SONDAJ Cum credeti ca va actiona PSD, daca presedintele nu o revoca pe sefa DNA?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 23 februarie 2018, 11:19 Actualitate | Esenţial


Sondaj PSD-Iohannis
Foto: Hotnews
​Presedintele Iohannis este cel care, tinand cont si de avizul CSM, trebuie sa decida in privinta revocarii sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, ceruta joi de ministrul Justitiei, Tudorel Toader. In prima faza, Presedintia s-a distantat de evaluarea ministrului si a reafirmat ca presedintele sustine justitia independenta. Dar, in cazul in care nu o revoca pe Kovesi, presedintele risca un conflict cu PSD, pe masa fiind inclusiv optiunea suspendarii presedintelui. Cum credeti ca va actiona PSD, daca presedintele nu o revoca pe sefa DNA?


  • Participa la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   


















9672 vizualizari

  • +30 (38 voturi)    
    il suspenda (Vineri, 23 februarie 2018, 11:22)

    moka [utilizator]

    dar s-ar putea sa iasa nasol
    • +12 (14 voturi)    
      a (Vineri, 23 februarie 2018, 11:54)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      sigur iese nasol pentru PSD. De data asta mergem pana la capat. Mi-am luat foarfeca s-o tund pe Vasilica.
    • +8 (14 voturi)    
      Pt suspendare mai e nevoie si de motive. (Vineri, 23 februarie 2018, 12:02)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Iar acele motive trebuie acceptate de CCR.
      Bineinteles ca in cazul lui Basescu nu au existat nici motive legale si nici acordul CCR , dar asta nu i-a oprit pe USL-amisti sa-l suspende. De doua ori.
      Asa ca, totul e posibil.

      Pe de alta parte, situatia e cat se poate de clara, dpdv al procedurilor si legalitatii.
      Ministrul Justitiei propune, CSM isi exprima un punct de vedere, iar Presedintele Johannis decide.
      N-ar trebui sa mai existe alte discutii.
      Dar borfasii Dragnea si Tariceanu au dovedit cu varf si indesat ca nu dau doi bani pe legislatie si proceduri.
      • +1 (1 vot)    
        Teoretic da, practic nu (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 6:48)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Nu exista din nefericire nici un mecanism pentru care parlamentul, sau parlamentarii, pot fi trasi la raspundere pentru incalcarea flagranta a legii, in exercitiul functiunii. Adica si daca il suspenda fara motive, lor nu le poate face nimeni nimic. Si incepe sa le ajunga cutitul la os.
    • +8 (10 voturi)    
      L-a ajutat Tudorel (Vineri, 23 februarie 2018, 12:02)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ...prin modul penibil prin care a "raportat-o" pe Codruta. Nu i-a lasat nici macar o portita sa o poata demite. Argumente stangace, ineptii si chibitzari de Cismigiu.Presedintele nu are decat sa sublinieze faptele reale si argumentele sub fiecare din cel 20 de capete de acuzare si impreuna cu avizul CSM...sper eu negativ suspendarii...sa le dea peste nas ca nefondate.
      Parlamentul trebuie sa si argumenteze de ce i-l vrea suspendat temporar pe presedinte. ca oricum lumea il va pune la loc.
      Dar pina atunci lucrurile se vor fi aranjat deja. Am senzatia ca deja astia de la Transgaz si Mele nu prea se simt in largul lor.
      • +6 (8 voturi)    
        TREBUIE sa incepem Atacurile la DUamna (Vineri, 23 februarie 2018, 12:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

        Gabi, aceasta Atenteaza La Banul Public, hidra P$D sa piarda cat mai multe capete!
    • +8 (12 voturi)    
      o sa iasa sigur nasol... (Vineri, 23 februarie 2018, 12:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ori iese 89 reloaded
      ori zburam din UE...
      • +8 (10 voturi)    
        Dar, intai mai trebuie ceva (Vineri, 23 februarie 2018, 13:33)

        Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Dar,, intai mai trebuie ceva.
        Un REFERENDUM in care poporul trebuie intrebat: Daca Parlamentul nu reuseste sa-l demita pe Presedinte, acesta se disolva imediat si automat.
        In felul asta toti parlamentarii vor cadea pe ganduri.
    • -3 (7 voturi)    
      il suspendam (Vineri, 23 februarie 2018, 13:58)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Punct ,iesim din UE.
      Gata cu democratia frumosilor , fugiti cat mai aveti timp
  • +17 (31 voturi)    
    Evident (Vineri, 23 februarie 2018, 11:28)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ca doar il vor ameninta! N-au fost in stare ei sa-l suspende pe Basescu cand, cred ca il urau si aia care il votasera(taiase salarii, marise TVA, desfiintase spitale, etc). Cred ca Iohannis ar lua mai multe voturi decat atunci cand a fost ales! L-ar face erou si, cred ca, nu vor asta!
    • +8 (10 voturi)    
      Gresit (Vineri, 23 februarie 2018, 11:53)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Pe vagabonzii astia nu-i intereseaza decat sa scape de puscarie !
      Au rezolvat toate problemele din tara, avem autostrazi, avem spitale, avem scoli ca-n vest, singura problema nerezolvata este justitia . Ptr asta merita sa iesim in strada in fiecare seara indiferent daca ploua, ninge sau sunt -20 grade .
      La puscarie cu toti politicienii care ne fura de 28 de ani !!!
    • +6 (10 voturi)    
      nu e vb de voturi (Vineri, 23 februarie 2018, 11:55)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      daca trec la suspendare,nu conteaza cine,ce voteaza,conteaza ca LCK va fi revocata de presedintele interimar.
    • +4 (8 voturi)    
      gresit (Vineri, 23 februarie 2018, 11:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      base a fost suspendat de 2 ori.
      Referendumul a facut diferenta.
    • -5 (11 voturi)    
      curaj gaina, (Vineri, 23 februarie 2018, 11:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      maine te tai !

      asa dadeati cu zaru' si inainte de iesirea lui tudorel in public.
      astia's pusi pe restauratie, si nu la nivel de fesene, adica ilici bombonel, ci la nivel de dej ceausescu..
      planul grivco e activ, e in miscare.
      herr cotroceanu este partte din plan.
      demonstratiile din piata ii ajuta, pot sustine ca oamenii au avut dreptul sa'si spuna parerea, nu au facut schimbari cu forta, ci democratic, palavramentar.

      iar opozitia, in afara de pmp si usr, e varza.
      orban, tzurcana, alinutza, bleaga din culise, fac peneleaua, nu inofensiva, ci chiar partener la psd alde, un usl'am pe din dos.

      dupa kotrutza, urmeaza loazar, ajustarea legilor si apoi schilodirea constitutiei, si'asa santaclie.
      un presh decorativ, fara raspunderi, cu palat, fond de protocol si concedii la schi si vizite private prin locuri cu palmieri si mult soare.l..
      si de acolo, republica social democrata de o mie de ani.

      cum zice cantecu' ala american, don't worry, be happy !
      • +2 (4 voturi)    
        Nea Pandelica (Vineri, 23 februarie 2018, 13:43)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        eu n-am dat cu zaru' pe nimic! Aici e altceva, e un calcul logic-rational(cu care matale nu ai nici o treaba..vad ca ai treaba cu PNL, asta inseamna ca poate au facut ce trebuie)..e simplu..pesedeu' nu poate sa castige presedentia Romaniei si nici sa suspende presedintele! De ce?...n-au cu cine! Cei 40 % care ii voteaza pe ei in permanenta, sunt TOTI votantii lor! De ce crezi ca n-au mai avut nici un presedinte de la Iliescu-Vadim, din 2000?!
        • 0 (0 voturi)    
          ha ?! (Vineri, 23 februarie 2018, 14:53)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          pai, atunci cum se face ca sunt la putere ?!

          inainte de alegeri mai dau o marire, vin cu un program si mai generos, si catiga un procent mai bun.

          si parca zisei mai sus ca e vorba de grivco, de usl'am, adica de sprijinul pidosnic al fostilor parteneri. cum se intampla adesea in palavrament, cand voteaza o lege favorabila politrucienilor.
          caci la ciolan se face ...marea unire...

          majoritatea "zdrobitoare" a politrucienilor, alesi de noi (hahaha!), doresc o republica palavramentara, rotatia la putere, compromisul politic, justitie prietenoasa, tot jocul.

          de aia tot ne ametesc, inca, cu base, cu presedintele jucator, dictatora ca pe vremea lui base, etc.
          chiar daca este kotrutza inamic public nr. unu, este de moment, este tot din cauza lui base, care este inamicul public permanent, inca douazeci de ani de acum incolo. adica, in propaganda lor, motiv pt. schimbari, ca sa nu se mai intample.
          sa nu uiti darie...

