Viorica Dancila, dupa vizita la Bruxelles: I-am rugat pe domnii Juncker, Tusk si Tajani ca atunci cand vor informatii sa le ia de la Guvernul Romaniei / Ceea ce m-a suparat a fost ca toate intrebarile jurnalistilor straini au fost negative

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:36 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila si Donald Tusk
Foto: Twitter @eucopresident
Premierul Viorica Dancila spune ca le-a solicitat presedintilor Consiliului European, Parlamentului European si Comisiei Europene, cu care s-a intalnit in acesta saptamana la Bruxelles, ca atunci cand vor informatii despre situatia din Romania sa le ia direct de la Guvern si sa o sune pe ea, pentru a arata "care este adevarul", in conditiile in care au existat foarte multe dezinformari legate de modificarile legilor justitiei. Ea a sustinut, la Antena 3, ca nu a mai vazut "aceeasi ingrijorare" a liderilor europeni. Viorica Dancila s-a plans, insa, ca jurnalistii strani i-au pus "numai intrebari negative", dorindu-se "aceasta perceptie negativa despre Romania", informeaza news.ro.

Premierul Viorica Dancila a spus, intr-un interviu acordat Antena 3 in timpul vizitei facute la Bruxelles, ca le-a transmis presedintelui Consiliului European, Donald Tusk, presedintelui Parlamentului European, Antonio Tajani, si presedintelui Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, ca isi doreste continuarea luptei anticoruptie si o justitie independenta, dar in acelasi timp vrea sa fie respectate drepturile cetatenilor.

"Am discutat cu fiecare dintre presedinti, am subliniat de fiecare data ca doresc independenta justitiei, vreau ca lupta anticoruptie sa continue, dar in acelsi timp sa fie respectate drepturile cetatenilor. I-am rugat pe domnii Juncker, Tusk si Tajani ca atunci cand vor informatii sa le ia de la Guvernul Romaniei, pentru ca au existat foarte multe dezinformari si daca dansii cred ca sunt probleme pe o anumita lege, sa discutam punctual pentru a indrepta, daca este nevoie, si pentru a arata care este adevarul. (...) In noua ani de zile, cat am fost europarlamentar, am vazut foarte multe dezinformari, am vazut cum reaua-credinta a dus la critici pe care toate statele le-au adresat Romaniei, ceea ce este nedrept. Vreau sa nu las aceste dezinformari sa faca o imagine gresita asupra Romaniei. Voi incerca sa am cotact cu liderii europeni, i-am rugat sa ma sune si eu voi da toate informatiile in mod transparent si corect", a declarat Viorica Dancila, intr-un interviu acordat Antena 3 in timpul vizitei facute in aceasta saptamana la Bruxelles.

Intrebata daca i s-au parut ingrijorati liderii europeni, in contextul avertismentelor acestora privind lupta anticoruptie din Romania, Dancila a sustinut ca nu a mai vazut "aceeasi ingrijorare" la Bruxelles.

"Mi s-a parut ca ne trateaza in mod egal cu celelalte state. Nu am mai vazut aceeasi ingrijorare. Faptul ca am aratat o mare deschide dinspre Romania, cred ca e un lucru benefic si acceptat de liderii europeni", a afirmat Dancila.

Chestionata despre faptul ca jurnalistii straini au pus intrebari despre problemele interne ale Romaniei, de exemplu despre Darius Valcov si Laura Codruta Kovesi, Dancila s-a plans ca "toate intrebarile au fost negative", pentru ca s-a dorit aceasta perceptie despre Romania. 

"S-a dorit aceasta perceptie despre Romania, multi au luptat sa existe o perceptie negativa despre Romania. Ceea ce m-a suparat a fost ca toate intrebarile au fost negative. As fi vrut sa aud macar o intrebare pozitiva despre Romania (...), sa aud felicitari ca Romania are 7% crestere economica . Dar toate intrebarile au fost legate de ceea ce au vrut unii sa creioneze despre Romania. (...) Am raspuns cum cred eu ca este corect: justitia trebuie sa fie libera, dar in acelasi timp drepturile cetatenilor trebuie aparate. Oamenii trebuie sa aiba incredere in justitie", a conchis premierul Dancila.

