Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii: Premierul Viorica Dancila nu a discriminat cand i-a comparat pe unii europarlamentari cu autistii. Seful CNCD a votat impotriva deciziei (surse)

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 26 februarie 2018, 15:18 Actualitate | Esenţial


Colegiul director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii a decis luni ca premierul Viorica Dancila nu a discriminat atunci cand i-a comparat pe unii europarlamentari cu autistii, potrivit unui comunicat al institutiei. Votul in colegiu a fost 7-1, singurul vot impotriva deciziei fiind al presedintelui CNCD, Csaba Asztalos, potrivit unor surse politice.

Reamintim ca premierul Dancila a declarat pe 15 februarie, intr-un interviu la Antena 3, ca "Acesti oameni cred ca sunt autisti si nu vad si nu aud ceea ce este vizibil pentru toti cei de buna credinta".

Colegiul CNCD a decis ca declaratia "se incadreaza in limitele libertatii de exprimare si nu constituie discriminare". De asemenea, lipsa interventiei moderatorului Mihai Gadea nu constituie discriminare, arata comunicatul citat.

Declaratia premierului a fost criticata dur de societatea civila, care i-a reprosat Vioricai Dancila discriminarea persoanelor care sufera de autism.

Decizia de azi a CNCD survine altor doua decizii controversate, prin care atat fostul premier Mihai Tudose, cat si senatorul Serban Nicolae au primit doar avertismente in urma declaratiilor facute.

















7165 vizualizari

  • -36 (38 voturi)    
    ooo (Luni, 26 februarie 2018, 15:21)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    nu pot rade fiindca imi crapa buzele!

    Dragi Hotnews, nu sariti ...doar si dvs faceti la fel cu Traian Basescu.
    • +28 (34 voturi)    
      ....deci ! (Luni, 26 februarie 2018, 15:44)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Cum s-ar zice ..daca esti din PSD poti sa spui orice ...nu te sanctioneaza nimeni ! Frumos ! ....

      Pai hai sa ne "bagam piciorul" in ea de tara ! ...ce mai conteaza nu?
      • -14 (16 voturi)    
        asteptam alta decizie (Luni, 26 februarie 2018, 16:06)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        ONG-urile au tot dreptul sa considere ca persoanele cu autism sunt jignite de comparatia cu secta lui Macovei, persoanele cu autism fiind lipsite de ticalosie, spre deosebire de cei din secta macovei
        • +12 (12 voturi)    
          mai ... (Luni, 26 februarie 2018, 16:55)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          CTP o face pe pm maimuta (parvian cum naiba se numea) => discriminare

          vaselica face un grup de oameni "autisti" => nu e discriminare...

          nu ti se pare ca e putin partinitor?!
          nu e vorba de cine e sau nu e acuzat... e vorba ca in cazuri practis similare, combaterea discriminarii actioneaza diferit!
          • +2 (2 voturi)    
            Sunteti nemultumiti ??? (Luni, 26 februarie 2018, 18:40)

            cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Scrieti aici: support@cncd.org.ro sa stie si tovarasii despre nemultumirea dvs.
          • +1 (1 vot)    
            e o decizie corecta (Marţi, 27 februarie 2018, 13:34)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            CTP stia despre ce vorbeste. pavianul instalat de dragnea nu are nici cea mai vaga idee ce inseamna autismul, deci nu poate fi acuzata de discriminare, cel mult de imbecilitate.
    • +4 (4 voturi)    
      sa inteleg... (Luni, 26 februarie 2018, 16:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ca pt ca si noi faceam la fel cu basescu (desi eu personal nu am fist niciodata cu basescu), e ok sa fie si ei partinitori?!

      halal "logica"
    • +5 (5 voturi)    
      Jigodii peste tot ..... (Luni, 26 februarie 2018, 18:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      P$D-ul a instalat hoti, infractori condamnati, ticalosi, golani in toate pozitiile din conducerea statului roman. Ce e de facut ???? Unde ma uit, totul imi face greata, asemenea lepadaturi nici nu-mi dau seama de unde le-au adunat, ca-s greu de gasit atatia. In lumea mea oamenii sunt mai buni si mai valorosi. De ce ei trebuie sa suporte asemenea dejectii sa le faca viata ??? Cum ar fi reactionat CNCD-ul daca Kovesi ar fi afirmat despre infractorul condamnat definitiv Dragnea ca este autist ??? Va amintiti cand dl. Popescu a jignit pavienii, reactia CNCD-ului a fost aproape instantanee....
    • 0 (0 voturi)    
      Așa vorbește ea. (Luni, 26 februarie 2018, 21:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Porcos,mai și înjură,drăcuie,dar este fată bună,nu ține la supărare.Este greu până te obișnuiești cu ea.
  • +40 (46 voturi)    
    evident.... (Luni, 26 februarie 2018, 15:25)

    liviu_ [utilizator]

    o face pe tovarasa maimuta CTP... discriminare, amenda...

