Augustin Lazar: Imaginea este sumbra; 750 de procurori se vor putea pensiona, multe Parchete vor fi decapitate

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2018, 17:02 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Procurorul general Augustin Lazar sustine, intr-un interviu acordat Agerpres, ca imaginea oferita de intrarea in vigoare a modificarilor aduse legilor justitiei este "sumbra", iar Ministerul Public se va confrunta cu o mare criza de personal, deoarece aproximativ 750 de procurori se vor putea pensiona, ceea ce va duce la "decapitarea" multor Parchete.

Intrebat daca Ministerul Public a facut o analiza in legatura cu impactul intrarii in vigoare a modificarilor aduse legilor justitiei, Augustin Lazar a spus ca imaginea este "sumbra", iar una din consecinte va fi o plecare masiva a procurorilor din sistem, ceea ce va face ca deficitul din schema de personal sa ajunga la 40%.

"Am facut o analiza si, din ceea ce a rezultat, imaginea din pacate este mai sumbra. Noi nu putem sa intuim in acest moment chiar tot ce va rezulta din aplicarea eventuala a acestor legi. Insa, putem vedea ca aspecte ale aplicarii acestor legi, asezate ca si piesele de puzzle unele langa altele, ne dau o imagine a justitiei care va fi blocata, adica o imagine sumbra a infaptuirii justitiei. As dori sa va dau cateva aspecte. Spre exemplu, Ministerul Public functioneaza in acest moment cu un deficit de cadre de 13%, pentru ca Institutul National al Magistraturii nu are capacitatea sa ne trimita absolventi in ritmul in care se pensioneaza unii colegi sau pleaca judecatori. Se intampla multe lucruri pentru ca traim intr-o lume foarte dinamica. Ei bine, acum avem 13% lipsa in schema Ministerului Public, neocupata. Daca vom oferi posibilitatea unor magistrati sa se pensioneze la 20 de ani, asa cum in mod generos aceasta lege permite, aceasta inseamna ca in perioada urmatoare vor avea vocatie de a se pensiona circa 750 de procurori din Ministerul Public. De asemenea, un foarte mare numar de judecatori. 700 de procurori din 2.500 este un numar formidabil de mare. Va creste la circa 30-35%, ba chiar la 40% deficitul de cadre in Ministerul Public", a declarat Augustin Lazar.

Procurorul general sustine ca majoritatea celor care vor avea dreptul sa iasa la pensie sunt sefii din Parchete, astfel incat multe unitati vor fi "decapitate".

"Ne uitam la faptul ca, in urmatorii patru ani, nu vom mai avea absolventi, pentru ca la Institutul National al Magistraturii perioada de scolarizare va fi de patru ani. Ceea ce ne pune pe ganduri foarte serios, fiindca numarul de dosare a tot crescut. In acest moment avem circa 1.700.000 de dosare de solutionat, asa se va prezenta in bilantul pe care il vom avea miercuri, si ne punem problema cine va rezolva aceste dosare, pentru ca ele sa nu se prescrie. Dupa cum s-a vazut, opinia publica este foarte sensibila si cu totii suntem sensibili la faptul ca justitia ar trebui sa se faca intr-o maniera rapida, cu celeritate, si nu ar trebui lasate dosarele privind fapte grave sa se prescrie. Insa, in acest moment, se prevede ca vom avea o criza foarte mare. Dar nu este tot. Sa vedeti. Cine sunt cei 750 de procurori care au vocatie de a merge la pensie? Majoritatea sunt conducatori ai diverselor unitati ale Ministerului Public, fiindca la 20 de ani (vechime - n.r.) oamenii au ajuns la o pregatire profesionala, la expertiza in domeniu si au ajuns conducatorii celorlalti. Ei bine, foarte multe unitati ale Ministerului Public vor fi decapitate, cum se zice, din simpla intrare in vigoare a legii. Ceea ce este foarte grav", a explicat Lazar.

Procurorul general a estimat ca aproximativ 25 de Parchete din tara vor ramane fara niciun procuror, in urma aplicarii noilor legi.

"In tara, avem circa 15 unitati care in anul 2017 au functionat cu un singur procuror (...) Mai sunt circa 10 unitati de Parchet care au functionat cu procurori delegati de la unitatile superioare. Practic, nu au niciun procuror titularizat, ceea ce inseamna ca aproximativ 25 de unitati de Parchet vor ramane fara niciun fel de procuror, pentru ca, potrivit noii legi, trebuie sa functionezi acolo unde ai gradul de jurisdictie (...) Prin urmare, o suma de probleme pe care noi, in acest moment, le-am intuit, dar vor fi foarte multe pe care nu le-am intuit. Insa se va vedea ca, in momentul in care vor intra in vigoare aceste legi, ele vor aparea la suprafata si ne vor provoca. Ce concluzie tragem din aceasta? Ca spiritul care a generat asa-zisa reforma nu este un spirit european, sa functioneze Justitia, asa cum este spiritul ordinii de drept europene conceput", a afirmat Lazar.

