​SONDAJ De ce credeti ca duminica au iesit la protest mai putini oameni ca in alte momente-cheie ale rezistentei strazii?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 26 februarie 2018, 11:50 Actualitate | Esenţial


Sondaj participare roteste
Foto: Hotnews
Cateva mii de oameni au participat duminica, la Bucuresti, la protestul organizat in urma propunerii de revocare a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi. Numarul a fost considerabil mai mic decat in alte momente-cheie ale rezistentei strazii in fata atacurilor anti-justitie.
  • Sondaj HotNews.ro: De ce credeti ca au iesit la manifestatiile de duminica mai putini oameni ca la alte proteste din ultimul an?




Citeste mai multe despre   


















10070 vizualizari

  • +29 (41 voturi)    
    A fost doar un antrenament (Luni, 26 februarie 2018, 11:54)

    Habermas [utilizator]

    in conditii de iarna grea.

    Mesaj pt PSD & gasca de manglitori borati:
    Don't worry, when the time comes, we'll make it quick ;)
    • -8 (22 voturi)    
      Comentarii demonstratii!!! (Luni, 26 februarie 2018, 13:13)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      WE, THE PEOPLE OF ROMANIA ARE NOT WORRIED ABOUT ANYTHING!! YOUR COMMENTS PROVE HOW FOOLISH YOU ARE!!! VERY SORRY , BUT THIS IS THE REAL TRUTH!!!
      • -1 (7 voturi)    
        Serios? (Luni, 26 februarie 2018, 14:07)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Theros

        "THE PEOPLE OF ROMANIA ARE NOT WORRIED ABOUT ANYTHING!! "

        Pai tu esti nebunul, nu eu.
        1. "We, the people of Romania"? Adica ai facut tu un referendum, sau macar o mega-ancheta si ai tras concluzia asta pe care mi-o prezinti mie?? No, fain.
        2. "Not worried about anything"? Pai numai un zanatic nu are nicio grija nimic. Si cum de fapt vorbesti pentru tine, nu in numele Poporului Romaniei, nebunul esti tu si numai tu.

        PS. Si nu mai urla asa, ca ma doare capul.
        • -3 (5 voturi)    
          Ba sa stii ca are dreptate ... (Luni, 26 februarie 2018, 15:15)

          Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Cei care se zbat sa faca ceva, sa indrepte lucurile sunt tot mai putini ...

          Asa este, cum spunea cineva - piata aia e tot mai goala ...

          Aseara am trait o crunta dezamagire sa vad ca dupa ceea ce s-a intamplat oamenii n-au avut nici o treaba ...

          4000 de oameni ... ?
          • +2 (2 voturi)    
            Multimea are logica ei, (Luni, 26 februarie 2018, 16:11)

            Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

            si nu este intotdeauna usor de inteles. Impresiile nu sunt un ghid bun. Mai ales pe unitati scurte de timp (iar 1-2 ani este timp scurt).
  • +13 (27 voturi)    
    iohanis ca nu o demite, ce rost avea? (Luni, 26 februarie 2018, 11:57)

    premierul grivco [utilizator]

    ce rost avea sa iesi sa o sustii pe cheovesi daca iohanis a zis ca nu o demite?
    • +7 (9 voturi)    
      Corect (Luni, 26 februarie 2018, 13:42)

      calin__ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Doar ca a ne "culca pe o ureche", crezand ca astia isi vad de treaba daca Johanis nu o demite... e o naivitate care s-ar putea sa ne coste rau.
      • +1 (1 vot)    
        Suntem intr-un punct critic (Marţi, 27 februarie 2018, 0:27)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui calin__

        Ca nu mai vrem pesede - asta trebuie sa strigam constant.

