Lovitura la CSM: Sefa Sectiei Penale a Inaltei Curti, respinsa. Completul Elenei Udrea si Alinei Bica, afectat

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 22:10 Actualitate | Esenţial


In timp ce prim-vicepresedintele Comisiei Europene Frans Timmermans era la Bucuresti pentru a discuta situatia din Justitie, Sectia pentru judecatori a CSM a respins candidatura judecatoarei Mirela Sorina Popescu la sefia Sectiei Penale a ICCJ pentru un nou mandat de 3 ani,decizie ce va avea efecte asupra dosarelor penale cu ministri si parlamentari de pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, scrie Romania Curata.

Judecatoarea Popescu a condus aceasta sectie in ultimii 3 ani. Mandatul ei a expirat pe 24 ianuarie cand CSM a amanat sa ia in discutie candidatura ei pentru un nou mandat de 3 ani si sa ceara reinvestirea de catre presedintele Romaniei. In schimb, CSM a lasat-o tot pe judecatoarea Popescu sa conduca interimar Sectia Penala a ICCJ.

"Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotarat respingerea candidaturii pentru functia de presedinte al Sectiei penale a Inaltei Curti de Casatie si Justitie a doamnei judecator Popescu Mirela Sorina. (Admitere 4, respingere 5, 1 abtinere)", se arata in ordinea de zi solutionata a CSM.

De ce e important seful Sectiei Penale a ICCJ

Surse din cadrul CSM au explicat pentru Romania Curata ca presedintele Sectiei Penale a ICCJ este extrem de important intrucat organizeaza completurile de judecata si planificarile de sedinta. In plus, conduce Completurile de dezlegare a chestiunilor de drept si, cel mai important, conduce unul dintre cele doua Completuri de 5 judecatori ale ICCJ, care dau sentintele definitive la ministri si parlamentari. Dupa cum stiti, demnitarii sunt judecati de Sectia penala a ICCJ.

Judecatoarea Mirela Popescu conduce Completul de 5 judecatori la Elenei Udrea
 si Alina Bica

Completul de 5 judecatori al ICCJ care judeca apelul in dosarul gala Bute si va da verdictul final este format din urmatorii judecatori: Mirela Sorina Popescu - presedinte, Ionut Matei - judecator, Constantin Epure - judecator, Simona Cirnaru - judecator, Simona Encean - judecator.

Potrivit acelorasi surse, C5 condus de judecatoarea Popescu judeca si cele doua procese de coruptie in care a fost condamnata fosta sefa a DIICOT, Alina Bica, prietena de shopping la Paris a Elenei Udrea. La fond, Bica a primit 4 ani cu executare in dosarul cu Adriean Videanu si 3 ani si jumatate in dosarul cu fostul sef al Fiscului, Serban Pop. Elena Udrea a primit 6 ani cu executare. Acum, ambele sunt plecate in Costa Rica. Alina Bica sustine ca face avocatura acolo, iar Elena Udrea ca este insarcinata cu gemeni. Odata ajunsa in Costa Rica, Udrea a declarat la Antena 3 ca medicii i-au recomandat sa evite calatorile cu avionul din pricina sarcinei. citeste mai mult pe Romania Curata.

Cine face parte din Sectia de judecatori a CSM

Potrivit unor surse din cadrul Consiliului, Sectia pentru judecatori a CSM este controlata de gruparea Savonea-Baltag, adica de 5 judecatoare considerate apropiate de PSD dintre cele 9 cat sunt in total. Fosta sefa a Curtii de Apel Bucuresti, judecatoarea Lia Savonea, este sotia avocatului Mihai Savonea, fost coleg de cabinet cu fostul senator PSD condamnat pentru coruptie, Catalin Voicu. Fosta sefa a AMR, judecatoarea Gabriela Baltag, este o obisnuita a platourilor tv de la Antena 3. De notat ca, potrivit acelorasi surse, Completul de 3 judecatori al ICCJ care a dat sentinta de condamnare, la fond, in dosarul Voicu a fost judecatoarea Mirela Popescu.




