Procurorul general a precizat ca aceste modificari ale legilor justitiei s-au facut fara studii de impact.

"Si ar trebui sa ne gandim de doua ori atunci cand adoptam asemenea dispozitii legale, ar trebui sa ne gandim la faptul ca avem nevoie de studii de impact inainte. Eu mereu am spus acest lucru. Niciodata, dar niciodata nu s-a facut o lege fara studii de impact. In lumea civilizata, in statele europene cu traditie, fondatoare ale UE, cand se schimba doua, trei expresii intr-o lege se fac studii de impact cu circa un an de zile inainte sa vada la ce se va ajunge. Ei bine, noi nu putem sa facem altfel. Suntem stat al Uniunii Europene", a afirmat Lazar.


Citeste mai multe despre   


















4663 vizualizari

  • -17 (27 voturi)    
    no problemo (Vineri, 2 martie 2018, 17:16)

    nash pandelica [utilizator]

    e vorba de generatia de precurori ce vin din iepoca. scoliti, crescuti, cu o bogata ieksperientza in cooperare si sub obladuirea secu.
    pensie usoara.
    • +10 (14 voturi)    
      pai bineinteles.. (Vineri, 2 martie 2018, 17:48)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      e foarte bine pt escroci..au liber la furat cit mai mult....si slugile lor , printre care si postacii, vor cistiga mai mult...hai sictir!
    • +6 (6 voturi)    
      Se blocheaza instantele si PSD-istii scapa (Vineri, 2 martie 2018, 18:17)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      legile JUSTITIEI votate de PSD sunt un dezastru...problema e ca nu va mai avea cine sa se ocupe de dosare si PSD-istii trimisi in judecatat astazi vor scapa pt ca se vor PRESCRIE faptele
    • +7 (7 voturi)    
      Cata ... (Vineri, 2 martie 2018, 19:00)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      rautate , domnule ! E chiar asa greu de inteles articolul asta ?!
    • +3 (3 voturi)    
      perfect... (Vineri, 2 martie 2018, 21:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      atunci ce cauta tatariceanu si dracnea in politica ... nu dealta da tot in acea epoca-s crescuti

      la ei d c nu se aplica aceasta regula tovarase?!
  • +20 (22 voturi)    
    pai asta e scopu... (Vineri, 2 martie 2018, 17:24)

    liviu_ [utilizator]

    nu conteaza ca distrugi economia din cauza ca ai oameni pensionati mai devreme
    nu conteaza ca se duce dracu justitia
    important e sa scape daddy de puscarie
    stau sa ma intreb cand o sa fie scapati de puscarie si aia care o sa-i fure/omoare pe ei ce o sa faca?!
    • +6 (6 voturi)    
      Cum stau lucrurile in alte state UE sau USA (Vineri, 2 martie 2018, 18:24)

      marsur [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Care este varsta de pensionare a judecatorilor si procurorilor in USA , Germania , Franta ?
      Care este varsta de pensionare la polisti si militari ?
      Cum se calculeaza aceste pensii ?
      • +3 (3 voturi)    
        nu conteaza prea mult (Vineri, 2 martie 2018, 20:54)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui marsur

        la ei merge justitia. Aici este inca o poarta larg deschisa pentru ca dosarele sa fie aruncate la gunoi. Odata ce unul din judecatori paraseste completul, judecata se reia de la inceput.
        Intre timp, infractiunea se prescrie!
    • +3 (3 voturi)    
      exclus (Vineri, 2 martie 2018, 19:09)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      o sa-si ia niste cefe late ca bodyguarzi si se vor plimba cu jeepanele. Furati si omorati o sa fie fraierii saraci care vor vota in continuare pentru promisiuni frumoase
  • +8 (8 voturi)    
    pensii si (Vineri, 2 martie 2018, 17:56)

    gj [utilizator]