Premierul Viorica Dancila s-a aflat, marti si miercuri, intr-o vizita la Bruxelles.


Citeste mai multe despre   


















9700 vizualizari

  • +104 (108 voturi)    
    Pai cand tocmai guvernul dezinformeaza (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:40)

    todea.p [utilizator]

    cum pot oficialii europeni sa se informeze de acolo ?
    • +35 (37 voturi)    
      Si iata... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:49)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui todea.p

      "Modelul de business" dupa care s-a ghidat PSD de cand a luat mandatul: peticeala peste peticeala.

      "[...] daca dansii cred ca sunt probleme pe o anumita lege, sa discutam punctual pentru a indrepta, daca este nevoie [...]"

      Deci conform logicii zeilor PSD problema nu este proiectul de lege, ci poate un cuvant-doua dintr-un articol-doua si sa le peticim p-alea. Restul sunt dezinformari.

      Buna treaba!
      • +11 (11 voturi)    
        Să înțeleg că țața Sica s-a dat drept fata mare? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:36)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Și că se face că nu pricepe că până și străinii știu că e sluga lui Livache?
        Noroc cu Teleormanul că ne da conducători de seamă. Macar iengleza o vorbește?
        • +10 (10 voturi)    
          Vag și impersonal... (Duminică, 25 februarie 2018, 3:30)

          Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          Mi se pare mie sau expresiile sunt din arsenalul neo-bolșevic, la modul VAG și IMPERSONAL?

          "S-A DORIT această percepție despre Romania” / ”...MULȚI au luptat să existe o percepție negativă despre România” / ”au vrut UNII să creioneze despre România”.

          Cine ”s-a dorit”, care ”mulți”, cine sunt ”unii”?!
    • +10 (10 voturi)    
      s-a (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui todea.p

      sucarit vasilica ca nu au fost osanale aduse de jurnalisti maretei si mirobolantei conduceri din Videle.
      Pai cand pesedacii in frunte cu cumanul imperial dragnea o dati cu batul in balta si cu mucii in fasole, la ce v-ati astepta?
      • +7 (7 voturi)    
        Nu se va repeta asemenea rusine, (Duminică, 25 februarie 2018, 11:02)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        dezgroapa Daddy ceva maruntis din comoara de la Gratia si rezolva...Cum identifica locul unde a ingropat comoara, intrebi? Pai e simplu, flacari ca la comorile cumane ''joaca'' la suprafata mai toata noaptea...
    • +10 (10 voturi)    
      VASILICA minte cu nerusinare (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:58)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui todea.p

      cei care dezinformeaza sunt PSD-istii in frunte cu Dragnea si Tudorel Toader care s-a dus la Bruxelles de vreo 3 ori ca sa-i minta pe aia in fata ca totul e bine si ca masacrarea justitiei e un lucru bun.

      astia de PSD sunt atat de prosti incat cred ca Europenii pot fi pacaliti deagramati si impostori ca Dragnea & co
    • +17 (17 voturi)    
      Ce prost isi ia informatiile (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 20:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui todea.p

      din gura hotului ????? Asta-i pretentia dnei noastre PM ????
  • +104 (108 voturi)    
    au inceput (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:46)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    teleormanizarea Bruxelului ! Hahaha ! Nimeni nu scapa !
    • +28 (30 voturi)    
      VASILICA vrea ca UE sa se informeze de la Antena 3 (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:33)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      VASILICA ii ia de pprosti pe aia de UE, ea cred ca se informeaza de la slugile PSD de la Antena 3.
      • +9 (9 voturi)    
        Cu toate fortele impotriva manipularii !!! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 18:21)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Cu toate fortele impotriva antenelor. !!!!
        Cu ce bun daca ne-am sters din grila de programe antenele si restul mizeriilor ce sustin pe hotii de la pesede? Durerea este ca parintii nostri (pensionari) sunt adementi si manipulati de antene.
        Personal i-am spus lui tata ca nu-l mai vizitez daca se uita la antene. I-am vazut ideile implantate de nemernicii aia, nemernici care au avut o contributie decisiva la mizeria in care am ajuns cu acest pesede....
        Stiu, nu se face politica in familie, dar aici nu mai e politica, e SUPRAVIETUIRE !!!
        E o fuga de hoti si de banditi.