8249 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    nu-i nimic, ne asigura Timmermans (Joi, 1 martie 2018, 22:31)

    revo [utilizator]

    "Separarea puterilor nu e o problema in Romania, a fost cladit un sistem judiciar foarte puternic si cred ca romanii pot fi mandri" - da, sunt si rrromani foarte mandri - voicu, baltag, bica, udrea, dragnea & co.
    Dupa cum vedeti, absolut toti sunt de acord ca nu e nicio problema cu justitia in Romania, totul e bine, se merge pas cu pas, important este ca la sfarsit acei romani mandri vor si mai mandri.
    • +4 (12 voturi)    
      doar nu credea cineva ca Udrea face puscarie.. (Vineri, 2 martie 2018, 8:56)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui revo

      se plangea aici ca n-are bani, dar in Costa Rica a gasit bani!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Deci si CSM a picat in laba P$D (Vineri, 2 martie 2018, 10:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Suntem pierduti. Probabil ca numai o revolutie mai poate salva Romania de animalele astea.
  • +15 (23 voturi)    
    de ce numai la ICCJ (Joi, 1 martie 2018, 22:42)

    Dodel540 [utilizator]

    Ia stai asa. De ce politicienii pot fi judecati numai de ICCJ??? Este neconstitutional , toti cetatenii trebuie sa aiba dreptul la justitie egala.
    • -2 (12 voturi)    
      La Videle eventual nu? (Vineri, 2 martie 2018, 1:43)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      La Videle eventual nu? Sau mai bine, La Teius in gara...
      • +5 (9 voturi)    
        In timpul asta crediciosul tovaras TT (Vineri, 2 martie 2018, 13:14)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

        inteligentul nostru ministru isi planteaza inodora lui nevasta sefa la o clinica din Iasi. Binenteles si acolo scandal, contracandidatul s-a retras din cauza presiunilor, la fel cum s-a intamplat cand tomnaticul absolvent de drept care este beizadeaua lui TT a concurat pentru un post de asistent la drept, la universitatea la care taticul e rector. In timpul asta taticul lucreaza si la promovarea celei de-a doua beizadele, destept foc puiutul, a intrat pe pozitia 351 din 360 de locuri la Invatamant la Distanta. Dar taticutul l-a scos la lumina, l-a trecut la zi si acum , ce sa vezi, colegii lui taticu, care mai este si rector, ii dau numai note mari. Baietelul a devenit destept peste noapte. Mi-e scarba de lumea in care am ajuns sa traim. Pe vremea lui Ceasca era mai bine (cel putin din acest punct de vedere)
  • +17 (23 voturi)    
    de aia vrea PSD ca sectia de judecatori sa decida (Joi, 1 martie 2018, 22:54)

    Boham [utilizator]

    PSD a modificat legeile JUSTITIEI pt ca CSM - sectia de JUDECATORI - sa decida cine va fi propunerea pt sefia DNA.

    deci PSD de fapt avrut ca Gabriela Baltag si Savonea - slujitoarele PSD - sa execute ordinele de la partid si sa porpuna pe cine vrea Dragnea.


    si astea au mandat de 6 ani...pana in 2022
  • +11 (15 voturi)    
    Nu e nicio paguba, le va judeca (Joi, 1 martie 2018, 23:09)

    scaraotchi [utilizator]

    Marea Adunare Nationala din Costa Rica...! Leano, Leano, pan' la urma ti-ai facut "pohta''...!
  • +13 (21 voturi)    
    a dreaq.... (Joi, 1 martie 2018, 23:43)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    degeaba urla Timmermans ca justitia si legislativul sa fie puteri separate, cand de fapt toate Sectiile si comissile judecatoresti sunt contaminate de lepre afiliate politic. Si mai au talentul idiot de amana deciziiile, cucoanele alea de la CSM probabil ca sunt obisnuite cu procesele care se lasa cu sentinte dupa 10 ani. Bravo procurorilor, macar astia au avansat si au declarat razboi deschis potailor politice.
    • +9 (15 voturi)    
      greu sa le separi (Vineri, 2 martie 2018, 1:46)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      dupa ce s au murdarit.... nici ma sa lui Tim si Junker nu i albeste p'astia din pacate. D'aia tre sa i inrosim noi in strada
  • -9 (29 voturi)    
    valeu (Joi, 1 martie 2018, 23:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    "Sectia pentru judecatori a CSM este controlata de gruparea Savonea-Baltag, adica de 5 judecatoare considerate apropiate de PSD"