          adica, povesti de adormit mitzura....
          • 0 (0 voturi)    
            Io (Vineri, 23 februarie 2018, 15:44)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            vorbeam strict de presedinte si de presedentie! Pricepi ce vrei si ce-ti convine, esti foarte ''selectiv''! Cum ai fost si cand i-ai votat pe basescu si pe udrea de doua ori:)))))base nu mai e de muuuuult inamicul public no 1(sincer, nici nu cred ca a fost vreodata)...asta va place voua, alora care l-ati votat de atatea ori, sa credeti...base e iubitu' lui dragnea si dusmanul DNA acum :)..accept-o! asta-i viata
            • 0 (0 voturi)    
              nu bre (Vineri, 23 februarie 2018, 16:46)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              nu l'am votat pe base, ca nu eram acasa, adica pe plaiul mioritic.
              dar, recunosc, de fiecare data a fost oferta cea mai buna din doi, si chiar din trei, la a doua alegere.
              da, pe udrea am votat'o, ca e dama bine.
              dar, in prelungiri, l'am votat pe herr primar.
              nu eu zic ca e inamicul public, ci latrinele, pesedeii, tarliceanu si ai sai..
              ba, chiar si fostii sai pedelisti. asta e, romanu are nevoie de un tzap ispasitor. si base o merita.
              io sunt monarhist in suflet, si base l'a jignit pe fostul monarh, ba l'a si ridicat in slavi pe maresal. pt. asta nu'l am la suflet. dar, pt. faptele sale, tre' sa recunosc ca a fost singurul presedinte, de cand cu presedintii, care a incercat sa lupte cu mafia, nu facea parte din ea, cum reclama securistii vechi ai varanuui si ai lui tata socru.
              mafia a fost reclamata si de milu, deci afirmatia ca a inventat'o base e minciuna.
              de fapt, la noi s'a format, deja, oligarhia burgheziei socealismului. aristocratia proletara, cum o numea lenin. a furat vechea aristocratie la preluarea puterii, s'a dezvoltat in toti anii puterii populare si cand a ajuns la maturitate s'a revoltat, a vrut sa etaleze acumularile, si l'au ucis pe al batran care ii tine cu mana forte.
              ilici, pe principiul, la vremuri noi, tot noi, a sprijint revenirea la putere a fostilor, a fiilor si mai nou nepotior.
              sunt deja formate familii de aristocrati ai proletariatului. vezi fii de politruci comunisti, alde mizil, oprescu, bombonel, popoviciu, gioana, pedro apaca, si multi, multi altii care hotarasc in locul vostru.
              tudorel, kotrutza, sunt doar personaje manipulate. ca si ficusul de la cotrocesti...din pacate
              apropo, kotrutza este din nomenklatura mica, esalonul secu, militie, procuratura. fiica de fost procuror comunist, din vremea cand ei spuneau judecatorului cum sa pedepseasca...inculpatul.
              de asta se socializa mai bine, mai usor cu pesedeii, cu ghitza, dottore, taia porcu cu dracnea, bea un must in vie, un whiskey in sufragerie, etc.
              • 0 (0 voturi)    
                Crezi ca nu facea parte din mafie? (Vineri, 23 februarie 2018, 16:52)

                Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                Pai frate-s'u?...udrea?..cocos?..aia cu asfaltu'? Bataia de joc cu analfabeta de fie-sa in PE?..bine, asta e alta discutie. Eu cred ca...a numit-o pe Kovesi cand a numit-o ca sa vada cei care mai ramansesera pe langa el ca ''face ce trebuie''! Nu se astepta sa-l ia pe fracsu si pe Udrea!
                • 0 (0 voturi)    
                  neee (Vineri, 23 februarie 2018, 16:58)

                  nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                  pungasi marunti.
                  au ciugulit si ei.
                  mafia se ocupa cu lucruri mari, nu cu ..trafic de influenta.
                  daca astia sunt mafia, atunci aia de'au devalizat banci, au vandut si distrus industria, au pus mana pe mosii de pamant si padure, aia ce drac sunt ?!
                  ce e tata socru, varanu, zgrebenciuca, bombonel, magraunu' niculaie, si toti miliardarii si supermilionarii ?!
    • +6 (10 voturi)    
      Esti in eroare. (Vineri, 23 februarie 2018, 12:06)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Basescu a fost suspendat de doua ori!

