Proteste pentru sustinerea DNA si a Laurei Codruta Kovesi, anuntate in Bucuresti si in mai multe orase, sub sloganul "Tudorele, pleaca tu, cu hotii tai"

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 25 februarie 2018, 8:22 Actualitate | Esenţial


Protest impotriva revocarii sefei DNA
Foto: Captura Privesc.eu
Proteste pentru sustinerea Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) si a Laurei Codruta Kovesi sunt anuntate pe Facebook, pentru duminica, in Piata Victoriei din Capitala, precum si in alte orase, precum Cluj, Sibiu, Arad, Ploiesti, Baia Mare, Craiova si Galati. Romanii din diaspora anunta si ei ca se vor solidariza cu cei din tara, in Dublin, Milano, Viena si Toronto, transmite news.ro.

"Da, stim, DNA-ul este foarte deranjant pentru cei care toaca banii romanilor si vor sa traiasca linistit cu asta. Apropos, in 2016, DNA, doar in dosarele de mare coruptie, a urmarit recuperarea sumei totale de 667 de milioane de euro. Adica bani furati de la romani de catre corupti. (...) NU RENUNTAM, nu acceptam un abuz facut de o gasca de infractori", scriu organizatorii pe pagina de Facebook a evenimentului din Bucuresti.

Protestul din Capitala ar urma sa inceapa in jurul orei 18.00 si va avea loc in Piata Victoriei.

Manifestatii de sustinere a DNA sunt anuntate si in Alba Iulia (prefectura), Arad (in fata primariei), Baia Mare (Piata Revolutiei), Bistrita (Piata Petru Rares), Braila (in fata primariei), Botosani (Piata Revolutiei), Brasov (prefectura), Cluj (Monumentul Memorandistilor), Constanta (prefectura), Craiova (Piata Mihai Viteazu), Focsani (Piata Unirii), Galati (prefectura), Iasi (Piata Unirii), Pitesti (Piata Vasile Milea), Ploiesti, Ramnicu Valcea (Scuarul Revolutiei), Satu Mare (pietonalul Corneliu Coposu), Sibiu (Piata Mare), Suceava (Palatul Administrativ), Targu Jiu (biserica de langa prefectura), Targu Mures (prefectura), Timisoara (Piata Operei), Tulcea (Piata Civica).

De asemenea, romanii din diaspora au anuntat ca vor solidariza cu cei din tara, astfel ca vor organiza proteste in Dublin (in fata ambasadei Romaniei), Milano (Consulatul roman), Toronto (Nathan Phillips Square) si Viena (in fata ambasadei Romaniei).

Peste o mie de persoane au protestat si joi seara in Piata Victoriei, imediat dupa anuntul ministrului Justitiei de declansare a procedurilor de revocare a Laurei Codruta Kovesi, oamenii strigand: "DNA sa vina sa va ia", "Nu scapati!", "Hotii", "Tudorel, demisia!". Proteste au fost si in Cluj-Napoca, Sibiu, Constanta, Brasov sau Iasi.


Citeste mai multe despre   

















2990 vizualizari

  • -17 (27 voturi)    
    recuperare? (Duminică, 25 februarie 2018, 8:50)

    gpavel [utilizator]

    "a urmarit recuperarea"e foarte diferit de "a recuperat"!,dna nu poate sa fie eficient daca nu e corect,justitia e de incredere doar daca judeca(pe baza unor dosare cinstit facute) corect,iar eficienta se numara doar in judecati corecte si nu in numarul de arestari....,e posibil ca in viitor procesele castigate prin dosare masluite sa se rejudece si statul sa plateasca despagubiri imense
  • +5 (17 voturi)    
    Ati uitat sa precizati ca prezenta (Duminică, 25 februarie 2018, 9:02)

    scaraotchi [utilizator]

    e obligatorie...! Cine nu se prezinta, va avea de-a face cu Dracul si nu e o intalnire foarte ''relaxanta'', va zic...!
    • +6 (6 voturi)    
      bata-te toaca sa te bata (Duminică, 25 februarie 2018, 12:23)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Voi fi in strada citeva ore, ca sa nu vii sa mai iei la tine, impielitatule
      • +2 (2 voturi)    
        Bravo, pe tine te voi cruta...! (Duminică, 25 februarie 2018, 17:33)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        ....
  • -21 (23 voturi)    
    pai si eu zic (Duminică, 25 februarie 2018, 11:22)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa aparati DNA-ul de de cei care lucreaza acolo, in frunte cu sefa.
    • -13 (13 voturi)    
      Cam greu (Duminică, 25 februarie 2018, 13:04)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      de realizat aprarea de cei din DNA , atata timp cat insusi presedintele este un vandut intereselor externe .
      • +2 (2 voturi)    
        Crezi ca daca repeti minciuna devine adevar? (Duminică, 25 februarie 2018, 17:43)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui A310

        Ar fi bine sa postezi mai mult, daca vine Dragnea si vede cat de rar postezi, imediat te concediaza si o sa mori de foame pe strazi.
        • -1 (1 vot)    
          Unde sunt eu (Duminică, 25 februarie 2018, 20:11)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          nu voi muri de foame , am o profesie care imi permite sa am un venit decent .
          Voi nu aveti decat sa o conservati pe procurareasa .
  • +16 (16 voturi)    
    dupa 30 de ani de f.u.r.t. organizat (Duminică, 25 februarie 2018, 12:13)

    liviuiv77 [utilizator]

    Au trecut aproape 30 de ani, nu avem spitale dar platim taxe, nu avem o autostrada care sa strabata tara dar platim taxe. In schimb, avem un grup infractional care baga la buzunar tot ce poate, mituieste cu "maruntis" acordand pensii si ajutoare sociale pe imprumut iar noua ne lasa nota de plata.......vezi datoria externa a Romaniei. In '89 datoria ajunsese la ZERO !!!!! acum cat este ? Pun pariu ca 90% din romani habar nu au ce este datoria publica externa si din ce provine ea. Se pare ca este indusa starea de adormire.........
    https://datoria.ro
  • -15 (15 voturi)    
    protest cu portocale (Duminică, 25 februarie 2018, 12:37)

    vasilica_costica [utilizator]

    o sa ies si eu in piatza, dar mai mult cu gindul, ca cica a zis busu ca vine vijulica, temp negative si adieri de vint rece, cum eu sunt mai sensibil, si astia nu dau nimic, o patura, un ceai fierbinte, un grigorescu, un vlaicu, un caragiale, macar un sandvic cu telemea de marginime, o sa stau acasa, si o sa fiu de acord cu demiterea lu lulutza zisa si cocutza, aceasta corado catani a romaniei
  • +2 (8 voturi)    
    dezamagitor (Duminică, 25 februarie 2018, 14:11)

    xyz2033 [utilizator]

    nici un cuvant despre scaderea salariilor
  • -8 (8 voturi)    
    Protest pentru sustinerea mafiei DNA. (Duminică, 25 februarie 2018, 16:58)

    adrianhn [utilizator]

    Ar trebui sa faca un prostest si pentru revenirea la comunism daca tot au iesit in strada.
  • 0 (0 voturi)    
    ce aglomerare de postaci! (Duminică, 25 februarie 2018, 17:40)

    adrian_c [utilizator]

    ...fi-v-ar uleiul si zaharul de cap sa va fie!