
    Asta zic si eu justitie independenta (Luni, 5 martie 2018, 17:51)

    CezarN [utilizator]

    Pe persoana fizica!
    Chiar este bataie de joc sa eliberezi un condamat la 7 ani inchisoare la numai doua saptamani dupa inceperea executarii pedepsei.
    Mai stie cineva de vreun caz similar, in care vreo baba care a furat o legatura de patrunjel si a fost condamnata la 3 ani de inchisoare cu executare(ca, deh, nu-i parlamentar sau ministru) a fost eliberata conditionat la 3-4 saptamani?
  • +22 (22 voturi)    
    Pai in sfarsit... (Luni, 5 martie 2018, 17:55)

    minus [utilizator]

    se vad roadele programului PSD de eliberare a locurilor din puscarie.

    Faptuitorul sta la puscarie vreo 2 sapatamani apoi isi vede de drum.

    La trei saptamani urmeaza eliberarea judecatoarei corupte- doar a plans la incarcerare- nu-i asa?
  • +20 (20 voturi)    
    offf (Luni, 5 martie 2018, 18:01)

    Andrei453530 [utilizator]

    iar o sa-i vedem pe escrocii astia pe toate posturile TV cum injura si scuipa...
  • +12 (12 voturi)    
    ? (Luni, 5 martie 2018, 18:04)

    Cosminescu [utilizator]

    Si cum anume a fost eliberat daca decizia nu este definitiva?

    Asta scrie in titlu: "Ioan Becali a fost eliberat conditionat, in dosarul Transferurilor, la doua saptamani dupa condamnare."
  • +14 (14 voturi)    
    Imi place aritmetica asta (Luni, 5 martie 2018, 18:04)

    ddanescu [utilizator]

    Din 2500 de zile la racoare facura 14.

    Vreau si eu aritmetica asta la banca, ca sa fac niste credite...
  • +17 (17 voturi)    
    Pe bune ? (Luni, 5 martie 2018, 18:11)

    nyivus [utilizator]

    Bai, frate, dar nici macar de ochii lumii nu-i mai tin pe astia in puscarie ? Cum draq poti elibera pe unul, recidivist, care acum a primit 7 ani, la doar 2 saptamani de la condamnare ? Alo, CSM, nu pare curios, ce se intampla la Slobozia ?
    • +10 (10 voturi)    
      pai daca-l tin inchis, cum sa furnizeze plicul? (Luni, 5 martie 2018, 18:51)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

      acolo unde trebuie

      deviza lor " totul e sa stii sa te orientezi"

      mandra=i Slobozia, mesteri judecatorii
  • +10 (10 voturi)    
    asta inseamnă... (Luni, 5 martie 2018, 18:14)

    _aurelian_ [utilizator]

    ... să fii mafiot
  • +12 (12 voturi)    
    intrebare (Luni, 5 martie 2018, 18:19)

    mache [utilizator]

    ... de prost in ale chichitelor legislative: cum naiba poate un penal sa ceara la 2 saptamani de la incarcerare cererea de eliberare conditionata si sa-i fie si judecata asa rapid?
  • +14 (14 voturi)    
    Sunt tari magistratii astia din slobozia (Luni, 5 martie 2018, 18:19)

    Bazil [utilizator]

    Astia, asazisii magistrati din slobozia, isi bat joc de justitie. Magistratii astia no name vor avea si pensii speciale. Scarba imensa. Jos pensiile speciale!!
  • +14 (14 voturi)    
    Golani (Luni, 5 martie 2018, 18:24)

    syms [utilizator]

    A inceput dezmățul. Anticipez o creștere graduala a rangului golanilor eliberați condiționat. Cine se aventurează să ghicească cine urmează?
  • +9 (9 voturi)    
    Mafiotu’ (Luni, 5 martie 2018, 18:28)

    Coco_papagal [utilizator]

    spala sosetele detinutilor cu muschi..a fost eliberat pt buna purtare:)
  • +13 (13 voturi)    
    record (Luni, 5 martie 2018, 18:31)

    2304 [utilizator]

    Iata si recordul absolut al instantelor romanesti. Dupa ce a primit condamnare definitiva cu executare si (atentie) mai are de executat INCA 7 ani si ceva, ei il pun in libertate dupa... DOUA saptamani. Urmeaza punerea in libertate inainte de sentinta definitiva - oricare ar fi ea, ca oricum nu conteaza... asa ca sa fie bine, sa nu fie rau. Halal justitie, halal exemplu social
  • +13 (13 voturi)    
    Au montat usa rotativa la puscarie? (Luni, 5 martie 2018, 18:38)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Asa se rezolva problema aglomeratiei. Practic condamnatul nici nu mai ajunge pana in celula. Doar intra putin, atat cat sa bea o cafea si sa schimbe doua vorbe cu gardienii.
  • +3 (3 voturi)    
    bai frate... (Luni, 5 martie 2018, 19:32)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    sa dea dreaq daca inteleg legile si justitia din Romania. Ce naiba sunt cu cererile astea de eliberare? Ar trebui sa fie permisa una la doi ani eventual. Judecatorii aia de la Slobozia sunt idioti?
  • +2 (2 voturi)    
    Justitie a la psd (Luni, 5 martie 2018, 19:51)

    KostasP [utilizator]

    Toti suntem egali in fata legii. Hehehe.
  • +4 (4 voturi)    
    Magistratii Judecatoriei Slobozia (Luni, 5 martie 2018, 20:16)

    europeanca [utilizator]

    pana cand magistratii care dau astfel de sentinte raman neanchetati de IJ. Chiar pot interpreta cum le convine legile? Alo, se sesizeaza cine trebuie?? Chiar ajungem sa ne rada in nas si cei condamnati ?? Situatia asta e destul de raspandita si la alte judecatorii din tara fara ca IJ sa inceapa vreo ancheta , adica puscariasii astia au doar drepturi?
    • +3 (3 voturi)    
      inspectia judiciara (Luni, 5 martie 2018, 23:55)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui europeanca

      s-a autosesizat cand o doamna procuror, care are in lucru dosarul lui Dragnea, a fost la o sindrofie la care participau si niste ciumeti din politica, din PSD. Nu se compara cele doua cazuri! Asta, cu sindrofia, e tare grav! Celalalt e doar noua procedura originala de aplicare a pedepselor in Rrromanika PSDisto-ALDista.
      Dar, sa stam linistiti, justitia e tare si independenta, ne-a spus-o si Timmermans!