        Si este o naivitate ca nu iesim in strada sa strigam ca nu vrem guvern condus de Viorica+Valcov pe post de consilier.
    • +6 (10 voturi)    
      Sa le arati nenorocitilor ... (Luni, 26 februarie 2018, 13:53)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Sa le arati nenorocitilor de la putere ca romanii au incredere in justitie, ca o sustin pe sefa DNA, etc. Aseara A3 si RTV nici nu au transmis protestele, dar in studio manipulau la max.
      De fapt singurul lor scop este prostirea proprilor telespectatori.Mentinerea lor captiva.
    • +1 (9 voturi)    
      aha, (Luni, 26 februarie 2018, 14:46)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      deci va pregatiti sa'l sustineti pe herr primar klauz...:-)
  • -16 (30 voturi)    
    Proverb bilingv (Luni, 26 februarie 2018, 11:58)

    DanTeo [utilizator]

    Ai bani, love story,
    N-ai bani, I'm sorry!
  • +38 (52 voturi)    
    Ar mai trebui citeva optiuni (Luni, 26 februarie 2018, 11:59)

    bogdan1477 [utilizator]

    Eu de exemplu nu am iesit in primul rind pentru ca nu consider momentul important. E un simplu joc de glezne al lui Dragnea ca sa se poata prezenta la congresul din 10 martie cu ceva. Dragnea se preface ca se lupta cu Kovesi, partidul e multumit si aia e.

    Pin la urma raportul ala n-are cum primi de la CSM decit aviz negativ, fiind extrem de prost redactat, extrem de prost argumentat, bazat pe supozitii, pe filmari de la antena3, etc.

    Mai departe Johannis il va arunca la gunoi, si cu asta basta.

    A, daca se apuca PSD de suspendat presedintele, sau incearca sa obtina demiterea prin CCR (cu ideea Noricai), aia e altceva. Dar deocamdata e un simplu joc de glezne al lui Dragnea, foarte prost regizat.
    • -3 (9 voturi)    
      amice, n-ai iesit ca n-ai mai avut chef ... (Luni, 26 februarie 2018, 15:18)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      texte ...
      ce mai conteaza DE CE n-ai iesit ?

      Mesajul tau - la fel ca al celor care N-AU IESIT - este acelasi : NU PREA NE MAI PASA ...

      Restul sunt bla - bla-uri ...

      Stai linistit - nu te condamna nimeni ...
      Nu poti sa-i impui cuiva sa aiba anumite sentimente ... Le are sau nu . E simplu ...
  • +25 (27 voturi)    
    ningea... (Luni, 26 februarie 2018, 12:04)

    liviu_ [utilizator]

    -10 grade sau cat dracu au fost....

    sa nu uitam ca la o astfel de temperatura pot sa fie de fapt 10-20k oameni dar sa nu stea nimeni mai mult de 20 de minute din cauza frigului...
    Asa s-a intamplat la ACTA acum cativa ani... dupa 15 min am plecat ca nu mai puteam sta!
  • +21 (21 voturi)    
    din cauza frigului, dar nu numai (Luni, 26 februarie 2018, 12:14)

    lp [utilizator]

    am fost in piata, si o sa ies de oricate ori o sa fie nevoie. in afara faptului ca a fost ingrozitor de frig, oamenii se asteapta ca presedintele sa rezolve problema. de data aceasta el chiar are puterea de a lua masura corecta, spre deosebire de situatia legilor justitiei, in cazul carora, desi le-ar putea intoarce in parlament, poate face asta o singura data
  • +8 (14 voturi)    
    6% pesedisti? (Luni, 26 februarie 2018, 12:15)

    vio7 [utilizator]

    Putin...foarte putin:)))Pentru ca de ce?(vorba unui cioban,ajuns patron de echipa de fotbal),pentru ca ger,pentru ca lehamite,pentru ca duminica seara...nicidecum pentru ca lumea nu o sustine pe doamna Kovesi!Cum poti sa fii om cinstit,in tara asta si sa tii cu PSD?Ori esti spalat pe creier...ori esti la fel de hot ca ei!Atat!
  • -2 (20 voturi)    
    Strada a obosit (Luni, 26 februarie 2018, 12:17)

    Vaka [utilizator]

    Din pacate...

