UPDATE Petitie online pentru sustinerea sefei DNA, semnata de peste 57.000 de persoane: Domnule Iohannis, nu cedati presiunilor, nu o revocati pe Laura Codruta Kovesi!

de A.L.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 februarie 2018, 5:12 Actualitate | Esenţial


petitie pentru sustinerea procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) Laura Corduta Kovesi a fost initiata online, fiind semnata, de la anuntul ministrului Justitiei de declansare a procedurilor de revocare din functie a sefei DNA, de zeci de mii de persoane, relateaza news.ro.

UPDATE 08:05 Numarul semnatarilor a ajuns la circa 57.500

"Domnule Iohannis, noi cetatenii, va cerem sa nu cedati presiunilor PSD - ALDE si sa nu o revocati pe Codruta Kovesi din functia de procuror sef al DNA. Va solicitam ca in lupta impotriva justitiei sa fiti de partea dreptatii, nu a acelei parti a clasei politice amenintata de lupta anticoruptie", scriu initiatorii petitiei.  

Procurorul sef al DNA Laura Codruta Kovesi a transmis, vineri, ca va urma procedura legala si se va prezenta, oricand este nevoie, sa raspunda, punct cu punct, tuturor afirmatiilor prezentate de ministrul Justitiei, Tudorel Toader.  

Ministrul Justitiei a anuntat joi seara declansarea procedurilor de revocare din functia de procuror sef al DNA a Laurei Codruta Kovesi, prezentand un raport de 36 de pagini cu 20 de puncte care prezinta 20 de "categorii de acte si fapte" din perioada februarie 2017 - februarie 2018, pe care Toader i le imputa sefei DNA.

















5905 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    acum sunt peste 56.000 de semnaturi (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 6:42)

    Aristarh [utilizator]

    https://facem.declic.ro/campaigns/nu-acceptati-revocarea-codrutei-kovesi
    • 0 (2 voturi)    
      Ce veti face (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:19)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui Aristarh

      cand aceasta procurareasa va disparea cel mai tarziu in 2019 , care a ajuns daotorita tatalui ei sa tremine studiile de drept , cu teza de doctorat cica spun unii plagiata in proportie de 5% , iar basescu a aduso de la Medias , unde se ocupa cu anchetarea teroristilor
  • -2 (4 voturi)    
    Link (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 6:45)

    NeculaiBuhai [utilizator]

    Puneti si link-ul. De obicei, le inserati in text...
  • -2 (16 voturi)    
    HEHE! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 8:22)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Am semnat si eu, cu numele lui Tudorel Toader...

    Oricum trebuie sa le explicati oameniilor ca astfel de "petitii" sunt degeaba. Apa de ploaie. De beneficiat au doar autorii astfel de site-uri care cer donatii. Poate doneaza vre-un fraier.
    • +1 (1 vot)    
      raising awarness, atitudine civica lipsa... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:37)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      Exact , asta este ce inteleg cei multi de tot in romania, nimic adica

      Atitudine civica, raise awareness , oare ce sunt pentru voi , cei multi ...
  • +1 (3 voturi)    
    Susținerea justiției (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 8:58)

    Captain Obvious [utilizator]

    Haideți să purtăm cu toții un tifon pe braț în semn de solidaritate cu Justiția noastră rănită! Așa o să ne vedem că nu suntem singuri! Și ne văd și ei că suntem mulți.
  • -7 (23 voturi)    
    Citesc si ma crucesc, cica sustinerea (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 10:06)

    xrogo [utilizator]

