Kovesi: Unii reprezentanti ai autoritatilor publice nu vor sa recupereze prejudiciile, este de neinteles. Nu vor sa recupereze banii, pur si simplu

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 13:40 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura Privesc.eu
Refuzul de a recupera prejudiciile cauzate bugetului public este de neinteles, a declarat miercuri Laura Kodruta Kovesi, acuzand cazurile in care reprezentantii autoritatilor publice nu se constituie parte civila. Sefa DNA a facut referire atat la cazurile clasate de procurori dupa decizia Curtii Constitutionale privind abuzul in serviciu, cu prejudicii de 148 mil. euro, cat si la cauze in care se doveste ca exista fapte penale: "Nu vor sa recupereze banii, pur si simplu".

"Curtea Constitutionala a pronuntat in 2016 o decizie privind infractiunea de abuz in serviciu. Astfel, procurorii mai pot investiga doar acele fapte de abuz in serviciu care genereaza fraudarea banului public datorita incalcarii legislatiei primare. Adica incalcarii dispozitiilor din legi sau ordonante.

Sigur, ca procurori respectam decizia Curtii Constitutionale si nu mai putem retine raspunderea penala. Ca efect al acestei decizii a Curtii Constitutionale au fost inchise 275 de dosare in care procurorii au stabilit prejudicii din bani publici de 148 milioane euro. 

Intreb: in cate dintre aceste dosare clasate de procurori, in temeiul deciziei Curtii Constitutionale, celelalte institutii au demarat proceduri pentru a stabili raspunderea disciplinara, administrativa sau civila?

Repet: 275 de cazuri clasate, 148 de milioane de euro. In cate cazuri celelalte institutii au facut demersuri pentru recuperarea acestor prejudicii? Exista un interes pentru recuperarea acestor bani, pierduti de cetateni, de comunitati? 

Si cand vorbim de recuperarea banilor publici trebuie sa amintesc o alta situatie grava. In cauze pe care le investigam, desi dovedim ca sunt fapte penale, exista situatii in care reprezentantii autoritatilor publice nu se constituie parte civila pentru recuperarea prejudiciului. 

Nu vor sa recupereze banii, pur si simplu. Refuzul de a recupera prejudiciile cauzate bugetului public este de neinteles. Un astfel de refuz valideaza abuzul ca pe un comportament acceptabil", a declarat Kovesi

















7494 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Pai, cum sa-i recupereze? (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:54)

    scaraotchi [utilizator]

    Sunt banutii Crescent si ai lui nea Nicu, de ce sa-i mai recupereze? Acolo unde au "mers" ei, banii nu mai au nicio valoare, schimburile se bazeaza pe cu totul alte ...reguli...! Cu timpul voi veni cu detalii, doar nu doriti totul dintr-o data...?!
    • +11 (15 voturi)    
      Pai ce, mita nu se cheltuie? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:32)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Normal ca inculpatii dau o parte din banii lor recuperatorilor numai sa nu ii ia pe toti...
      • +9 (11 voturi)    
        nu e vorba de mita (Joi, 1 martie 2018, 10:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        e vorba de un functionar condamnat definitiv pentru ca a pagubit institutia publica la care lucra. teoretic, ar trebui sa existe un proces civil separat sau institutia sa se constituie parte civila la procesul penal.
        exemplu simplu: gigel, primar la cucuietii din deal, da contracte aiurea la o firma inregistrata pe numele nepotilor. incepe procesul.. gigel evident ca nu o sa lase primaria sa se constituie parte civila. se termina procesul si e condamnat. vine urmatorul primar (deseori coleg de partid)... care il iarta pe cel care a fost inaintea lui de gaura facuta... ca doar sunt banii fraierilor care platesc taxe.
        • +2 (2 voturi)    
          clar ca trebuie umblat la legislatie (Joi, 1 martie 2018, 14:15)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Statul prin MF. ANAF sau ANABI ar trebui automat sa preia cazul.

          In primul rand aceea datorie stabilita in instanta ar trebui cumva inregistrata in situatia financiara a unitatii respective - deci este de competenta MF/ANAF - in primul rand.

          Odata inregistrata acolo - vrea sau nu vrea pretenul ar trebui instituite masurile automate de recuperarea prejudiciului si aici ANABI - Biroul identificare şi urmărire bunuri - asigura expertiza necesara identificarii bunurilor si a celor mai bune solutii de recuperare>

          Deci recuperarea prejudiciilor este in sarcina ANABI dupa identificarea si urmarirea bunurilor - oare numai ar trebui sa valorifice sau sa urmareasca ca de indata ce se instituie sechestrul asigurator sau de indata ce a fost stabilit prejudiciul sa actioneze???

          Practic pare ca nu este inca clar ce institutie este de fapt executorul judecatoresc pentru banii publici.