        Propunere:

        1. Vorbiti cu toata familia si explicati-le ca daca se uita la antene vor distruge bruma de civilizatie existenta.
        2. Romani care ati plecat in exil din cauza acestor nemernici de comunisto-securisti, nu mai trimiteti bani celor care voteaza cu hotii ce distrug ROMANIA!! Fiti gata sa veniti in tara la momentul oportun, la nevoie.
        3. Sa ne pregatim pentru revolutia adevarata, cu distrugerea totala a acestui cuib de hoti si de nemernici ce vor sa ingenuncheze tara pentru a-si salva furaciunile!!!
  • +90 (94 voturi)    
    Maimuță de Videle (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:49)

    Captain Obvious [utilizator]

    Păi cum sa le ia de la guvern când sunteți niște ticăloși ?
    Întrebări ne-negative? Păi ați făcut ceva bun? Ați mărit salarii pe inflație și atât. Învestitii ZERO , furaciune in schimb la INFINIT. Și în plus de atat vreți să înlăturați pe oricine va mai oprește din reflexul de a fura la orice secunda.
  • +72 (76 voturi)    
    Pe mine m-a suparat (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:52)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Ca raspunsurile la intrebarile negative ale jurnalistilor au fost afirmative. Se studiaza la logica.
  • +49 (53 voturi)    
    adevarul, (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:53)

    zigot [utilizator]

    atat cat se poate numi adevar, se poate afla numai
    cunoscand parerile ambelor parti; dar asa cum se stie
    ca soferi sunt de trei feluri: buni, rai si taximetristi, la fel
    si politicienii sunt: buni, rai si psd isti (cer scuze
    taximetristilor).
  • +66 (70 voturi)    
    Informatii doar de la ei? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:56)

    unins [utilizator]

    Pai tot asa vor si cei din Corea de nord, Rusia, Iran, China, Siria, etc. toate tari cu regimuri democratice. Deci, guvernantii psd-isti gandesc ca si cei din tarile mentionate mai sus si fac tot ce pot, pentru a instaura cadrul legal care sa le permita guvernare dictatoriala ca in acele tari. Doar ei detin adevarul, restul mint.
  • +58 (62 voturi)    
    Asa? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:06)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Pai nu infiintati un nou minister tovarasi, Ministerul Adevarului, ca sa dati cartile pe fata?
    Ce sa sune la tine, poate esti la coafor cu pavianul si nu poti sa raspunzi, suna direct la ministerul sus-pomenit, si afla ce `trebuie`....
  • +38 (44 voturi)    
    Da... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:23)

    Mazata [utilizator]

    Chiar crede ca au astia ciunga in par. Si dupaia se intoarce cu mucii curgand la tatucu, eu le-am zis dar nu ma cred...
    • +21 (23 voturi)    
      Pai, daca Tatucu nu i-a dat pe (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:32)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazata

      hartie toate variantele posibile...!
      • +3 (3 voturi)    
        @Mazata (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:49)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        o fi @Mazeta in travesti si testeaza piata? Ca cam asa parca e si cu unu care se da demagog in vreo 2 feluri.
        • +5 (5 voturi)    
          Pai, ce mai stai, promite-i si tu cate (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 21:19)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          ceva, poate pune botu'...! Eu incerc sa-l atrag pe tiparul Luke Skywalker, tu incerca-l cu ''La vita e Bella'', sa vedem, poate tine...!
        • +2 (2 voturi)    
          Sunt 2 demagogi diferiti, "al nostru'' l-a (Duminică, 25 februarie 2018, 17:13)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          "plagiat" pe al ciumatilor ca sa-i faca in ciuda...si bine i-a facut...!
    • +5 (5 voturi)    
      Cun va simtiti, stimabile dupa o asa (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 18:37)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazata

      avalansa de plusuri? Ce spuneti, treceti baricada catre partea '' luminoasa a Fortei''...?
      • +4 (4 voturi)    
        No-no ! (Duminică, 25 februarie 2018, 2:48)

        Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Vezi că-i altul !...
  • +24 (26 voturi)    
    sigur? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:25)

    anion [utilizator]