    Am fost la aproape toate. Si in timp am vazut cu oamenii apropiati, prieteni, colegi, cunostinte, cu care ieseam si ne intalneam au inceput sa se rareasca.
    Sentimetul de inutilitate este din ce in ce mai pregnant. Multa, tot mai multa lume is pune intrebarea "La ce bun daca nu se intampla nimic?". Pentru ca nu se intampla nimic. P$D-ul isi face jocul cum vrea. Protestele de seara nu ii mai sperie, s-au obisnuit. Stiu ca ne pot rade in nas cum vor.
    Singura solutie este sa protestam multi, si mult. Ca la revolutie, sau in '90 pentru cine isi mai aminteste. Doar un oras blocat in mijlocul zilei, cateva zile, de cateva sute de mii ii mai poate opri. Sau macar incerca.
    Intr-un cuvant strada a obosit, si s-a blazat. Imi pare rau sa aprob, dar le-a iesit. Doar o minune sau o tragedie fara seaman mai poate schimba lucrurile acum.
    • +6 (10 voturi)    
      O minune fara seaman precum (Luni, 26 februarie 2018, 13:02)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      aia in care fiecare profesionist si om cu caracter pune piciorul in prag hotarat si fara ezitare si nu se lasa dominat de impostori. Zilnic, si - odata inceput acest curaj nemaipomenit - din ce in ce mai eficient. Si astfel, non-valoarea nu va reusi sa-si impuna modul lor de-a fi si face. Aia e minunea.

      Si cand minunea aia apare si se intinde, la fiecare iesire in strada a numai zece mii de oameni, nu mai zic o suta de mii,
      1. PSD si reteaua lor efemera de paraziti va mai slabi cu unou, doua, trei procente, si
      2. in final se vor duce dracului, pentru ca nu vor mai fi alesi, pentru ca oamenii vor fi mai destepti si vor avea intre timp si alte optiuni de vot.

      Adica ... pas cu pas, cat mai apasat, se face deparazitarea.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu ma imbat cu apa rece (Luni, 26 februarie 2018, 14:47)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Si viteji declarative ascunsi in spatele tastaturii suntem multi pe aici.

        Principiul enuntat si optimismul mesajului sunt exemplare. Din pacate suna a discurs motivational, inaltator, datator de energie, dar gol fara miez.

        Tare as vrea sa inteleg cum se poate aplica "fiecare profesionist si om cu caracter pune piciorul in prag"? Practic? As incerca sa aplic. La modul cel mai serios.
        • 0 (4 voturi)    
          Pai de aia esti profesionist, nu? (Luni, 26 februarie 2018, 15:35)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          Daca da, atunci ai inceputul.
          Da, este si motivational, dar (A.) nu este numai motivational, si (B) motivarea este parte a metodei la orice scara.

          Pai, eu vad cam asa, etapele, concis:

          1. Iti cunosti meseria

          2. Cauti activ (si esti receptiv in gn) pe altii care-si cunosc meseria, ca sa stii cine ce poate. Adica sa-ti clarifici putin "campul de lupta" (caci este un fel de lupta pentru influenta sociala) ca sa zic asa, orientarea in teren.

          3. Esti atent(a) la oportunitati de proiecte, eventual le generezi tu. Importanta este nu graba ci promptitudinea, persistenta, dezvoltarea unui sistem de motivare a ta si a colaboratorilor (nimic nu merge fara motivare reala, de exemplu salariu, valori, orice ai tu si cei ca tine pe lista prioritatilor in viata)

          4. Cand cel putin jumate din conditii sunt reunite pentru a demara un proiect/actiune mai mic sau mai mare, decide "da" / "go" pentru proiectele cele mai promitatoare/importante. Nu astepta sa ai 75, 90 sau 100 la suta din conditii reunite, ca asta nu se va intampla niciodata. Ba, chair pentru a ajunge la acele 50 la sute, s-ar putea sa ai nevoie sa creezi tu acele conditii una cate una.

          5. Odata ce ai spus "da" / "go", cauta parteneri. Cand ii gasesti, intoarce problema pe toate partile impreuna cu acesti oameni, si creati impreuna o strategie / set de reguli de actiune, ca sa stiti ce sa va asteptati unul de la altul in anumite tipuri de circumstante.

          6. Odata facut pasul 5., ti-au crescut sansele ca in momentul in care simti ca vrei sa pui piciorul in prag in anumite situatie ... sa nu mai fii singur(a). Eventual stiti si cum sa actionati. Repeta exercitiul. In timp, situatiile favorabile se vor multiplica.

          7. Mai departe, poti trece la modul "pro-activ". ia initiativa impreuna cu grupul de oameni (2-n persoane) cu care impartasiti aceleasi valori si metode: un proiect. O echipa ideala are 4-6 persoane. Planurile se adapteaza. Important este este sa va dezvoltatti un sistem de invatare-adaptare.
          • 0 (2 voturi)    
            Ce are una cu alta? (Luni, 26 februarie 2018, 16:05)

            Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

            Ce am intrebat si ce raspuns am primit.