          Parerea mea - ca oricum o dai - tot pentru avantaje necuvenite este vorba sau mai popular spus este vorba de spaga/mita - luata sau un pic de trafic de influenta de genul nu te dau in gat doar daca...

          O minunata poveste de altfel....
  • +9 (13 voturi)    
    Pentru cei ce se pricep (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:02)

    AlinL [utilizator]

    Presedintele nu are nici o atribuitie sau parghie de a pune presiune pe aceste institutii?
    • +14 (18 voturi)    
      din pacate nu (din cate stiu)... (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      si dupa ce intra in vigoare si faza cu MJ pune seful DNA.,...s-a terminat...

      ar putea la fel de bine sa puna o statuie pe postul de presedinte
      • +6 (6 voturi)    
        din pacate.. (Joi, 1 martie 2018, 12:26)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        se pot face multe, dar societatea civila inca nu intelege mecanismele democratiei.

        se poate depune un proiect de lege la parlament care sa oblige autoritatea publica sa se constituie parte civila in proces. o poate face un partid sau poate fi o initiativa cetateneasca.
        proiectul de lege ar putea fi completat cu o cere de referendum pe tema asta. presedintele nu ar putea ignora o petitie cu cateva sute de mii de semnaturi.
        in fiecare localitate ONG-urile pot strange semnaturi pentru un referendum de demitere a primarului, daca acesta nu face eforturi sa recupereze prejudiciile cauzate de functionari din administratia locala.
        • 0 (0 voturi)    
          bre... (Joi, 1 martie 2018, 14:22)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Nu darea jos a unui primar sau a altuia este problema - The rule of law is the matter!

          dupe cate vezi si dupe cum ai scris chiar tu vine pretenul primarului care se face ca nu vede, nu aude, nu stie nimicutza despre prejudiciul identificat...

          Problema este cum se actioneaza -

          DACA se inregistreaza informatia ca procesul a fost pierdut atunci musai si cu placere ar trebui ca cineva sa dea niste bani inapoi intr-o anumita perioada de timp...

          Daca esti privat si nu faci diligentele necesare pierzi banii - este paguba ta si te doare doar pe tine la buzunar - daca sunt bani publici ar trebui evidentiata paguba constata de instante si creat mecanismul automat de recuperare ...

          Preten sau ne-preten banul ala este public - ghici pe cine ar trebui sa intereseze cel mai tare??? Banui ca pe MF - chiar el - dar este ceva mult prea complicat pentru unele minti de acolo asa ca o lasam sa cada asa cum a cazut si pana acum, adica di loc, pi loc.
    • +2 (2 voturi)    
      Presedintele (Joi, 1 martie 2018, 12:10)

      Fitter [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      nu are nici o atributie/competenta deoarece autoritatile locale sunt independente.
      • 0 (0 voturi)    
        nu este chiar asa.... (Joi, 1 martie 2018, 14:27)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Fitter

        Art. 80 alin 2. - constitutie

        Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice.

        În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.
        ===
        deci care va sa zica daca Presedintele identifica oarece probleme in cadrul functionarii autoritatilor publice poate sa cheme la dialog/ dezbatere pentru solutionarea nefunctionarii corespunzatoare

        ceea ce a facut dna LCK a fost un semnal de alarma - adicalea DNA munceste, produce rezultate si dupe nu vine nimicutza sa stranga paguba...hai ca este BIG PRoBLEM....

        Dar poate ficusul nu este un presedinte jucator si atunci sa le lasam pe maine ca poate nu mai trebe
  • +20 (24 voturi)    
    AutoritatI? (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu. Majoritatea sunt clientela de partid si slugi ale mafiei. Sistemul adminstrativ e PROFUND corupt si e normal sa apere hotia si jaful din banii publici.
  • +17 (23 voturi)    
    Dar de ce sa ii recupereze? (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:21)

    Rahan5 [utilizator]

    O parte din bani va merge pana la urma la partid, alta la firmele lui Dragnea, si alta ramane la membrii de partid din judet.
    Si chiar si daca ar merge toti banii la condamnat, nu e bine ca o autoritatile locale sa recupereze banii furati. Pentru ca asta inseamna ca devin un complice cu ,,Statul Paralel", si cei din Autoritatea respectiva vor fi ,,luati la ochi" de Dragnea si inlaturati din functii pana la urma.
    • -3 (3 voturi)    
      aha (Joi, 1 martie 2018, 11:03)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      deci numai pesedistii fac asta? ceilalti nu?
  • +15 (19 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:32)

    liviu_ [utilizator]

    Este bine ca iese la atac!
    Evident psd nu o sa recunoasca nimic, dimpotriva o sa zica iar cine stie ce aberatie... da asta e alta discutie...
    oricum spd se adreseaza numai votantilor lor... ca ailalti nu-i mai cred!