    pai ce facem măi HN? Nu-i mai respectam pe magistrati, chiar asa? nu mai avem incredere in justitie, in statul de drept? nu se mai controleaza sistemul in interiorul lui, fara politicieni? vedeti ca il suparati pe Frans.
    • +2 (4 voturi)    
      ironie? (Vineri, 2 martie 2018, 7:57)

      sun [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pare o ironie , trebuie sa faci precizari ca altfel uite ce patesti la vot!
    • +3 (7 voturi)    
      Frans nu se supara asa usor, pentru (Vineri, 2 martie 2018, 8:48)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca stie de gluma. Nu s-a suparat nici ieri, dupa intalnirea cu Ciordache, cand a fost invitat sa se aseze pe un loc pafuit...
      Are si Ciordy avantajele lui, stie Livache de ce l-a asezat in pozitie de primitor-incasator...!
  • +13 (21 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 2 martie 2018, 0:05)

    Azra [utilizator]

    De ce C5 al ICCJ nu a dispus pt. infractoarele Bica si Udrea interdictia parasirii tarii pana la darea hotararii definitive????
    Asa, ca si Radu Mazare, ambele au sters-o la timp din tara, au avut tot timpul sa-si puna la adapost in strainatate banii delapidati si acum, chiar daca vor fi condamnqate definiv, vor da cu tifla justitiei romane si nu le va mai vedea nimeni! Iar banii furati nu vor mai fi recuperati nici odata. Cine va raspunde pentru aceste greseli d-le T.Toader??
    • +8 (12 voturi)    
      de ce?!!!!??? (Vineri, 2 martie 2018, 0:14)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      pt ca ja-re au fost, sunt si vor fi si in sistemul juduciar , nu numai in politica...mi-eria umana este prezenta peste tot in romania...si asta datorita mentalitatii majoritatii poporului...
      • +2 (4 voturi)    
        Completare: "si din cauza (Vineri, 2 martie 2018, 8:53)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        selectiei naturale practicata timp de secole- ''capul ce se pleaca,....sabia toceste'' (adaptare de ultim moment)...!"
  • +2 (6 voturi)    
    LICHELE (Vineri, 2 martie 2018, 7:53)

    sun [utilizator]

    Lichele sunt o gramada(foarte mare) si printre judecatori fie pe civil fie pe penal ! Pt astia LEGEA e o vrajeala ei fiind la origini niste rupti in fund dornici de parvenire! Pai daca ar controla CINEVA averile lor si stilul lor de viata ar constata ca este o diferenta enorma fata de veniturile din salarii ! Oare de unde?! Din acest motiv acestia sunt santajabili si nu aplica legea cand vor sa nu deranjeze STATUL ! Doresc din tot sufletul sa fie slugile hotilor ce conduc statul pt a putea sa fure si ei linistiti ! Asta e marea justitie independenta din romanica!
  • +6 (12 voturi)    
    mizeria in justitie (Vineri, 2 martie 2018, 8:24)

    pb80tm [utilizator]

    nu e la procuratura ci la judecatori. se bat sa dea jos DNA nu pt ca le e frica de procurori ci pt ca sa nu ajunga dosare in instanta. instantele sunt corupte politic. daca dosarele ajung in instante instantele se expun publicului cu deciziile lor. ei vor rente babane si sa nu fie deranjati. societatea civica se va insanatosi cand se vor schimba instantele nu procurorii. mental instantele sunt in epoca iliescu. bineinteles cu exceptii. instantele si clica de avocati au bani de timpi de antena si propaganda. dragnea doar exploateaza politic o situatie de fapt. sun si instante sanatoase cum sunt si politisti sanatosi dar sunt santajati de colegi corupti.
  • +1 (5 voturi)    
    Culoarul? (Vineri, 2 martie 2018, 11:38)

    vodatepes [utilizator]

    A picat cumva culoarul? Cei care stiu despre ce e vb. Au inceput judecatori sa faca curat? A inceput CSM sectia de judectori sa faca curat? Nu a zis solul inaltei Porti ca magistrati sa isi faca singuri curatenie Acum vad unui pe aici ca sar in sus cu dosul. Pentru voi astia gica contra tot timpul cand ar fi bine? Niciodata. Vreti competente sau oameni care sa judece avand legaturi la baieti cu epoleti.
  • -1 (9 voturi)    
    AOLEU! (Vineri, 2 martie 2018, 11:44)

    danete [utilizator]

    S-au terminat judecatorii din ICCJ! Se destrama comandourile mortii.