      N-au reusit sa-l demita, dar de suspendat l-au suspendat de fiecare data.
      Sa nu neglijam faptul ca in cazul suspendarii lui Johannis, Tariceanu va deveni presedinte interimar pt cel putin o luna de zile.
      In decursul acelei luni, Tariceanu are dreptul constitutional sa ii demita pe Lazar si Kovesi si sa numeasca pe altii in locul lor. Are chiar dreptul de a da gratieri si amnistii de orice fel. Singurele interdictii sunt irelevante, adica nu are dreptul sa dizolve Parlamentul sau sa tina discursuri in fata Camerelor.
      Asa ca, o suspendare le-ar fi mai mult decat suficienta lighioanelor din Parlament.
      • +2 (4 voturi)    
        nu LCK nu poate fi repusa (Vineri, 23 februarie 2018, 13:18)

        averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        in pozitie dupa revenirea presedintelui suspendat ?
        • +1 (1 vot)    
          Nu prea. (Vineri, 23 februarie 2018, 14:30)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

          Ca sa o repuna in functie pe Kovesi, trebuie mai intai demis seful pus de Tariceanu.
          Si pt demiterea celui pus de Tariceanu, este nevoie de motive temeinice. Cam greu de crezut ca intr-o luna dupa ce este numit in functie, ministrul justitiei sau CSM va gasi acele motive.

          Totul se leaga si se imbarliga.
    • +2 (4 voturi)    
      Aoleo! (Vineri, 23 februarie 2018, 13:05)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Sa-l SUSPENDE pana la capat, asta am avrut sa spun! ALL THE WAY! Parca suntem la ora de romana! Nu mai aveti ce spune decat sa ma corectati pe mine, de parca nu ma refeream la referendumuri!
    • 0 (0 voturi)    
      Nici n-au nevoie (Vineri, 23 februarie 2018, 14:45)

      Cetateanu' [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      sa il demita prin referendum, Doar suspendare (unde avizul CCR e consultativ) in Parlament, Tariceanu preia prerogativele de Presedinte, pana la referendum (validarea lui). De cate zile au nevoie sa demita Procurorul General, sefa DNA si sa promulge legile (in)justitiei?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai si ce?! (Vineri, 23 februarie 2018, 15:46)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu'

        pe urma nu-i schimba la loc, avand legitimitatea catorva milioane de voturi de la referendum?!
  • +5 (7 voturi)    
    PSD-ul ar trebui sa se trezeasca. (Vineri, 23 februarie 2018, 11:29)

    Johanis [utilizator]

    Ce vor ei, nu se poate!

    Lucrurile sunt foarte simple, au ajuns la guvernare, sa guverneze. deocamdata nu livreaza nimic, doar infractori, penali, agramati, mizerii umane ajunse in functii atat de importante ale statului roman.

    Ei si-ar dori sa iesim din UE, sa ne intoarcem la perioada comunismului. Modalitatea in care Dragnea conduce partidul si tara este una sinucigasa!
  • +4 (6 voturi)    
    PSD il va suspenda, sunt disperati mafiotii (Vineri, 23 februarie 2018, 11:29)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    si nu mai au timp.

    Dragnea vrea ca imediat sa-l dea jos pe Iohannis, sa-l puna pe Tariceanu in loc si sa treaca modificarile la legile justitiei. Dragnea mai are putin si intra la puscarie, e disperat si la fel sunt si baronii locali.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu cred ca PSD-ALDE-xxx se uita la acest sondaj (Vineri, 23 februarie 2018, 11:30)

    Habermas [utilizator]

    (si al alte informatii despre impactul public al fumigenei lui Cretinel Toader "care a parcurs toate etapele", ca sa inteleaga asteptarile oamenilor. Si va actiona in asa fel incat sa prinda oamenii pe picior gresit.

    Cu alte cuvinte, avem o problema: aceste sondaje sunt interesante si pentru noi, dar sunt utile si PSD-istilor, pentru ca ii ajuta in jocul lor de abramburire a opiniei publice.