    evident ca nu vor sa recupereze prejudiciile... cine vrea sa ia bani de la el ?? chiar si bani furati...
    • +2 (6 voturi)    
      Bravo ce (Joi, 1 martie 2018, 10:38)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Eu o platesc din taxe pe ea sa nu lase sa se intample asa ceva

      Daca ea are cunostinta ca aia nu vor sa recupereze, atunci sa le faca dosar. Ea e acolo sa urmareasca respectarea legii.
      • -1 (1 vot)    
        Recuperare (Joi, 1 martie 2018, 11:11)

        Lukis [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Cam aceeasi idee am si eu. Daca un functionar public refuza sa recupereze banii inseamna ca aduce un prejudiciu bugetului. Daca este un prejudiciu material bazat pe o lege sau o ordonanta si este un abuz in serviciu, oare asta nu este de competenta DNA?
        • -1 (1 vot)    
          Nu exista prevedere legala care sa ii oblige (Joi, 1 martie 2018, 13:55)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

          sa actioneze ! Abuzul in serviciu a fost dezincriminat de CCR al PCR in 15.06.2016 !! In plus, printr-o smecherie psd/pnl prin 2014, s-a luat din sarcina teoretica a ANAF recuperarea in urma deciziilor judecatoresti si a fost trecuta la ANABI (o institutie noua) ! Institutia a fost creeata in 2016, nu are nici astazi decat cativa functionari !
        • 0 (0 voturi)    
          este un gap... (Joi, 1 martie 2018, 14:34)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

          ANABI se poate implica - dar pare ca numai in dosarele penale - de aceea s-a facut specificarea ca in dosarele civile nu si nu...

          sunt subtitilitati pe care le speculeaza infractorii - mafiotii.

          Acum sa stea DNA cu ochii si pe dosarele civile???
          Nu poate - nu are competenta. Job done!

          Deci cine - cine oare ar trebui sa caste ochii?
          MF-ul cred io - care prin colaborarea cu celelalte institutii publice locale sau nationale sa procedeze in consecinta - adicalea sa recupereze prejudiciul.
  • +14 (16 voturi)    
    Sa se publice lista acestor institutii care nu (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:09)

    URD [utilizator]

    vor sau tegiverseaza recuperarea banilor fraudati iar sefii acestora sa fie actionati in justitie.
    • +11 (13 voturi)    
      Amin (Joi, 1 martie 2018, 1:17)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui URD

      Plus persoanele responsabile
    • 0 (0 voturi)    
      adicalea vorbim despre TRANSPARENTA (Joi, 1 martie 2018, 14:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui URD

      1. Lista dosarele penale care ar trebui sa devina baza pentru dosare civile si

      2. Identificate sumele/bunurile de valorificat pentru recuperarea prejudiciilor...

      Corb la corb nu isi scoate ochii -
  • -10 (14 voturi)    
    Pai (Joi, 1 martie 2018, 9:54)

    A310 [utilizator]

    voi care sunteti DNA , ce asteptati punetile catusele ,si cu ei la beci . Doar voi ati mai ramas in Romanica , sunteti cei mai puri .
    • +4 (4 voturi)    
      Ratiunea in PSD sub apa! (Joi, 1 martie 2018, 11:14)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Dragule, ai aparut!

      Pai nu tu esti sustinator infocat al PSD? Toata ziua ne spui ca suntem cu Soros, cu statul paralel,...

      Acum, cand nu stii ce sa spui, ne propui noua sa actionam?

      Voi in acel grup infractional organizat, cunoscut sub numele de PSD, aveti fracturi de logica serioase....crevase de-a dreptul!
      • -5 (5 voturi)    
        Doamne fereste , (Joi, 1 martie 2018, 12:54)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        eu nu imi permit sa catalogez oamenii si nici sa ii jignesc , asa cum procedati dvs .
        Nici nu indemn pe nimeni sa actioneze , eu privesc de departe si ma amuz .
    • +4 (4 voturi)    
      nu ai nici o logica (Joi, 1 martie 2018, 11:52)

      programatoru [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ca si un psd-ist alde-ist udmr-ist sau ce esti, nu prea intelegi cum e cu statul de drept care se terfeleste acum, unii ancheteaza , unii judeca si condamna, unii recupereaza, unii fac legile trebuind sa respecte statul de drept (ala de ni l-au impus UE cand am aderat , daca aderam la rusia, acum tara cel mai sigur era inchisa la granite sa nu fuga lumea si cine se apropia de granite era impuscat, cam asa se procedeaza ). Deci nu are treaba nici cu detergenti nici cu altceva, fiecare sa-si faca treaba conform legilor
      • -4 (4 voturi)    
        In afara (Joi, 1 martie 2018, 12:58)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

        de faptul ca impartiti oamenii dupa cum va taie capul , le mai mai puneti si etichete , dar pe voi nu va vedeti .
        Intre Rusia stalinista si Germania hitlerista nu era prea mare diferenta .
        • 0 (0 voturi)    
          pai mai draga... (Joi, 1 martie 2018, 14:44)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui A310

          de ce vrei matale sa ne ametesti?

