Adrian Severin va fi eliberat conditionat; fostul europarlamentar a executat 1 an si 3 luni din pedeapsa de 4 ani de inchisoare pentru luare de mita

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 16:20 Actualitate | Esenţial


Adrian Severin
Foto: Facebook - Adrian Severin
Fostul europarlamentar Adrian Severin va fi eliberat conditionat dupa ce a executat un an si trei luni din pedeapsa de patru ani de inchisoare pentru luare de mita si trafic de influenta, anunta News.ro. Decizia, luata miercuri de Tribunalul Bucuresti, este definitiva.

Decizia a fost luata miercuri de Tribunalul Bucuresti, iar Adrian Severin - incarcerat la Prenitenciarul Rahova - urmeaza sa fie eliberat.

El a executat un an si trei luni din pedeapsa de patru ani de inchisoare.

Prin decizia de miercuri, Tribunalul Bucuresti a mentinut hotararea luata de Judecatoria Sectorului 5 in 22 ianuarie.

In documentele depuse la instanta, Adrian Severin a sustinut ca intruneste conditiile cerute de lege, respectiv un comportament bun in detentie, dar si executatea a cel putin o treime din pedeapsa.

"A fost o persoana disciplinata. Desi a scris lucrari stiintifice, nu a beneficiat de reducerea fractiilor in baza lucrarilor sau a muncii prestate. A avut un comportament adecvat pe perioada de detinere. Consideram ca prin prelungirea detentiei nu s-ar face niciun bine omenirii", a declarat atunci Alexandra Dogaru, avocata lui Adrian Severin.

Ea a mai spus ca Adrian Severin este profesor universitar si este asteptat de studenti.

Intrebata ce cursuri a tinut Adrian Severin in penitenciar, avocata a raspuns ca acesta a predat "cursuri de analfabetizare", a tinut conferinte, dezbateri si a participat la revista penitenciarului.

"A ajutat constant detinutii care nu cunosteau limba romana si nu se puteau incadra in mediul penitenciar sa se adapteze mult mai usor", a afirmat avocata.

Intrebata despre faptul ca procurorii spun ca Adrian Severin nu a muncit in perioada de detentie, avocata a sustinut ca fostul europarlamentar are contract de munca si a muncit, dar nu pe toata perioada, "datorita problemelor de sanatate".

Adrian Severin a fost condamnat definitiv, in 16 noiembrie 2016, de instanta suprema, la patru ani de inchisoare cu executare, fiind gasit vinovat de luare de mita si trafic de influenta, respectiv pentru ca, in perioada decembrie 2010 - martie 2011, a acceptat promisiunea a doi jurnalisti de la "Sunday Times" de a-i plati 100.000 euro anual, in schimbul depunerii de amendamente in comisiile de specialitate ale Parlamentului European.

La momentul investigatiei jurnalistice, trei europarlamentari - Adrian Severin, fostul ministru sloven de Externe Zoran Thaler si fostul ministru austriac de Interne Ernst Strasser - ar fi acceptat "sa-si vanda serviciile" unor jurnalisti ai ziarului "The Sunday Times", care pretindeau ca se ocupa cu actiuni de lobby.

Reporterii au propus mai multor membri ai Parlamentului European sa le plateasca 100.000 de euro pe an in schimbul "ajutorului" pentru adoptarea unor amendamente.


Citeste mai multe despre   


















1088 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    De maine...pe sticla. (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:28)

    Johanis [utilizator]

    Un alt eliberat conditionat, un nou invitat permanent in studiourile tv.
    Doar si-a castigat respectul telespectatorilor!
    • -6 (10 voturi)    
      ce alaternativa avem? (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:12)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Chichirau? Malin Bot? ..Touch me not?
    • +1 (1 vot)    
      rock (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:31)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      sa NU uitam cu ajutorul justitiei pe care trebuie sa o aparam ....m-am saturat de Geninele astea din justitie...
  • +14 (14 voturi)    
    legi (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:30)

    Jude [utilizator]