    PS. Nu stiu solutia la aceasta problema (inca), dar am ales pentru mine insumi raspunsul, apoi am votat la intamplare unul din celelalte raspunsuri. asa de-al dracului ;)
  • 0 (2 voturi)    
    nu le trebuie prea mult (Vineri, 23 februarie 2018, 11:30)

    Europiu [utilizator]

    Adica nu trebuie sa duca toata procedura pana la capat, cu referendum si chemat mortii la vot.

    Suspendare in Bar-lament, pusa motocicleta interimar, care va semna decretul de revocare in secunda doi. Dupa care...
  • 0 (2 voturi)    
    parerea mea e ca totul e un joc de glezne (Vineri, 23 februarie 2018, 11:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dragnea se preface ca se lupta cu DNA ca sa mai cistige nitel timp in partid, partid care-l tine acolo sus si ii accepta toate ineptiile doar ca sa darime justitia. Dupa care... nu e deloc imposibil ca acelasi partid sa-l faca vinovat de asta si sa-l dea jos. Pentru ca oricum la prezidentiale nu se poate prezenta cu Dragnea.
  • +1 (3 voturi)    
    constitutia (Vineri, 23 februarie 2018, 11:34)

    chillbill [utilizator]

    zice, printre altele, ca presedintele poate fi suspendat in urma unor incalcari grave ale constitutiei.
    Care ar fi acestea in situatia data?
  • +3 (5 voturi)    
    Il vor suspenda - ganditi-va la miza ! (Vineri, 23 februarie 2018, 11:38)

    Luke1 [utilizator]

    Premisa:

    Dragnea si Taricenu nu vor sa faca inchisoare ...

    Probabila evolutie a lucrurilor:

    Daca tot au practic puterea aproape absoluta DE CE s-ar sfii sa o foloseasca in interesul lor ?

    Ce ii va impiedica sa il suspende pe Iohannis implicit punandu-l pe Tariceanu interimar - moment in care vor avea absolut TOATE parghiile necesare ?

    Curtea Constitutionala - este a lor
    Guvernul - este al lor
    Parlametul - este practic al lor
    UDMR-ul mai mult ca sigur va vota asa cum doresc ei - oare de ce au facut mizerabila concesie de a respinge legea care obliga la arborarea Drapelului de ZIua Nationala - MAI ALES IN ANUL CENTENARULUI ???

    SINGURA opozitie reala POATE FI STRADA !

    DAR ATENTIE, daca nu se iese MASIV in strada atunci totul va fi pierdut !

    Nu. Nu este o figura de stil !
  • -1 (1 vot)    
    eu cred (Vineri, 23 februarie 2018, 11:38)

    Razvan_M [utilizator]

    Ca-si vor lua jucariile si vor pleca urland si tavalindu-se pe jos.
  • +3 (5 voturi)    
    Borfasii PSD-ALDE... (Vineri, 23 februarie 2018, 11:41)

    Cataleya [utilizator]

    ...vor infiinta in regim de urgenta o Comisie Parlamentara Speciala care se va ocupa, exclusiv, de "cazul Kovesi" si, cu ajutorul CCR, se va pune in scena un conflict direct intre Parlament si Presedintele Romaniei.
    Ce se va intampla mai departe....nu e greu de ghicit.
  • +2 (4 voturi)    
    il suspenda (Vineri, 23 februarie 2018, 11:45)

    micul_licurici [utilizator]

    Il vor suspenda dar referendumul pentru demitere va fi castigat lejer de KJ.

    Cat timp va fi suspendat Tariceanu va promulga toate legile de care PSD are nevoie si o va demite pe LCK.

    Dupa referendum toate bune si frumoase... mai putin pentru popor
    • +2 (4 voturi)    
      da (Vineri, 23 februarie 2018, 13:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Au nevoie doar de cateva zile in care hoitul lui Tariceanu sa fie prezent la Cotroceni, pentru a taia din radacina orice posibilitate ca Romania sa mai scape vreodata de statul mafiot instaurat la putere de PSD-ALDE-UDMR.
      Pe urma, manechinul va fi readus la Cotroceni, si-l pot tine pana la sfarsitul mandatului.