          Programatorul a formulat in sens larg - Dvs. ati punctat corect stalin si hitler.

          problema este ca hitler nu prea mai traieste dar urmasii lui stalin sunt chiar aici, langa sanul justitiei - nenea TT este un exemplar extrem de reusit din acest punct de vedere.

          PS TT- twoDorel Toader - chiar despre el este vorba~
          • 0 (0 voturi)    
            Pai nici (Joi, 1 martie 2018, 16:22)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Stalin nu mai prea traieste , dar eu constat ca in Romania sunt demni urmasi ai celor doi .
            Cele zise de Eminescu " Ca atunci cand ne batem intre noi , strainii ne acapareaza " sunt foarte actuale si in zilele de acum .
            Dinspre partea mea nu aveti decat sa va omorati intre voi , ca eu privesc de departe , si cateodata mai de aproape cand vin in vacanta .
            Dar popor care sa isi denigreze tara in exterior eu nu am intalnit .
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca plusul (Joi, 1 martie 2018, 11:59)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Ti l-ai dat singur. Hai, fii sincer.
  • +2 (6 voturi)    
    curtea de conturi (Joi, 1 martie 2018, 10:36)

    dimu [utilizator]

    Curtea de conturi ar trebui sa intervina caci sunt bani publici !
    • -3 (3 voturi)    
      oho (Joi, 1 martie 2018, 11:05)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      Curtea de Conturi arata, an de an, cum banul public e rispit aiurea de Primarii si Consilii Judetene, dar nu se face nimic; la Cluj, CC a acuzat Primaria lui Bic ca a aruncat pe geam in 2015 cateva zeci de milioane de Euro, dar piticul a raspuns obraznic si cu asta basta
    • +3 (3 voturi)    
      curtea (Joi, 1 martie 2018, 11:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      de conturi nu are nicio parghie sa intervina.
      Nu poate face decat constatarea. Atat.
    • +4 (4 voturi)    
      Bani publici (Joi, 1 martie 2018, 11:59)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      Adica ai statului, adica ai nimanui :)
    • -1 (1 vot)    
      Este foarte corect , (Joi, 1 martie 2018, 13:01)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      ca ar trebui sa intervina Curtea de Conturi , dar cred ca aceasta ar trebui sa aiba si instrumente de coercitie pentru cei care nu recupereaza banii .
    • 0 (0 voturi)    
      Cine, partenerii Lor ? (Joi, 1 martie 2018, 14:05)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      Va amintiti cum a comunicat Curtea de conturi ca se fura padurile ?
      Pai in loc sa spuna :
      -prin contractele X, Y,
      -prin actiunea/inactiunea ocolului silvivic Z,
      -datorita prevederii legale defectuoase
      -taieri ilegale facute de ....
      Ne-a spus ce stiam si noi si ce unii dintre cetateni urla de multa vreme : "Ce de padure s-a taiat in Romania !!
    • 0 (0 voturi)    
      curtea de conturi este (Joi, 1 martie 2018, 14:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      Un auditor.

      1. identifica problemele -
      2. da teme de rezolvat si
      3. daca sunt incalcari conform legii - dar aici avem un vid legislativ - trimite sesizare la organele de control de tip parchet.

      Curtea de Conturi cati slijbasi sa aiba sa faca controale la fiecare unitate publica???

      Ea merge prin sondaj la uat-uri si face auditarea sau atunci cand este sesizata intreprinde un control punctual.
  • -6 (8 voturi)    
    ce mai vrea doamna?! (Joi, 1 martie 2018, 11:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    poate nu a inteles ca este in curs de demitere pentru numeroase abateri printre care incalcarea constitutiei in mod repetat. Ne da lectii de drept?! ma rog, in romanica se poate orice.
    • -1 (3 voturi)    
      LCK ne-a dat lectii dar clientul n'are material (Joi, 1 martie 2018, 13:16)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      LCK ne-a dat lectii dar pt ca nu am priceput nimic acum ne spune in fata ca suntem prosti. Si are dreptate. SI ca sa priceapa "mintea la matale" asta e ABUZ IN SERVICIU pe care l-ati dezincriminat modificandu-l spunand ca "dom'le, ce a incalact vreo lege daca n;a cerut banii inapoi?? e dreptul lui". Legea odata modificata functionarul scapa "ca nu e ilegal sa nu ceri banii inapoi" si noi ramanem evident cu paguba si cu bani doar de pufarine ca sa ne uitam seara la Latrina 3