    Ea abia citeste de pe foi scrise in sedinta de guvern si vrea sa dezinformeze exteriorul? Sa detina guvernul Teleo-man toate informatiile! E tupeista Video-Leana!
  • +24 (26 voturi)    
    afirmatii de primministru (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:33)

    Dizidentul [utilizator]

    pentru ce sa ceara numai de la guvern? din toate afirmatiile guvernului catre EU sint75% false.
  • +25 (27 voturi)    
    Tanti Viorica, se pronunta trebUie, (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:34)

    A_n_c_a [utilizator]

    nu TREBIE... se citeste si U-ul.
    Pe langa cliseele invatate pe dinafara si pe care le repeta ca un papagal si dezacordurile date de lipsa lecturii, tanti Viorica nu intelege nici ea ce spune.

    Te ia rasul !
  • +16 (18 voturi)    
    Viceversa (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:36)

    Sati [utilizator]

    A inteles gresit, intrebarile erau pozitive ...pt. ziaristi.
  • +19 (21 voturi)    
    Pai daca Guvernul PSDragnea minte si dezinformeaza (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:36)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    La intrebarea cu ramanerea pe functie a lui Valcov , pesedista V. Dancila a dezinformat cu nerusinare , confundand prezumtia de nevinovatie a persoanei ,cu "dreptul" unui infractor de a ramane pe o functie de REPREZENTARE a statului ! Intr-o functie de stat sunt numai OBLIGATII nu si drepturi , iar Valcov trebuia sa-si dea demisia imediat , pt. a nu aduce atingere prestigiului Romaniei .
  • +28 (30 voturi)    
    Manca-o-ar dady de suparatica! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:50)

    Altiro [utilizator]

    Viorica Vasilica s-a intors imbufnata de la Bruxelles unde, in loc sa-i fie admirate buclele imbibate de fixativ, rochita si pantofiorii, a fost inoportunata cu intrebarile negative ale unor jurnalisti nesuferiti..Bine macar ca le-a indicat adresa exacta unde gasesc adevarul: la guvern. De fapt in fata guvernului, acolo unde, seara de seara, romanii il striga si-l afiseaza pe pancartele lor.
  • +27 (29 voturi)    
    Guvernul Vasilica (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:51)

    visury [utilizator]

    singura sursa a adevarului din Romania :) Cred ca aia de la Bruxelles au facut pe ei de ras.
  • +23 (25 voturi)    
    vio. (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:51)

    ------ [utilizator]

    Viorico ! ca sa te superi trebuie sa ai prestanta,tu ar fi bine sa-ti dai seama pe unde de afli in politica si in pozitia de lider.Poate in Videle ai fi acceptata dar nu in Europa.Fericiti sunt oamenii care nu realizeaza panibilul .
  • +20 (22 voturi)    
    Consilier (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:53)

    Celbland [utilizator]

    Când îți iei consilier personal un condamnat la 8 ani de închisoare pentru corupție, mită și evaziune fiscală, pentru toată lumea civilizată este clar în ce direcție vrei să conduci guvernul.

    Îi poți păcăli numai pe alegătorii tăi fanatici.
  • +29 (31 voturi)    
    Întrebare pozitivă (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:54)

    Steamy [utilizator]

    Întrebare pozitivă pentru doamna prim-ministru:
    - Doamna prim-ministru, este adevărat că în Romania porumbul creste precum stâlpii de telegraf?
    - Da, domnule jurnalist, este foarte adevarat.
    - Cum!? Așa de înalt?
    - Nu, domnule jurnalist! Atât de des!
  • +21 (23 voturi)    
    DOAMNA DANCILA (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:55)

    dincannes [utilizator]

    Acolo la minister, dumneavoastra ascultati o singura versiune, cind luati decizii? (Probabil da, a lui Dragnea.)
  • +18 (20 voturi)    
    si ce intrebari asteptai? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 12:58)

    revo [utilizator]

    Cine te coafeaza? Pai pana si pe asta ai fi considerat-o negativa!
  • +19 (21 voturi)    
    vorbitul la ff (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:00)

    NoFive [utilizator]

    Intrebari negative? Asta a facut gimnaziul la ff. De la distanta. De pe cimpul pe care pastea vacile videlenilor.
  • +24 (26 voturi)    
    INDIVIDA (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:10)

