Patriarhia face apel la preoti si credinciosi sa ofere sprijin concret persoanelor afectate de ger, ninsori si viscol

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 17:13 Actualitate | Esenţial


Patriarhia Romana
Foto: basilica.ro
Patriarhia Romana face "un insistent apel" catre preotii si credinciosii apartinand parohiilor din zonele afectate de viscol, ger si ninsori abundente sa ofere "sprijin concret" familiilor sarmane si persoanelor varstnice care au nevoie de ajutor, sa ajute cu apa, ceai si alimente.

"Intrucat Administratia Nationala de Meteorologie a emis, astazi, 28 februarie 2018, noi avertizari cod galben si cod portocaliu de viscol, ger si ninsori abundente, mai ales in sud-estul tarii, dupa ce, in zilele precedente, mai multe comunitati rurale au fost sever afectate, Patriarhia Romana face un insistent apel catre Centrele eparhiale, clerul si credinciosii parohiilor din zonele respective sa ofere sprijin concret familiilor sarmane si persoanelor varstnice care au nevoie de ajutor", se arata intr-un comunicat difuzat miercuri de biroul de presa al Patriarhiei.

"In acest sens, ii indemnam pe preotii si credinciosii din parohiile care se confrunta cu situatii de urgenta provocate de ger, ninsori si viscol sa ii ajute pe cei aflati in nevoi cu apa, ceai si alimente, pentru a putea depasi mai usor momentele dificile din aceste zile", se subliniaza in comunicat.


Citeste mai multe despre   


















920 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Si trebuie sa fii preot ca sa oferi apa, ceai (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:39)

    Habermas [utilizator]

    si mancare?! ?! ?!
    Eu zic ca "studiile" de teologie sunt o prosteala primitiva. Un fel de "studierea cailor verzi de pe pereti".

    Mai bine sa studieze psihologie-asistenta sociala, inginerie, informatica, agricultura, ceva care apartine de lumea oamenilor intregi la cap. iar datul de ceai poate fi facut de oricine. In noiciun caz nu poate fi o justificare pentru existenta acestei mafii dilii (si care tine oamenii in inapoiere) numita biserica.

    SARLATANIE cu ceremonii de oameni cretini. Asta este biserica.
    • 0 (4 voturi)    
      Adevarat (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:59)

      ap101 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Tovarase, catre stele, nu catre evul mediu. Asa stim ca e bine de la 1917 incoace.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu stiu ce povestesti tu acolo, (Miercuri, 28 februarie 2018, 20:06)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ap101

        draga Domnule.
        • 0 (0 voturi)    
          Foarte comic. (Joi, 1 martie 2018, 11:54)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Habar nu am ce vrea sa-mi spuna omul asta. Probabil face vre-o aluzie, dar eu n-am idee la ce vrea el sa se refere. Multe lucruri s-au intamplat in 1917, dar el stie unul si vrea sa-l stiu si eu.
          Asa ca imi exprim nedumerireal asta, si primesc doua voturi negative. Ma rog, putin imi pasa, eu nu comentez pentru voturi ci pentru dialog, dar, imi vine sa rad, oare ce au inteles acesti doi contra-votanti si n-am inteles eu? Poate-mi explica si mie. Io-s Moldovean, stiti voi, nordist mai "greu de cap", gandesc incet (si bine) adica am nevoie de logica inainte de misto-urile tiganesti si fara noima ale sudistilor.

          PS. Ia, stai ca am o banuiala. Doi sudisti (adica de astia care urasc logica si iubesc "aluziile" "jmechere", "pa repede inainte") tocmai si-au exprimat vidul dintre urechi prin vot pe forul. Aia trebuie sa fie.
  • 0 (4 voturi)    
    decat bani gheata (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:00)

    tahomir [utilizator]

    o sa le ceara doar cash, sa nu fie nevoiti sarmanii oameni sa faca actiuni suplimentare pe frigul asta
  • +3 (7 voturi)    
    deci daca sunt ateu (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    si-l vad pe vreunul in sant il las acolo? sau cum , ca nu stiu ce sa mai fac.
  • +4 (6 voturi)    
    un indemn rece, oficial, sec (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:47)

    Andrei453530 [utilizator]

    Institutia Patriarhia e din ce in ce mai departe de Biserica.

    Ce crestin adevarat are nevoie de astfel de "indemnuri" ?
  • +5 (7 voturi)    
    Tipic (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:57)

    tudor74 [utilizator]

    Ceai si biscuiti ofera popa ! Sa deschida usa la biserica si sa adaposteasca cativa oameni fara adapost nici nu incape in discutie. Biserica e pt aia care au bani sa indese in cutie nu pt amarati.

    Peste 1 luna o sa apara purtatorul de cuvant BOR si o sa se laude ca popii au oferit ajutoare de 1.000.000 de lei nevoiasilor, evident, a pus din burta vreo 3-4 zerouri.
  • +4 (6 voturi)    
    Sa construiasca BORul adaposturi de prima - (Miercuri, 28 februarie 2018, 19:09)

    Plagarus [utilizator]

    - urgenta, ca are de unde da,nu numai de a lua !!!
    Dupa un viitor cutremur,vor face slujbe si rugaciuni, dar pana atunci ????