            Fara suparare, este genul de material corporatist de spalat pe creier, Pompos, maret dar fara continut, la fel ca si prima postare. Genul de rahat pe care nu-i bine sa-l transformi in religie.

            Si ca sa nu deviem prea mult. Am spus ca singurul mod in care strada mai poate face ceva este sa fie acolo de dimineata, ca in '89 (dupa comentarii nu cred ca era nici in plan pe atunci). Sau cu saptamanile, ca golanii din '90.

            Altfel, ma tem ca singura optiune este OTP, one-way pt toata familia.
            • 0 (0 voturi)    
              Pai daca ai intrebat (Luni, 26 februarie 2018, 16:41)

              Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

              "Tare as vrea sa inteleg cum se poate aplica "fiecare profesionist si om cu caracter pune piciorul in prag"? Practic? As incerca sa aplic. La modul cel mai serios."

              Ce fel de raspuns vrei sa primesti ???
              Vrei sa dezbat mangement aici pe forum?
              Ti-am dat raspuns bazic. N-aveam ce altceva sa-ti dau. Daca tot ai intrebat.

              Iar acum ma intorci de la partea "profesionist" la statul de dimineata in strada.
              Eu nu inteleg ce vrei.
            • +2 (2 voturi)    
              Eu iti spun ca numai strada (fara altceva) (Luni, 26 februarie 2018, 16:50)

              Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

              nu poate face nimic. Nu mai suntem in '89. Pot sta 200 de mii de oameni zilnic de dimineata pana seara in strada. Ei si? va schimba asta optiunea de vot a milioanelor de vorani PSD? Astia nu se schimba nici un milimetru DECAT daca se schimba societatea si-i transporta si pe ei cu ea, adica si ei vor fi in alt context.

              Iar societatea se schimba in viata de zi cu zi, nu prin demonstratii. Demonstratiile sunt importante, necesare atunci cand "arde", in momente speciale. Mai departe sunt si un mijloc de presiune constanta, cand pot fi sustinute, dar in sine ele nu schimba nimic. Ele pot doar declansa anumite schimbari cheie, sau pot bloca anumite schimbari cheie. dar nu pot cara dupa ele societatea.

              Eu am impresia ca tu vrei sa schimbi totul dintr-un foc. Si nu este posibil nicaieri in lume. In plus, pretinzi ca toti oamenii sa aiba acea constiinta si rationalitate care sa-i determine sa iasa in strada la comanda, "cand se impune". Dar lumea nu functioneaza asa. Strada (aia mare) functioneaza emotional. rational nu se pot organiza decat demonstratii mai mici, care pot fi coordonate rational, de exemplu ONG-uri sau grupuri profesionale.
      • -1 (3 voturi)    
        te-ai gandit ca sunt din ce in ce mai putini (Luni, 26 februarie 2018, 15:07)

        Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        "profesionisti" si "oameni cu caracter" ramasi in tara ?

        Multi au plecat deja din tara ...

        Ca sa nu mai spun, mesajul tau e cam abstract si cam ... lozincard - concret, cum crezi ca oamenii aceia "profesionisti si cu caracter vor pune piciorul in prag" ?

        Nu mai platesc impozite ? Nu mai dau spagi ?
        • +1 (1 vot)    
          Da, m-am gandit. (Luni, 26 februarie 2018, 16:15)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

          Am scris mai sus (sper sa apara) cum. Pe scurt: proiecte care sa aduca fiecare cate ceva nou in sensul bun. Proiectele bune incepute in Romania pot fi ajutate, sustinute, co-lucrate si impreuna cu profesionistii Romani si straini din Europa si America de Nord.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-i lozincard, (Luni, 26 februarie 2018, 16:16)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

          este bazic.
    • +4 (8 voturi)    
      Te inseli, prietene (Luni, 26 februarie 2018, 13:14)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      E important sa iesim. II irita si prezenta unui singur om in strada care sa-i critice! Tovarasii din PSD iubesc "unitatea in cuget si simtiri", "partidul unic" si "votul unanim" ca doar sunt esalonul doi al comunistilor/securistilor ce trageau sforile si inainte de Revolutie. Nu te lasa pacalit de propaganda mafiotilor, lupta abia a inceput si ei n-au castigat de fapt nimic.
      • +3 (5 voturi)    
        Imi doresc sa ma insel (Luni, 26 februarie 2018, 14:35)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

        Dar nu pot sa nu observ ce se intampla in jur: multa lume comenteaza, ca de exemplu aici, dar din ce in ce mai putina face ceva. Piata este din ce in ce mai goala. Este doar o observatie, facuta la fata locului.