    justitiei, pai mai oameni, voi sunteti normali, adica sustineti sefa DNA sa nu fie revocata fara sa cereti analiza celor spuse de Toader daca se sustin sau nu?
    Apoi, la noi justitia se infaptuieste de ICCJ si de catre judecatori, ce are Kovesi cu justitia, imi plac vorbele mari pe care le spuneti ca sa mobilizati prostii!
    • +3 (7 voturi)    
      Daca cizmarul justitiei nu are nevoie de probe ! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:35)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      De asta nu te crucesti, bre ?! Sau mai bine ramai "crucit" !! Daca cizmarul de la justitie face rechizitorii si da sentinte cu titlul de evaluare , eu care nu sunt nimic , de ce as avea nevoie de probe ? Stiu ca nici o femeie de serviciu nu poate fi sanctionata cu 10% decat dupa o analiza disciplinara cu martori care sa probeze motivatia sanctiunii dar in iepoca psdalge, suntem obligati sa evoluam intr-o realitate paralela dupa legitatile nescrise ale lui Escobar !! Asta e proba suprema : vointa , obiectivul LUI !! Din scoarta in scoarta !!
      • -2 (8 voturi)    
        Raportul este un act administrativ in (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 14:05)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui deval

        care sunt aratate deficientele manageriale ale sefei DNA.
        Daca Kovesi contesta acest raport il poate face in justitie si acolo se vor analiza punct cu punct toate cele aratate in raport si tot acolo ea le poate demonta, aratnd ca nu sunt adevarate!
        Dar eu nu cred ca va indrzni sa mearga in instanta, acolo se vor lua la puricat toate faptele si actiunile facute de Kovesi si ea nu are interesul sa fie luata la puricat!
    • +2 (4 voturi)    
      Bine (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 14:13)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Daca procuratura nu face parte din justitie (?!?), atunci e vorba de sustinerea procuraturii.
      Acum e bine, sunteti multumit?

      Sau, ca sa fie si mai limpede, in ce ma priveste sustin pe absolut oricine actioneaza impotriva borfasilor.

      Aaaahhh... dar dvs. pe cine sustineti?
    • +1 (3 voturi)    
      XORGOSITULE! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 20:37)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      iei banii degeaba ca acu te stim si nu te mai citeste nimeni .
  • -3 (3 voturi)    
    Mult succes! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 10:51)

    DinuDus [utilizator]

    Bun, bun ! Dar sper sa nu se intample cu asta ce s-a intamplat si cu petitia semnata de 3 milioane de romani pentru organizarea referendumului pentru Familie !!
  • -1 (5 voturi)    
    EU TOTUSI CRED CA A SI MINTIT (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:13)

    dincannes [utilizator]

    ... cind a spus ca nu s-au facut dosare la comanda!
    A gresit, jos cu ea!
    Basescu a gresit (a saracit tara) si prea multi oameni l-au iertat!
    Ponta a plagiat si inca se mai uita unii la ce spune!
    Un demnitar cind greseste, trebuie sa-si dea demisia!
    Sa nu vrea ea sa raspunda la intrebari in fata Parlamentului, este grav!
    Nu iertati mincinosii, miine vor fura!
    Nu mai dati bacsis nicaieri, de aici pleaca toate relele!
    • +2 (2 voturi)    
      ohooo (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 14:23)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      dupa ce -si dau demisia dragnea si tariceanu cu toti penalii din parlament. Tudorel minte si minte grosolan . . Mai toate acuzatiile lui sunt oficial declarate nejustificate de cei in masura sa o faca. Ce sa asteptam de la unul care fuge de intrebarile jurnalitior . De ficare data cand apare in public isi face culoar de fuga. Ii este rusine cu ceea ce face si nu poate justifica nimic din ceea ce zice. Nu iertam mincinosii dar, pe aia dovediti nu presupusi de antenele infractorului voiculescu si romania disperata a lui ghita.
  • -1 (5 voturi)    
    link (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:16)

    vasilica_costica [utilizator]

    un link cu sustinerea demiterii aveti ? ca vreau sa ii dau like.
    • -1 (3 voturi)    
      VA DAU DREPTATE (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:35)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      Asta s-ar numi democratie.
      Ce mi-ar place sa avem un Parlament tras la sorti, adica media virstelor, a desteptaciunii, a convingerilor politice, religioase, etc. Au facut-o grecii si nu de mult si Islandezii. Ar murii incet, incet toate clanurile, gastile (partidele). Ar inceta lumea sa faca opozitie, ca pe un sport si si-ar dirija energia spre cele utile, folositoare, Romaniei.