​​SONDAJ Sunteti de acord cu mentinerea pensiilor speciale?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 13:35 Actualitate | Esenţial


Sondaj pensii speciale
Foto: Hotnews
Comisia de munca a dat marti raport de respingere propunerii legislative USR de abrogare a pensiilor speciale, exceptand cele militare si ale magistratilor. Pensiile speciale, care consuma resurse bugetare majore, fusesera eliminate de Guvernul Boc in 2010, dar au fost reintroduse ulterior de guvernele PSD.

  • Sondaj HotNews.ro: Sunteti de acord cu mentinerea pensiilor speciale?





Citeste mai multe despre   
















7141 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    nu prea merg poll-urile astea. (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:38)

    TheBorg [utilizator]

    "We're sorry, but this poll was not found in our system.
    Please retry later or click here to retry."
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:09)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

      Pe langa faptul ca nu merg decat dupa ce dai de trei ori pe retry, raspunsurile mai sunt si prost formulate si influenteaza respondentul. Da, exista pensii speciale care sunt justificate, pentru militari combatanti de exemplu, dar majoritatea nu sunt si ar trebui desfiintate. In primul rand cele pentru parlamentari.
      • 0 (6 voturi)    
        rock (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:36)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        ha ha ha ...pensii speciale pentru militari combatanti ...care culmea odata sunt bine retribuite si a doua aoara presa e plina de exemple cu militari care dau spaga pentru a fi "combatanti" - militari deja cred eu sunt bine rasplatiti prin varsta la care ies la pensie -- EU NU vad nimic special ....chiar nimic (bani ?)
        • -2 (2 voturi)    
          pensii (Joi, 1 martie 2018, 9:36)

          vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

          ia du-te tu un pic si fi militar combatant, traieste tu pe acolo si dupa aia comenteaza, aia bineinteles ca se duc pentru bani, cum poate sa cistige bani omul ala din armata ? sa zugraveasca? normal ca sunt bine retribuite, asa si trebuie sa fie, ala risca viata, viitorul familiei lui, al copiilor lui, face asta sa le asigure un trai mai bun, si risca viata lui, daca nu vezi nimic special esti orb sau ai cataracta
          • +1 (1 vot)    
            Ai dreptate, ... (Joi, 1 martie 2018, 11:40)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

            ... e o activitate aparte, cu riscuri specifice, si e normal sa fie bine retribuita. Si e si normal sa iesi la pensie devreme din armata, daca esti combatant, ca odata cu varsta nu mai poti sa-ti faci treaba la fel de bine. Da' nu e totusi normal ca dupa ce-ai luat o leafa mare, iesi la pensie cu o pensie proportionala oricum cu leafa aia mare, si mai iesi si devreme, sa mai iei si bani in plus. Si un miner, un pilot de avion civil, un medic intr-un spital de boli infectioase se expun clipa de clipa, cand lucreaza, unor riscuri specifice, la fel de mortale, daca se materializeaza, ca cele carora se expune un militar combatant, chiar daca de alta natura, da' de-aia nimeni nu considera ca si categoriile alea profesionale ar trebui sa capete pensii speciale. Stii in ce te bagi cand te faci militar, stii si in ce te bagi cand te faci miner, sau pilot. E normal sa se plateasca in plus riscul, dar nu exagerat de mult in plus.
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Joi, 1 martie 2018, 10:27)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

          Multi dintre acei oameni au ramas mutilati, nu mai vorbim de cei care si-au pierdut viata, ca sa poti sa aberezi tu pe forumuri.
          • -1 (1 vot)    
            Mai omule (Joi, 1 martie 2018, 11:21)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

            pentru cine-si risca viata ? Avem noi conflicte cu Iraq , Afganistan, Serbia ?
          • 0 (0 voturi)    
            Mai multi raman mutilati ... (Joi, 1 martie 2018, 11:42)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

            ... din accidente de munca. Se curenteaza de-o masina electrica cu izolatie defecta, ii prinde de mana o combina cu aparatori lipsa, le cade o caramida in cap pe santier. Merita si ei pensii speciale?

