UPDATE Manda: George Maior a fost intrebat de taierea porcului si a spus ca a fost o masa de Craciun  / Cred ca a confirmat si domnul Dragnea si doamna Kovesi la masa aceea de Craciun

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 27 februarie 2018, 19:10 Actualitate | Esenţial


Claudiu Manda
Foto: Agerpres
Fostul sef al SRI George Maior a confirmat, la audierile de marti din Comisia de control al activitatii SRI, petrecerile care au avut loc la sedii ale Serviciului cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei, a Zilei SRI, a zilelor de nastere, printre participanti numarandu-se Victor Ponta, Liviu Dragnea, Laura Codruta Kovesi, Livia Stanciu, a declarat presedintele comisiei, Claudiu Manda, citat de Agerpres.

"A fost abordat un subiect legat de petrecerile sau evenimentele din sediile SRI. A confirmat (George Maior - n.r.) aceste evenimente, cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei, a zilei SRI sau cu ocazia zilelor de nastere sau de nume ale domniei sale sau ale primului adjunct. A confirmat lista de participanti. Noi am mai avut in cadrul comisiei astfel de nominalizari: toate unitatile de forta din Romania de la pachet, politie, informatie, de la instante, conducerea din partidele politice, persoane din Guvern, unele dintre ele sunt aparute in spatiul public. Le-a confirmat, spunand ca unele au venit mai des, altele mai rar, dar persoane aparute in spatiul public, le-a confirmat, spunand ca nu este nimic rau in acest lucru sa existe si o discutie informala intre oameni care au relatii formale si institutionale", a afirmat Claudiu Manda, presedintele Comisiei de control al activitatii SRI.

Intrebat despre persoanele pe care George Maior le-a confirmat ca ar fi participat la aceste evenimente informale, Manda a mentionat membri ai Guvernului, Victor Ponta si Liviu Dragnea, dar si fosta sefa a Instantei supreme Livia Stanciu si procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi.

"La acele evenimente de socializare, petreceri s-a vorbit de sefi de institutii, dar s-a vorbit cu nume si prenume. S-a vorbit de persoane din Guvern, la nivel de prim-ministru - Victor Ponta, la nivel de viceprim-ministru - Liviu Dragnea, a dat si alte nume din Guvern. In afara de numele din Guvern s-a vorbit de sefii de structuri de forta din tara: STS, SIE, SPP, institutiile de culegeri de informatii - DGA, DGIPI -, conducerile de parchet, de la Parchetul de pe langa ICCJ. Nu pot sa confirm despre domnul Lazar, dar persoane din conducerea unitatilor de parchet, procurori, unitatile de instanta, in speta doamna Livia Stanciu, am spus si despre doamna Kovesi", a adaugat Manda.

Maior a mentionat ca persoanele care veneau erau de regula cam aceleasi.

"Nu am stat sa detaliem sa vedem daca exista vreo diferenta: institutii de parchet, armata, interne, SIE, STS, SPP, conducerea din ICCJ, acestea erau persoanele. Au fost la acele evenimente in mare cam aceleasi persoane. (...) A spus (Maior - n.r.) ca au fost intalniri la K2 si T 14 si a fost intrebarea aceasta legata de taierea porcului si a spus ca a fost o masa de Craciun si atat, pe care a confirmat-o ca a existat. Cred ca a confirmat si domnul Dragnea si doamna Kovesi la masa aceea de Craciun", a adaugat Manda.


Citeste mai multe despre   


















6734 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    hai du-te tu! (Marţi, 27 februarie 2018, 19:17)

    nesuferitu [utilizator]

    Si Fiola ce zicea?
  • +3 (3 voturi)    
    Somaldocule (Marţi, 27 februarie 2018, 19:19)

    mitg [utilizator]

    Ori zici exact ce si cum, ori lasa perdelele de fum pentru pitipoancele de la Bravo ai stil.

