Iohannis: Niste inculpati si niste condamnati penal s-au unit pentru a discredita pe aceia care i-au cercetat. Inadmisibil

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 12:10 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: captura facebook
Presedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri, la lansarea raportului de activitate al DNA pentru 2017 ca eficienta Directiei Anticoruptie nu poate fi contestat, in conditiile in care are o medie de peste 100 de doare pe procuror.

"Din pacate, asistam la manifestari virulente ale disperarii si incercari de manipulare pentru a decredibiliza DNA si cu incercarea clara de a subordona justitia politicului”, a continuat seful statului.

"Inadmisibil. Niste inculpati si niste condamnati penal, dupa ce au fost prinsi incalcand legea, s-au unit pentru a discredita pe aceia care i-au cercetat”, a declarat Iohannis.

"Dar asa cum spune un proverb, minciuna umbla cat umbla pana i se infunda”, a spus presedintele, adaugand ca "aceste actiuni concertate in plan mediatic nu au sanse de reusita”.

"Cei care le-au pus la cale sunt cei care au ramas intrecut, Traiesc cu iluzia ca puterea inseamna privilegii si se exercita prin abuz. Spre nenorocul lor, democratia s-a consolidat in Romania, justitia e acum independenta si eficienta, iar spiritul civic al societatii se manifesta cu mult curaj”, a mai afirmat Klaus Iohannis.



















6263 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    PENALII din PSD dau lectii de justitie...e socant (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:26)

    Kivek [utilizator]

    in fiecare zi la televiziunile de propaganda ale PED se perinda PENALI, oameni anchetati de politie, oameni trimisi in judecata care dau lectii procurorilor si judecatorilor din Romania.

    e noaptea mintii

    asa ceva n-ai sa vezi in alta tara din lume
  • +11 (19 voturi)    
    As vrea mai des niste iesiri la rampa ... (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:42)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... de acest fel d-le Presedinte.

    Altfel, strada va capata impresia ca se lupta de una singura cu tavalugul pesedist...
  • +19 (27 voturi)    
    Mai e ceva! (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:13)

    fdaniel [utilizator]

    Mai e ceva care face într-adevăr pe oricine din exterior să-și pună oareșce întrebări despre sănătatea noastră mintală colectivă:
    - acești infractori sunt vehement apărați de victimele furtului. Cei mai afectați sunt pensionarii cu pensii de sute de ori mai mici decăt cele speciale. Or ei sunt cei mai înverșunați apărători ai acestui sistem....
  • +14 (22 voturi)    
    Bravo Klausi! Poti vorbi raspicat. Continua! (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:19)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Cu borfasii nu poti fi discret sau diplomat, altfel esti considerat prost / fraier.
  • -1 (11 voturi)    
    In ciuda unor adevaruri evidente (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:21)

    Multa PSD [utilizator]

    Am eu o "vaca" impresie ca presedintele isi pregateste incet dar sigur suspendarea, in ciuda declaratiilor lui Dragnea si Tariceanu cum ca ei nu vor face asta. Trebuie sa arate ca presedintele isi depaseste atributiile si, in destule cazuri, presedintele se pronunta asupra unor dosare aflate (ce zic eu aflate, tergiversate ar fi mult mai potrivit) in faza de cercetare sau in cazul unor sentinte care nu sunt definitive si irevocabile. In acest caz parerea presedintelui - de altfel corecta - calca peste litera legii de neamestec in treburile justitiei (chiar daca nu si peste spiritul ei).

    Este suficienta o luna de Tariceanu interimar pentru ca cei de la conducere sa isi voteze in regim de banda rulanta orice vor ei, sa destituie si sa repuna pe oricine vor ei, etc.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu se mai poate face asta. (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:36)

      Brici [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      in Romania
      • 0 (2 voturi)    
        Eu unul sunt pesimist (Miercuri, 28 februarie 2018, 21:32)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui Brici

        De 30 de ani batem pasul pe loc in ceea ce priveste democratia.
    • +5 (5 voturi)    
      A zis inculpați și condamnați (Miercuri, 28 februarie 2018, 22:22)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      Nu mi-e clar unde a greșit.
      • -4 (4 voturi)    
        Pana la o condamnare definitiva si irevocabila (Joi, 1 martie 2018, 7:11)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Teoretic un om este nevinovat. Chiar si un criminal. In urma primei condamnari poti fi arestat (daca nu esti pericol public) dar ai voie sa iesi oricand daca o alta instanta anuleaza condamnarea.