    DiDiRo [utilizator]

    asta nu-I numai slugarnica si obraznica ci este si PERICULOS DE PROASTA. Cu ce-o fi gresit poporul roman de-a ajuns sa-l conduca niste gunoaie votate de prostimea cu capu-n punga si neamurile gusatilor pesederai.
  • +24 (26 voturi)    
    aham.... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:11)

    liviu_ [utilizator]

    ei isi iau informatiile de la ambasade... care ambasade stiu ce se intampla in tara respectiva si isi iau informatiile de unde cred de cuviinta!

    daca luau informatiile ddoar de la guvern probabil nici pana acum nu aflam ca Germania nazista a invadat polonia, sau crime de razboi sau orice altceva!

    tovarasa dancila ar trebui sa inteleaga faptul ca o informatie e corecta doar daca poate sa fie ferificata din 3 surse independente ....

    pe langa asta prosticeanu urla ca nu se traduce corect legea si d-aia nu inteleg asa ca sa ma scutiti...daca dracnea omoara in fata a 100 de martori pe cineva (+camere de laut vederi, televiziuni etc).... psd o sa declara ce oamenii nu au vazut bine, televiziunile aveau camerele stricate si camerele de laut vederi erau de asemenea stricate. amprentele au fost falsificate, adnu la fel...
    astea sunt declaratiile psd in momentul de fata!
    • +7 (7 voturi)    
      ce sa (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      stie vasilica? Ea stie de serialul cu Suleiman (in rolul lui suleiman, evident dragnea; ar fi interesant pentru codrin rolul vreunui vizir care e descapatanat) din Videle, ca-l dau aia in circuit inchis. Nu cred ca vad oamenii altceva, ciu exceptia orelor de recitare din programul de guvernare din scoarta-n scoarta.
      • +7 (7 voturi)    
        E foarte posibil ca intre timp, (Duminică, 25 februarie 2018, 8:55)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        El Grande Lider sa fi fost indrumat sa treaca la Stephen King, cu toatea ca nu pricepe mare lucru vizionand, ba mai mult, se sperie ca blegul si-l striga pe Codrin ca sa tipe la el si sa-i mai treaca frica....

        Sper sa nu prinda gustul pana la urma...!
  • +22 (24 voturi)    
    PS: (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:13)

    liviu_ [utilizator]

    intrebari non negative?!

    marite psd, este adevarat ca fara dumneavoastra romania era suib ocupatie straina?!

    astfel de intrebari vreti mai?!

    ba vasilico.... nu esti la antena 3 acolo! aici poti sa nu te duci decat la televiziuni unde te pupa in dos... da acolo o sa primesti intrebari incomode ca d-aia esti pm nulitate!

    si ipocrito.... apropos de intrebari negative ipocrita mica ce esti.... antena 3 pune si intrebari "pozitive"??! vreodata?! nu mai fi ipocrita!
  • +21 (23 voturi)    
    Iata si o intrebare pozitiva (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:14)

    ipolitic [utilizator]

    pusa de Vasilyeva Dancilova de la RT, intr-o lume paralela:
    -Nu-i asa ca PSD este cel mai cinstit partid si promoveaza in functiile cheie din stat numai persoane integre, educate, culte, destepte, omenoase, echilibrate,harnice si...stati sa-mi vad fituica...nemaipomenit de elegante si frumoase?
    Raspuns:
    -Intrebarea Dvs. este tendentioasa, pentru ca prezinta numai jumatati de adevaruri, daca vorbim de calitatile membrilor PSD, vorbim de cifre care depasesc un milion.
  • +20 (22 voturi)    
    Si acum (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:41)

    intruderul [utilizator]

    apare Tăriceanu care propune o comisie să vedem de ce jurnaliştii străini au avut numai întrebări negative,când de fapt în România totul merge strună.