    face niste oameni tovarasa "autisti" e perfect normal

    CNCD este in aceeasi categorie cu CNA si IJ ... adica slugi cu acte in regula ale psd

    ar mai remarca si nesimtirea si tupeil... ii dadeau 1000 amenda si toata lumea era fericita... dar NU, ei vor sa arate ca legea nu se aplica pt ei!
    • +13 (13 voturi)    
      CNCD sunt vanduti PSD-ului (Luni, 26 februarie 2018, 16:19)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Macar sa stim si noi clar care sunt cei care ne trag tara inapoi sustinand prosti si hoti la conducerea tarii.
  • +41 (41 voturi)    
    Tuta asta nici nu cunostea termenul. (Luni, 26 februarie 2018, 15:25)

    A_n_c_a [utilizator]

    Rep „Care a fost cea mai inspirată și mai influentă carte pe care ați citit-o și de ce?

    Viorica Dăncilă: Îmi place să citesc și încerc să citesc ori de câte ori găsesc timp. Și cred că ceea ce citim, în ansamblu, ne influențează, ne modelează gândirea și de a vedea lumea, chiar și modul nostru de a trata dificultăți sau provocări.”
    • +2 (2 voturi)    
      cred (Luni, 26 februarie 2018, 18:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      totusi ca "OMAGIU" e cartea ei de capatai.
      • +2 (2 voturi)    
        Nici macar aia, vezi ca muierea ne zice (Luni, 26 februarie 2018, 18:57)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ”ori de cate ori gasesc timp”...

        Mi-a placut ca pe site-ul UE care monitorizeaza prezenta in Parlamentul European, tanti asta se afla pe locul 700 din 751 posibile... asa ca nici criza de timp nu se justifica in cazul ei.

        Pt una ca ea, noi platim 7000 euro lunar si anexe de peste 20 000 pt asistente/secretare, deplasari si alte rahaturi.

        Astia nu inteleg ca NOI ii platim pe ei, nu invers... ne calca in picioare si ne sfideaza inteligenta, prin prostia cu care ne reprezinta peste tot.
    • +3 (3 voturi)    
      Vă spun eu care a fost cartea.... (Luni, 26 februarie 2018, 23:18)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      .... cartea aceea de poezii care spune: ”Cățeluș cu părul creț/Fură fonduri din județ/Și se jură că nu fură/ Și-l bagă-n legislatură!
      • +2 (2 voturi)    
        ai gresit, maimuta cu parul cret :) (Marţi, 27 februarie 2018, 8:24)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        .
  • +6 (20 voturi)    
    dancila e prostanaca (Luni, 26 februarie 2018, 15:27)

    postac15 [utilizator]

    dar intr-adevar nu a discriminat pe nimeni in cazul de fata
    • -3 (3 voturi)    
      E smechera (Luni, 26 februarie 2018, 16:35)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui postac15

      nu proasta
    • +7 (7 voturi)    
      si CTP a discriminat?! (Luni, 26 februarie 2018, 16:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui postac15

      el d c a primit amenda?!

      daca CTP nu primea amenda era perfect ok aceasta decizie.... dar avand in vedere ca el a primit amenda... aceasta decizie nu dovedeste decat ca (si) astia sunt vanduti psd!
      • +4 (4 voturi)    
        CTP nu (Luni, 26 februarie 2018, 18:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        e prim ministru, prin urmare fundul lui nu prezinta interes pentru buzele fierbinti ale CNCD.
  • +34 (34 voturi)    
    Pai, nu? (Luni, 26 februarie 2018, 15:29)

    omezu [utilizator]

    Viorica nu a discriminat, e pur si simplu fragila intelectual! Am voie sa zic ca e un pavian-autist?
  • +24 (28 voturi)    
    Rusine ... (Luni, 26 februarie 2018, 15:29)

    olariub2005 [utilizator]

    Rusine; sunt aserviti politic PSD.
    CTP cand a comparat frizura prostanei cu cea a unui pavian, a fost sanctionat de comisie.
  • +31 (35 voturi)    
    a (Luni, 26 februarie 2018, 15:32)

    adrian67 [utilizator]

    Ce jeguri de oameni. Puteau spune ca nu o pot amenda ca e proasta si nu stie ce vorbeste. Era mai corect asa.
  • +31 (35 voturi)    
    Discriminarea nediscriminarii (Luni, 26 februarie 2018, 15:32)

    krampus [utilizator]

    Consiliul National pentru Caricaturizrea Discriminarii face ce stie el mai bine - discrimineaza. Pentru unii muma, pentru altii ciuma. Pana la urma PSD va trebui sa si-l asume ca un organ propriu pentru persecutarea adversarilor politici.
  • +23 (27 voturi)    
    cum vine asta (Luni, 26 februarie 2018, 15:35)

    nebunul [utilizator]

    daca comparam anti PSDeii cu niste oameni/copii cu probleme comportamentale/psihice/medicale nu e discriminare dar daca comparam gibonul grobian cu cu pavian cu mantie este.

