Presedinta Inaltei Curti: Romania intreaga parcurge un curs intensiv de drept, predat de persoane care au interese in solutionarea propriilor cauze si nu au absolvit niciodata Dreptul

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 12:02 Actualitate | Esenţial


"Traim un moment in care Romania intreaga parcurge un curs intensiv de drept, predat de persoane care au interese in solutionarea propriilor cauze si nu au absolvit niciodata Dreptul", a declarat miercuri, la prezentarea raportului DNA, Cristina Tarcea, presedinta Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

"Si mai cu seama traim intr-un prezent in care se incearca inocularea ideii ca Justitia trebuie realizata potrivit indicatiilor desprinse din acest curs intensiv de drept. Tuturor cursantilor vreau sa le reamintesc ca Dreptul inseamna in primul rand morala", a continuat presedinta Inaltei Curti.

"Persoanele si entitatile care au o relatie controversata cu morala nu au a comenta despre modul in care se face Justitie, tot asa cum persoanele din sistem controversate nu au ce cauta in Justitie. Ultima perioada, mai ales ultimul an, au dovedit cat de mult rau pot face comportamentele imorale sau ilegale ale celor din sistem", a declarat Tarcea.

Ea a facut si o aluzie la ministrului justitiei la evenimentul de miercuri: "Nu ma pot abtine sa nu precizez ca particip la al cincilea bilant DNA si parca in alti ani masa de la prezidiu era mai lunga si mai incapatoare. Vremea sau vremurile...?"



















6408 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Nu doar (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Unele persoane au absolvit dreptul, ca Putorel T. inaitne de a ajunge procuror ceausist si sluga grupului infractiunal uslaș (Fenechiu- Chioariu - Vlasov - Tariceanu) pentru a ajung si el la ciolan. O otreapa carierista sadea, pusa in slujba hotilor creau anexat tara spre a o jefui.
  • -12 (16 voturi)    
    ...si nu au absolvit niciodata Dreptul (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:17)

    silviust [utilizator]

    Să înţelegem că Tudorel şi-a falsificat CV-ul?
  • +15 (19 voturi)    
    o sluga (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:21)

    iondelaafumati [utilizator]

    ministrul penalilor ar trebui sa plece.Nu este posibil sa avem un ministru asa de slab profesional si cu caracter de sluga!
  • +19 (23 voturi)    
    Respect! (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:37)

    CetateanLogat [utilizator]

    Aceasta este atitudinea corecta. Si magistratii onesti trebuie sa contracareze festivalul manipularii regizat de de persoane cu probleme penale si difuzat nonstop de televiziunile complicilor, adica a altor penali. Pozitia magistratii onesti are greutate in formarea opiniei publice. Fara o reactie ferma si sustinuta la manipulare, "cursul intensiv de drept, predat de persoane care au interese in solutionarea propriilor cauze" va fi insusit de romanii fara reflexe democratice (care sunt, din pacate, foarte multi - si care sunt cei mai vulnerabili la manipularile penalilor).
    • 0 (14 voturi)    
      ce folos daca cozile de topor, (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:58)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      creaturi slabe, santajabile, oportuniste, nascute sclave, care abia asteapta un stapan ca PSD sa se tarasca la picioarele lui, sunt plantate in institutiile cheie?
      Ma refer azi in special la CCR - ai vazut cat de usor l-au scos, in comunicatuln de ieri, pe presedinte, din schema numirii procurorilor? Mai este ceva de comentat? Mai este ceva de sperat? Constituia este o frunza in vant, o guma de mestecat, un elastic, o hartie cu care MAFIA, adica PSD_ALDE_UDMR, cu sprijinul neperecupetit al PNL, se sterge la cur.
  • +14 (16 voturi)    
    As completa-o pe Presedinta ICCJ spunand (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:01)

    Susufler0 [utilizator]

    ca respectivii nu au absolvit macar Facultatea de Drept de la Rahova ori de la Jilava , chiar si in formatul "trei (ani-n.m.) intr-unul" !

