Petre Roman: Dosarul mineriadei este politic. Guvernul pe care il conduceam a fost categoric impotriva venirii minerilor

de Gabriel Pop     HotNews.ro
Miercuri, 21 februarie 2018, 19:35 Actualitate | Esenţial


Petre Roman
Foto: Hotnews
"Dosarul mineriadei este politic. Venirea minerilor este pusa fara niciun fundament pe seama unora sau altora. Guvernul pe care il conduceam atunci a fost categoric impotriva venirii minerilor in capitala”, a declarat miercuri la Bacau fostul premier Petre Roman.

Petre Roman a fost prezent la Universitatea "Vasile Alecsandri" din Bacau, la lansarea primului sau volum de memorii intitulat: “Despre pasiune in vremuri de libertate” (vor urma alte doua carti). Bine dispus – si intens periat de catre cadrele didactice ale universitatii bacauane pentru activitatea sa de om politic si profesor universitar – fostul prim-ministru le-a vorbit studentilor despre activitatea sa de revolutionar, despre reformele politice si economice initiate in anii 90 si chiar de incantarea cu care a descoperit celebrul bar Melody unde "am fost 40 de zile la rand".

Intr- o scurta conferinta de presa, fostul prim-ministru s-a referit la judecarea in camera preliminara a dosarului Mineriadei din 13-15 iunie 1990, in care el si alte 13 persoane (printre care si Ion Iliescu) sunt trimise in judecata pentru crime impotriva umanitatii. “A fost un episod nenorocit, foarte urat. Nu a putut decat sa ne aduca enorme daune. Sigur ca dosarul mineriadei este unul politic – toate hotararile care s-au luat in acele vremuri au fost politice, dare ele s-au transformat in acuzatii de ordin juridic. Procurorii nu au anchetat ce s-a petrecut in ziua de 13 iunie 1990, cand s-au atacat violent  institutii ale statului, ii intereseaza doar zilele de 14 si 15 iunie, doar venirea minerilor” a spus Petre Roman, care a mai afirmat ca “Venirea minerilor este pusa fara niciun fundament pe seama unora sau altora”.

Intrebat, insa, cine a chemat minerii in acele zile, fostul prim-ministru a precizat ca: “Asta e o chestiune, care, in realitate, nu a fost corect lamurita. Guvernul pe care il conduceam atunci nu a avut niciun amestec, chiar eram categoric impotriva venirii minerilor in capitala”.

Petre Roman a respins si acuzatiile despre impotrivirea sa la venirea Regelui Mihai in decembrie 1990: “Principesa Margareta a fost la mine acasa si am discutat despre venirea regelui. Am convenit ca acest lucru sa se intample in zilele de Pasti 1991, cand trebuia sa fie intampinat cu toate onorurile. Principesa a fost de acord, insa regele a fost prost sfatuit si a venit cu 4 luni mai devreme. Nu vreau sa intru in amanunte".

Cartea “Despre pasiune in vremuri de libertate”, lansata de Petre Roman, este o colectie de 70 de povestiri si doua scrisori, care refac evenimentele din perioada 21 decembrie 1989 – septembrie 1991.  Fostul prim ministru a declarat ca a scris-o in trei luni.

















1071 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Petre Neulander,isi inalta gatul din pluovarul.... (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:55)

    Plagarus [utilizator]

    ....cel rosu de la nea Nelu ?
    Ce tupeu,ce gainar de om nou,din vremurile cele vechi si imbacsite de slugarnicie pcr-ista.
    Asta a fost PM Romaniei !!!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    prostii (Miercuri, 21 februarie 2018, 20:47)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Cine l-a oprit pe ministrul de interne ca sa protejeze populatia de atacurile minerilor ! Bolshevicii astia nu mai contenesc cu ineptiile lor !
  • +3 (3 voturi)    
    Ministerul Afacerilor Interne (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:02)

    hic sunt leones [utilizator]

    era parte a Guvernului Roman.
    Chițac - pe atunci ministru de interne - a fost condamnat pentru... reprimarea revoluției.