    La acea comisie formată din clonele lui,accesul va fi interzis,nu cumva să se vadă cum beau cafea,fumează sau dorm.
    • +6 (6 voturi)    
      de vina (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      e statul paralel pesta ala perpendicular.
      Si Soros, evident (imi cer mii de scuze ca am uitat de el. De Base vad ca nu se mai agita pesedacii)
  • +19 (21 voturi)    
    In Romania ei vor sa nu mai fie justiție,. . (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:51)

    Entiu [utilizator]

    Comunistii români sunt mai rai ca cei din Moldova de peste Prut!.
    In Romania, vor sa nu mai fie justiție,. .ca sa poata fura în voie..
    Fură, Fură, Fură si tot fură nonstop, țara.
    Sunt putrezi de bogați si plin de ura pe Romania.
    Dar Iohannis este singurul care e pe ei!
    Vor sa-l demită, ...
  • +23 (25 voturi)    
    Citat (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:52)

    Daniels22026 [utilizator]

    "... si eu voi da toate informatiile in mod transparent si corect"

    Nu minte femeia. Toate informatiile si concluziile furnizate de domnul Dragnea, ea le va reda transparent si corect. Iar daca cineva se indoieste de Dragnea, e o minciuna. De ce? Pentru ca intreg PSD-ul si simpatizantii, nu se indoiesc de Dragnea.

    Eu nu stiu daca voi pricepeti. Pentru femeia asta, tot ce spune Dragnea sau partidul e adevarul absolut. Ea chiar nu minte. E ca si cum i-ai spune unui fundamentalist ca e robul unei indoctrinari. Degeaba. Pentru indoctrinatii servilismului, adevarurile sunt toate absolute, permanente si imuabile. Ministerul Adevarului trebuie neaparat reinventat de mafie, odata cu suprimarea libertatilor.
  • +20 (22 voturi)    
    marele adevar .. (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 14:06)

    sareta [utilizator]

    A spus madam si un mare adevar : TOTI ziaristii au pus numai intrebari negative.! Cand TOTI ,absolut toti ,pun aceleasi intrebari (negative ) ,conform legilor matematicii inseamna ca sunt 100 % intemeiate . Mai bine-si ascundea prostia spuselor .
    • +8 (8 voturi)    
      ca sa-si (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      ascunda prostia spuselor, ar fi trebuit sa aiba un dram de inteligenta.
      Da' de unde, ca nu scria nimic pe hartiile primite de la dragnea, la plecarea la Bruxelles.
  • +19 (21 voturi)    
    Oficialii de la Bruxelles (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 14:10)

    soundtrack [utilizator]

    nu dialogheaza cu indivizi condamnati sau urmariti penal, sau asupra carora planeaza suspiciuni de activitati josnice, potrivite doar pentru persoane cu statut moral si civic inferior!!!
  • +19 (21 voturi)    
    e tare Viorica.... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 14:24)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    "sa se informeze si occidentalii aia dreaq de la guvern, adica de la Dragnea, si nu de la toate hahalerele" :) . P/S: Totusi nu am inteles exact ce inseamna "intrebari negative".
    • +15 (17 voturi)    
      acele " intebari care ne doare" (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:27)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      pt toapa de videle
  • +18 (20 voturi)    
    tipic rusesc (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 14:49)

    Orizont [utilizator]

    Asta imi aminteste de cum reactioneaza rusii la criticile din vest.
    Ce o insemna intrebari negative? Poate a vrut sa spuna intrebari grele?
    Tot asa o fi facut si in scoala? La teste si examene, Tov. profesoara de ce ne puneti intrebari negative in test?
  • +16 (18 voturi)    
    intrebari negative (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:36)

    ber [utilizator]

    Nu inteleg! Cum adica intrebarile au fost negative?
    Intrebarile sunt interogative si atat! Poate ca intrebarile se refereau la aspecte negative, dar asta e deja altceva!
  • +17 (19 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:37)

    Fapte [utilizator]

    1. Oficialii europeni fac aceeasi greseala pe care o facem si noi, acasa: avem impresia ca ticalosii sint oameni rezonabili. Din cauza ca n-au tratat-o pe Dancila ca pe ultima sluga a unui borfas, aceasta isi permite acum sa spuna ca nu a mai vazut aceeasi ingrijorare la Bruxelles. Pina nu vom intelege ca un ticalos trebuie tratat ca atare, nu vom avea cistig de cauza.
    2. Antena 3 e duplicitara, a nu mai stiu cita oara. Pe de o parte ii face albie de porci pe oficialii de la UE, pe ambasadori, presedinti si cancelari din occident, pe de alta o intreaba pe Dancila daca acestia sint ingrijorati. Pai stai, ma, nene, de ce te mai intereseaza daca "sefii coloniei" sint suparati?
    3. In ce priveste informarea de la Guvern... asta nu e decit inca o dovada a faptului ca Dancila si ai ei sint complet rupti de realitate si de bun-simt. Au ei lumea lor.
  • +16 (18 voturi)    
    intrebari " negative"? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:37)