        Cu cateva exceptii am fost in piata de la OUG 13 pana aseara si am vazut cum lumea s-a mobilizat si apoi s-a pierdut.

        Nu stiu despre altii, dar eu voi fi acolo atat timp cat mai am cea mai firava speranta ca se poate face ceva.
    • +5 (5 voturi)    
      Or fi obosit unii, (Luni, 26 februarie 2018, 14:29)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      care protestează ca să fie trendy. Cine înţelege că de nenorocirea care ne-a lovit nu se capă cu una, cu două, face tot posibilul să arate în stradă că nu acceptă şi nu tolerează domnia borfaşilor - iar şi iar şi iar, că altfel, naiba ne ia!

      Şi să facă bine cine n-a catadicsit să voteze să iasă la protest până degeră!
      • +2 (2 voturi)    
        Pai multi nu percep realitatea ! (Luni, 26 februarie 2018, 15:00)

        Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui indrea

        Multi traiesc intr-o bula a lor si li se pare ca ei nu sunt afectati de ce se intampla ...

        Vor realiza prea tarziu capcana acestei gandiri egoiste si paguboase ...

        Parca nu tot pe aceleasi sosele dezstruase merg ...
        Parca nu in aceleasi spitale infestate se duc in caz de vreo urgenta (nu, nici la privati nu e foarte mare diferenta - mai ales ca daca suni la salvare aia te duc la urgente la STAT )

        Parca nu in aceleasi scoli depasite isi duc copiii ...

        Insa multi sunt prea orbi / prea plini de importanta ca sa realizeze aceste lucruri ...
  • +12 (18 voturi)    
    Naduf (Luni, 26 februarie 2018, 12:17)

    pisik [utilizator]

    Bate un vant de te taie-n dunga pina la ficati /// Putin cu Siberia ta ! si Dragne cu P-ta Victoriei ! Tudorele mama ! ///
  • +11 (13 voturi)    
    Intr-o saptamana doua (Luni, 26 februarie 2018, 12:19)

    selavitujurparshiv [utilizator]

    ... se face vreme perfecta de protest.
    • +2 (2 voturi)    
      Sau de mers la munte la gratare sau unde s-or (Luni, 26 februarie 2018, 15:09)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui selavitujurparshiv

      mai duce oamenii ...

      Lasati-o p-asta cu vremea - da, a fost frig , insa nu a fost chiar insuportabil

      Si mai ales - au fost si destule zile destul de ok in care NU s-a mai iesit ...

      In fine, asta e ... Pare ca oamenii nu sunt chiar asa de deranjati de ceea ce face psd-ul ...
  • +11 (11 voturi)    
    Mai adăugați o opțiune ! (Luni, 26 februarie 2018, 12:19)

    Fisherman [utilizator]

    Opțiunea nr. 5:
    Pentru că data viitoare nu voi mai sta acasă ci mă voi prezenta la vot și voi vota împotriva alianței corupților !
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 26 februarie 2018, 14:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Cred ca destui din cei care ies in piata au fost la vot. Mai rau e ca nu apare o alternativa solida cum a fost Basescu la vremea lui.
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm ... daca o sa mai fie o data viitoare ... (Luni, 26 februarie 2018, 14:39)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      sau cine stie ? poate vor iesi la vot 99.99 % ca sa voteze cu unicul candidat ...

      (cei care "votau" inainte de 89 stiu care e treaba ...)
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Luni, 26 februarie 2018, 12:26)

    tirolez [utilizator]

    Vremea rea, multe viroze, plus as mai adauga ca s-au lansat mesaje ca nu va trece de Iohannis. Daca n-o fi asa...
    • 0 (2 voturi)    
      Pretexte se gasesc ca sa nu faci ce trebuie (Luni, 26 februarie 2018, 14:48)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Era un moment important pe care l-am ratat ...

      Tradus, mesajul dat prin pasivitate (de fapt ce ne mai miram, nu s-au obosit cei mai multi sa mearga jumatate de ora sa voteze - la 2 pasi de casa - in conditii climaterice optime (!) ) este ca :

      NU NE MAI PASA de DNA / Kovesi / Justitie / bla bla ...