        Inculpatul este nevinovat pana la prima condamnare (doar cei care sunt un pericol public sunt retinuti preventiv, ceilalti sunt liberi dar pot avea interdictii temporare).

        Dandu-si cu parerea despre inculpati cineva poate spune ca se antepronunta asupra cazuri din justitie, instigand ca persoanele sa fie tratate ca deja condamnate. Da, este tras de par acest lucru dar este. Este ca si cum ai pune pe cineva care a depasit viteza maxima cu masina ca sa evite un accident (ceva care urma sa il izbeasca) si i-ai lua si carnetul. Presedintele trebuie sa calce peste unul din acele paragrafe de suspendare, chiar si numai daca declarativ ca procedura sa fie declansata de cei de la putere. Fireste ca se va intoarce in functie insa in acele 30 de zile au putere absoluta.
        • +1 (1 vot)    
          EROARE (Joi, 1 martie 2018, 11:43)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

          A folosit perfect termenii juridici adecvati !
  • +5 (15 voturi)    
    in sfirsit, felicitari (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:25)

    GeorgeT [utilizator]

    In sfirsit aud de la presedinte ceva ma putin blind la adresa hotilor .
  • +1 (7 voturi)    
    parca m-am intors in timp... (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:27)

    jugastru [utilizator]

    ... dupa 89.. aceeasi senzatie .... si aceeasi intrebare ... cu cine ii schimbam pe astia? ... ca de schimbat e sigur ca trebuie, toti sunt cum sunt
    necazul este ca la fel ca dupa 89 ... apar altii la fel
    • +3 (3 voturi)    
      adica pe toti (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:45)

      jugastru [utilizator] i-a raspuns lui jugastru

      nu intelegeti altceva
  • +18 (22 voturi)    
    a (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:34)

    adrian67 [utilizator]

    Dragnea e si inculpat si cercetat si condamnat.
    Tariceanu e inculpat.
    Famiglia "contelui" Cosma sunt condamnati in prima instanta si asteapta cu infrigurare luna martie.
    Dep. Mitraliera e condamnat cu suspendare.
    DECI SUNT PENALI.
  • +11 (17 voturi)    
    Afirmatiile presedintelui exprima esenta conflictu (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:37)

    valll [utilizator]

    Si sunt foarte adevarate. Fiindca nu a putut corupe DNA, asociatia infractorilor inceaeca sa-l distruga.
  • -8 (8 voturi)    
    daca bolovanul asta (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:11)

    DECENEU2000 [utilizator]

    care a ciordit 2 case vorbeste de penali si e garantul independentei justitiei :)) sintem pe drumul bun.
    • +5 (7 voturi)    
      Pai ia uite: (Miercuri, 28 februarie 2018, 19:23)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui DECENEU2000

      A "ciordit" doua case si Justitia i le-a luat!
      Prietenii dumitale au "ciordit" o tara intreaga si, ca sa scape, desfiinteaza Justitia.

      Eu vad o deosebire! Dvs?
  • -4 (4 voturi)    
    despre (Joi, 1 martie 2018, 9:43)

    vasilica_costica [utilizator]

    dupa cum zice presu, procurorii portocala, zdrenta, etc, chiar daca exista suspiciuni rezonabile, nu trebuie discreditati ? s-au unit pentru a discredita pe aceia care i-au cercetat - deci nu trebuie sa se uneasca si sa discrediteze pe aceia care i-au cercetat , chiar daca sunt portocale si zdrentze si inventeaza probe, declaratii de martor, martori cu identitate protejata, liste cu votanti, etc