    Francisc 1 [utilizator]

    le-ai masurat polaritatea sau cum? intrebarile erau despre cat de prost merge tara asta ca de bine nu avea rost sa intrebe nimeni , se poate uita le telejurnal ( si dupa aia la idiotul ala plantat de voiculescu infractorul , la TVR)
    • +7 (7 voturi)    
      probabil (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ca e vorba despre intrebari legate de teme interzise de dragnea, cum ar fi Kovesi, Johannis, justitie, stat democratic. Ceva de genul asta.
  • +10 (12 voturi)    
    De la ministrul Orwellescu (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:01)

    JustinHS [utilizator]

    si Ministerul Adevarului
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:12)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    e ca si cum mi-ar zice copilul "tati, nu mai intreba pe doamna diriginta nimic, intreaba-ma doar pe mine, iti zic io"
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare NEGATIVA fratilor ?!!! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:15)

    deval [utilizator]

    Tendentioasa, nefericit-o , ai gandit dar nu aveai in traista cuvantul asta , ca vocabularul tau cupride vre-o 50 de cuvinte !!
    Ce dialog sa ai cu asta , fie si in limba romana ? Ne imaginam care a fost criteriul major de selectie al creaturii ?!
    La recensamant ma declar malgasa .........
  • +6 (6 voturi)    
    tatisme (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:59)

    pragmatism [utilizator]

    Țața de la Videle se urcă în copac!!! Cata ignoranță, cata mizerie, cata incompetență!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Sa ia informatii de la P-E-N-A-L-I! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 18:09)

    stirilibere [utilizator]

    Stiti..., asa mi s-a spus sa va transmit, altfel imi vor schimba freza...
  • +7 (7 voturi)    
    Ce suparata e veorica , (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 18:13)

    kokos [utilizator]

    ca n-au intrbat-o de cresterea economica de 7%. Pai tu fa toanto , cu crestere aia numai voi va laudati , pt. toata lumea cu ceva creier in cap , o crestere de 7% e una nesanatoasa care se va intoarce ca un bumerang impotriva noastra.
  • +7 (7 voturi)    
    asta dorea si Ceausescu... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 18:19)

    minus [utilizator]

    mai sa cred ca l-ati impuscat degeaba.

    Revenind la subiect, as zice ca cererea d-nei are un fundament

    Pentru cei care cred ca cererea ar fi o noutate absoluta: "Statistica oficiala în România se desfasoara prin serviciile de statistica oficiala si este organizata si coordonata de Institutul National de Statistica, organ de specialitate al administratiei publice centrale, cu personalitate juridica, în subordinea Guvernului, finantat de la bugetul de stat."

    Cum UE se informeaza din datele Statisticii romanesti, de ce d-na nu si-ar mai dori un pas? Asculati doar Guvernul Romaniei!
  • -3 (5 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 20:31)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    cred ca i-a zis "nu ma atinge-ma" ca-n filmul ala de s-a facut de ras la berlin...
  • +7 (7 voturi)    
    Doamna, sunteti... incredibila! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 22:09)

    grunespferd [utilizator]

    Ce altceva ar mai fi de spus?

    Nu mai bine va dati demisia? Si faceti un pustiu de bine orasului Videle?
  • +6 (6 voturi)    
    sa sune la guvern (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 22:57)

    optiunea-2 [utilizator]

    la cabinetul lu' vilcov? sa intrebe un infractor dovedit? cum? evu'mediu
  • +5 (5 voturi)    
    OUG sa-i ''educam'' pe jurnalisti (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 23:57)

    1A [utilizator]

    Intrebari negative hah?
    Intrebarile sint intrebari, nici pozitive, nici negative dar intelegem ce vrei sa zici matale.