      Daca ieseau 1 milion de oameni in strada ar fi existat o sansa ca penalilor sa le fie tarsa sa-l suspende nitel pe Iohannis - cat sa-si treaca legile

      Fiindca au iesit doar 4000 de oameni (daca au fost si atatia ) - o sa ne rada in nas : "Cei mai multi oameni sunt de acord cu revocarea lui Kovesi ! " - si CUM ar putea fi contrazisi ? Exact asta a transmis strada ...

      OK, data viitoare o sa stau si eu acasa la caldurica ...
  • +10 (12 voturi)    
    Ati uitat o varianta: (Luni, 26 februarie 2018, 12:31)

    instru [utilizator]

    Nu cred ca a iesit atata lume, pe langa vremea grea, si pentru ca nu considera ca exista un pericol iminent: decizia e in mana lui Iohannis, ceea ce le da o siguranta multora ca demiterea nu se va intampla.
  • +14 (16 voturi)    
    varianta 5 (Luni, 26 februarie 2018, 12:36)

    dan.c [utilizator]

    Oamenii nu au inca sentimentul urgentei, al ultimului resort.
    • -2 (8 voturi)    
      Si daca (Luni, 26 februarie 2018, 13:06)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Si daca iohanis semneaza .. nu sariti.. glumeam.
      Dar totusi stiti ccr alea ..alea .. :)))).
      Doamne e atata prosteala cu justitia asta, mai voi stiti ca exista un judecator, care la constanta in doua dosare identice, a dat doua hotarari diferite la doua grupuri de salariati care lucreaza impreuna.
  • +3 (3 voturi)    
    PUTEM SA STAM DUMINICA IN PIATA... (Luni, 26 februarie 2018, 12:44)

    schroedinger [utilizator]

    Pana in 2100! Ii doare fix in bascheti!
    Vreti rezultate? Atunci astfel de proteste trebuie sa aiba loc in mijlocul zilei in timpul saptamanii!
    Suntem la lucru? Atunci, asta este!
    Nu se poate si cu sunca in pod si cu porcu in cotet!
    • +2 (2 voturi)    
      Semnificatia unui protest e data de numarul (Luni, 26 februarie 2018, 14:56)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      celor care ies in strada , nu neaparat de locul si momentul cand se iese ...

      Prostia asta cu niste date pre-stabilite - la X saptamani DUPA ce un eveniment are loc nu face decat sa demobilizeze aiurea pentru ca se creaza confuzie ...
      Pe de o parte oamenii nici nu mai stiu cand sa iasa / unde ...
      Iesim acum ? A, nu, iesim pe X Martie / Aprile / Mai - ca atunci stabileste nu stiu cine ...

      Protestele din Februarie anul trecut nu s-au facut nici la program / nici la Parlament - care fie vorba - e o locatie extrem de proasta - multora li se taie cheful sa mearga pana pe coclaurii aia ....

      Pun pariu ca pe mult trambitata 6 Martie NU se vor aduna mai mult de cateva mii de oameni ...

      Pe studentii de azi ii doare-n basca de proteste - mai degraba sunt preocupati de distractii / aifoane si alte balarii

      Aia care muncesc nu prea au timp de chiulit de la serviciu / luat zile de concediu pentru proteste !!
      • +1 (1 vot)    
        Multimile mari sunt create (Luni, 26 februarie 2018, 16:18)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

        de momentele de tensiune. Astea nu chiar pot fi prevazute sau planificate.
  • +2 (6 voturi)    
    de ce nu au reusit pesedistii sa trimita la (Luni, 26 februarie 2018, 13:01)

    ...!?! [utilizator]

    cotroceni 4000 de protestatari?
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Luni, 26 februarie 2018, 15:07)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      O sa stranga P$D-ul 4000 de oameni la Cotroceni daca pun moastele lui Iliescu la intrare.
  • +6 (6 voturi)    
    Cumva a lipsit motivul temeinic (Luni, 26 februarie 2018, 13:04)

    skanda7 [utilizator]