      Vor urma, firesc, scoaterea din UE si NATO. Poate sa dureze cativa ani, dar acesta este scopul final: un stat devenit legal mafiot, fara niciun control din afara, sub umbrela mafiei rusesti sau chinezesti, paradis pentru alti mafioti din toata lumea, un cap de pod in Europa pentru Estul mafiot si Orientul salbatic. Cand europenii vor intelege cu adevarat ce li se intampla la hotarul de Est, va fi prea tarziu si pentru ei.
  • -9 (9 voturi)    
    Sper sa il suspende. Mafia DNA trebuie eliminata. (Vineri, 23 februarie 2018, 11:46)

    adrianhn [utilizator]

    E clar ca Klaus mentine mafia DNA la butoane. ceea ce nu e normal. Oricum suspendat sau nesuspendat el tot se duce in vacanta deci nu il deranjeaza prea mult.
  • +2 (6 voturi)    
    Amenintari vor fi : Tariceanu, papagali din PSD, (Vineri, 23 februarie 2018, 11:49)

    Susufler0 [utilizator]

    poate vreun baron !

    Nu vor porni procedura de revocare pt simplul motiv ca nu o pot duce la bun sfarsit iar pierderea referendumului, indiferent sub ce forma (invalidare ori neatingerea pragului de 30% ar fi o dovada ca Dragnea nu are sustinerea cu care se lauda NICI MACAR IN RANDUL PSD, DARAMITE LA NIVELUL TARII !

    PS. Deloc de neglijat e si faptul ca CE ar putea sanctiona Romania mult mai repede decat ar sanctiona Ungaria si Polonia, pt ca pericolul creat de PSD prin incalcarile Tratatului de Aderare sunt mult mai evidente ca in cazul celorlalte doua state !
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 23 februarie 2018, 11:49)

    xerxes2001 [utilizator]

    daca il suspenda sansele psd la prezidentiale sunt minime
  • +3 (5 voturi)    
    CUM? ca sobolanii (Vineri, 23 februarie 2018, 11:49)

    gwolf [utilizator]

    dau din bot, poarta virusi si PUT ingrozitor.
    a ajuns codrin - cap de p*enis, dragnea si tradiceanu impreuna cu ventilatoarele alea de rahat numite televiziuni sa puna pe jar o tara facuta de Bratianu, Carol, Ferdinand, Maniu. INCREDIBIL...
  • +5 (7 voturi)    
    Lasand la o parte suspendarea presedintelui.. (Vineri, 23 februarie 2018, 11:50)

    Cataleya [utilizator]

    ...Parlamentul si guvernul au dreptul constitutional sa infiinteze sau sa desfiinteze anumite institutii de stat.
    S-ar putea foarte bine ca, printr-o lege data de parlament sau printr-o ordonanta guvernamentala, sa se decida comasarea DNA cu DIICOT, ceea ce ar duce automat la desemnarea unui nou sef "atotputernic" ales de Dragnea.
    Si bineinteles ca CCR va decide ca totul este cat se poate de constitutional.
  • +2 (4 voturi)    
    Cu siguranta vor incerca, dar vor decide asaltul (Vineri, 23 februarie 2018, 11:53)

    Habermas [utilizator]

    da au ba in functie de reactia societatii. Eu cred ca societatea ar trebui sa ceara Dizolvarea Parlamentului.
  • +3 (5 voturi)    
    Il suspenda (Vineri, 23 februarie 2018, 12:04)

    falcoind [utilizator]

    latul e la gatul penalilor și chiar dacă pornesc un război civil nu ii interesează, doar ei sa scape. Singura șansă e ca UE sa reacționeze ferm și sa ii pună la "zid" . Alături de o reacție puternica a societăți , măcar 1-2 milioane în strada, duminica .
  • +4 (6 voturi)    
    Nu stiu cum va reactiona,dar sper.... (Vineri, 23 februarie 2018, 12:10)

    gigiN [utilizator]

    ..din toata inima ca aceasta reactie sa duca-la disparitia DEFINITIVA din Romania si din viata noastra a acestei supreme catastrofe numnita psd !!! In caz cob=ntrar,vom dispartea noi !!!
  • +1 (3 voturi)    
    a (Vineri, 23 februarie 2018, 12:11)

    adrian67 [utilizator]

    Al dracu' Tudorel, din cauza lui nu m-am mai uitat la Bundy aseara.
  • +3 (5 voturi)    
    Tudorel e un fel de Gargamel (Vineri, 23 februarie 2018, 12:15)

    Decadere [utilizator]

    PSD- ca si partid, prin reprezentatii lor, dintotdeauna au fost in spatele oricarei actiuni diabolice. Ei au infranat intotdeauna aceasta tara: prin a spoi tot ce se poate spoi si prin mijloacele de spoire folosite au reusit sa bage pumnul in gura poporului.