    Daca mergeti doar la televiziuni de propaganda unde lacheii pun doar intrebari ''pozitive'' care va ridica ''valoarea'' la fileu cum vreti sa invatati ce inseamna jurnalism liber?
    Daca vreti sa va fuduliti ca in epoca de aur cu rializarili cincinali ati gresit epoca si locul.
    Jurnalistii europeni nu-s pupincuristi.
  • +7 (7 voturi)    
    Romani de Videle (Duminică, 25 februarie 2018, 2:59)

    Thriller [utilizator]

    Duamna Vasilica minte "in mod transparent si corect" ca orice pesedista, nu degeaba a pus-o Dracnea de serviciu pe Guvern. Nu stiu de ce toti taranetii astia adusi de prin Baragan cred ca pot sa-i prosteasca ei pe toti...
  • +7 (7 voturi)    
    alta ingrijorare (Duminică, 25 februarie 2018, 3:09)

    krampus [utilizator]

    Duamna Paviana le-a solicitat presedintilor Consiliului European, Parlamentului European si Comisiei Europene... in ce limba ? iengleza ? nu stie. A avut traducator, ca Ceausescu ?
  • +7 (7 voturi)    
    Nu zau (Duminică, 25 februarie 2018, 9:01)

    tontu [utilizator]

    Tanti Viorica ai uitat cam repede care-I mersul pe la Bruxelles. Bag sama uica Liviu a reusti sa fie foarte convingator...
  • +6 (6 voturi)    
    "Oamenii trebuie sa aiba incredere in justitie" (Duminică, 25 februarie 2018, 9:49)

    ofCAER [utilizator]

    spuse Viorica.
    Adinca-i e gindirea, inalta-i exprimarea!
    Dar dumneaei, ca prim ministru si emanator de-astfel de cugetari, cind l-a luat linga sine pe condamnatul Valcov, multa incredere in justitie a dovedit?!
    Si totusi, propozitia poate fi adevarata daca prim ministru' nost' nu e "om" (v. in text: "oamenii"), ci vaca!
  • +3 (3 voturi)    
    De unde-i scoate? (Duminică, 25 februarie 2018, 20:08)

    Eu the first [utilizator]

    De la Ponta incoace PSD n-a dat macar un premier care sa nu minta cum respira. Cre' ca oricare dintre premierii PSD, dac-ar spune de doua ori la rand adevarul, ar muri sufocat.

    Asta are impresia ca oficialli europeni se uita la antene ca sa-si formeze o opinie, si ca toti romanii care-au mai ramas in tara sunt naivi si creduli.
  • +3 (3 voturi)    
    Spune-le tu, viorico! (Luni, 26 februarie 2018, 0:22)

    KostasP [utilizator]

    Lol. Ei erau acolo cand le-ai spus?
  • +3 (3 voturi)    
    Cum adica intrebari negative?! (Luni, 26 februarie 2018, 9:30)

    Sorin-Cj [utilizator]

    Femeia e obisnuita cu laude, cind apare o intrebare la cere nu stie raspunde e negativa.
    Mamaie pai oamenii aia te cunosc ce poti de accea intreaba pe altii.
    Da daca tot ai fost acolo de ce nu i-ai lamurit, sa le arati adevarul.
  • +3 (3 voturi)    
    Halo cucoana cu mantie (Luni, 26 februarie 2018, 13:55)

    Hababaeba [utilizator]

    Da' nu cumva bagi mata pe Valcov in aceeasi oala cu Codruta. Pe Valcov, acest mare "descurcaret" pe care il feresti de ceea ce merita si unde oricum va ajunge. Dupa ce se intoarce si el din Madagascar sau Brazilia, ca inca nu e clar unde se construieste locul ala cald a lu' mustache & Co.
    Dar sa revenim - in conditiile astea cu Valcov, si cu spiciu lu' Gargamel, si cu balbaielile lu' limbutza, si cu zambetul acru de hiena a lu' Tampiceanu, acu supararea ta o sa ne marcheze profund. Ca ba... nu inteleg negativii astia nimic. Nici aia din Parlamantul European nu se pricep, nici astia ai lui Soros care au iesit in toate orasele, numai ti cu Gargamel si mustache voi intelegeti cel mai bine.