    Nu ti-e rusine sa lingi asa pe fata?
  • +10 (10 voturi)    
    Maior a confirmat lista de participanti la ev. SRI (Marţi, 27 februarie 2018, 19:20)

    Kivek [utilizator]

    Asa, si ???

    care e totusi problema ca oamenii INVITATI participa la evenimente PUBLICE ale unei institutii din Romania ???
    • -2 (2 voturi)    
      omule (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:03)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Problema nu e daca sunt invitati la un dineu la ambasada Frantei laolalta cu alti 200 de oameni.
      Dar daca se vad procurori, politicieni, oameni de afaceri, la cina intr-o vila SRI (apropo de ce au vile astia?!) de ziua de nume a nu stiu cui, nu este ok.
      • +1 (1 vot)    
        In care lege . . . (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:59)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        . . . scrie ca eu daca sunt procuror sau judecator trebuie sa stau inchis intr-o colivie si sa merg pe strada fara sa privesc in stanga sau in dreapta? Unde scrie ca nu pot participa la viata sociala doar pentru ideea ca poate vreunul din cei cu care (,,)socializez la un moment dat poate deveni infractor? Nu scrie nicaieri stimati domni care doar va dati cu parerea! Si de ce trebuie neaparat ca eu ca procuror sa fiu obligat sa ma prezint in fata unei comisii, fie ea si parlamentara, unde sa dau detalii despre viata mea intima? Unde? Doar in capul unor infierbantati cu dosare penale si cu averi pe care nu prea pot sa le explice!
      • +2 (2 voturi)    
        De ce nu-i ok? (Miercuri, 28 februarie 2018, 14:31)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Ce-i rau in asta?

        A propos de vile: in toata Lumea serviciile de informatii au resedinte de protocol, case acoperite si case oficiale. Intrebarea e stupida.
        • -1 (1 vot)    
          serios? (Vineri, 2 martie 2018, 16:17)

          Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Nu pot discuta lucruri in birou? Trebuie musai vila de protocol in Primaverii?!
    • +2 (2 voturi)    
      Manda nu a pus toate întrebările. (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Nu a întrebat cum și unde au făcut kk.Am zis că am scăpat de cei care ne controlau viețile.N-am scăpat.Pesediștii lui Dragnea vor să ne controleze tot și sunt supărați că nu acceptăm„binele”lor!
  • +10 (10 voturi)    
    Deci,Dragnea, fondator al "statului paralel" :)) (Marţi, 27 februarie 2018, 19:26)

    CezarN [utilizator]

    Daca la acest grup de oameni se referea Dragnea cand vorbea de "statul paralel", iata ca el insusi este unul dintre "parintii fondatori" de-ai "statului paralel" si ideologul doctrinei sale - paralelismul. Doctrina a fost cu succes implementata in programul PSD care este paralel cu nevoile societatii romanesti.
    Acuma el este suparat ca statul paralel i-a retras cetatenia. :))
  • +5 (5 voturi)    
    Bine Manda, stai jos ! (Marţi, 27 februarie 2018, 19:26)

    Plagarus [utilizator]

    "Bomba" media la Romania tv & A3
  • +5 (5 voturi)    
    in sfarsit! (Marţi, 27 februarie 2018, 19:32)

    anion [utilizator]

    Porcii de politicieni care s-au lipit si au mancat porci alaturi de oamenii din institutiile de forta au sperat intotdeauna ca pot face orice fara a fi trasi la raspundere. Au cazut in plasa intinsa de institutiile de forta si i-au prins apoi ca pe niste guvizi. Caci la bautura afli multe din intentiile penalilor, inculpatilor si condamnatilor.
  • +8 (8 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 27 februarie 2018, 19:45)

    sucar [utilizator]

    cum s-a fasait activitatea aceastei comisii penibile !
    • +4 (4 voturi)    
      inca (Miercuri, 28 februarie 2018, 8:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sucar

      o comisie penibila.
      Nana.
      Candelabru.
      Porcu.
      Urmeaza cea cu ancheta lui Pahontu si a SPP.
      Penibili si predictibili.
  • +8 (8 voturi)    
    Crede sau e adevarat? (Marţi, 27 februarie 2018, 19:55)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Amantul Olgutei Vasilescu bate campii ca orice tampit din PSD. Problema e ca Maior a recunoscut ca s-a intalnit cu Sebastian Ghita. De ce s-au intalnit? Ca membrii ai aceleasi gasti de borfasi din PSD? Mi-e scarba!...
  • +11 (11 voturi)    
    olgutza esti bauta? (Marţi, 27 februarie 2018, 20:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    sau pregatesti ceva ? l-ai pus pe lache asta sa latre la dragnea?
    • +7 (7 voturi)    
      Uitati ce discuta conducerea tarii, (Marţi, 27 februarie 2018, 23:01)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      cine a fost la taierea porcului.

      Tara se goleste si moare, milioane de romani fug peste hotare, iar conducerea tarii vorbeste de cine era la taierea porcului...