    Nu se vor opri, pentru ca generatiile de pesedisti venite din urma au fost si sunt din ce in ce mai agresive. Vezi: dupa sleahta lui ILICI a venit sleahta lui Ponta/Niculicea , iar acum Dragnea cu Codrin, Firea,Stefan, Antena3,etc care sistematic nu fac altceva in Parlament decat sa vada unde pot modifica Legea in favoarea lor...si a restului de ciocoi.

    Vor da foc la tara daca fi necesar!!! ...ei nu concep sa faca puscarie ....nu-i intereseaza legea. Ce vedeti pe ecrane e doar SPOIALA.
    DEPINDE DE NOI daca ei vor reusi sau nu.
  • +5 (7 voturi)    
    kovesi e inca o victima (Vineri, 23 februarie 2018, 12:31)

    pb80tm [utilizator]

    principalul vizat in acest razboi este presedintele. odata suspendat presedintele, poporul roman poate fi sacrificat. ce nu inteleg oamenii e ca presedintele e reprezentantul tuturor, nu johanis. johannis e un nume si atit. odata suspendat presedintele si inlocuit cu orice mascarici, poporul devine sclavul oricarui fanariot. toate manevrele psd au rol de a provoca inlocuirea lui presedintelui. ieri a fost atacata kovesi ca sa se creeze un conflict institutional unde ultima reduta e presedentia. psd e un partid tradator de cand au intrat rusii in 44 cu tancurile. declarativ si formal psd e cu poporul. insa psd paralel e condus de nom de stanga ce conduc in asia. nu numai in rusia.
  • -6 (8 voturi)    
    Referitor sondaj. (Vineri, 23 februarie 2018, 13:00)

    Theros [utilizator]

    Acest sondaj este tendentius si este facut de indivizii care habar nu au cu ce mananca un sondaj.johannis, acest parat presedinte care se odihneste pe bani nostri ORICUM TREBUIE SUSPENDAT!!! kovesi inlaturata SI DACA LUPTA ADEVARATA IMPOTRIVA CORUPTIEI NU SE IMBUNATATESTE, EU MA SPANZUR IN PIATA VICTORIEI!!!
  • -4 (8 voturi)    
    Judecati drept! (Vineri, 23 februarie 2018, 14:15)

    angels [utilizator]

    LCK ne-a adus pe primul loc in UE la nr. condamnarilor CEDO pt. procese inechitabile, probe inexistente sau false, etc. Cine plateste aceste despagubiri? Numai Dan Rusanu arestat de DNA si tinut in arest vreo 6 luni degeaba fiind apoi achitat, a cerut despagubiri de 6,5 milioane! Propun ca sustinatorii orbiti si manipulati sa plateasca aceste despagubiri!
    Zonal mai avem de depasit Rusia si Turcia si ajungem si aici pe locul I.
    Normal trebuia sa plece dupa greseala de anchetare a guvernului pe ordonanta 13, cand CCR i-a dat peste bot. Sa numai vorbesc de protocoalele secrete cu SRI si altele....Este odrasla de procuror comunist si nimeni si nimic nu o va schimba! Ancheteaza cum a invatat-o tasu....
    • 0 (2 voturi)    
      O intrebare (Vineri, 23 februarie 2018, 14:53)

      Cetateanu' [utilizator] i-a raspuns lui angels

      "LCK ne-a adus pe primul loc in UE la nr. condamnarilor CEDO pt. procese inechitabile, probe inexistente sau false, etc."
      Poti prezenta niste cifre, ceva, sau macar un link?
      Nu, pentru ca mananci ...at. Kovesi e de trei ani la DNA. Cate procese s-au incheiat la CEDO in care au fost contestate dosare facute in astia 3 ani??? Da-ne cifre. Om fi pe primul loc la CEDO, dar pe retrocedari (facute pe legea FSN) si la cnditii din puscarii (aici toate partidele sunt vinovate, proportional cu perioada in care au guvernat). Asa ca mai taci din gura , vuvuzea ce esti.
      PS : Daca prezinti date clare in sustinerea a ceea ce ai scris, imi cer scuze public.
    • 0 (2 voturi)    
      Si inca o paranteza (Vineri, 23 februarie 2018, 14:55)