    PS. Cu alte cuvinte, in bunul stil pesedist incercat de Katioara, absolventii fara Bac, fac pe profesorii in conditiile in care nici macar nu au "intrat" la facultate !

    PPS. In rest, cateva exprimari care se retin !
    • +9 (11 voturi)    
      Problema este ca si doctorii in drept... (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:47)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ..., sunt la fel de neprofesionisti. Priviti la Tudorel.
      • +5 (5 voturi)    
        De acord ! Marea majoritate a celor care (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:17)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        au devenit doctori dupa 1989, in realitate sunt "felceri" ! "Felceri" in Drept (toate ramurile dar cu precadere in penal) , "Felceri" in Istorie, in Jurnalism, in Agricultura, in Sport, etc, etc, etc !

        Doar ca intr-o tara care cultiva prin oamenii sai cei mai de frunte impostura, e aproape imposibil ca sa se curete mizeria asta.

        De exemplu, eu unul nu am auzit pana acum ca un impostor sa demaste si sa pedepseasca un alt impostor. Ba, din contra : cand se descopera se strang in gasti si, dupa caz, ataca sau se apara. Ori si una si alta.

        PS. Cat il priveste pe Tudorel, cine vrea sa-si faca o impresie despre cat de "cel mai tare in parcare" e domnia sa, nu are decat sa intre pe site-urile facultatilor de drept ale celor mai tari universitati de stat din Romania sa caute la disciplinele "drept penal" si "drept procesual penal" numele unor profesori iar apoi sa acceseze cursurile lor sa vada cat de mult sau de putin se regaseste in subsolul paginilor acestor lucrari numele Toader Tudorel in raport de numele altora. Isi va face o impresie rapida cam de cata notorietate si incredere stiintifica se bucura acest domn in randul confratilor sai !
    • +10 (10 voturi)    
      nu stiu ce cunostinte de drept trebuie (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:33)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      insa cind un condamnat penal face legi e clar ca e un indemn pt cei onesti sa nu respecte acea lege.

      Vina este in intregime a judecatorilor pt ca nu sanctioneaza cu pedeapsa maxima si cu EXECUTARE
      pe cei ce se facresponsabile de fapte de coruptie

      astia nu se vor opri decit atunci cind vor fi executati, la fel ca si in italia
      • +5 (5 voturi)    
        Nu esti cam dur ? (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:21)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Cred ca daca s-ar inaspri conditiile pt liberarea conditionata ar fi suficient ! De exemplu nu iesi din puscarie inainte de termen daca nu acoperi macar treisferturi din prejudiciu !
  • +10 (12 voturi)    
    Like (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:13)

    danen [utilizator]

    .
  • -10 (18 voturi)    
    un profesor cu 6 case din meditatii nefiscalizate (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:50)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    are dreptul de a comenta?
  • +8 (8 voturi)    
    treaba este in felul urmator dpmdv (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:00)

    ..13 [utilizator]

    Dreptul - oricat de distepti sunt cei care au facut dreptul - trebe sa fie pe intelesul prostimii.

    Morala aia se face acasa si daca nu este...
    Pac-pac la racoare - conform standardelor romanesti ca sa inteleaga toata lumea ca asta este puitilinta in RO - ce atata dezmat in arest???

    Am scris-o asa la repezeala - sper ca nu am suparat pe nimeni...
  • 0 (4 voturi)    
    Doamna Tarcea (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:09)

    indrea [utilizator]

    l-a citit pe Caragiale, care-şi pune un personaj din schiţa "Bacalaureat..."să întrebe: "Ce are a face Dreptul cu Morala?" - asta pentru că intenţiona să se înscrie la Drept, dar nu trecea de proba de Morală la bac.
  • +5 (5 voturi)    
    Cam tarziu doamnă (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:43)

    Brici [utilizator]

    iesiti la rampa. .