      Tare inapoiati sunt romanii.
  • +11 (11 voturi)    
    un mare fassssssssssssssss (Marţi, 27 februarie 2018, 20:04)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Mare gaselnita !
    Un mare fasssss...!!
    Si ce-i cu aceasta informatie ?
  • +10 (10 voturi)    
    porcul paralel (Marţi, 27 februarie 2018, 20:07)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Competenta supercomisiilor parlamentare de superancheta se reduce la "taierea porcului, chefuri de sufragerii,rontzairea soricilor"
    Atat a putut afla domnul Manda 007 de la George Maior in 6 ore de audieri supercompetente.
    Banuiesc ca domnul ambasador a fost chemat "de urgenta", din USA, ca sa raspunda cu mana pe biblie intrebarilor legate de taierea porcului
  • +7 (7 voturi)    
    rog lămuriri (Marţi, 27 februarie 2018, 20:16)

    vax-albina [utilizator]

    Oamenii aștia, cei mai mulți șefi, nu au voie să se întâlnească? De ce? Sunt infractori? Sunt pușcăriași? Care e, de fapt, problema?
    • +1 (1 vot)    
      problema (Miercuri, 28 februarie 2018, 8:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      e ca dragnea nu stie cum sa faca sa scape de bulau. Incearca sa gaseasca acul in carul cu fan care sa nu-l intepe tot pe el si nu reuseste.
  • -7 (11 voturi)    
    io cred că (Marţi, 27 februarie 2018, 20:17)

    Mazeta [utilizator]

    Dragnea a făcut rost de porc, Ponta l-a pârlit, Kovesi l-a decapat, Stanciu a împărțit porțiile și Maior le-a mâncat.
    • +6 (6 voturi)    
      Kovesi doar l-a juganit, antrenament (Marţi, 27 februarie 2018, 22:48)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pentru viitoarele ...ospete...! Intrebarea e, de unde a facut Dracnea rost de porc? In acel moment ferma Salcia era pe butuci.., nici Dracu' nu-si lasa "vietatea" pe mana unuia ajuns in espadrile si cu sosete groase...!

      PS. "Te-ai scaldat" in plusuri atunci cand s-a intors de la Bruxelles, crezi ca mai e cazul sa mai zabovesti ...? Ingusti la minte si impulsivi precum ii stii, consideri cumva ca vor intelege...?

      Forta fie cu tine...!
  • -6 (10 voturi)    
    ce e asa neclar? (Marţi, 27 februarie 2018, 20:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca romanii, Dragnea, Coldea, Ghita, Kovesi, Ponta, Maior & co. petreceau noaptea ca hotii. Apoi s-au certat (nu stim inca motivul, dar, tinand seama de personaje, trebuie sa fie vorba de ceva meschin, sigur nu pe marginea unui dialog platonic). Iar acum e marea confruntarea dintre "statul de drept" si "penalii".
    • +1 (1 vot)    
      deci (Miercuri, 28 februarie 2018, 8:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      recunosti ca vdragnea e un hot?
      Ca o bagi si pe LCK in troaca porcilor de ghita, dragnea si ponta, asta nu inseamna ca ea este ca si ei.
  • +12 (14 voturi)    
    Golanul asta face legi in Parlamentul Romaniei ??? (Marţi, 27 februarie 2018, 20:56)

    cartofil [utilizator]

    Este ceva incredibil cese intampla in tara asta .......
    • +8 (8 voturi)    
      l-au gasit in Craiova pe strada...schimba valuta (Marţi, 27 februarie 2018, 21:43)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      PSD l-a gasit pe strada in Craiova, era d-ala care schimba valuta la coltul strazii, si i-au zis: pari pregatit sa fii parlamentar, te inscrii in PSD?

      si uite-l acuma, e sef la comisie...e amantul ministrului muncii, azi maine e seful PSD
    • -5 (9 voturi)    
      Golanul a fost singur sau cu (Marţi, 27 februarie 2018, 21:45)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      golanca, de ea uitasi?
  • +7 (9 voturi)    
    Intrebarea pertinenta era, ce parte din (Marţi, 27 februarie 2018, 21:21)

    scaraotchi [utilizator]

    porc a consumat fiecare, una e sa preferi un "sangerete" si alta e sa te delectezi cu fuduliile...! Nu, nu va ganditi la prostii, Daddy o data ce a inceput sa-l urmareasca pe Suleyman Magnificul, a renuntat definitiv la carnea de porc...