    Poate ma lamureste si pe mine un zoolog ca eu limba maimutelor nu o inteleg.
  • +11 (11 voturi)    
    normal ca nu (Luni, 26 februarie 2018, 15:48)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Pavianul cu mantie poate spune orice, atat timp cat este in partidul suprem. Ea nu discrimineaza, ci doar afirma.

    Mama lui de CeTePeu cum a jignit-o si discriminat-o pe femeie....
  • +9 (9 voturi)    
    hmmm, eu i-as fi dat 1 amenda penala (Luni, 26 februarie 2018, 15:58)

    Stapanu [utilizator]

    pentru autodiscriminare (!) defaimare de tara (!!) delict de opinie (!!!) & parasire de domiciliu, in sensul ca la iq -ul ei ar fi trebuit sa ramana ascunsa la Videle
  • +11 (11 voturi)    
    Niste slugi! (Luni, 26 februarie 2018, 16:15)

    Dragos2 [utilizator]

    Ooops, am discriminat pe cineva?
  • +13 (13 voturi)    
    Logic (Luni, 26 februarie 2018, 16:33)

    JustinCase [utilizator]

    Pai atunci o putem face pe Vasilica autista, nu, ca nu e vreo discriminare, inteleg?
  • +13 (13 voturi)    
    daca zic si eu ca madam Dancila (Luni, 26 februarie 2018, 16:36)

    tropotaru [utilizator]

    e schizofrenica, este o discriminare sau nu?
    • +5 (5 voturi)    
      ctp (Luni, 26 februarie 2018, 16:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      a zis ca e maimuta si aparent a fost discriminare...

      deci as paria pe distriminare....

      eu zic ca pentru astia nu conteaza decat cine este cercetat.... ...
      algoritmu e simplu:

      - e din psd, sau prieten cu psd?
      da => nu e discriminare
      nu => discriminare
  • +2 (2 voturi)    
    Cabala consiliilor (Luni, 26 februarie 2018, 17:17)

    n.dumiritu [utilizator]

    CNCD a decis ca nu a fost discriminare fiindca a fost o banala licenta de exprimare.
    Totusi, nu s-a spus ultimul cuvint, pt.ca mai este un consiliu, si anume CMICODPD (Consiliul de Monitorizare a Implementării Convenţiei ONU privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilități) - infiintat in 2016, cu un buget de 4,2 mil.lei. CMICO.. ar putea folosi oportunitatea pt.a iesi din umbra, dar ar trebui sa o faca prudent pt. a nu stirni ANES (Agentia nat.pt. Egalitatea de Sanse), care ar putea insista ca limitele libertatii de exprimare a femeilor (inclusiv a d-ei Viorica) nu trebuie masurate cu meschinaria care le-ar conveni barbatilor.
    Pina se lamureste cazul, autistii, sustinatorii lor si protestatarii sint invitati sa aiba incredere in ostenelile acestor competente agentii si consilii.
  • +5 (5 voturi)    
    Deci..sa inteleg ca.. (Luni, 26 februarie 2018, 17:22)

    Arnee [utilizator]

    Daca cineva, prin absurd, o compara pe dna. Prim-Ministru cu ''autistii", nu risca amenda? Intrebare retorica. Pe scurt, CNCD, sa va fie rusine, voi discriminati acum .
  • +6 (6 voturi)    
    CNCD discriminare in favoarea PSD! (Luni, 26 februarie 2018, 17:27)

    trem [utilizator]

    Pana si o institutie care ar trebui sa fie un simbol pentru o tzara civilizata s-a dus pe copca!

    Sunteti jenibili bai tovarasi....lipsa voastra de standarde de etica e vizibila si nu faceti altceva decat sa va anihilati importanta in ochii oamenilor.
  • +6 (6 voturi)    
    ce vrei, dom'le? (Luni, 26 februarie 2018, 17:33)

    scharke [utilizator]

    niste autisti astia de la CNCD...
  • +5 (5 voturi)    
    CNCD patroneaza discriminarea politica (Luni, 26 februarie 2018, 17:39)

    carmen_i [utilizator]

    Acum vedem limpede ca sursa discriminarilor este chiar CNCD. Esti din PSD? verdicte blande, ca o adiere de primavara, sa nu le simta membrii de partid prin pielea batucita de atata nesimtire.

    Iar daca nu esti din PSD (sau ALDE, dupa caz), atunci CNCD imediat incepe sa te prajeasca: orice opinie devine discriminare si este sanctionata cu amenda.

    Ar trebui sa protestam impotriva acestei metode securiste folosita de PSD pentru a baga pumnul in gura altora.