    Tara asta nu o sa mai poata duce salariile si pensiile nesimtite ale celor din justitie.
    Ia sa fie si la ei pensionare la 65 de ani si cu calculul pensiilor dupa regula calculului unor puncte in functie de tot traseul profesional , nu numai de ultima perioada de profesat.
    Si apoi legat de salarizare "la stat" , nu ar trebui sa fie intre salariul minim si cel mai mare " al presedintelui " , un raport sa zicem de 1/ 15, raport care sa se regaseasca si la pensii?
    Nu exista supraoameni si muritori de rand. E necesar mai mult echitate in societate , pentru ca altfel , tara asta se goleste de tot de tineri care nu accepta sa dea taxe si impozite din care sa asigure salarii nesimtite si pensii de sute de milioane vechi unor pensionari de la venerbila varsta de 49 de ani.
    Si cu doctorii , s-a facut un pas bun, dar mai trebuie dotare, medicamente si mai ales monitorizare intensa a modului cum isi fac datoria si sa nu existe in nici un caz conditionarea actului medical de asteptarea de mita.Doctorii sunt singuri care merita sa fie in varful piramidei salariale, iar justitia, politia, armata , aparatul central de stat , profesorii, mai jos.
  • +7 (9 voturi)    
    sa-i pensioneze (Vineri, 2 martie 2018, 18:02)

    Ord [utilizator]

    cat sunt studenti.
  • +1 (5 voturi)    
    asta vor romanii, sa fie distrusa justitia (Vineri, 2 martie 2018, 18:08)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    altfel nu-mi explic de ce il sustin pe Dragnea si de ce n-au votat

    nu ajungea Dragnea pana aici fara sustinerea a milioane de ticalosi si a prostilor care n-au votat
    • -1 (1 vot)    
      asta e .. (Vineri, 2 martie 2018, 21:11)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      adevarul...cu o mica mentiune : si prostii au votat, cei care nu au votat sunt cei care le convine situatia din tara sau cei care nu sunt afectati de cine e la putere...
  • +2 (6 voturi)    
    suntem distrusi de 2000 de ani (Vineri, 2 martie 2018, 18:12)

    optiunea-2 [utilizator]

    ce mai conteaza? pe noi nu afecteaza nici o criza ptr ca suntem intr'o criza continua, saracie, administratie balcanica, mentalitate balcanica... parca suntem un trib de inapoiati care se chinuie sa intre in lumea civilizata, si cel mai bine e sa intri dind din coate, injurind, furind, mintind, inselind, si cu gura mare... sa le aratam noi celor civilizati ce 'destepti' suntem, si ca avem un raspuns la orice parere! de'asta au plecat 3-4 milioane de oameni... in ritmul asta, romania nu va mai exista in 200-300 de ani... vor fi triburi; tribu dragnea, tribu mazare/baselu, tribu ciordache/voiculescu/etc... evu'mediu
    • +2 (2 voturi)    
      Bine subliniat, InRomania (Vineri, 2 martie 2018, 20:53)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      Absolut totul e de subzistenta.
  • +3 (5 voturi)    
    lasati (Vineri, 2 martie 2018, 18:25)

    srpc [utilizator]

    poate vin unii fara atatea "legaturi" cu interlopii
  • +2 (2 voturi)    
    Refuz sa mai aduc plus valoarea (Vineri, 2 martie 2018, 19:34)

    ciuma.rosie [utilizator]

    acestui stat hot . Dupa ce militienii sau pensionat la 45 de ani , acum o noua pomana este pregatita ptr magistrati . Munciti voi prieteni, eu am plecat din tara asta de ....c...t !
    Sa ramana doar dragnea, tariceanu si gloata lor de pensionari !
  • 0 (2 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 2 martie 2018, 20:00)

    vorbeste lumea [utilizator]

    poate-or veni mai buni, ca astia de-acum se cam cred dumnezei ...
  • +3 (3 voturi)    
    deja vu (Vineri, 2 martie 2018, 20:52)

    revo [utilizator]

    n-am diacritice, dar intelegeti ce vreau sa zic: cu o zi inainte de sentintele lui Dragnea si Tariceanu, unul din judecatori ghiciti ce va face? Se va pensiona! Si se reia dosarul de capata, pana se prescrie.

    Asa se va proceda cu absolut toti cei "alesi", in curs de judecata acum.
  • +5 (5 voturi)    
    Alta e ideea (Vineri, 2 martie 2018, 21:04)

    badia [utilizator]

    Smecheria nu e aici; baietii au gindit legea tintind judecatorii. Caci daca se pensiioneaza in masa judecatorii vor fi afectate completele de judecata iar procesele vor fi reluate de la zero. Asa ii ajunge si prescrierea. E inca o modalitate de a-i face scapati pe Daddy. si compania.