    "Salaam alaikum...!"
    • -4 (6 voturi)    
      Ingrijorator... (Marţi, 27 februarie 2018, 21:52)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Masa de Craciun??
      Pa ei!
      Sunt ortodocsi !
      Si anti curcubei!
      Pa ei!
  • -5 (11 voturi)    
    Kovesi la taiat porcul cu penalul (Marţi, 27 februarie 2018, 21:23)

    xrogo [utilizator]

    Dragnea, in localul SRI, ei asta nu a spus la audieri, o fi uitat sau a sarit artistic peste?
    • +4 (4 voturi)    
      Stii doar cum se spune: "In viata e bine (Marţi, 27 februarie 2018, 21:48)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca sa le incerci pe toate...!" Pentru un procuror care vrea sa ajunga in varf, e foarte bine cateodata sa ia contact cu "materia prima'' sau cu " obiectul muncii", foloseste-l pe care-ti convine...! E ca atunci cand un chirurg viziteaza cateodata "morga spitalului", ca sa fie constient de ce se poate intampla, in caz ca, casca ochii dupa fundul asistentelor...!
  • +4 (4 voturi)    
    6 ore de audieri si nimic.... (Marţi, 27 februarie 2018, 21:55)

    AlexJ [utilizator]

    Tot trebuie sa le amestecati sa iasa de o fumigena.

    1. Era ziua nationala sau zi de nastere?
    Ca poate Kovesi a venit la ziua nationala si ceilalti au venit la zi de nastere si le incurca intre ele.


    2. Sefi de institutii, sau invitati privati cu nume si prenume.
    Ca daca este invitata institutia, te duci ca sarcina de servici.


    3. Pana la urma a taiat porcu' Dragnea sau nu? Audiati-l 6 ore.
    A adus cutitul de acasa? Cand a scos cutitul, SRIistii de la paza ce pazeau? Au sarit pe el sa-l impiedice sa omoare pe cineva, sau era de-al lor, omul sistemului.


    4 "Crezi ca" a confirmat sau chiar a confirmat - in scris, pe transcrierea audierilor.

    Sau iar ai auzit de la un prieten al unui prieten ce crede el si crezi si tu, Manta.

    5. Se pare ca nici Manta nu stie sa puna intrebari clare si nici Maior nu stie sa dea raspunsuri, din moment ce dupa 6 ore de audieri oficiale iar avem supozitii despre ce ar fi zis Maior.
  • +4 (4 voturi)    
    dezonorant... (Marţi, 27 februarie 2018, 22:52)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu poti taia porcul in curtea SRI, punct. nu numai ca au tirit si tavalit numele unui insititutii dar acesti oameni dovedesc ca nu au nimic cu Romania, isi baga picioarele, se bucura de avantaje functiei, li se filfiie.demiterea e prea putin ptr acesti oameni.
  • +6 (6 voturi)    
    Comisia de fumigene (Marţi, 27 februarie 2018, 22:54)

    zanax [utilizator]

    astia toaca banii de pomana.
  • +1 (1 vot)    
    surrealism redivivus: (Miercuri, 28 februarie 2018, 6:21)

    Stapanu [utilizator]

    "(...) a spus ca a fost o masa de Craciun si atat, pe care a confirmat-o ca a existat. Cred ca a confirmat si dl Dragnea si d-na Kovesi la masa aceea de Craciun", a adaugat Manda, sef al CPC a SRI si partener de viata al ministresei muncii.
    Psd -isti, d-le Gabriel C, da' voi aveti bani multi mai draga, daca sustineti "munca" unor astfel de indivizi pe care i-ati adus, nu-i asa, democratic la putere. Sa va iasa investitia democratica pe nas!
  • +3 (3 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 28 februarie 2018, 7:30)

    incomodu [utilizator]

    parlamentul are o teme foarte importanta ce sa discutat la pomana porcului sau la aniversarea nustu cui probleme de interes maxim nu legi sa mearga tara bine si romanul sa traiasca macar decent daca nu foarte bine
  • -2 (2 voturi)    
    minciuna! (Miercuri, 28 februarie 2018, 8:36)

    tudurache [utilizator]

    LCK nu a stat niciodata la masa cu penalii.
    E adevarat,au fost impreuna la chermeze dar nu au stat la aceiasi masa.
    Ce-ar putea discuta o telectuala ca Codruta cu unul ca Dragnea sau Ghita?
  • +2 (2 voturi)    
    Cum mama masii bre (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:39)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci ai audiat pe toata lumea si concluzia e ca tu crezi ca a confirmat? Pai de aia esti tu sef de comisie parlamentara, ca sa ne spui ce crezi? Zi bre ce stii, nu ce crezi, ca parerea ta personala nu intereseaza aici.