            Zic ce-am mai zis si mai sus. Exista riscuri specifice meseriei de militar combatant, si alea trebuie in mod evident sa fie platite. Dar nu platite in mod exagerat, ci corespunzator cu riscuri comparabile la care esti expus in alte meserii.
    • +4 (4 voturi)    
      rock (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:41)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

      un subiect extraordinar pentru Iohannis pentru un referendum ....disparitia lor ar schimba niste raportari (la gruouri de acesi interes) niste relatii (intre speciali si sutinatori lor) pentru intrese reciproce (plata rasplata ...ar zdruncina tot sistemul politic ...pana la urma pensiile speciale NU sunt un drept castigat ci dat...pensia este .........
  • +25 (27 voturi)    
    intr-o (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:40)

    martel55 [utilizator]

    tara normala aceste pensii nu au ce cauta, ele sunt folosite in state in acre mostenirea comunista nua dipsarut din cauza perceptiei partidelor de sorginte comunista ca isi pot fideliza astfel anumite categorii de bugetari cu ajutorul carora sa se mentina la putere , bazandu-se pe divizarea celorlalate categorii de votanti...este total imoral si nici consituntional nu ar trebui sa fie ca unii sa fie mai presus de latii
  • +4 (6 voturi)    
    logic, la un salariu urias rezulta o pensie uriasa (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:32)

    nick24 [utilizator]

    la salariile mici, care bat spre salariul minim, rezupta o pensie de 500 lei, dupa 35 de ani de munca - de ce ar fi necesar ca o pensie sa fie mai MARE decat salariul NET de pe ultima luna?
    Sa se faca la toate salariile comparatia cu salariul mediu brut si la actualele salarii speciale, va rezulta o pensie de 4-5 puncte, adiva 4000-5000 lei pe luna, chiar trebuie sa existe pensii mai mari ca salariile numai la unii?
    • +4 (8 voturi)    
      In mod normal (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:21)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      nu exista Pensii Special mai mari decat salariile din ultimii ani de serviciu la Stat.
      Problema se pune cu totul altfel:
      Un pensionar cu Pensie Speciala care a lucrat la Stat mai multi zeci de ani ca Ordonator de Credite, are un salariu in mana de vreo 5000 de Lei (1100 Eu), si stie ca la batranete, pentru el, Pensia Speciala va avea cam 3500 Lei (800 Eu) (dispar niste sporuri etc).
      In varianta fara Pensie Speciala, va avea vreo 2000 lei pensie. (450 Eu).
      Intrebarea este: Ce va face un tanar intelectual roman, de 30 de ani, care are perspectiva ca in scurt timp la Stat, sa aiba 5000 Lei salariu, dar cand va iesii la pensie va avea numai 2000 lei pensie ?
      Am ghicit cu totii : Va lua primul avion spre Madrid, si va catiga acolo un salariu de vreo 1500 Eu la inceput si vreo 3000 de Eu sau mai mult, dupa mai multi ani + o pensie spaniola mult mai mare decat pensiile romanesti.
      Si cine va venii in locul lui ? Desigur ,,rudele intelectuale" ale lui Elena Udrea, care nu au nevoie de Pensii Speciale, chiar nici nu au nevoie de un salariu, doar de un pix cu multa pasta si Bugetul Statului.
  • -6 (10 voturi)    
    Declaratie USR (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:37)

    Rahan5 [utilizator]

    (varianta ,,asa vor muschii mei") :
    ,, Pensiile speciale, care consuma resurse bugetare majore, fusesera eliminate de Guvernul Boc in 2010, dar au fost reintroduse ulterior de guvernele PSD."

    Varianta morala :
    ,, Pensiile speciale, din care PENSIONARII ARMATEI INCASEAZA MAI MULT DE JUMATATE DIN BANI, si care consuma resurse bugetare majore, fusesera REDUSE pentru unele categorii (si nu eliminate) de Guvernul Boc in 2010, dar au fost reintroduse (doar pentu Functionarii de Stat, restul nu s-au eliminat niciodata - Judecatori si militari) ulterior de guvernele PSD."

    Cu alte cuvinte, prin initiativa facuta, USR-ul vrea ,,sa se puna bine" cu Armata.
    Si Machiavelli a sfatuit ceva de genul asta:,, Cand un viitor Principe vrea sa ajunga la putere, intai sa ,,se puna bine" cu Armata."
    Desigur ca asta este valabil si la noi Partide Politice cum este USR-ul
  • +4 (6 voturi)    
    privilegiile aristocratiei rosii. (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:51)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +1 (5 voturi)    
    Trebuie anulate TOATE. Si pt. magistrati si armata (Joi, 1 martie 2018, 2:44)

    andipetre [utilizator]

    Cata vreme sunt din bani de la buget si sunt doar pentru unele categorii, e discriminare. De ce sa primeasca magistratii si militarii mai mult decat li se cuvine pentru ce au contribuit la fondul de pensii, stiind ca toti ceilalti primesc doar pentru contributie?

    Raspunsul il stie toata lumea, dar nimeni nu are curajul sa faca ordine. Comunismul e in viata.