    Alesii nostri au facut legile in asa fel incat sa scape ei foarte usor.
    Codul penal trebuia sa contina pedepse cat mai usturatoare pentru a descuraja hotia, mita, coruptia.
    Furati frati romani ca legea e blanda !
  • +13 (13 voturi)    
    fraier si Dragnea asta (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:33)

    moka [utilizator]

    daca intra si el la mititica anu trecut pe cand cu OG13, pan' de Paste era liber.
    Asa, daca a tot lungit-o si a enervat o tara intreaga plus o europa, s-ar putea sa fie mai nasol.
  • +15 (15 voturi)    
    mai erau de recuperat niste bani (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:48)

    nick24 [utilizator]

    i-au recuperat?
    Daca nu, si sigur e nu, de ce i-au dat reducere de la 4 ani?
    De la cine nu se recupereaza banii, nu ar trebui sa se reduca nicio zi din pedeapsa. Dar cine a facut aceste legi strambe? Aaaaa, tot ei, pt ei...
  • -9 (15 voturi)    
    Excelent ! Excelent ! (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:51)

    Sparafucile [utilizator]

    Gata , acuma poate candida la prezidentialele de la anul . Nici macar CANALIA aia de Kovesi nu-l poate impiedica . Asa cum n-a putut fi impiedicat nici Nelson Mandela .
  • +5 (7 voturi)    
    nelson mondialul (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:03)

    asddd [utilizator]

    sa facem un exercitiu cu ochii inchisi sau deschisi si sa ne gandim la cei care sunt victemele erorilor judiciare; acesti oameni in celule care nu pot vorbi cu nimeni :DDDDDDDDDDDDDDDDDDD


    scria un tampitel mai sus ca severin = nelson mandela :DDDDDDDDDD AHHAHAHAH
  • +7 (7 voturi)    
    „Cursuri de analfabetizare” ??? (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:24)

    NME [utilizator]

    Mie-mi dă cu virgulă: iese după efectuarea a cel puțin o treime din pedeapsă, nu? Ia să vedem: pedeapsa de 4 ani, adică 48 de luni. O treime din 48 înseamnă 16 luni. Iar omul a făcut 1 an și 3 luni, adică... 15 luni!
    Sau, dacă tot a făcut „cursuri de analfabetizare” (ce draci faci acolo, înveți să devii... analfabet?), a făcut și matematici avansate, unde 15 > 16?
  • +9 (9 voturi)    
    Rusinos !!! (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:42)

    Azra [utilizator]

    Este o rusine pentru Tribunalul Bucuresti ca a aprobat eliberarea conditionata lui A.Severin. Eliberarea conditionata POATE fi acordata de instanta dar nu este ceva obligatoriu.Acest individ trebuia sa stea in inchisoare cei 4 ani si cateva luni si inca nu ar fi fost de ajuns, pentru rusinea pe care a aruncat-o asupra tarii, ca PARLAMENTAR EUROPEAN din partea Romaniei.
    Individul asta a incercat sa introduca marea coruptie in Parlamentul European si in institutiile europene si, in plus, ca reprezentant acolo al grupului parlamentarilor romani si-a insusit fondurile puse la dispozitia grupului, din bugetul Parlamentului European, transferandu-le intr-un cont personal al sau, printr-o operatiune fictiva efectuata cu ajutorul unui ONG.Si este vorba de peste 400 000 Euro. Este un hames dupa bani ca ultimul cersetor! Oare instanta a decis sa i se confiste acesti bani sau se va bucura nestingherit de ei?.Studentii aceia care au avut nesansa sa aiba parte de un asemenea profesor ar trebui sa ceara eliminarea sa din invatamant si sa boicoteze cu desavarsire prestatiile severinului.
    O sa-l vedeti de acum inainte qaparand frecvent pe sticla televizoarelor, ca sa-si "spele fata murdara".In acest ca ar trebui ca daca mai are cat de cat un dram de rusine, sa apara imbracat in zeghe, pentru a arata, cel putin ca regreta ceea ce a facut! Dar sunt slabe sperante la asa ceva din partea lui..
  • +5 (5 voturi)    
    justitia lui peste prajit (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:11)

    Kosmos [utilizator]

    Unu care a gasit un portofel a cheltuit 1000euro din el a luat 3 ani
  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:53)

    transpenibilus [utilizator]

    Doamne ajuta!
    Multumim PSD, multumim Toaderele pentru ca ii eliberati pe astia!!!