    Ca să fie credibil, inculpatul Roman poate pune la dispoziția publicului măsurile oficial adoptate în calitate de prim-ministru (ordine, ordonanțe, măcar o dispoziție scrisă) prin care forțele de ordine ale STATULUI erau autorizate să protejeze cetățenii și să-i aresteze pe cei care au săvârșit infracțiuni de violență față de oamenii care protestau pașnic?

    După evenimente, ne poate spune inculpatul Roman ce a făcut - direct sau prin intermediul Ministerului de Justiție (parte a Guvernului condus tot de dumnealui) pentru ca Parchetul să poată cerceta cu celeritate faptele?

    Chiar dacă Guvernul său „a fost categoric impotriva venirii minerilor in capitala”, dacă din poziția deținută nu a făcut nimic, deși putea și era obligat să o facă, este vinovat de crime împotriva umanității.

    Așa că n-ai decât să explici instanței de ce forțele de ordine nu au apărat cetățenii și nu au acționat împotriva „elementelor violente”, arestându-le pe loc și de ce, dacă erau depășite de situație, nu a fost chemată în ajutor armata?
  • +2 (2 voturi)    
    Bine, si ? (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:10)

    midufi [utilizator]

    Chiar il mai crede cineva pe mincinosul asta comunist ?
  • +2 (2 voturi)    
    politic zici... (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:37)

    sareta [utilizator]

    Rusine sa-ti fie ,si industria "gramada de fiare vechi" tot politic a fost distrusa ? Numai pentru asta si cu asa dosar solid trebuia incarcerare pe viata .
  • +3 (3 voturi)    
    Hai pe bune (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:56)

    Maica Reteza [utilizator]

    Adică voi erați contra și au venit minerii ăia așa, singuri? Și-au fabricat trenuri, le-au pus pe șine așa, de capul lor?
    Sau poate i-a plătit Soros, statul paralel, Codruța...
    Colegule, volumul ăla de-l lansezi nu e de memorii ci de ficțiune.
  • +3 (3 voturi)    
    Minerii au batut strudenti din statul paralel? (Miercuri, 21 februarie 2018, 22:05)

    Kivek [utilizator]

    Petre Roman e fiul unui AGENT SOVIETIC (cititi pe Wikipedia detalii despre cine a fost tatal lui Petre Roman) WALTER Roman...asta e motivul pt care Petre Roman a ajuns in 1989 la TVR impreuna cu Iliescu si dupa aia a fost numit Prim Ministru

    Petre Roman si Ion Iliescu au UCIS oameni pt a ramane la putere si ei astazi dau lectii de demnitate, de onoare...e noaptea mintii!


    L-au dat afara din tara pe Rege de frica sa nu ia akla puterea, au adus minerii (noii teroristi) la Bucuresti ca sa bata studentii pt a nu pierde puterea.


    https://en.wikipedia.org/wiki/Valter_Roman
  • +3 (3 voturi)    
    Ce erou strasnic (Miercuri, 21 februarie 2018, 22:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Un om ce merita atat de mult respect, cat ofera el cetatenilor. Nici mai mult, nici mai putin.

    Asa este. Este un dosar politic. Pun pariu ca nici nu s-a intamplat. Minerii erau doar in iamginatia oamenilor. Sigur platiti de Soros. Sau de multinationale. Sau de banci. PSD si ramasitele sale nu a avut, nu are si nu va avea vina pentur nimic. De ce? Pentru ca nu isi va asuma. Ei nu gresesc. Nu au de ce. Ei dau doar legi unde se ridica deasupra muritorilor. De ce? Pentru ca pot. Simplu.

    Acest dinozaur ce se da erou si "revolutionar" ar trebui inchis pentru tradare la cum isi bate joc indirect de jertfa romanilor de atunci.

    As zice "Rusine!" dar sa fim seriosi... ei habar nu au ce inseamna cuvantul...

    Sunt tare curios ce scrie in cartulia lui. Cum mai rescrie istoria?