    PSD lupta cu toate resursele pentru subjugarea Justitie, propunerea de revocare n-a facut decat sa expliciteze intentia lor. Oamenii nu au iesit in numar covarsitor in strada din cauza ca nu s-a intamplat practic nimic. Laura e bine mersi la DNA, lupta cu coruptia continua.
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru că (Luni, 26 februarie 2018, 13:06)

    Gray51 [utilizator]

    Hoțul nu strigă: hoții!
  • +2 (8 voturi)    
    DUMINICA VIITOARE (Luni, 26 februarie 2018, 13:10)

    nick24 [utilizator]

    vor fi intre 0 si 5 grade, deci altceva.
    Veti vedea.
    Nu pagadi!
  • -1 (9 voturi)    
    are si manipularea (Luni, 26 februarie 2018, 13:11)

    cucuveauamov [utilizator]

    limitele ei.
  • +4 (6 voturi)    
    intrebarile (Luni, 26 februarie 2018, 13:22)

    salvenilus [utilizator]

    Cred ca trebuie sa cugetati o tzara mai mult la variantele de raspuns, valabil si pentru sondajele anterioare.
    Din punctul meu de vedere (si al altora din ce vad in comentarii), unul din cele mai importante si rationale motive e ca acum nu e o situatie de urgenta/importanta majora.
    Am avut doua astfel de situatii:
    1. OUG 13, si am avut cele mai mari proteste
    2. Aprobarea in Parlament a legilor justitiei si semnale ca se apuca de codul penal. Si am avut protestele masive din 20 ianuarie.
    Pe subiectul actual, LK, cel mai probabil vom avea aviz negativ de la CSM si dinspre Cotroceni semnalele sunt destul de clare.
    Legile justitiei au fost returnate de CC la Parlament, mai dureaza pana le vor modifica din nou.
    De codurile penale nu s-au apucat...
    Pe scurt acum nu arde nimic. Asta cred ca e principalul motiv.
    Daca ati fi inclus aceasta varianta de raspuns cred ca era majoritara.
  • +5 (11 voturi)    
    S-au perindat vreo 8000 de oameni (Luni, 26 februarie 2018, 13:25)

    vasiledorobantu [utilizator]

    De fapt n-au fost 4000 de oameni, ci vreo 8000, pentru ca de la ora 18.30 a inceput sa plece lumea si au venit altii, pe la ora 19 grupurile celor care plecau era egale cu ale celor care veneau. Din cauza ca era foarte frig si batea vantul.
  • +7 (7 voturi)    
    Vremea... (Luni, 26 februarie 2018, 13:30)

    Sani [utilizator]

    ...romanii sunt doar la inceputul intelegerii puterii pe care strada o are..
    +
    ...trebuie sa intelegem ca individualismul este contra-productiv. Suntem la inceput si aici.
  • +1 (3 voturi)    
    Optimist! (Luni, 26 februarie 2018, 14:53)

    Sani [utilizator]

    Vede-a-i-asi pe PSD-isti adunand 10% din sustinatori.

    Sustinatorii lor nu conteaza, sunt roboti.
    Ingurgiteaza ce li se da, dar nu sunt in stare de un minim sacrificiu pentru ceea ce cred.

    Aici este avantajul nostru!
  • -1 (3 voturi)    
    hotii se imbata cu apa rece (Luni, 26 februarie 2018, 15:32)

    programatoru [utilizator]

    si cum a fost foarte rece afara, s-au imbatat in stilul caracteristic pe la latrine si la pe la rtv ... ei se imbata ... noi ne incarcam bateriile ... JOS HOTIA !!!
  • +1 (1 vot)    
    Pentru ca (Luni, 26 februarie 2018, 22:59)

    wintershadow [utilizator]

    Pana nu vom reusi sa coagulam o buna parte a societatii in jurul unei idei, al unui ideal, al unui proiect de tara, in orice caz in jurul a ceva pozitiv, constructiv, vom ramane tot la nivlul asta: Dragnea, Kovesi, coruptie, anticoruptie, prezenta la vot 30%, castiga PSD-ul. De vina sunt asistatii, bugetarii, pensionarii sau in cazul opus bancile, multinationalele si soros. Dezbina si stapaneste, strategia asta a functionat si va mai functiona din pacate…
  • 0 (0 voturi)    
    vreme rea? (Marţi, 27 februarie 2018, 11:32)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Aic, pe HN, i se spune ca e vreme buna si ca n-ar trebui inchise scolile!!!