      Cetateanu' [utilizator] i-a raspuns lui angels

      "Este odrasla de procuror comunist si nimeni si nimic nu o va schimba! Ancheteaza cum a invatat-o tasu...."
      Iubitul vostru Tudorel Toader ESTE procuror comunist. Ce sa intelegem aici????
  • 0 (2 voturi)    
    Raspuns la paranteza... (Vineri, 23 februarie 2018, 15:34)

    angels [utilizator]

    Tudorel Toader vrem nu vrem este o personalitate recunoscuta la nivel european, membru al comisiei de la Venetia, etc....
    Basescu a declarat ca a numit-o pe LCK ,,pentru ca era tanara""....hahaha. Sa nu uitam totusi ca la reinvestire CSM i-a dat aviz negativ cu un scor de 5/1 si cu argumente de genul ,,incompetenta manageriala, inconsecventa, lipsa de viziune, etc...."
    Acum insa CSM a cotit-o brusc....hahaha
  • 0 (0 voturi)    
    Ar mai fi . . . (Vineri, 23 februarie 2018, 15:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . o varianta dar o tin pentru mine!
  • -2 (4 voturi)    
    @cetateanu (Vineri, 23 februarie 2018, 16:01)

    angels [utilizator]

    Statisticile sunt publice! Le poti gasi si singur daca vrei!
    LCK de prin 2006 pana in prezent este prin fruntea justitiei din RO....ba procuror sef....ba sef DNA...2018-2006=nu fac 3 in niciun caz...NU sunt vuvuzea pentru ca nu fac politica, dar am un prieten care a castigat la CEDO pe proces inechitabil si a obtinut si rejudecarea dosarului...
  • 0 (0 voturi)    
    dorinta arzatoare a PSD-ALDE (Vineri, 23 februarie 2018, 18:13)

    Dizidentul [utilizator]

    sa recapitulam:
    -De 14 luni PSD-ALDE se chinue sa conduca Romania de fiecare incercare de a lua o hotarire au publicat-o si s-au mindrit cu ce au hotarit, cind s-au trezit au realizat ca mare scofala nu au facut. Comisii peste comisii legi peste legi negindite si cirpacite. Covesi este o mare piatra pe inima lor. Cit mai curind vor sa o inlature. Ce putere au?planuri diabolice au precis, au dovedit in destule cazuri.Cu Iohannis inca nu se pot infrunta sint in dilema,Piinea si cutitul sint la comisia EU daca vor incerca se vor usca ca vrejul fara apa(banii sint blocati la EU), PSD nu are bani si au demonstrat-o pina acum in mai multe ocazii. De frica banilor nu au sa actioneze impotriva presedintelui deci hotarirea presedintelui are sa fie aceptata.
  • +1 (1 vot)    
    Depinde de pozitia CSM (Vineri, 23 februarie 2018, 19:50)

    CetateanLogat [utilizator]

    Cred ca reactia PSD-ului va depinde de avizul CSM:

    1. Daca CSM va da un aviz favorabil "rechizitoriului" lui Tudorel Toader, atunci un eventual refuz al Presedintelui Iohannis de a o demite pe sefa DNA va fi interpretat de catre PSD ca fiind un grav conflict constitutional intre puterile statului, adica o grava incalcarea a Constitutiei de catre Presedinte. In acest caz, cred ca PSD va initia procedura suspendarii Presedintelui (posibil si cu sesizarea prealabila a CCR).

    2. Daca avizul CSM va fi negativ, cred ca PSD va juca doar mediatic, cu scopul de a intari ideea ca Presedintele Iohannis este de fapt presedintele "statului paralel" si nu presedintele romanilor (patrioti). Si compromiterea imaginii lui Iohannis este un obiectiv important al PSD, in vederea urmatoarelor alegeri prezidentiale (in cazul in care nu il vor demite pana atunci - modificand eventual si legea electorala, astfel ca un presedinte demis sa nu mai poata sa candideze o perioada de timp).

    In concluzie, repet ceea ce spuneam intr-un comentariu de ieri: «Dupa ce "dirijorul afon" al justitiei "si-a castigat titlul de ministru al borfasilor", ultima speranta este ca CSM nu va falsa si va interpreta corect partitura statului de drept, oferind astfel Presedintelui Iohannis cel mai puternic argument pentru a refuza demiterea doamnei Kovesi ("dirijorul" profesionist al DNA).»